+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Rozszerzanie diety - kiedy i jak zacząć? Wytyczne, metody i zalecenia.

Rozszerzanie diety - kiedy i jak zacząć? Wytyczne, metody i zalecenia.

2019-11-05

Na czym to polega?

Rozszerzanie diety to hasło, które kryje w sobie wiele mniejszych zagadnień. Czas rozpoczęcia tego procesu i sposób jego prowadzenia są różne. W rozszerzaniu diety chodzi o to, by dziecko dostawało inne niż mleko (mamy lub modyfikowane) produkty spożywcze. Pokarmy mleczne stopniowo są zastępowane innymi posiłkami.

Kiedy zacząć rozszerzać dietę?

Jedzenie dziecka -  blogRodzice z pewnością spotkają się z wieloma różnymi odpowiedziami na to pytanie. Jedni mówią, że dziecku można podawać inne niż mleko posiłki już od 4. miesiąca życia. Wynika to z zaleceń, jakie podaje ESPGHAN oraz EFSA. Według tych zaleceń rozszerzanie diety powinno się rozpocząć po ukończeniu przez dziecko 17. tygodnia życia i nie później niż w 26. tygodniu życia. W dalszej części tych standardów medycznych znajdujemy informację, że "U większości niemowląt dojrzewa wtedy zdolność przyjmowania pokarmów stałych. Dzieci nabywają umiejętność siedzenia z podparciem, osiągają dojrzałość nerwowo-mięśniową pozwalającą na koordynowanie ruchów głowy i szyi oraz na jedzenie z łyżeczki.

Instytucje, jakimi są WHO oraz Amerykańska Akademia Pediatrii, przekonują, że dziecko jest gotowe na rozszerzanie diety dopiero po ukończeniu 6. miesiąca życia. Ma to związek z tym, że dopiero wtedy dziecko jest w stanie siedzieć samodzielnie bez podparcia, a jego układ pokarmowy jest w pełni gotowy na przyjęcie nowych produktów.

Metody i sposoby rozszerzania diety

Tu znów wybór należy do rodzica, bo propozycji jest kilka. Jedną z nich jest podawanie dziecku kaszek, papek, przecierów i zupek - słowem - produktów drobno zmielonych. Karmienie dziecka - blogW tej metodzie najczęściej karmi się maluszka, podając mu do buźki pokarm na łyżeczce. Należy pamiętać, by robić to stopniowo i ostrożnie jednocześnie obserwując, czy u malca nie pojawia się alergia na dany produkt. Często też rodzice podążają za kalendarzem rozszerzania diety, w którym każdy produkt należy podawać w odpowiednim czasie oraz we wskazanej ilości. Dla przykładu w 5. miesiącu możemy podać dziecku kleik ryżowy ze startym jabłuszkiem, a już w 7. zupkę jarzynową z niewielką ilością chudego mięsa.

 

BLW dla dziecka - blogCałkowitym przeciwieństwem tej metody jest BLW (od angielskiego Baby Led Weaning). W Polsce znane jako Bobas Lubi Wybór. Takie też jest główne zastrzeżenie tej metody. Dajmy dziecku 2-3 różne produkty tak, by malec mógł samodzielnie wybrać, czego chce spróbować. Przy metodzie BLW dziecko je samodzielnie rączkami, podaje mu się także sztućce dla dzieci, a pokarm podawany jest najczęściej tak, by łatwo można było go złapać w rączkę. Pokrojone w słupki ogórki, ugotowane marchewki, kawałki pomarańczy, ziemniaków. Wiele pomysłów na dania BLW od samego początku rozszerzania diety rodzice znajdą w książkach skupiających się na tym temacie. Warto wiedzieć, że brak ząbków nie jest żadnym przeciwwskazaniem do rozpoczęcia rozszerzania diety tą metodą. Malec bez trudu jest w stanie rozdrobnić pokarm dziąsłami. W tej metodzie rodzice dając dziecku wybór tego, co chce zjeść, pokazują mu, że ma prawo wybrać to, na co ma ochotę, nie jeść tego, co mu nie smakuje i zjeść tyle, by wystarczająco się najadło. Z doświadczenia wiem, że rodzice często obawiają się zadławienia większym kawałkiem pokarmu. Rodzice powinni umieć odróżnić dławienie od krztuszenia się. Dławienie jest niebezpieczne i trzeba pomóc dziecku pozbyć się zbyt dużego kawałka jedzenia, natomiast krztuszenie to zupełnie naturalna czynność, z którą malec najczęściej radzi sobie samodzielnie - kaszląc. Z produktami postępujemy podobnie jak w powyższej metodzie - stopniowo wprowadzamy nowe produkty i obserwujemy, czy dziecko nie ma alergii. Nie trzeba jednak kierować się kalendarzem rozszerzania diety.

Warto wiedzieć, że jedna metoda nie musi wykluczać drugiej. Przykładowo przy BLW spokojnie możemy podawać dziecku zupki-kremy i karmić je łyżeczką, jeśli razem mamy na to ochotę.

Prywatnie od autorki wpisu

Pamiętam, kiedy niespełna dwa lata temu sami rozszerzaliśmy dietę naszemu synkowi. Dużo czasu zajęło nam czytanie, uczenie się na ten temat i konsultacje ze specjalistami. Zdecydowaliśmy się na rozszerzanie metodą BLW. Synek po ukończeniu 6. miesiąca życia, kiedy nie miał jeszcze ani jednego ząbka, dostał do rączki kawałek świeżego ogórka bez skóry. Byliśmy niezwykle zaskoczeni, jak sprawnie szło mu jedzenie, próbowanie i poznawanie nowych smaków. Malec był i jest szczęśliwy, kiedy sam może wybrać, co chce zjeść. Dzisiaj, w wieku niespełna 2,5 roku nasz syn sprawnie posługuje się widelcem i łyżeczką, jest jednym z najlepiej radzących sobie z jedzeniem w żłobku dzieci. Nie możemy narzekać na brak apetytu, bo maluch wie, że ma prawo wybrać, co chce zjeść. Sytuacja dławienia nie zdarzyła się przez ten czas ani razu, jedynie trzy razy spotkaliśmy się z krztuszeniem, które nie wymagało naszej interwencji.

 

Temat rozszerzania diety to ja widzicie - rzeka! Jak Wy do niego podchodzicie?

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2022 BoboWózki
social mail
social up
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.