+30 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
ile powinien jeść noworodek

Jak często i ile powinien jeść noworodek? Rozwiewamy wątpliwości!

2021-06-21

Żywienie dziecka w pierwszych tygodniach życia to temat, który spędza sen z powiek młodym rodzicom. Wiele zależy od tego, czy Twoje maleństwo jest karmione piersią czy mlekiem modyfikowanym, a także tygodnia ciąży, w którym przyszło na świat. Co ile powinien jeść noworodek i jak odnaleźć się w gąszczu zaleceń?

Spis treści

Ile powinien jeść noworodek?

Przygotowujesz się do wyjątkowej roli w swoim życiu – niedługo zostaniesz rodzicem i chcesz jak najlepiej zająć się swoim maluszkiem. Prawidłowe żywienie noworodków i niemowląt to jedno z najważniejszych zagadnień, z którymi przyjdzie Ci się zmierzyć na początku rodzicielskiej przygody. Skąd wiadomo, jak często karmić noworodka, czy maluch się najada i czy dostarczasz mu wszystkich istotnych składników odżywczych?

By najlepiej zrozumieć jak karmić noworodka i co ile powinien jeść noworodek, dobrze jest przyjrzeć się naturze, która wyposażyła mamę w doskonałe narzędzie – możliwość karmienia swojego maleństwa piersią. Mleko matki jest idealne pod wieloma względami – to najlepsza mieszanka wszystkich kluczowych składników odżywczych, witamin, mikroelementów i bezpieczna dawka energii. W mleku mamy znajdują się przeciwciała, które chronią maluszka przed chorobami i pozwalają dziecku budować odporność.

Większość kobiet w ciąży planuje, że to właśnie naturalne mleko mamy będzie stanowiło podstawę żywienia ich pociech w pierwszych tygodniach, a nawet miesiącach życia bobasa. WHO zaleca, aby mleko matki stanowiło wyłączny pokarm w pierwszych 6 miesiącach życia niemowlęcia, i było podawane niemowlętom „na żądanie”, czyli ile i jak często noworodek potrzebuje. Podstawą skutecznego karmienia w tym okresie jest właściwa technika karmienia. Co jednak zrobić, gdy nie możesz karmić dziecka swoim mlekiem? Co ile karmić noworodka butelką?

Co ile karmić noworodka?

Jak często karmić noworodka?

Karmisz swojego maluszka piersią? Twoje maleństwo potrzebuje dodatkowych porcji mleka modyfikowanego lub jest to jego wyłączny pokarm? Praktycznie każda młoda mama ma wątpliwości co ile karmić noworodka butelką lub czy jej bobas zjada dostatecznie dużo mleka, gdy przystawia go do piersi.

Spróbuj zrozumieć jak działa kruchy i delikatny organizm maluszka. Ile powinien jeść noworodek? Wyobraź sobie, że żołądek Twojego maleństwa jest wielkości jego piąstki. Nie ma możliwości, by bobas najadł się na zapas. Rodzice zastanawiają się, ile je noworodek, gdy ssie mleko mamy. Owszem – jest to trudne do zweryfikowania, jednak znakiem, że noworodek jest najedzony będzie zwykle spokojny sen po posiłku, np. podczas wspólnych spacerów w wózku głęboko-spacerowym Cybex Priam 2.0.

Jak karmić noworodka? Według specjalistów nowo narodzone dziecko powinno jeść minimum 10 razy na dobę. Ważne, aby noworodek przyjmował mleko nie rzadziej, niż co 3–4 godziny. Pory karmienia mogą zmieniać się wraz z wiekiem maleństwa i jego indywidualnymi potrzebami. Może być tak, że Twój smyk będzie pił mleko przed podróżą samochodem lub codziennymi wyprawami do parku w wózku z gondolą, którego świetnym przykladem jest model Insevio Dolphin.

Co ile karmić noworodka i w jakich ilościach? Pediatrzy i dietetycy uważają, że noworodek powinien przyjmować ok. 95 kcal na kilogram masy ciała w ciągu doby. Gdy Wasz spacer się przedłuży, a maleństwo wygodnie drzemie dzięki kołysaniu wózka, który skutecznie amortyzuje wstrząsy, np. Cybex Priam 2.0, przerwy między posiłkami mogą się naturalnie wydłużyć. Póki malec nie płacze, można mu pozwolić na dłuższy regeneracyjny sen. Podobnie w nocy – wówczas przerwy między karmieniami mogą być minimalnie dłuższe.

Ile je noworodek

Co ile karmić noworodka butelką?

Ile je noworodek karmiony butelką? Po upływie tygodnia od urodzenia prawidłowo rozwijający się niemowlak może potrzebować ok. 70 ml pokarmu, jednak wielkość i częstotliwość karmienia u każdego dziecka bywa bardzo różna. By precyzyjnie odpowiedzieć co ile karmić noworodka mlekiem modyfikowanym, warto posiłkować się normami dla dzieci karmionych piersią. Zwykle jest to od 8 do 12 karmień na dobę, których długość oscyluje wokół 20 minut.

Co ile godzin powinno jeść 2-miesięczne niemowlę? Wraz z wiekiem zwiększa się zapotrzebowanie energetyczne Twojej pociechy, dlatego gdy wyruszasz z domu na przechadzkę, warto mieć ze sobą zapas wody i mleka modyfikowanego, które schowasz w pojemnym koszu wózka, takim jak Babyzen Yoyo i szybko podasz głodnemu niemowlęciu. 2-miesięczny maluch może zjadać nawet 700 ml mleka, chętniej ssać mleko podczas skoków rozwojowych lub gdy wychodzą mu pierwsze ząbki.

Ile powinno jeść niemowlę? Tabela pomiaru wagi i wzrostu ciała dziecka, z której korzystają pediatrzy podczas kontrolnych wizyt, to najlepsze narzędzie, by ocenić, czy maluszek się najada. Jeżeli czujesz się zagubiona i nie wiesz co ile karmić noworodka, oceń jego rozwój na siatkach centylowych. Jeżeli niemowlak zdobywa nowe umiejętności, harmonijnie przybiera na wadze i oddaje prawidłowe stolce, nie ma powodu do niepokoju. Możesz z radością poświęcić się dziecku, wspólnie podróżować samochodem, pamiętając o bezpiecznym foteliku, np. Babysafe iSense i poznawać świat jego oczami.

Ile je noworodek

Ile powinno jeść niemowlę? Tabela z centylami i rozszerzanie diety

Odpowiedź na pytanie co ile godzin powinno jeść 2-miesięczne niemowlę jest dość prosta – karm bobasa na żądanie i dopasuj częstotliwość posiłków do jego aktualnych potrzeb. Siatki centylowe pomogą kontrolować, czy niemowlę rozwija się prawidłowo. Gdy dziecko skończy 6 miesięcy, zacznij rozszerzanie diety – miej zawsze przy sobie ulubione kąski, np. chrupki lub desery owocowe w samochodzie, gdy maluszek siedzi w foteliku samochodowym i torbie z akcesoriami przy wózku.

Karmienie Twojego maluszka to jedno z najważniejszych zadań, które stoi przed każdym rodzicem, równie istotne, jak bezpieczne przewożenie dzieci w atestowanych fotelikach samochodowych, takich jak Avionaut Pixel. Jeśli dostarczysz niemowlęciu z pożywieniem najważniejszych składników odżywczych, maluszek będzie miał siłę do zabawy i spontanicznego poznawania świata. Daj smykowi to, co najlepsze i ciesz się urokami rodzicielstwa!

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2021 BoboWózki
social mail
social up
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.