+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
jak zamontować fotelik samochodowy

Jak zamontować fotelik samochodowy?

2021-10-05

Nowoczesny i funkcjonalny fotelik samochodowy dla dziecka może uratować zdrowie i życie Twojego maluszka. Jeżeli jednak zamontujesz fotelik w nieprawidłowy sposób, nie tylko nie będzie go chronić, ale może zwiększać ryzyko urazu. Jak zamontować fotelik w samochodzie – instrukcja dla każdego rodzica!

Spis treści:

Montaż fotelika samochodowego – od czego zacząć?

Foteliki samochodowe są obowiązkowe dla wszystkich dzieci od urodzenia, do osiągnięcia przez nie 150 cm wzrostu. Rynek fotelików jest bardzo różnorodny – wybór najlepszego modelu może być wyjątkowo trudny, dlatego warto zwrócić uwagę na kilka cech, które wyróżniają bezpieczne i praktyczne produkty. Jedną z najistotniejszych kwestii jest montaż fotelika samochodowego. O czym trzeba pamiętać, zanim kupisz fotelik na kilka lat użytkowania?

jak zamontować pasy w foteliku

Jak zamontować fotelik samochodowy? Pasy kontra Isofix

Co może zaskakiwać, fotelik samochodowy musi być dopasowany do rodzaju i modelu samochodu. W większości nowych samochodów zamontowane są specjalne zaczepy, które umożliwiają korzystanie ze specjalnego systemu Isofix. Isofix to obecnie najlepszy i najpopularniejszy sposób mocowania fotelika do przewozu dziecka w samochodzie. Są to dwa proste haczyki, które znajdują się między kanapą a oparciem fotela, przymocowane bezpośrednio do nadwozia. Od 2011 roku są one montowane we wszystkich autach dostępnych w sprzedaży. Przykładem takiego fotelika jest super wygodny Besafe iZi Turn i-Size, który dodatkowo możesz obracać o 360 stopni.

Jeżeli jeździsz nieco starszym modelem auta, być może warto wtedy zainwestować w fotelik, który montuje się przy użyciu samochodowych pasów bezpieczeństwa, np. pierwszy fotelik dla maluszków Avionaut Pixel. Taki produkt wygodnie zapniesz w samochodzie znajomych lub dziadków dziecka, gdy maluch spędza u nich weekend lub wyjeżdża na wycieczkę. Równie istotne jest prawidłowe zapięcie pasów bezpieczeństwa i właściwe ustawienie wysokości zagłówka. Tylko wtedy Twój smyk będzie optymalnie chroniony, niezależnie od okoliczności.

Montaż fotelika samochodowego – do czego służy baza Isofix?

Jak zamontować fotelik samochodowy w sposób najbardziej stabilny? Elementem, który pomoże w sprawnym wpięciu fotelika i zapobiega swobodnemu przesuwania się siedziska, jest baza. Baza Isofix, dostępna np. z fotelikiem GB Vaya 2 i-Size, jest specjalną platformą, którą montuje się w samochodzie i dodatkowo podpiera specjalną nogą stabilizującą. Baza pozostaje w aucie na stałe, a podczas przemieszczania się wypinasz wyłącznie nosidełko. W ofercie niektórych form są dostępne także modele, które dają możliwość korzystania z jednej bazy przy kilku wersjach fotelików, dzięki czemu produkt rośnie wraz z dzieckiem.

Jak zamontować fotelik w samochodzie i na co zwrócić uwagę?

By wyczerpująco odpowiedzieć na pytanie, jak zamocować fotelik samochodowy, trzeba przeanalizować budowę samochodu i ryzyko uszkodzenia ciała w przypadku zderzenia. Wielokrotnie powtarzane testy bezpieczeństwa pokazują, że najbezpieczniejszą przestrzenią do montażu fotelika w aucie jest tylna kanapa. Specjaliści rekomendują zwłaszcza miejsce pośrodku kanapy, na którym bez trudu umieścisz nosidełko dla maluszka, takie jak Cybex Aton B i-Size.

Jeżeli w Twoim samochodzie podróżuje więcej małych pasażerów, foteliki możesz ustawić na siedzeniach bocznych w tyle samochodu. Są i takie foteliki, którymi wypełnisz wszystkie trzy miejsca na tylnej kanapie! Postaraj się jeździć z maluchami tyłem do kierunku jazdy (modele RWF) najdłużej jak to tylko możliwe, gdyż te produkty otrzymują najwyższe noty w niezależnych testach zderzeniowych. Fotelik Swandoo Marie 3 i-Size pozwoli Ci na zmianę ustawienia kierunku siedziska dopiero wtedy, kiedy będzie to naprawdę konieczne!

Jak zamontować pasy w foteliku samochodowym? Instrukcja, by było bezpieczniej

Montaż pasów w foteliku samochodowym może być nieco trudniejszy, niż gdy używamy zaczepów Isofix. Jeśli po raz pierwszy używasz fotelika, skorzystaj obowiązkowo z dołączonej instrukcji obsługi lub obejrzyj wcześniej filmik instruktażowy, przygotowany przez producenta. Jeżeli nadal czujesz się niepewnie, pierwszy montaż pasów w foteliku samochodowym możesz wykonać w towarzystwie profesjonalnego doradcy w sklepie z akcesoriami dla dzieci. Pamiętaj, że pasy muszą być maksymalnie naciągnięte, nie mogą być pozwijane, poprzekręcane i ściśle przylegać do powierzchni fotelika. W niektórych modelach, np. Britax Baby Safe 3 i-Size prowadnice lub uchwyty, w których powinien znaleźć się pas, oznaczone są innym kolorem.

Jak zamontować pasy w foteliku samochodowym? Wybrane foteliki posiadają dodatkową sygnalizację świetlną, by łatwiej było poprowadzić pasy i zyskać pewność, że wykonaliśmy wszystkie czynności poprawnie. Po umieszczeniu maluszka we wnętrzu fotelika za każdym razem sprawdź, czy szelki są dobrze naciągnięte i czy maluch nie ma możliwości samodzielnie się z nich wypiąć. Kontroluj ich ustawienie co kilka dni – twój szkrab może niepostrzeżenie urosnąć nawet kilka centymetrów w ciągu bardzo krótkiego czasu! Nie ubieraj maleństwa w zbyt grube ubranie, przed podróżą zdejmij mu kurtkę i zapewnij swobodę ruchów. Unikaj przykrywania go kocykiem, który dziecko może przesunąć na twarz i mieć problemy z oddychaniem. By smykowi było wygodnie, wybierz fotelik ze specjalnymi ochraniaczami na pasy bezpieczeństwa, np. Peg Perego Primo Viaggio Lounge, które zapobiegną ewentualnym otarciom.

jak zamontować fotelik w samochodzie

Teraz już wiesz, jak zamontować fotelik samochodowy!

Idealny fotelik powinien łączyć kilka zalet – musi być przede wszystkim bezpieczny, w dalszej kolejności łatwy w obsłudze, funkcjonalny, w końcu estetyczny, trwały i praktyczny na każdym etapie rozwoju Twojej pociechy. Przed ostatecznym zakupem sprawdź, czy dany model spełnia wszystkie Twoje oczekiwania, nadaje się do użytkowania w Twoim samochodzie i sprawi, że każda przejażdżka autem będzie dla Was przyjemnością. Zwróć też uwagę na materiał, z którego został wykonany i to, czy możesz dopasować poszczególne parametry do wzrostu i wagi dziecka. Zapoznaj się z bogatą ofertą naszych fotelików samochodowych i wybierze ten, który ochroni Twoich najbliższych w każdej sytuacji!

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up