+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
co potrafi 7-miesięczne dziecko

Rozwój dziecka w 7 miesiącu. Co potrafi 7-miesięczne dziecko?

2024-10-31

Siódmy miesiąc życia to dla malucha czas zdobywania wielu nowych umiejętności – motorycznych, społecznych i emocjonalnych. Pociecha śmielej komunikuje się z otoczeniem, a jej zdolności manualne są coraz lepsze. Dowiedz się, co potrafi 7-miesięczne dziecko i jak pomóc mu w rozwijaniu ważnych umiejętności.

Spis treści:

  1. Dziecko w 7 miesiącu życia – najważniejsze zmiany
  2. 7-miesięczne dziecko – co potrafi?
  3. Emocjonalny rozwój 7-miesięcznego dziecka – etap strachu przed obcymi
  4. Jak wspierać rozwój 7-miesięcznego dziecka?
  5. Już wiesz, co potrafi 7-miesięczne dziecko!

Rozwój dziecka w 7. miesiącu jest dynamiczny. To czas zdobywania wielu ważnych umiejętności, na przykład siadania bez podparcia czy wchodzenia w interakcję z otoczeniem. Pojawia się również strach przed obcymi, ponieważ maluch zaczyna dostrzegać różnicę między bliskimi a nieznajomymi.

Pełen nowych odkryć czas wymaga wsparcia rodziców. Dowiedz się więcej o tym, jakie zmiany przeżywa dziecko w 7. miesiącu życia. Poznasz też sposoby na wsparcie rozwoju mowy i motoryki maluszka.

Co potrafi 7-miesięczne dziecko

Dziecko w 7 miesiącu życia – najważniejsze zmiany

Siódmy miesiąc dziecka to czas szybkiego rozwoju. Ciało staje się coraz silniejsze, dzięki czemu możliwe stają się bardziej złożone ruchy. Jakie zmiany zachodzą w tym czasie?

  • Wzrost i waga – dziecko osiąga najczęściej 65-75 cm wzrostu, natomiast jego waga wynosi od 7 do 9 kg. Odstępstwa od tych cyfr są oczywiście możliwe. Wiele zależy od indywidualnego tempa rozwoju, genetyki oraz płci.
  • Utrzymywanie pionowej pozycji – choć maluch nie opanował jeszcze umiejętności stania, coraz częściej prostuje się, gdy podtrzymują go dorośli.
  • Samodzielne siadanie – dziecko w 7. miesiącu życia coraz lepiej radzi sobie z siadaniem bez podparcia. Czas spędzany w takiej pozycji będzie się stopniowo wydłużał z każdym tygodniem.
  • Próby raczkowania – maluchy starają się podejmować raczkowania. Nie są w tym jeszcze perfekcyjne. Próbują podnosić się na rękach i kolanach, przy czym bujają się do przodu i do tyłu. Umiejętność perfekcyjnego raczkowania pojawi się w kolejnych miesiącach.

7-miesięczne dziecko – co potrafi?

Z każdym miesiącem ciekawość świata u dziecka rośnie. Bardziej świadomie manipuluje przedmiotami i aktywnie eksploruje otoczenie. Czas dowiedzieć się dokładnie, co potrafi 7-miesięczne dziecko.

Rozwój mowy – coraz większy zakres rozumianych słów

Rozwój 7-miesięcznego dziecka obejmuje większe rozumienie ze słuchu. Nie jest to jeszcze czas na znajomość skomplikowanych, długich zdań. Proste komunikaty, na przykład „pa pa”, spotykają się natomiast z reakcją.

Dziecko zaczyna zwracać uwagę na dźwięk swojego imienia. Podejmuje pierwsze próby komunikacji werbalnej. Nie mówi pełnych słów, ale wydaje z siebie dźwięki sylabami.

Rozwój motoryki dużej – pozycja do raczkowania i samodzielny siad

Kilka tygodni po ukończeniu pół roku dochodzi do intensywnego rozwoju motoryki dużej. Co potrafi 7-miesięczne dziecko? Siada samodzielnie w bardziej stabilny sposób, a poza tym przygotowuje się do raczkowania. Może również przemieszczać się po podłodze, pełzając.

7 miesiąc dziecka to idealny czas na korzystanie z krzesełka do karmienia. Maluch będzie w stanie przyjąć na nim bezpieczną pozycję.

Zwróć uwagę na model Stokke Nomi. Krzesełko wyróżnia się wytrzymałością na obciążenia aż 150 kg. Mebel rośnie razem z dzieckiem. Wysokość siedziska i podnóżek krzesełka do karmienia można regulować, żeby dopasowywać je do potrzeb pociechy. Co ważne, do regulacji nie potrzeba żadnych narzędzi. Model jest dostępny w wielu wariantach kolorystycznych, więc łatwo dopasować go do aranżacji wnętrza.

 

Przeczytaj też: Rozszerzanie diety - kiedy i jak zacząć? Wytyczne, metody i zalecenia

 

Rozwój motoryki małej – coraz bardziej precyzyjne chwyty

Rozwój dziecka w 7. miesiącu dotyczy również zdolności manualnych. Maluch potrafi już chwytać przedmioty obiema rękami. Przenosi je z jednej do drugiej. Manipuluje rzeczami w bardziej skoordynowany sposób. Możesz zauważyć, że podejmuje próby chwytania rzeczy palcami zamiast całą dłonią, a to znak, że rozwija się u niego motoryka mała.

Emocjonalny rozwój 7-miesięcznego dziecka – etap strachu przed obcymi

Tym, co potrafi 7-miesięczne dziecko, jest dostrzeganie różnicy między bliskimi a obcymi. Umiejętność w tym czasie dopiero się u niego rozwija, jednak widoczne są już jej konsekwencje.

Co potrafi 7-miesięczne dziecko grafika

Etap strachu przed obcymi jest zupełnie naturalny. Między 7. a 11. miesiącem życia może pojawić się też lęk separacyjny. Jest to nadmierna reakcja, gdy z pola widzenia znikają maluszkowi rodzice. Dziecko reaguje na to silnym płaczem.

Co potrafi 7-miesięczne dziecko

Jak wspierać rozwój 7-miesięcznego dziecka?

U dzieci występuje niejeden skok rozwojowy. 7 miesiąc to czas, gdy dużymi krokami zbliża się szósty skok rozwojowy. Występuje między 36. a 40. tygodniem życia. Nim jednak do niego dojdzie, warto wspierać malucha w tych umiejętnościach, które zdobywa w 7. miesiącu życia. Jak to zrobić? Mamy dla Ciebie kilka propozycji!

Zabawy, które pomogą opanować nowe umiejętności ruchowe

Nauka przez zabawę? To idealne rozwiązanie już dla maluszków! W 7. miesiącu życia pociecha siada, pełza i zaczyna przygotowywać się do raczkowania. To też moment, gdy coraz lepiej manipuluje przedmiotami. Żeby wspierać rozwijanie tych umiejętności, wykorzystaj poniższe zabawy.

  • Zachęcanie do raczkowania – umieść zabawkę poza zasięgiem dziecka. W ten sposób dasz mu motywację do przemieszczania się po podłodze. Pociecha podejmie próbę pełzania lub raczkowania, co pozwoli jej wzmocnić mięśnie rąk i nóg. To ćwiczenie poprawia koordynację ruchową.
  • Turlanie piłki – wykorzystaj miękką piłkę, którą będziesz turlać po podłodze. Maluch będzie próbował ją złapać, co wspiera koordynację ruchów i jest okazją do ćwiczenia precyzji chwytu. Świetnie, jeśli uda Ci się wykorzystać piłki o różnych fakturach, ponieważ pozwoli to rozwijać zmysł dotyku.
  • Zabawy na brzuszku – przyczyniają się do wzmocnienia grzbietu, rąk i szyi. Są ważne, żeby maluch zdobywał umiejętność raczkowania. Żeby przeprowadzić taką zabawę, wystarczy położyć dziecko na brzuchu, a przed nim postawić ulubioną zabawkę. Przedmiot zachęci do podnoszenia głowy i klatki piersiowej.

Zabawy wspierające rozwój mowy o 7-miesięcznego dziecka

Co powinno umieć 7-miesięczne dziecko? Wydawać z siebie coraz więcej dźwięków i rozumieć pojedyncze komunikaty od rodziców. Istnieją zabawy, które będą wspierać ten element rozwoju.

  • Rozmowy z dzieckiem – maluch jeszcze nie mówi, jednak warto prowadzić z nim rozmowę. Ważne jest opisywanie aktualnie wykonywanych czynności, na przykład podczas kąpieli. Dziecko zyskuje okazję do osłuchania się z językiem. Pomagasz mu kojarzyć konkretne dźwięki z konkretnymi działaniami.
  • Naśladowanie dźwięków – to zabawa, która wspiera rozwój mowy, ale dodatkowo pomaga kojarzyć dźwięki z obiektami. „Brum-brum” czy „miau” to dźwięki, które można wykorzystać już u takiego maluszka.
  • Śpiewanie piosenek – warto nucić maluszkowi proste utwory dla dzieci. Takie, w których są powtarzające się dźwięki i słowa.

7 miesiąc życia – zabawy wspierające rozwój poznawczy

Maluch w 7. miesiącu zaczyna odczuwać lęk przed nieznajomymi, ponieważ zauważa już różnicę między nimi a bliskimi. Należy budować u niego poczucie bezpieczeństwa. Jest coraz ciekawszy świata, więc warto pozwolić mu eksplorować otoczenie i obserwować związki przyczynowo-skutkowe. Oto kilka zabaw związanych z rozwojem emocjonalnym i poznawczym.

  • A – kuku! – ta znana zabawa pozwala dziecku zrozumieć, że zasłonięty przedmiot nie znika, a pozostaje przez chwilę niewidoczny. Wystarczy, że zasłonisz się na chwilę, na przykład pieluszką, a chwilę wcześniej będziesz mieć kontakt wzrokowy z pociechą. Po zasłonięciu się przedmiotem znów się pokaż, radośnie krzycząc „A – kuku!”. Zabawa rozwija poczucie bezpieczeństwa.
  • Ukrywanie przedmiotów – możesz schować zabawkę pod kocykiem i zachęcić maluszka do jej znalezienia. To kolejny sposób na rozwijanie świadomości, że to, co znika na chwilę ze wzroku, wciąż istnieje.
  • Książeczki sensoryczne – korzystanie z tego typu zabawek pozwala dziecku rozwijać zmysły dotyku. W książeczkach znajdują się materiały o różnej teksturze.

Zobacz też: Zabawy sensoryczne – poznaj nasze pomysły na naukę przez zabawę!

Spacery w 7. miesiącu życia

Dla rozwoju dziecka ważne są regularne spacery. Podczas wyjścia na świeże powietrze maluch może odkrywać nowe dźwięki, widoki i zapachy. Śpiew ptaków, odgłosy miasta czy szum drzew przyczyniają się do rozwoju zmysłów. Tym, co umie 7-miesięczne dziecko, jest utrzymanie pozycji siedzącej. Dzięki temu można wozić maluszka w spacerówce, co daje mu optymalne warunki do obserwowania świata.

Ważne, żeby wózek zapewniał maksimum komfortu. Zwróć uwagę na amortyzację kół. Dzięki niej nawet podczas spaceru po nierównych ścieżkach w lesie nic nie będzie przeszkadzało maluszkowi w odkrywaniu świata. Amortyzowane koła z gumowymi nakładkami na przedniej osi ma wózek Melio. W oparciu zastosowano oddychający materiał, dzięki czemu nawet w upalne dni dziecko cieszy się komfortem termicznym. W budce są siateczkowe okna, które dbają o prawidłową cyrkulację powietrza.

Świetnie, gdy spacerówka gwarantuje też maksimum komfortu rodzicowi. Powinna być zwrotna, lekka, łatwa do złożenia i zajmować niewiele miejsca. Właśnie tym wyróżnia się Elodie Details 3.0. Waży zaledwie 6,85 kg, więc może okazać się dobrym wyborem dla osób mieszkających w budynkach wielorodzinnych bez windy. Przednie koła są pojedyncze, dlatego wózek jest bardzo zwrotny. Są obrotowe z opcją blokady na wprost, dzięki czemu prowadzenie tej spacerówki jest tak komfortowe niezależnie od tego, czy jesteś w sklepie z wąskimi alejkami, czy w parku. Wygodę zapewnia zamykany kosz, w którym przechowasz zakupy lub akcesoria na spacer.

Dziecko 7 miesięcy – rozwój a prawidłowe żywienie

Wiesz już, co umie 7-miesięczne dziecko i jak wspierać zdobywanie tych umiejętności. Dla zdrowego i prawidłowego rozwoju maluszka niezwykle ważna jest odpowiednia dieta. To czas, w którym wprowadzane są już do diety pokarmy stałe. Uzupełniają karmienie mlekiem matki lub modyfikowanym.

Zwróć uwagę na konsystencję pokarmu. Szczególnie na początku 7. miesiąca życia najlepiej sprawdzi się gładkie puree. W takiej postaci podasz warzywa. Stopniowo możesz zmieniać konsystencję produktów na drobno posiekane. Ważne jest podawanie dziecku do rączki małych kawałków.

Gdy maluch ma 7 miesięcy, możesz zaproponować mu nie tylko warzywa, lecz także owoce, kasze, mięso, jaja czy przetwory mleczne. Ważne, żeby wprowadzać je stopniowo.

Wizyta u pediatry

Żeby monitorować, czy rozwój 7-miesięcznego dziecka przebiega w prawidłowy sposób, konieczne są regularne wizyty u pediatry. Są to rutynowe kontrole, które stanowią doskonałą okazję, żeby dopytać o niepokojące kwestie.

Pediatra oceni rozwój fizyczny i emocjonalny. Sprawdzi, czy zdobywanie umiejętności związanych z motoryką przebiega prawidłowo. Udzieli wskazówek dotyczących opieki nad maluszkiem oraz opowie o tym, kiedy konieczna będzie następna wizyta.

Co potrafi 7-miesięczne dziecko próby raczkowania

Już wiesz, co potrafi 7-miesięczne dziecko!

Teraz już wiesz, co powinno umieć 7-miesięczne dziecko! Pamiętaj, że każdy maluch rozwija się w indywidualnym tempie, więc ewentualne braki w umiejętnościach nie muszą być powodem do niepokoju. Ważne jest, żeby znać ramy czasowe, w których dochodzi do rozwoju różnych zdolności, ale nie wpadaj w panikę, jeśli jeszcze ich nie ma. Jednocześnie obserwuj, czy z czasem udaje się nadrobić braki.

Mimo że warto zachować spokój, istnieją pewne sygnały, które powinny skłonić do konsultacji z pediatrą. Jeśli maluch jeszcze nie raczkuje, to nic złego, jeśli natomiast nie potrafi w ogóle samodzielnie siedzieć lub wykazuje duże trudności w utrzymaniu równowagi, warto skonsultować się ze specjalistą. Brak gaworzenia, zainteresowania otoczeniem, reakcji na dźwięki lub widok rodziców również są niepokojące.

Wiesz już, jakie umiejętności ma dziecko 7 miesięcy. Rozwój maluszka będziesz wspierać przy pomocy różnorodnych zabaw. Nie zapominaj o spacerach, które są okazją do stymulacji umysłowej, obserwowania interakcji społecznych oraz stymulacji zmysłów. Zapewnij dziecku komfortowe warunki podczas zabawy na świeżym powietrzu. Zajrzyj do oferty sklepu BoboWózki, gdzie znajdziesz duży wybór spacerówek idealnych dla maluchów siedzących już samodzielnie!

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up