+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Gdzie zamontować fotelik samochodowy? Za kierowcą, pasażerem czy na środku?

Gdzie zamontować fotelik samochodowy? Za kierowcą, pasażerem czy na środku?

2022-09-22

Bezpieczne montowanie fotelika w samochodzie polega nie tylko na prawidłowym poprowadzeniu pasów bezpieczeństwa czy wpięciu fotelika w system Isofix. Bardzo ważne jest również jego umiejscowienie w pojeździe. Dowiedz się, gdzie zamontować fotelik samochodowy, aby zapewnić małego pasażerowi maksimum bezpieczeństwa podczas podróży.

Spis treści:

Wybór fotelika samochodowego, szczególnie dla najmłodszych pasażerów, to nie lada wyzwanie. Producenci fotelików w przedziale wagowym 0-13 kg proponują coraz więcej rozwiązań technologicznych zwiększających bezpieczeństwo podróżowania. I tak na przykład modele BeSafe IZI GO MODULAR X1 i-Size i RWFMAXI COSI PEBBLE PRO i-Size mają system pochłaniania energii.

Z kolei w foteliku CYBEX Cloud Z i-Size dodano system L.S.P. Zwiększa on bezpieczeństwo podczas zderzenia bocznego. O wygodę malucha zadbał producent fotelika AVIONAUT PIXEL. Siedzisko tego modelu wykonano ze specjalnej pianki termoplastycznej, która zapamiętuje kształt ciała dziecka. Modele CYBEX SIRONA SX2 i-Size, SWANDOO MARIE 3 i-Size i BABYSAFE RHODESIAN to z kolei propozycje dla rodziców chcących wybrać pierwszy fotelik w przedziale wagowym 0-18 kg.

O ile wybór fotelika dobrej jakości jest oczywiście bardzo istotny, tak jeszcze większe znaczenie ma właściwe zamontowanie go w pojeździe. I nie chodzi jedynie o prawidłowy montaż pod względem technicznym, ale również o to, gdzie zamontować fotelik samochodowy. Dowiedz się, czy lepiej zamontować fotelik z przodu, czy z tyłu, a jeśli z tyłu to, w którym miejscu.

gdzie-zamontowac-fotelik-samochodowy-1

Gdzie zamontować fotelik samochodowy? Na co wpływa ustawienie fotelika?

Wielu rodziców zastanawia się, gdzie zamontować fotelik samochodowy w aucie. Istnieje kilka możliwości. Na co wpływa ustawienie fotelika w samochodzie? Przede wszystkim na bezpieczeństwo malucha, ale tak naprawdę na bezpieczeństwo wszystkich pasażerów. Gdy fotelik jest zamontowany na tylnym siedzeniu samochodu, dodatkowy dorosły pasażer siada zazwyczaj obok dziecka, aby mieć je pod kontrolą podczas jazdy. Tymczasem okazuje się, że lepiej by było, aby druga osoba dorosła usiadła z przodu na siedzeniu pasażera. Dlaczego? Ponieważ w razie wypadku swoją bezwładnością może ona narazić malucha na uszkodzenie ciała.

Jeśli w Twoim samochodzie zmontowano Isofix na środkowym siedzeniu, wybierz to miejsce na montaż fotelika. Fotelik na środkowym siedzeniu zamontowany z użyciem systemu Isofix to gwarancja najlepszej ochrony oraz stabilności. Ponadto do dziecka mają dostęp obie osoby, które jadą z przodu – zarówno kierowca, jak i pasażer. Jesteśmy jednak świadomi, że jest to opcja niedostępna dla wszystkich, dlatego sprawdziliśmy dla Ciebie wszystkie możliwości.

Nie zapominajmy również o tym, że ustawienie fotelika w samochodzie wpływa również na komfort podróży wszystkich pasażerów. Gdy rodzice podróżują z przodu, a maluch na tylnej kanapie tyłem do kierunku jazdy, warto zamontować specjalne lusterko na zagłówek tylnego siedzenia. Pozwoli ono zerkać na dziecko, dzięki czemu rodzice będą spokojniejsi.

Pamiętaj, aby zamontować fotelik w samochodzie nie tylko w najbezpieczniejszym miejscu, ale również przestrzegając wszystkich zasad właściwego montażu.

Fotelik samochodowy – gdzie zamontować?

Gdzie zamontować fotelik samochodowy? Czas odpowiedzieć sobie na pytanie! Przeanalizujmy trzy możliwości montażu fotelika na tylnej kanapie auta.

Montaż fotelika na środku tylnej kanapy

Gdzie zamontować fotelik samochodowy? Fotelik dla dziecka najbezpieczniej mocować na środkowym siedzeniu tylnej kanapy. By tak się jednak stało, samochód musi mieć trzy osobno wydzielone siedzenia. Często w samochodach środkowe miejsce jest wąskie, wybrzuszone i zwyczajnie za małe, by zapewnić bezpieczny montaż i tym samym by dziecko w foteliku było bezpieczne. Takie miejsce nie może się zakwalifikować do montażu fotelika. Jeśli jednak środkowe miejsce jest płaskie, o odpowiedniej szerokości, wówczas możemy spróbować zamocować na nim fotelik dla dziecka.

Chodzi o to, że dziecko zostaje wówczas narażone na najmniejszą siłę i konsekwencje zderzenia. W centrum samochodu występuje najmniejsza siła zgniotu i to właśnie w tym centrum powinno się znajdować dziecko. Najlepiej więc zamontować fotelik na środku tylnej kanapy, najbezpieczniej także tyłem do kierunku jazdy.

Montaż fotelika na miejscu za pasażerem

Kolejnym po miejscu środkowym, gdzie fotelik samochodowy może być bezpiecznie zamontowany, jest obszar na tylnej kanapie znajdujący się za pasażerem samochodu. Ma na to wpływ fakt, że najczęstsze kolizje i wypadki zdarzają się czołowo lub od lewej strony, gdzie siedzi się kierowca.

Fotelik dla dziecka musi być zamontowany prawidłowo, bo tylko to zagwarantuje pełny komfort i bezpieczeństwo. Ponadto do dziecka znajdującego się za pasażerem rodzice mają łatwy dostęp. Kierowca jadący samodzielnie może wygodniej podać coś dziecku, a pasażer bez trudu delikatnie się obrócić. Dodatkowo najbezpieczniej podchodzić do dziecka od strony pobocza, a nie od ruchliwej ulicy.

Montaż fotelika na miejscu za kierowcą

Wiemy, że rodzice często słyszą, że to właśnie miejsce za kierowcą jest najbezpieczniejsze. Dlaczego? Gdyż podczas potencjalnego wypadku osoba prowadząca pojazd instynktownie chroni siebie i z tego powodu właśnie tam najlepiej zamontować fotelik. To jednak nieprawda, bo to właśnie wypadki i kolizje z lewej strony są jednymi z najczęściej występujących. Dlatego lepiej  posadzić dziecko po stronie przeciwnej.

Co jednak zrobić, gdy nie ma takiej możliwości? Rodzice muszą pamiętać o tym, by zawsze parkować w bezpiecznym miejscu. Najlepiej zrobić to tak, aby dziecko samodzielnie mogło wyjść z auta wprost na chodnik lub to rodzic mógł podejść do dziecka z daleka od niebezpiecznego ruchu.

gdzie-zamontowac-fotelik-samochodowy-2

Fotelik z przodu czy z tyłu? Podpowiadamy!

Czy montaż fotelika na przednim siedzeniu to dobry pomysł? Przedni fotel jest ostatnim miejscem, gdzie powinno się montować fotelik samochodowy. To najmniej bezpieczne położenie – zarówno dla dziecka, jak i samego kierowcy – więc traktujemy je jako ostateczność. Fotelik zamontowany na przednim fotelu rozprasza kierowcę, któremu łatwiej wówczas spowodować zagrożenie na drodze.

Oczywiście, czasami nie da się uniknąć takiej sytuacji. Zdarza się to na przykład wtedy, gdy podróżujesz z dzieckiem bez wsparcia innej osoby. Płaczące dziecko na tylnej kanapie samochodu może jeszcze bardziej rozpraszać rodzica niż wtedy, gdy fotelik wpięty jest z przodu po stronie pasażera.

Gdy zamontujesz fotelik z przodu, ale tyłem do kierunku jazdy, poduszka powietrzna znajdująca się w desce rozdzielczej zawsze musi być wyłączona. Warto mieć na uwadze możliwość ewentualnej awarii i liczyć się z tym, że poduszka jednak może wybuchnąć.

Jazdę na przednim siedzeniu zaleca się jedynie w przypadku dzieci, które cierpią na chorobę lokomocyjną. Widok na wzniesienia i zakręty, a także patrzenie na horyzont, czyli najbardziej stały punkt krajobrazu, zmniejsza bowiem dolegliwości chorobowe.

Jak zamontować fotelik samochodowy? Pamiętaj, że odpowiedni montaż stanowi klucz do bezpieczeństwa Twojego dziecka. W każdej sytuacji, kiedy masz kłopot z montażem fotelika, możesz poprosić o pomoc naszych ekspertów. Możliwy jest również montaż fotelika zaraz po jego zakupie.

A Ty, w którym miejscu zamontujesz fotelik dla dziecka? W jakich sytuacjach zdecydujesz się na montowanie fotelika z przodu? Podziel się z nami swoim doświadczeniem.

 

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up