+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Foteliki samochodowe bez isofix

Foteliki bez Isofix - poznaj nasze propozycje!

2022-09-22

Posiadasz samochód bez systemu Isofix, ale chcesz zadbać o bezpieczną podróż swojego dziecka? Bez obaw, foteliki bez Isofix mogą równie dobrze spełniać swoje zadanie. Najważniejsze, aby montaż fotelika bez isofix wykonać prawidłowo, a sam fotelik pochodził od producenta, który poddaje swoje produkty testom bezpieczeństwa. Dowiedz się, czym charakteryzują się foteliki bez Isofix, poznaj modele, które polecamy. Podpowiemy również, jak zamontować fotelik bez Isofix prawidłowo.

Spis treści:

Fotelik samochodowy bez Isofix – charakterystyka

Foteliki samochodowe dzielimy na trzy grupy, zależne od wagi pociechy – 0-13 kg, 9-18 kg i 15-36 kg. Istnieje również podział ze względu na system mocowania. Aby zapewnić małemu pasażerowi bezpieczeństwo podczas podróży, fotelik samochodowy możesz zamontować w samochodzie za pomocą pasów bezpieczeństwa lub systemu Isofix.

Fotelik samochodowy bez Isofixa do pewnego czasu był standardem, jeśli chodzi o kwestię przewożenia dzieci w samochodzie. Od 2011 roku w Europie wprowadzono nakaz montażu w nowych samochodach systemu Isofix. Z biegiem czasu popularność kompatybilnych fotelików wzrosła. Na polskich drogach wciąż jeździ wiele starszych modeli samochodów, które nie posiadają tego systemu montowania fotelików. Z tego powodu popyt na foteliki bez Isofix nie maleje.

Charakteryzują się one koniecznością zapinania za pomocą samochodowych pasów bezpieczeństwa zarówno dziecka, jak i samego fotelika. Jedynie foteliki 0-13 kg posiadają osobne pasy, a tymi samochodowymi przypina się samą łupinę. Dobrej jakości modele fotelików przechodzą różnego rodzaju testy zderzeniowe. Stąd wiadomo, że przy odpowiednio zapiętym pasie bezpieczeństwa, fotelik bez Isofix pozwala na bezpieczne przewożenie Twojej pociechy.

Przeczytaj także: Gdzie zamontować fotelik samochodowy? Za kierowcą, pasażerem czy na środku?

foteliki-bez-isofix-1

W przypadku fotelików 0-13 kg, w których malucha zapina się za pomocą dodatkowych pasów, ważne jest, aby były one ułożone równo z barkami dziecka lub nieco powyżej. W fotelikach 9-18 kg i 15-36 kg, pas powinien przechodzić po skosie przez środek barku malucha. Nie może on leżeć ani nie za daleko, ani nie za blisko szyi. Ponadto, powinien on również biec przez środek klatki piersiowej. Z kolei pas biodrowy nie może przechodzić przez brzuch małego pasażera, a płasko po udach.

Zastanawiasz się, czy fotelik z Isofix można zamontować do auta bez Isofix? Jak najbardziej! Producenci fotelików samochodowych założyli, że dziecko może podróżować w tym samym foteliku, ale w zależności od potrzeb montowanym w różnych autach – z systemem Isofix lub bez.

Zatem jak zamontować fotelik z Isofix do auta bez Isofix? Można to zrobić po prostu za pomocą pasów bezpieczeństwa, które zamontowane są w każdym samochodzie. Każdy fotelik z system Isofix ma również możliwość prawidłowego poprowadzenia pasów bezpieczeństwa. Zaczepy Isofix można wsunąć pod fotelik.

Polecane foteliki bez Isofix – poznaj je!

Foteliki 0-13 kg

Wszystkie foteliki samochodowe 0-13 kg rodzice mogą zamocować na pas samochodowy. Dodatkowo dokupiona baza Isofix to jedynie opcja ułatwiająca montaż, kiedy samochód posiada dedykowane zaczepy. Aktualnie w naszej ofercie internetowej wyjątkiem jest fotelik Swandoo ALBERT, który można kupić od razu z bazą. Z kolei fotelik Maxi Cosi CITI jest jedynym dostępnym u nas modelem bez możliwości montażu na dodatkową bazę. W samochodzie można go zamocować jedynie na samochodowy pas bezpieczeństwa. Przy tym Maxi Cosi CITI uzyskał 4 gwiazdki w testach ADAC, tym samym gwarantuje bezpieczeństwo dla dziecka.

Pamiętaj, że pierwszy fotelik samochodowy zawsze mocuje się tyłem do kierunku jazdy. Mocowanie takich fotelików samochodowych przodem do kierunku jazdy jest niezgodne z prawem. Można jednak zakupić fotelik obrotowy bez Isofix. Dzięki temu podczas postoju możesz obrócić malucha w swoją stronę.

Foteliki 9-18 kg

Fotelik samochodowy 9-18 kg to drugi fotelik niezbędny dla dziecka, które wyrosło już z pierwszego modelu. Pierwszym polecany przez nas fotelik mocowany na samochodowy pas bezpieczeństwa to Britax Romer KING II LS – w wersji BLACK oraz standardowej z białą ramą. Jego duży atut stanowi specjalna dioda potwierdzająca prawidłowy montaż fotelika. Britax Romer KING II LS otrzymał w testach ADAC 3 gwiazdki.

Drugim modelem w tej kategorii wagowej jest Maxi Cosi TOBI, który w testach także otrzymał 3 gwiazdki. Oparcie można regulować w sześciu pozycjach, przez co rodzice mają możliwość zapewnienia dziecku najwygodniejszej pozycji.

Ostatnią propozycją fotelika 9-18 kg w tym wpisie będzie Avionaut GLIDER. Ten nie był jeszcze poddany testom ADAC, jednak został wykonany w wysokiej technologii. Zagłówek dzięki specjalnej piance EPP chroni głowę, kark i szyję dziecka znacząco zwiększając jego bezpieczeństwo. Dziecko może korzystać z fotelika do czasu osiągnięcia wagi 25 kg. Każdy z wymienionych fotelików mocuje się przodem do kierunku jazdy.

Przeczytaj także: Kompatybilność fotelika z samochodem. Jak dobrać fotelik do auta?

foteliki-bez-isofix-2

Foteliki 15-36 kg

Wiele z fotelików w tej kategorii ma już wbudowane zaczepy Isofix. Można je jednak zamocować także na sam pas samochodowy. Niektóre z nich mają tak zwany miękki Isofix, czyli zaczep Isofast.

Do takich modeli zalicza się Britax Romer DISCOVERY SL. Jego zagłówek można regulować w łatwy sposób nawet wtedy, kiedy dziecko siedzi już w foteliku. Polecanym przez nas modelem jest także Britax Romer KIDFIX III S, którego ochronę boczną SICT można regulować, by w prosty sposób najlepiej dopasować fotelik do każdego samochodu.

Model BeSafe iZi FLEX FIX i-Size jest na tyle kompaktowy, że można zamocować trzy foteliki obok siebie na tylnej kanapie samochodu. Jednocześnie dzieci mają zapewnione maksimum komfortu i bezpieczeństwa, co potwierdzają cztery gwiazdki ADAC.

Model Cybex SOLUTION Z-FIX także posiada zaczepy Isofix, jednakże z powodzeniem można go zamocować na pas bezpieczeństwa. Fotelik ten wyróżnia się systemem wentylacji, który zwiększa komfort dziecka, szczególne w gorące dni. Warto wiedzieć, że fotelik samochodowy 15-36 bez Isofix czy z systemem nie ma opcji montażu tyłem do kierunku jazdy.

Fotelik bez Isofix – czy warto?

O roli zaczepów Isofix przeczytasz w naszym osobnym artykule, tutaj. Jak już wiesz, nie są one konieczne do montażu. Spokojnie możemy przewozić dziecko z fotelikiem zamocowanym na pas. Jedyne, o czym musimy pamiętać to właściwy montaż.

Czy nie mając auta z Isofix, warto kupić fotelik bez Isofix, czy lepiej jednak zainwestować w model z tym systemem? W przypadku fotelików z pierwszej grupy wagowej możesz z czystym sumieniem zakupić fotelik samochodowy bez Isofix – zwłaszcza jeśli nie masz w planie zmiany auta na model ze wbudowanym systemem Isofix. Są one używane stosunkowo krótko,

Foteliki z przedziału 9-18 kg i 15-36 kg to modele, w których dziecko podróżuje zdecydowanie dłużej. W konsekwencji zwiększają się szanse, że zdążysz wymienić auto na takie z systemem Isofix. Być może również maluch będzie podróżował nie tylko z Tobą, ale także z innymi członkami rodziny, np. dziadkami, których auto wyposażony został w system Isofix. W przypadku fotelików dla starszych dzieci polecamy inwestycję w model z Isofix, który zwiększa stabilność fotelika i jest łatwiejszy w odpowiednim montażu.

Jeśli rozważasz fotelik z systemem Isofix, polecamy Twojej uwadze modele BRITAX ROMER DISCOVERY SL, Britax Romer KIDFIX III S, ADVANSAFIX i-Size, Avionaut MaxSpace Comfort System+, czy Kiddy Cruiserfix 3, które znajdziesz w sklepie Bobowózki.

 

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up