+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Rozszerzanie diety - kiedy i jak zacząć? Wytyczne, metody i zalecenia.

Rozszerzanie diety - kiedy i jak zacząć? Wytyczne, metody i zalecenia.

2022-09-22

Rozszerzanie diety dziecka – to hasło, które kryje w sobie wiele mniejszych zagadnień. Czas rozpoczęcia tego procesu i sposób jego prowadzenia są różne. Czy istnieje schemat żywienia niemowląt, a jeśli tak, to jaki? Podpowiemy Ci, kiedy i jak rozszerzać dietę niemowlaka, o czym warto pamiętać i jakie istnieją metody rozszerzania menu malucha.

Spis treści:

 

Czym tak właściwie jest rozszerzanie diety dziecka? To proces polegający na przejściu z diety mlecznej na pokarm stały. Dziecko stopniowo dostaje inne niż mleko (mamy lub modyfikowane) produkty spożywcze. Pokarmy mleczne stopniowo są zastępowane innymi posiłkami. Rozszerzanie diety dziecka to proces, który trwa do około 2. roku życia dziecka, a nawet dłużej.

Kiedy rozszerzać dietę dziecka?

Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie, kiedy rozszerzać dietę niemowlaka. Rodzice spotkają się z różnymi odpowiedziami na to pytanie. Jedni mówią, że dziecku można podawać inne niż mleko posiłki już od 4. miesiąca życia. Wynika to z zaleceń, jakie podaje ESPGHAN oraz EFSA.

Według nich rozszerzanie diety dziecka powinno się rozpocząć po ukończeniu przez nie 17. tygodnia życia i nie później niż w 26. tygodniu życia.

Czego możemy dowiedzieć się w dalszej części standardów medycznych odnośnie tego, kiedy rozszerzać dietę? Znajdziemy tam następujące informacje: „U większości niemowląt dojrzewa wtedy zdolność przyjmowania pokarmów stałych. Dzieci nabywają umiejętność siedzenia z podparciem, osiągają dojrzałość nerwowo-mięśniową pozwalającą na koordynowanie ruchów głowy i szyi oraz na jedzenie z łyżeczki”.

Instytucje, jakimi są WHO oraz Amerykańska Akademia Pediatrii, przekonują, że dziecko jest gotowe na rozszerzanie diety dopiero po ukończeniu 6. miesiąca życia. Przyjmuje się, że do 6. miesiąca życia maluch przyjmuje w mleku wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Ten moment ma również związek również z tym, że dopiero wtedy dziecko może siedzieć samodzielnie bez podparcia, a jego układ pokarmowy jest w pełni gotowy na przyjęcie nowych produktów. Ponadto, u półrocznego dziecka zanika odruch wypychania z buzi ciał obcych, które nie są mlekiem. Kształtuje się z kolei koordynacja wzrokowo-ruchowa. Sprzyja to nauce samodzielnego jedzenia.

rozszerzanie-diety-dziecka-1

Jak rozszerzać dietę niemowlaka? Metody rozszerzania diety

Gdy wiesz, już kiedy, czas przejść do odpowiedzi na pytanie, jak rozszerzać dietę dziecka. Tu znów wybór należy do rodzica. Istnieje kilka propozycji. Jedną z nich jest podawanie dziecku kaszek, papek, przecierów i zupek, słowem – produktów drobno zmielonych. W tej metodzie najczęściej karmi się maluszka, podając mu do buzi pokarm na łyżeczce. Należy pamiętać, by robić to stopniowo i ostrożnie. Jednocześnie należy obserwować, czy u malca nie pojawia się alergia na dany produkt.

Często też rodzice podążają za kalendarzem rozszerzania diety, w którym każdy produkt należy podawać w odpowiednim czasie oraz we wskazanej ilości. Dla przykładu, w 5. miesiącu możemy podać dziecku kleik ryżowy ze startym jabłuszkiem, a już w 7. zupkę jarzynową z niewielką ilością chudego mięsa.

Podczas rozszerzania diety nie zaleca się solenia potraw dziecka, aby poznało ono naturalny smak produktów. Smak i aromat można natomiast podbić za pomocą ziół. Są również produkty, których nie powinno się pod żadnym pozorom podawać maluchowi. W tej grupie znajdziesz m.in. surowiznę (mięso, ryby, jaja), podroby czy sklepową wędlinę (z uwagi na konserwanty).

Dieta BLW

Całkowite przeciwieństwo tradycyjnej metody rozszerzania diety to tzw. dieta BLW (od angielskiego Baby Led Weaning). W Polsce znane jako Bobas Lubi Wybór. Taka też jest główna idea tej metody, jeśli chodzi o wprowadzanie pokarmów u niemowląt. Dajemy dziecku 2-3 różne produkty tak, by malec mógł samodzielnie wybrać, czego chce spróbować.

Przy metodzie BLW dziecko je samodzielnie rączkami, podaje mu się także sztućce dla dzieci, a pokarm podawany jest najczęściej tak, by łatwo można było go złapać w rączkę. Pokrojone w słupki ogórki, ugotowane marchewki, kawałki pomarańczy, ziemniaków – to kilka przykładów na dietę BLW. Jak zacząć? Wiele pomysłów na dania BLW od samego początku rozszerzania diety rodzice znajdą w książkach skupiających się na tym temacie. Warto wiedzieć, że brak ząbków nie jest żadnym przeciwwskazaniem do rozpoczęcia rozszerzania diety tą metodą. Malec bez trudumoże rozdrobnić pokarm dziąsłami.

Jakie są plusy tej metody? Przede wszystkim – rodzice dają dziecku wybór tego, co chce zjeść. Pokazują mu, że ma prawo wybrać to, na co ma ochotę i nie musi jeść tego, co mu nie smakuje. Ponadto, maluch może zjeść tyle, by wystarczająco się najeść.

Z doświadczenia wiem, że rodzice często obawiają się zadławienia większym kawałkiem pokarmu. Rodzice powinni umieć odróżnić dławienie od krztuszenia się. Dławienie jest niebezpieczne i trzeba pomóc dziecku pozbyć się zbyt dużego kawałka jedzenia. Krztuszenie natomiast to zupełnie naturalna czynność, z którą malec najczęściej radzi sobie samodzielnie – po prostu kaszląc. Z produktami postępujemy podobnie jak w powyższej metodzie – stopniowo wprowadzamy nowe produkty i obserwujemy, czy dziecko nie ma alergii. Nie trzeba jednak kierować się kalendarzem rozszerzania diety.

Warto wiedzieć, że jedna metoda nie musi wykluczać drugiej. Przykładowo przy BLW spokojnie możemy podawać dziecku zupki-kremy i karmić je łyżeczką, jeśli razem mamy na to ochotę.

Rozszerzanie diety dziecka – o czym warto pamiętać?

Rozszerzanie diety dziecka to nie tylko proces wprowadzania pokarmów stałych. Wiąże się on również z dużymi zmianami rozwojowymi malucha. Twoje dziecko nabywa stopniowo wiele nowych umiejętności, takich jak:

  • wkładanie jedzenia do buzi,
  • przeżuwanie i połykanie pokarmu stałego,
  • wypluwanie,
  • chwytanie kawałków pożywienia palcami,
  • trzymanie sztućców,
  • picie z kubeczka lub przez słomkę.

Jeśli wydaje Ci się, że Twoje dziecko wykonuje pewne czynności automatycznie, musisz wiedzieć, że to efekt nauki przed naśladownictwo. Jedząc razem z dzieckiem, uczysz je bowiem prawidłowego zachowania podczas posiłku.

Gdy rozpoczynasz rozszerzanie diety dziecka, zadbaj również o jego wygodę. Przyda Ci się w tym celu krzesełko do karmienia. Model Kinderkraft FINI to propozycja klasyczna i elegancka, bowiem siedzisko wykończono skórą ekologiczną.

Z kolei krzesełko CHILDHOME EVOLU 2 zaprojektowano tak, aby rosło razem z dzieckiem. Może być używane przez malucha nawet do 6. roku życia. Model Peg Perego Tatamia Follow Me może być używany nie tylko jako krzesełka do karmienia, ale również jako  leżaczek oraz huśtawka. Ponadto ma on system Go&Stop, który umożliwia bezpieczne przemieszczanie krzesełka po podłodze. Do wieku dziecka dostosowuje się również model Hauck Alpha+, w którym możesz regulować wysokość krzesełka aż w siedmiu pozycjach. Producenci powyższych modeli zadbali o bezpieczeństwo dziecka, montując w swoich fotelikach regulowane pasy.

Nieco inaczej, chociaż bardzo ciekawie, skonstruowano krzesełko Stokke Tripp Trapp, które wykonano z drewna bukowego. Znajdziesz je w wersji podstawowej oraz opcji Stokke Tripp Trapp z tacką i Baby Set. A jeśli jeszcze łączysz karmienie piersią z rozszerzeniem diety, nie zapomnij o swojej wygodzie. Zapewni Ci ją fotel CHILDHOME, który ma funkcję bujania oraz wygodny podnóżek.

Niezbędną częścią wyprawki będą również akcesoria do karmienia, takie jak talerzyki, miseczki, łyżki i widelce. Nie zapomnij o bidonie czy otwartym kubku (możesz wybrać model normalny lub pochylony). Każdy rodzic doceni również śliniaki i fartuszki. Ochronią one ubranie malucha przed zabrudzeniami, a doskonale wiesz, jak trudno jest sprać z materiału np. plamę z marchwi. Wśród śliniaków ciekawą opcją są te z kieszonką, w którą wpadnie wszystko to, co nie zdoła trafić do buzi maluszka.

rozszerzanie-diety-dziecka-2

Prywatnie od autorki wpisu

Pamiętam, kiedy niespełna dwa lata temu sami rozszerzaliśmy dietę naszemu synkowi. Dużo czasu zajęło nam czytanie, uczenie się na ten temat i konsultacje ze specjalistami. Zdecydowaliśmy się na rozszerzanie metodą BLW. Synek po ukończeniu 6. miesiąca życia, kiedy nie miał jeszcze ani jednego ząbka, dostał do rączki kawałek świeżego ogórka bez skóry. Byliśmy niezwykle zaskoczeni, jak sprawnie szło mu jedzenie, próbowanie i poznawanie nowych smaków. Malec jest szczęśliwy, kiedy sam może wybrać, co chce zjeść.

Dzisiaj, w wieku niespełna 2,5 roku, nasz syn sprawnie posługuje się widelcem i łyżeczką. Co więcej, jest jednym z najlepiej radzących sobie z jedzeniem w żłobku dzieci. Nie możemy narzekać na brak apetytu, bo maluch wie, że ma prawo wybrać, co chce zjeść. Sytuacja dławienia nie zdarzyła się przez ten czas ani razu, jedynie trzy razy spotkaliśmy się z krztuszeniem, które nie wymagało naszej interwencji.

Rozszerzanie diety dziecka to, jak widzisz, temat rzeka! A jak Ty do niego podchodzisz? Podziel się z nami swoim doświadczeniem w komentarzu!

 

 

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up