+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Mama karmi dziecko piersią.

Jak długo karmić piersią dziecko? Podpowiadamy!

2022-04-21

Karmienie piersią jest najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem żywienia niemowląt w pierwszych miesiącach ich życia. Czy są sytuacje, w których karmienie piersią jest niewskazane i jak długo powinno trwać karmienie piersią?

Spis treści:

Jak długo karmić piersią?

Karmienie piersią to najbardziej naturalna metoda żywienia maluszków od momentu narodzin, do osiągnięcia gotowości rozszerzania bobasowi diety. Chociaż nie zawsze karmienie mlekiem mamy jest możliwe, lekarze i specjaliści zajmujący się laktacja są zgodni – nie ma jednego limitu, do jakiego wieku karmić piersią maluszka. Karmienie piersią to ponadto oszczędność czasu i pieniędzy – możesz karmić, kiedy tylko Twoje maleństwo zacznie domagać się bliskości, w domu i podczas spaceru w wygodnym do prowadzenia wózku Cybex Mios 3.0 Fashion Ediotion Spring Blossom.

W kwestii opieki i rozwoju najmłodszych warto zaufać doświadczeniu ekspertów i lekarzy pediatrów. Najnowsze zalecenia Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii , Hepatologii i Żywienia Dzieci określają, że mleko mamy powinno być wyłącznym pokarmem niemowlęcia do ukończenia przez nie 6. miesiąca życia. Opinię tę podzielają polskie i międzynarodowe organizacje, które dbają o zrównoważony rozwój maluszków – m.in. Światowa Organizacja Zdrowia i Amerykańska Akademia Pediatrii. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, abyś karmiła dziecko dłużej, nawet wtedy, kiedy przyjdzie czas na kolejne zmiany w życiu niemowlaka, jak uczęszczanie do żłobka. To ten czas, w którym przydatna może okazać się zmiana wózka głęboko-spacerowego na spacerówkę dla starszaka, np. wózek spacerowy Easywalker Jimmey lub gdy pójdzie do żłobka.

Jeśli jesteś w ciąży i zastanawiasz się, jak długo karmić piersią, znów pomocne będą wskazania organizacji medycznych. Wytyczne WHO i Ministerstwa Zdrowia mówią, że karmienie piersią powinno być wyłączne przez pierwsze 6. miesięcy życia dziecka i kontynuowane do drugiego roku życia malucha lub dłużej. W zaleceniach znajdziemy także stwierdzenie, że karmienie mlekiem mamy powinno trwać tyle, ile chcą tego mama i/lub dziecko. Jedną z wielu korzyści karmienia jest z pewnością fakt, że możesz to zrobić w dowolnym miejscu i czasie – na przykład wtedy, kiedy podróżujecie razem po parku komfortowym wózkiem Muuvo Quick 3.0, który możesz kupić w zestawie z fotelikiem Cybex Cloud Z.

Istotne jest nie tylko to, do kiedy karmić piersią maluszka, ale też kiedy pierwszy raz przystawić smyka do piersi. Zaraz po narodzinach noworodek powinien być ułożony na ciele mamy w kontakcie „skóra do skóry” i przebywać tak minimum przez dwie godziny. Właśnie w tym czasie można spróbować po raz pierwszy przystawić maluszka do piersi. W tym zadaniu często pomaga sama natura – noworodek często instynktownie zaczyna szukać sutka i potrafi samodzielnie pełznąć w kierunku piersi, by napełnić brzuszek mlekiem.

Decyzja do kiedy karmić piersią nie musi być podejmowana zaraz po urodzeniu dziecka. Tak naprawdę możesz zdecydować w każdym momencie, w zależności od Twojego stanu zdrowia, i bieżących potrzeb. Nie ma jednego momentu, do którego konieczne jest karmienie piersią. Jak długo i jak często będziesz przystawiać maluszka do piersi, zależy m.in. od Twojej pracy, codziennych obowiązków czy też liczby dzieci.

By zdecydować, jak długo karmić dziecko piersią, weź pod uwagę wszystkie czynniki. Pamiętaj, że równie ważne jest zdrowie maluszka, jak i Twoje. Przeciwskazaniem do karmienia naturalnego ze względu na stan zdrowia mamy jest ciężka niewydolność krążenia, ospa wietrzna lub półpasiec, zakażenie wirusem HIV oraz radio- i chemioterapia. Może się okazać, że będziesz zmuszona odstawić dziecko od piersi w przypadku stosowania określonych leków, np. onkologicznych lub antymetabolicznych.

jak-dlugo-karmic-piersia

Jakie są zalety karmienia piersią?

Prócz odpowiedzi na pytanie jak długo karmić noworodka warto dowiedzieć się, jakie są korzyści z karmienia niemowlęcia mlekiem mamy. Mleko kobiece jest bardzo wartościowe– zawiera większość składników odżywczych, które gwarantują prawidłowy rozwój maleństwa w pierwszych sześciu miesiącach życia. Mleko mamy zawiera białka, węglowodany, tłuszcze i witaminy – suplementacji wymaga jedynie witamina D i K. Karmienie piersią nie wymaga korzystania z akcesoriów do karmienia i wcześniejszego przygotowywania – możesz nakarmić szkraba w trakcie codziennych zajęć lub spaceru, np. w wyjątkowym wózku dla niemowląt Stokke Xplory X Signature.

Karmienie piersią to również ogrom zalet dla samej mamy – podczas ssania wydziela się oksytocyna, która skraca etap połogu i ma działanie przeciwdepresyjne. Karmienie wpływa na obniżenie ciśnienia krwi, zmniejsza się ryzyko wystąpienia chorób serca i cukrzycy typu 2. To także mniejsze prawdopodobieństwo, że karmiąca mama zachoruje na raka piersi, jajnika lub macicy. Karmienie piersią ułatwi Ci wspólne podróżowanie i sprawi, że jedzenie dla bobasa będzie zawsze dostępne – także wtedy, gdy razem przemieszczacie się samochodem, a Twoje dziecko bezpiecznie podróżuje w wielofunkcyjnym foteliku Britax Advansafix IV R.

Karmienie to nie tylko sposób na zaspokojenie głodu i pragnienia – to także metoda, by uspokoić dziecko, uśpić lub wyciszyć w przypadku nadmiaru emocji. Karmienie piersią pozwala budować wyjątkową więź między mamą a dzieckiem, a mamie pomaga szybciej wrócić do wagi sprzed ciąży. Dla malucha ssanie mleka jest naturalnym ćwiczeniem buzi i całego aparatu mowy, to prewencja przyszłej nadwagi lub otyłości, a także skuteczny lek na różne dolegliwości układu trawiennego. Bliskość mamy i ssanie mleka przynosi ulgę, gdy wychodzą pierwsze zęby i gdy organizm walczy z przeziębieniem.

Skład i rodzaje mleka mamy

Być może jeszcze na etapie ciąży spotkałaś się z opinią, że decyzja jak długo karmić piersią zależy od składu mleka mamy. Nic bardziej mylnego! Choć rzeczywiście mleko kobiece zmienia się w zależności od wieku dziecka, a nawet pory dnia, w której karmisz, tak naprawdę jest ono idealnie dopasowane do aktualnych potrzeb niemowlęcia. Jego podstawą jest woda, ale oprócz niej w mleku znajdują się wszystkie najważniejsze substancje, dzięki którym u malucha rozwijają się poszczególne narządy i układy, w tym serce, mózg i kości.

Badania pokazują, że mleko mamy nie tylko dostarcza podstawowych składników odżywczych. Jest także źródłem enzymów, dobrych bakterii, komórek macierzystych i oligosacharydów. Mleko kobiecie perfekcyjnie gasi pragnienie, pomaga maluszkowi uporać się z infekcją, a to, które bobas zjada przed nocnym odpoczynkiem, jest bardziej kaloryczne i zawiera substancje, które ułatwiają zasypianie. Matka Natura to prawdziwa czarodziejka! Jak zmienia się mleko mamy w zależności od wieku dziecka i pory dnia?

Mleko przedporodowe

Już nawet w połowie ciąży, ok. 16. tygodnia, w piersiach przyszłej mamy może zacząć gromadzić się mleko. Niekiedy samoczynnie wypływa w niewielkich ilościach z piersi – to znak, że organizm przygotowuje się do porodu. W tym okresie mleko zawiera białko, tłuszcze i węglowodany, które z czasem uzupełniane są o inne składniki odżywcze. Możesz przekonać się o tym, że Twoje ciało zmienia się na przywitanie dziecka, gdy zaczynasz kompletować wyprawkę i wybierasz bezpieczny wózek na wspólne spacery, np. nowoczesny Cybex Gazelle S, idealny dla rodziców bliźniaków.

Mleko dla wcześniaka

Okazuje się, że w przypadku narodzin noworodka przed planowanym terminem porodu, mleko mamy zmienia swój skład na bardziej dopasowany do potrzeb delikatnego i kruchego maleństwa. Mleko mamy wcześniaka jest bardziej kaloryczne od tego, które pojawia się w piersiach mamy, która donosiła ciążę. Ma dużą ilość białka, jest niezwykle bogate w żelazo, fosfor, potas, wapń, magnez i tłuszcze, by smyk mógł szybko nadbudować swoją masę ciała i prawidłowo się rozwijać. Co ciekawe, jest w nim mniej laktozy niż przy donoszonej ciąży, by było prostsze do strawienia dla żołądka wcześniaka.

Siara

Mleko, które pojawia się w piersiach kobiety w pierwszych dniach po porodzie, nazywa się siarą. Siara występuje przez kilka pierwszych dni i zawiera znaczne ilości przeciwciał, dzięki którym bobas jest jeszcze lepiej chroniony. Noworodkowi wystarczy niekiedy zaledwie kilka kropli, by najeść się i zyskać dodatkowe źródło odporności.

Mleko przejściowe

Gdy w piersiach zanika siara, w jej miejscu pojawia się tzw. mleko przejściowe. Zwykle występuje ono w pierwszych dwóch tygodniach życia niemowlęcia i jest pełne białka oraz immunoglobulin. To bardzo ważny okres z punktu widzenia całego procesu laktacji – w tym czasie organizm mamy odbudowuje zapasy energii po porodzie, a jednocześnie dochodzi do powolnej stabilizacji karmienia. Ilość produkowanego mleka łączy się z potrzebami niemowlęcia, a po chwilowym nawale pokarmu dochodzi do unormowania laktacji.

Mleko dojrzałe

Gdy Twoja pociecha jest już od około 2 tygodni na świecie, mleko w piersiach zaczyna przybierać postać, która utrwali się na kolejnych kilka miesięcy karmienia. Co prawda skład mleka będzie się jeszcze zmieniać, jednak na tym etapie mleko kobiece zawiera już dostateczną ilość węglowodanów, tłuszczy i białka, by Twój smyk był zawsze najedzony. To także odpowiedni moment, by wyruszyć na pierwszy wspólny spacer – w tym celu możesz wybrać na przykład dobrze amortyzowany wózek z obszerną gondolą  Venicci Tinum Upline.

Karmienie piersią – ile czasu potrzeba, by dziecko się najadło?

Gdy zastanawiamy się jak długo karmić niemowlę, kluczowa jest też odpowiedź na pytanie, ile trwa jedno karmienie. Nie da się jednoznacznie określić, ile czasu karmić piersią maleńkiego noworodka, a ile rocznego bobasa. Każdy maluch ma swoje zwyczaje i już po kilku tygodniach od urodzenia rodzice wiedzą, czy ich pociecha najada się w kilka minut, czy też potrzebuje nieco więcej czasu, by się nasycić. To, ile czasu karmić piersią, jest związane z wiekiem niemowlęcia – żołądek maluszka jest wielkości jego ściśniętej pięści, co oznacza, że kilkutygodniowe dziecko je częściej, ale wypija jednorazowo mniejsze ilości mleka.

Mleko mamy jest tak doskonałe, że jego trawienie nie zajmuje niemowlakowi zbyt wiele czasu. Z tego względu doprecyzowanie, jak długo karmić noworodka jest w zasadzie niemożliwe – najlepszym wskaźnikiem, że Twoje maleństwo się najada, jest systematyczne przybieranie na wadze. Większość położnych na pytanie: ile czasu karmić noworodka, odpowiada, że kilkanaście minut. Warto zadbać o to, by przystawiać bobasa raz do jednej, raz do drugiej piersi lub po kilka minut do obu, by laktacja się unormowała, a piersi symetrycznie napełniały się pokarmem.

jak-dlugo-karmic-piersia

Karmienie piersią – inwestycja w zdrowie niemowlęcia

Karmienie mlekiem mamy to jeden z piękniejszych prezentów, jakimi możesz obdarować swoją pociechę. Mleka matki nie da się podrobić, a Twój organizm produkuje je nieustannie w czasie laktacji i dopasowuje jego skład do rosnącego bobasa. Wraz z mlekiem dziecko otrzymuje przeciwciała, witaminy i mikroelementy, mleko zapewnia mu energię i sprzyja harmonijnemu rozwojowi.

Czasami mama nie może jednak karmić dziecka naturalnie własnym mlekiem – wówczas możesz wybrać odpowiednie mleko modyfikowane, które swoim składem przypomina naturalny pokarm mamy. Gdy już poczujesz, że czas zakończyć karmienie piersią, postaraj się zrobić to bez stresu i zdenerwowania – dzięki wsparciu bliskich i przy odrobinie cierpliwości na pewno się uda, a Twoja pociecha spokojnie wkroczy w nowy etap dorastania! Karmisz swoje dziecko piersią? Opowiedz o swojej przygodzie z macierzyństwem w komentarzu poniżej i pomóż innym mamom jeszcze lepiej przygotować się do tej ważnej i wyjątkowej życiowej roli!

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up