+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
bilet pkp dla dziecka 5 lat

Bilet PKP dla dziecka w wieku 5 lat – czy trzeba go kupować?

2024-02-20

Podróż pociągiem z dzieckiem czasem okazuje się korzystniejsza niż samochodem. Będziesz mieć wtedy czas na zabawę z maluchem, żeby zapobiec nudzie. Dla najmłodszych jest wiele ulg, które sprawiają, że wycieczka naprawdę się opłaca. Dowiedz się, ile kosztuje bilet PKP dla dziecka 5 lat. Poznaj też zniżki dla młodszych i starszych pociech.

Spis treści:

Podróż pociągiem z pociechą nie musi być stresującym wydarzeniem. Przewoźnicy mają coraz więcej rozwiązań dla rodzin. Przykładowo w PKP Intercity są specjalne przedziały dla podróżnych z dziećmi do lat 6 i kobiet w ciąży. Podczas wycieczki pociągiem możesz poświęcić maluszkowi czy kilkulatkowi wiele czasu, żeby się nie nudził i nie był marudny. W samochodzie niektórym małym pasażerom po prostu się nudzi. Podróż pociągiem może okazać się również atrakcyjnym cenowo rozwiązaniem, gdy weźmiesz pod uwagę, ile kosztuje bilet PKP dla dziecka. 5 lat to jeszcze moment na zniżkę czy czas na pełną płatność? Podpowiadamy!

bilet-pkp-dla-dziecka1

Podróż z dzieckiem pociągiem – czego potrzebujesz?

Nim dowiesz się, jaka jest cena biletu PKP dla dziecka 5 lat, sprawdź, co przyda Ci się podczas wycieczki z maluszkiem. Wiele zależy od tego, jak długo ma trwać podróż i w jakim wieku jest pociecha. Pamiętaj, żeby rzeczy zabrane z myślą o dziecku włożyć do oddzielnej walizki lub plecaczka. Będzie Ci je łatwiej znaleźć.

Zabawki

Kilkuletnie dziecko chętnie przyjrzy się pracy konduktora, innym pasażerom czy widokom za oknem. Możesz wraz z pociechą komentować, co widzicie. Być może uda się dostrzec duże leśne zwierzęta przemierzające pola.

Pierwsza wycieczka pociągiem będzie dla dziecka naprawdę ekscytująca! W pewnym momencie może jednak zacząć odczuwać nudę. Nie zapomnij więc, żeby mieć pod ręką zabawki, które uprzyjemnią podróż. Ulubiony pluszak? To zawsze dobry pomysł! Oprócz maskotki przydadzą się również książeczki, kolorowanki wraz z kredkami, niewielkie wersje gier planszowych.

Wybieraj spośród zabawek, które nie generują dźwięków. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych pretensji współpasażerów. Zadbaj o to, żeby każdemu podróżowało się przyjemnie. Dźwięki niektórych zabawek potrafią być naprawdę uciążliwe.

Przybory higieniczne

Jeśli wybierasz się w podróż z niemowlęciem, przyda Ci się torba pielęgnacyjna wypełniona potrzebnymi akcesoriami, na przykład pieluchami czy mokrymi chusteczkami. Zabierz również pieluchę tetrową, którą przetrzesz dziecku zabrudzoną buzię lub osłonisz się w czasie karmienia piersią. Mokre chusteczki przydadzą się też, jeśli planujesz długą podróż z kilkulatkiem.

Coś do picia i jedzenia

Nie za każdym razem w pociągu jest możliwość kupienia czegoś zdrowego do picia i jedzenia. Nie zapomnij o przekąskach i napojach, gdy będziesz wybierać się w podróż z maluchem. Woda czy sok to podstawa, natomiast jedzenie zależy od długości trasy. Możesz postawić na kanapki.

Wózek, a może chusta dla maluszka?

Jeśli planujesz podróż z niemowlęciem, możesz zdecydować się na chustę. Dzięki niej będziesz mieć wolne dłonie. Wózek daje jednak dodatkowe miejsce do przechowywania i ułatwia zwiedzanie miasta, do którego się wybierasz. Noszenie dziecka cały czas może przecież stać się dla Ciebie uciążliwe.

Jednym z rozwiązań jest też stworzenie zestawu podróżnego ze stelaża od gondoli, fotelika samochodowego oraz adapterów. To dobry pomysł, jeśli nie planujesz chodzić z maluszkiem w wózku zbyt długo, a potrzebujesz fotelika, żeby zamontować go w samochodzie – wynajmowanym lub osoby z rodziny.

Dobrze sprawdzi się Maxi Cosi Pebble 360 Pro, który w razie potrzeby staje się wygodnym nosidełkiem. Jest lekki, dlatego przenoszenie go nie sprawia trudności. Pozycję spoczynkową możesz regulować do pozycji leżącej. Dzięki temu fotelik zamontujesz na stelażu, żeby stworzyć alternatywę dla gondoli. Fotelik jest wyposażony w budkę przeciwsłoneczną, więc osłoni małego podróżnika przed promieniami słońca oraz deszczem.

Kolejna propozycja to Avionaut Pixel Pro 2.0 C. Ten fotelik również bez trudu zamontujesz na stelażu wózka. Ma wygodny uchwyt do przenoszenia, a jego waga to zaledwie 2,5 kg, co ułatwia korzystanie z fotelika w roli nosidła. Produkt marki Avionaut został wyposażony w budkę przeciwsłoneczną. Jego zaletą jest specjalnie zaprojektowana przez fizjoterapeutów wkładka.

Wózek dla kilkulatka – czy zabierać?

W podróż pociągiem warto ze sobą zabrać wózek dla kilkuletniego dziecka. Świetnie, jeśli jest to bardzo lekki model, który można złożyć nawet jedną ręką. Dzięki temu będzie Ci znacznie wygodniej pokonywać kolejne etapy podróży bez względu na to, czy po wyjściu z pociągu zdecydujesz się na komunikację miejską, czy spacer. Pamiętaj, żeby zapoznać się z informacjami na stronie przewoźnika dotyczącymi bagażu. Dowiesz się z nich, czy obowiązuje opłata za wózek i jeśli tak, to ile wynosi.

Bilety PKP dla dziecka 5 lat – czy jest wymagany?

Zastanawiasz się, czy bilet PKP dla dziecka 5 lat jest potrzebny? Zdecydowanie tak! W tym wieku dzieci nie jeżdżą już za darmo. Cena biletu PKP dla dziecka 5 lat zawiera 37% zniżki.

bilet-pkp-dla-dziecka-grafika

Musisz więc zabrać ze sobą nie tylko bilet PKP dla dziecka 5 lat, lecz także akt urodzenia lub książeczkę pociechy. Bez tego możesz stracić upust.

Żeby kupić bilet ze zniżką, możesz udać się do kasy na dworcu. Możliwy jest też zakup przez Internet na stronie przewoźnika. Wystarczy wybrać odpowiedni rodzaj zniżki i zaznaczyć, ile ma być biletów normalnych, a ile ze zniżką. Zarezerwujesz również miejsca obok siebie, jeśli odpowiednio wcześnie zdecydujesz się na zakup biletów. W przypadku podróżowania z dzieckiem to szczególnie ważne.

Jak wyglądają ulgi dla młodszych i starszych dzieci?

Wiesz już, że bilet dla pięciolatka jest niezbędny. Co z ulgami i biletami dla młodszych i starszych dzieci?

PKP – bilet dla dziecka do 4. roku życia

Do 4. roku życia dziecko podróżuje pociągiem bezpłatnie. Pamiętaj jednak, że musisz mieć dla niego bilet. Pobierzesz go w kasie, a w czasie kontroli musisz go okazać konduktorowi. Ważne jest, żeby przedstawić również dokument, który potwierdzi wiek dziecka. Mogą to być akt urodzenia, paszport czy książeczka zdrowia.

Bilet PKP dla dziecka 7 lat i starszego – co warto wiedzieć?

Bilet PKP dla dziecka 7 lat jest płatny, natomiast nie będzie to pełna kwota. Obowiązuje aż 37% zniżki. Skorzystają z niej również starsze dzieci, które wciąż uczęszczają do szkoły. Sprawdź upusty przysługujące dorosłym podróżującym z dziećmi. W PKP nie brakuje ofert dla rodzin chcących zmienić samochód na pociąg.

Jednym z rozwiązań jest Karta Dużej Rodziny, która daje 30% rabatu podczas wspólnej podróży co najmniej 2 osób mających tę Kartę. Co ważne, bilet dla ucznia będzie jeszcze tańszy, ponieważ zachowuje on uprawnienia do skorzystania z podstawowej ulgi. Inna oferta to Taniej z Bliskimi, która pozwala obniżyć koszty podróży do grupy liczącej 2–6 osób.

Bilet MPK dla dziecka – co warto wiedzieć o komunikacji miejskiej?

Wiesz już, jak wyglądają zniżki w PKP. Bilet dla dziecka będzie Ci też potrzebny, jeśli planujesz poruszać się po zwiedzanym mieście komunikacją miejską. Dowiedz się, jak kształtują się ceny za bilet dla dziecka w kilku miejscach w Polsce.

Na stronie Warszawskiego Transportu Publicznego możemy przeczytać, że „dzieci od urodzenia do 30 września w roku kalendarzowym, w którym kończą 7 lat albo rozpoczynają odroczoną naukę w szkole podstawowej” jeżdżą bezpłatnie. Łódzkie MPK umożliwia natomiast darmowe podróżowanie dzieciom do 4. roku życia. Później jest to jednorazowy bilet MPK dla dziecka w ulgowej wersji, którego cena wynosi połowę normalnego biletu.

W Poznaniu podobnie jak w Warszawie prawo do bezpłatnego przejazdu mają dzieci do 30 września roku, w którym kończą 7 lat. Podstawą do stwierdzenia wieku jest oświadczenie rodzica. Przejazdy ulgowe, czyli z 50% zniżką dotyczą uczących się dzieci i młodzieży.

bilet-pkp-dla-dziecka-infografika

Może jednak samochodem?

Podróż pociągiem ma mnóstwo zalet. Nie musisz martwić się, gdzie zrobić postój, gdy maluch będzie chciał skorzystać z toalety, a będziecie na autostradzie. Możesz w pełni się nim zająć, organizując mu czas. Nie jest to jednak rozwiązanie pozbawione wad. Na dworcach będziesz często mieć mnóstwo schodów do pokonania, a niemiłą niespodzianką może być brak podjazdu dla wózka. Zamiast walizek lepszy okaże się plecak, bo zapewni Ci wolne ręce.

W upalny dzień możesz nie pomyśleć o zabraniu ze sobą sweterka dla maluszka. Pamiętaj jednak, że w pociągu nie masz wpływu na klimatyzację. W przedziałach bywa naprawdę chłodno! Spakuj dla maluszka coś cieplejszego.

Kiedy między dwoma miastami nie ma zbyt dużej odległości, możesz postawić na samochód. Dla niektórych osób to wciąż wygodniejsza opcja, ponieważ pozwala dojechać spod własnego domu aż do celu podróży. Nie trzeba się przesiadać, a w bagażniku zmieści się sporo bagaży. Podróż między dwoma miastami, które dzieli około kilkadziesiąt kilometrów, nie powinna być dużym wyzwaniem dla maluszka lub kilkulatka siedzącego w wygodnym foteliku.

Najważniejsze podczas podróży autem jest bezpieczeństwo dziecka. Pozwolą Ci o nie zadbać foteliki samochodowe. Sprawdź kilka naszych propozycji.

Cybex Sirona Gi Plus i-Size jest przeznaczony dla dzieci o wadze do 20 kg. Pozwala podróżować tyłem do kierunku jazdy, co zalecają specjaliści. Siedzisko zostało pokryte tapicerką, która cechuje się odpornością na przecieranie. Model sprawdzi mniej więcej do 4. roku życia. Specjalna technologia zapewnia skuteczną ochronę podczas bocznego uderzenia.

Kolejna propozycja to BeSafe Izi Turn i-Size, który posłuży do osiągnięcia przez dziecko wagi 18 kg. Siedzisko ma możliwość obrotu, co ułatwia wyciąganie pociechy z fotelika. Aż 4 pozycje odchylenia sprawiają, że bez trudu zapewnisz małemu podróżnikowi najwygodniejszą pozycję.

Do mniej więcej 4. roku życia sprawdzi się również Cybex Sirona T i-Size. To fotelik z miękką i łatwą do czyszczenia tapicerką. Produkt ma regulowaną pozycję spoczynkową.

Czas na propozycję dla starszych dzieci. Aż do osiągnięcia wagi 36 kg może służyć Britax Kidfix i-Size. Łatwo dopasować go do wzrostu dziecka. Fotelik jest przeznaczony do podróżowania przodem do kierunku jazdy. Możesz zamontować go na pasy lub Isofix.

W tej samej kategorii wagowej masz do wyboru Peg Perego Viaggio 2-3 Surefix. Ma odchylane oparcie, które zapewni dziecku maksimum komfortu. W modelu zastosowano szeroki, zabudowany zagłówek dla bezpieczeństwa Twojej pociechy.

bilet-pkp-dla-dziecka2

Już wiesz, jak zaplanować podróż pociągiem z dzieckiem!

Podróż pociągiem może okazać się wygodnym i oszczędnym rozwiązaniem. Duże zniżki dla dzieci, a często także ciekawe oferty promocyjne dla dorosłych sprawiają, że wycieczka tym środkiem transportu naprawdę się opłaca. Oczywiście czekają Cię pewne koszty po dotarciu na miejsce. Komunikacja miejska na szczęście również oferuje duże zniżki dla dzieci.

Wiesz już, ile możesz zapłacić za bilet dla dziecka w pociągu. Maluszki podróżują bezpłatnie, natomiast musisz pamiętać, że wózek bywa traktowany jako specjalny bagaż. Sprawdź to w regulaminie przewoźnika, na którego usługi się zdecydujesz. Pamiętaj też o specjalnym bilecie ze 100% zniżką, jeśli zabierasz na wycieczkę dziecko, które ma mniej niż 4. lata. Nie zapomnij o dokumencie potwierdzającym jego wiek.

Wolisz podróżować z dzieckiem pociągiem czy samochodem? Masz już jakieś doświadczenie z długimi wycieczkami z maluszkiem PKP? Podziel się z nami swoimi wskazówkami na udaną podróż z dzieckiem. Zajrzyj do oferty BoboWózki, gdzie czekają na Ciebie wygodne, składane spacerówki, a także solidne foteliki, jeśli wolisz jednak odkrywać ciekawe miejsca z pociechą samochodem.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up