+30 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Pomysły na zabawy sensoryczne - nauka przez zabawę

Pomysły na zabawy sensoryczne - nauka przez zabawę

2019-08-16

Integracja sensoryczna (SI) - o co chodzi?

Odkręcanie słoika, odskakiwanie na bok, kiedy ostry nóż wypada nam z ręki, zakręcenie wody po usłyszeniu kapania i inne zwykłe codziennie czynności - potrafimy to zrobić dzięki koordynacji naszych zmysłów i mózgu. Właśnie na tym polega integracja sensoryczna. Wiemy, że woda jest mokra, ogień gorący, na autostradzie jest głośno, a perfumy pięknie pachną. Tego uczymy się już od dziecka właśnie dzięki SI. Zadaniem rodziców jest ułatwienie i przede wszystkim umożliwienie dziecku tej nauki i zdobywania tak niezbędnej wiedzy. W bardzo łatwy sposób możemy ją ćwiczyć i rozwijać przez zabawy sensoryczne i różnego rodzaju zabawy dla dzieci. SI jest niezbędnym etapem rozwoju, a z wiekiem możemy proponować dziecku bardziej zaawansowane zabawy. Sensoplastyka to bardzo ważne zajęcia dla dzieci, które przynoszą mnóstwo korzyści i cenną naukę.

Zabawy plastyczne

Nauka i zabawa

Kredki, mazaki, farby - w tym dzieci odnajdują się bardzo szybko. To nic innego jak właśnie zabawy sensoryczne. Spróbujmy wyjść poza standardy i pokazać dziecku oryginalne rozwiązania, które jedncześnie będą ćwiczyły zmysł dotyku. Kredkami i mazakami można przecież rysować nie tylko po białej kartce, ale również po starych czarno-białych gazetach przeznaczonych już do wyrzucenia - mazaki świetnie radzą sobie z kartonem i plastikowymi pojemnikami. To również nauka przez zabawę, a w zabawie można się wygłupiać do woli. Do malowania farbkami nie musimy używać jedynie pędzelków - z powodzeniem sprawdzi się patyczek higieniczny, suchy makaron, ale przede wszystkim paluszki. Chodzi o to, żeby dziecko widziało różnice - pędzel daje duże możliwości, bo jest miękki, podobnie jak patyczek kosmetyczny. Z makaronem nie pójdzie tak łatwo, jest przecież twardy. A małe paluszki są w stanie dotrzeć do każdego zakamarka. W dodatku farbki są zimne, mokre i najczęściej gęste, co stanowi świetny bodziec dla rozwoju dziecka, które w ten sposób poznaje różnice i bada świat. Takie zabawy dla dzieci to integracja sensoryczna w najlepszej postaci, a nauka przez zabawę sprawi, że malec będzie każdego dnia odkrywał, jak bardzo fascynujący jest świat. Zajęcia sensoryczne dla dzieci zapewnią Wam godziny świetnie spędzonego czasu!

Bibuła, klej, stare gazety

Wózki dla lalek

Dajmy dziecku kartkę i klej w sztyfcie - niech posmaruje kartkę, czy karton klejem. Następnie wręczmy maluchowi bibułę lub gazety, czy kolorowy papier i pokażmy dziecku, że może je zgniatać, robić kulki, porwać na drobne kawałki i przykleić do kartki. Takie zabawy dla dzieci doskonale stymulują ich zmysł dotyku, który jest niezwykle ważny na każdym etapie życia. Niech malec sam stworzy kompozycję, a jeśli potrzebuje naszej pomocy, warto poświęcić mu ten czas i stworzyć wspólną pracę. Sensoplastyka jest często fascynującą przygodą nie tylko dla dzieci, ale również dla rodziców. Później te małe dzieła sztuki mogą stanowić świetną ozdobę ścian.


Nauka przez zabawęPudełko rozmaitości

Dobrym pomysłem na zabawy sensoryczne jest także zrobienie dla dziecka pudełka rozmaitości. Znajdźmy pojemnik - metalowy, plastikowy, kartonowy - a do środka wsypmy piasek znad morza, lub... kaszę manną, która doskonale go imituje. Wrzućmy do środka najróżniejsze przedmioty, które dziecko będzie musiało wydobyć z piasku. Niech to będzie kamień, mały patyk, kawałek kory, kółko od autka, korek od butelki, złamana kredka, moneta, żołądź, kasztan, ususzona szyszka, stary klucz. Możliwości jest mnóstwo - ważne, żeby były to przedmioty dopasowane do wieku dziecka (dla malucha nie nadadzą się małe kamyczki, czy monety, ponieważ może je połknąć), a także takie, które mają różne struktury i cechy. Zimne, twarde, szorstkie, gładkie, miękkie itd - wszystko zależy od pomysłowości rodziców. Takie zabawy dla dzieci to również ważna integracja sensoryczna. Połączenie elementów takich jak zabawy ruchowe dla dzieci, zabawy sensoryczne, sensoplastyka i zabawy dla dzieci to gwarancja prawidłowego rozwoju dziecka.

Inne zabawy sensoryczne

Warto również proponować dziecku najprostsze rozwiązania na domowe zabawy sensoryczne i zabawy ruchowe dla dzieci. Wysypanie ryżu do miseczki, żeby dziecko mogło

Wózek dziecięcy

pomieszać w nim rączkami, próba złapania mydła wrzuconego do dużej miski z wodą, czy nawlekanie suchego makaronu na słomkę do napojów to właśnie integracja sensoryczna. Starszym dzieciom można dać mały makaron, koraliki i inne drobne elementy z dziurkami do nawleczenia na sznurek - takie korale z pewnością ucieszą każdą mamę. Koniecznie pokażcie Waszym dzieciom ciastolinę lub plastelinę. Niech dziecko we własnych rączkach pozna różnicę między nimi i wybierze, co odpowiada mu bardziej. A może Wasze dziecko najlepiej odnajdzie się w muzyce? Pomysłów na zrobienie najlepszych instrumentów wspólnie z dzieckiem znajdziecie w sieci całe mnóstwo. Malutka gitarka z plastikowego pudełeczka i gumek recepturek, pudełka dźwiękowe z opakowań po zapałkach i wiele innych. Klęczenie na grochu? Z pewnością nie, ale mieszanie bosymi stópkami w miskach z różnymi produktami to świetna zabawa! Maluchy kochają być brudne - farbki na brzuszkach, błoto na nogach, rączki całe w piachu - to szczęście i radość, a przecież wszystko w łatwy sposób można umyć! Możecie również uczęszczać na dodatkowe zajęcia sensoryczne dla dzieci i zabawy ruchowe dla dzieci, pamiętajcie jednak, że integracja sensoryczna jest bardzo łatwa w rozwoju przez zabawy sensoryczne. Nawet najprostsze i najbardziej banalne pomysły są w tej dziedzinie bardzo wartościowe.

 

A jakie są Wasze pomysły na zabawy sensoryczne? Co Wasze dzieci lubią najbardziej?

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2021 BoboWózki
social mail
social up
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.