+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Gdzie montować foteliki samochodowe? Za kierowcą, pasażerem, czy na środku?

Gdzie montować foteliki samochodowe? Za kierowcą, pasażerem, czy na środku?

2019-11-19

Spis treści:

BeSafe iZi Flex Fix i-Size

Montaż fotelika na środku tylnej kanapy

Gdzie zamontować fotelik samochodowy? Fotelik dla dziecka najbezpieczniej jest mocować na środkowym siedzeniu tylnej kanapy. By tak się jednak stało, samochód musi mieć trzy osobno wydzielone siedzenia. Często w samochodach środkowe miejsce jest wąskie, wybrzuszone i zwyczajnie za małe, by zapewnić bezpieczny montaż i tym samym by dziecko w foteliku było bezpieczne. Takie miejsce nie może się zakwalifikować do montażu fotelika. Jeśli jednak środkowe miejsce jest płaskie, o odpowiedniej szerokości, wówczas możemy spróbować zamocować na nim fotelik dla dziecka. Chodzi o to, że dziecko jest wówczas narażone na najmniejszą siłę i konsekwencje zderzenia. W centrum samochodu występuje najmniejsza siła zgniotu i to właśnie w tym centru powinno się znajdować dziecko. Najlepiej więc zamontować fotelik na środku tylnej kanapy, najbezpieczniej także tyłem do kierunku jazdy.

Montaż fotelika na miejscu za pasażeremCybex Aton M i-Size

Kolejnym po miejscu środkowym, na którym fotelik samochodowy może być bezpiecznie zamontowany, jest obszar na tylnej kanapie, który znajduje się za pasażerem samochodu. Ma na to wpływ fakt, że najczęstsze kolizje i wypadki zdarzają się czołowo lub od lewej strony, gdzie znajduje się kierowca. Foteliki dla niemowląt, czy każdy fotelik dla dziecka musi być zamontowany prawidłowo, bo tylko to gwarantuje bezpieczeństwo. Ponadto do dziecka znajdującego się za pasażerem rodzice mają łatwy dostęp, kierowca jadący samodzielnie może wygodniej podać coś dziecku, a pasażer bez trudu delikatnie się obrócić. Dodatkowo najbezpieczniej podchodzić do dziecka od strony pobocza, a nie od ruchliwej ulicy.

Montaż fotelika na miejscu za kierowcą

Britax Romer Kidfix III SWiemy, że rodzice często słyszą, że to właśnie miejsce za kierowcą jest najbezpieczniejsze, bo ten podczas wypadku instynktownie chroni siebie i dlatego właśnie tam najlepiej zamontować fotelik. To jednak nieprawda, bo to właśnie wypadki i kolizje z lewej strony są jednymi z najczęściej występujących, dlatego lepiej jest zamocować dziecko po stronie przeciwnej. Kiedy jednak nie ma takiej możliwości, rodzice muszą pamiętać o tym, by zawsze parkować w bezpiecznym miejscu, w którym dziecko samodzielnie może wyjść z auta wprost na chodnik, lub to my możemy do dziecka podejść z daleka od niebezpiecznego ruchu. Jak zamontować fotelik samochodowy, by był maksymalnie bezpieczny? Najlepiej robić to od samego początku, czyli odpowiednio mocować już foteliki dla niemowlaka.

Montaż fotelika na przednim fotelu

Jeżeli rodzice nie mają innej możliwości, to ostatnim możliwym na montaż fotelika miejscem w samochodzie jest przedni fotel. Jest to miejsce najmniej bezpieczne dla dziecka i samego kierowcy, więc traktujemy je jako ostateczność. Fotelik zamontowany na przednim fotelu rozprasza kierowcę, któremu łatwiej jest wówczas spowodować jakieś zagrożenie na drodze. Poduszka powietrzna znajdująca się w desce rozdzielczej zawsze musi być wyłączona w takiej sytuacji. Warto mieć na uwadze możliwość ewentualnej awarii i liczyć się z tym, że poduszka jednak może wybuchnąć. Odradzamy montaż fotelika na przednim siedzeniu, zostawmy to jako ostateczność. Jak zamontować fotelik samochodowy? Pamiętaj, że odpowiedni montaż jest kluczem do bezpieczeństwa Twojego dziecka. W każdej sytuacji, kiedy masz kłopot z montażem fotelika, możesz poprosić o pomoc naszych ekspertów. Możliwy jest również montaż fotelika zaraz po jego zakupie.

 

W jakim miejscu zamontujecie fotelik dla dziecka?

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2022 BoboWózki
social mail
social up
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.