+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
jak zachęcić dziecko do mycia zębów

Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?

2024-02-19

Nawyk dbałości o higienę jamy ustnej warto wyrabiać w dziecku już od najmłodszych lat. Niestety, wielu malców nie lubi tej czynności. Dowiedz się, jak zachęcić dziecko do mycia zębów.

Spis treści:

Próchnica, choroby dziąseł, nieświeży oddech i nieestetyczny uśmiech to tylko wybrane efekty braku higieny jamy ustnej. Proces leczenia zębów bywa bardzo bolesny i kosztowny. Dlatego tak ważne jest, aby nauczyć się dbać o zęby już od najmłodszych lat. Wpojenie dzieciom odpowiednich nawyków higienicznych jest niezwykle ważne. Niestety, szczotkowanie zębów zazwyczaj nie należy do ulubionych czynności maluchów. Można to jednak zmienić. Nasze wskazówki pomogą Ci wyrobić w dziecku nawyk regularnego szczotkowania jamy ustnej, a tym samym zachowania zdrowych zębów i dziąseł. Sprawdź zatem, jak nakłonić dziecko do mycia zębów.

jak-zachecic-dziecko-do-mycia-zebow2

Higiena niemowlaka i starszych dzieci

Próchnica u dzieci to powszechny problem już od wielu lat. Mimo różnych kampanii i programów służących upowszechnieniu i zachęceniu dzieciaków do czyszczenia jamy ustnej, wiele z nich nadal z niechęcią sięga po pastę i szczoteczkę. Powody, dla których maluchy odmawiają mycia zębów, bywają różne – niektóre odczuwają dyskomfort w czasie szczotkowania, inne nudzą się w trakcie tej czynności, a dla niektórych sprzeciwienie się czyszczeniu zębów stanowi wyraz dziecięcego buntu.

Rodzice często nie wiedzą, jak nakłonić dziecko do mycia zębów. Nieumiejętne działanie może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego i jeszcze bardziej zniechęcić pociechę do szczotkowania. Należy zatem szukać sposobów, dzięki którym mycie zębów będzie kojarzyło się smykowi z czymś przyjemnym, co warto powtarzać.

Czy wiesz, że zawiązki mlecznych zębów u dziecka tworzą się w dziąsłach już w okolicach 3-4. miesiąca życia? To, że maluszek nie posiada ząbków (choć zdarzają się przypadki, że noworodki rodzą się już z wyrżniętymi zębami), nie oznacza zatem, że nie należy dbać o jego jamę ustną. Przeciwnie – utrzymanie higieny w buzi noworodka warto rozpocząć jak najwcześniej, już od pierwszych dni życia szkraba, w celu zapewnienia czystości jamy ustnej i zdrowia dziecka.

Uwaga! Zarówno mleko z piersi, jak i modyfikowane zawiera cukry. Ich długotrwała obecność w jamie ustnej brzdąca tworzy środowisko sprzyjające rozwojowi bakterii, a tym samym ma wpływ na powstawanie zmian próchnicowych. Przyczynia się ponadto do powstawania pleśniawek. Dlatego mycie jamy ustnej dziecka jest tak istotne.

Na czym powinna polegać higiena jamy ustnej najmłodszych smyków? Brzdącom, które nie mają jeszcze wyrżniętych ząbków, należy starannie czyścić dziąsła przynajmniej raz dziennie, a najlepiej po każdym karmieniu. Wystarczy owinąć palec czystym materiałem (pieluszką tetrową albo gazą), zamoczyć go w przegotowanej, letniej wodzie, a następnie delikatnie przecierać nim wnętrze jamy ustnej i dziąsła niemowlęcia lub noworodka. Czyść w ten sposób buzię maleństwa aż do czasu pojawienia się pierwszych ząbków.

Między 6. a 11. miesiącem życia u niemowlęcia zazwyczaj zaczynają pojawiać się pierwsze ząbki mleczne. Higiena jamy ustnej u takiego brzdąca nadal powinna obejmować czyszczenie dziąseł gazą zamoczoną w przegotowanej wodzie, a ponadto można już rozpocząć mycie zębów. Zaopatrz się zatem w odpowiednią dla najmłodszych maleństw, miękką szczoteczkę oraz pastę do zębów. Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego pasta dla najmłodszych smyków powinna zawierać fluor w stężeniu nie większym niż 1000 ppm. Na szczoteczkę nakładaj pastę o wielkości ziarenka ryżu. To odpowiednia ilość dla najmłodszych oraz nieco starszych dzieci, które nie potrafią jeszcze wypluwać pasty. Stosuj preparaty przeznaczone dla małych smyków – to da pewność, że smak pasty i jej konsystencja będą odpowiednie i tolerowane przez dzieci.

Szukasz bezpiecznych i wygodnych krzesełek do karmienia? Sprawdź Bloom Fresco Chrome White i inne dostępne modele.

Jeśli chodzi natomiast o szczoteczkę, również postaw na specjalny wariant dla dzieci. Ważne, aby szczoteczka miała możliwie najmniejsze wymiary, zaokrągloną główkę oraz miękkie włosie z nylonu. Jeśli smyk nie akceptuje klasycznej szczoteczki, możesz zdecydować się na szczotkowanie zębów z użyciem modelu wykonanego z silikonu medycznego. To specjalna szczoteczka zakładana na palec, stanowiąca formę pośrednią między klasyczną szczoteczką a tetrą bądź gazą nawiniętą na palec, służącą do oczyszczania dziąseł.

Mycie zębów malca wykonuj bardzo delikatnie, po obu stronach ząbków. Stosuj ruchy wymiatające, w kierunku od dziąseł do korony. Czyść zęby dziecku przynajmniej dwa razy w ciągu dnia – wieczorem i w dzień. Czas szczotkowania powinien wynosić do 2 minut. Po myciu ząbków dziecko powinno starannie wypłukać usta. Jeśli jest to jeszcze dla niego kłopotliwe, możesz mu pomóc, przecierając czystym wacikiem ząbki i dziąsła.

Pamiętaj, że czyszczenie ząbków mlecznych jest tak samo istotne dla zdrowia dziecka, jak higiena zębów stałych. Mogłoby się wydawać, że mleczaki nie są tak ważne, gdyż i tak wypadną. To błędne przekonanie. W rzeczywistości próchnica z zainfekowanych mlecznych zębów może przenieść się na zalążki stałych zębów, przez co te wyrżną się już z próchnicą.

jak-zachecic-dziecko-do-mycia-zebow-infografika

Mycie zębów u kilkulatków

Wiesz już, jak powinna wyglądać higiena jamy ustnej u najmłodszych dzieci. A co ze starszymi pociechami? Dowiedz się, jak przeprowadzić mycie zębów u kilkulatków.

Jeśli maluszek nadal nie wypluwa nadmiaru pasty, czyść mu ząbki zgodnie z powyższymi wskazówkami, nakładając preparat w ilości ziarnka ryżu. Stosuj pastę przeznaczoną dla dzieci, zawierającą optymalną ilość fluoru. Odpowiednia konsystencja oraz owocowy albo delikatnie miętowy smak pasty sprawiają, że dziecko chętniej myje ząbki.

U maluszków powyżej 2.-3. roku życia, które umieją już wypluwać pastę, nałóż jej nieco więcej. Zwróć jednak uwagę, aby ilość odpowiadała mniej więcej wielkości ziarna grochu. Stosuj miękką szczoteczkę, dostosowaną wielkością do małej buzi dziecka.

Dokładne umycie zębów należy przeprowadzać przynajmniej dwukrotnie w ciągu doby: rano i wieczorem, a jeśli to możliwe, także po większych posiłkach. Bardzo ważna jest regularność. Już po pojawieniu się pierwszych ząbków mlecznych u dziecka należy wytwarzać nawyk systematycznej higieny jamy ustnej. Malec powinien wiedzieć i zapisać w swej świadomości, że mycie zębów to bardzo istotna czynność, na którą należy zawsze znaleźć czas.

jak-zachecic-dziecko-do-mycia-zebow-grafikaNa zakończenie zadbaj o to, aby smyk dokładnie wypłukał jamę ustną. Jeśli nie umie zrobić tego samodzielnie, pomóż mu w tym, wykorzystując czysty gazik.

Jak zachęcić dziecko do mycia zębów

Już od najmłodszych lat należy uczyć szkraba, jak ważna jest systematyczna higiena zębów i dziąseł. Aby ułatwić ten proces, przygotowaliśmy kilka wskazówek i porad, dzięki którym stanie się on łatwiejszy i skuteczniejszy. Sprawdź zatem, jak zachęcić dziecko do mycia zębów.

Spraw, aby czyszczenie ząbków stało się nie przykrą koniecznością, ale dobrą zabawą, którą warto powtarzać. Mycie jamy ustnej to nowa, a przez to interesująca czynność dla najmłodszych dzieci. Chętnie oglądają one szczoteczkę, dotykają jej, wkładają do buzi i bawią się nią. Nie bój się zatem dać malcowi szczoteczkę podczas zabawy na macie edukacyjnej albo w łóżeczku, takim jak Chicco Baby Hug Pro.

Wybór odpowiedniej szczoteczki może zachęcić dziecko do mycia zębów. Kolorowy model o ciekawym kształcie, z wizerunkiem ukochanego bohatera z bajki albo z migającymi w czasie mycia światełkami może sprawić, że pociecha będzie chętniej sięgała po szczoteczkę w celu wyczyszczenia jamy ustnej. Najmłodsze brzdące zwykle wolą gryźć szczoteczkę i zlizywać pastę. Dlatego pamiętaj, aby malcom do około 3. roku życia, które jeszcze nie umieją wypluwać, podawać minimalne ilości preparatu.

Jeśli zastanawiasz się, jak zachęcić roczne dziecko do mycia zębów, pamiętaj o samopoczuciu malca. Warto mieć na uwadze, że czyszczenie ząbków powinno odbywać się w czasie, gdy pociecha jest w dobrym humorze i nie czuje się zmęczona. Nigdy nie działaj siłowo – zmuszanie smyka do mycia zębów sprawi, że czynność ta stanie się dla niego przykrą koniecznością, a przez to malec będzie się przeciwko niej coraz bardziej buntował.

Postaw na edukację i mądre motywowanie pociechy poprzez książeczki, aplikacje i bajki edukacyjne traktujące o czyszczeniu ząbków oraz rozmaite zabawy. Wykorzystaj atrakcyjne wizualnie szczoteczki, które są dostosowane do wieku i potrzeb dziecka. Są one odpowiednio miękkie, a ich wielkość jest przystosowana do rozmiaru jamy ustnej smyka. Szczoteczki dla młodszych dzieci zazwyczaj mają też szerokie trzonki, przypominające rączki gryzaków czy grzechotek, co ułatwia ich chwytanie i utrzymanie przez dzieci.

Wykorzystaj też dodatkowe akcesoria, takie jak stoper, zegarek albo aplikacje służące do odmierzania czasu szczotkowania. Ciekawym gadżetem jest mała klepsydra mierząca czas potrzebny na umycie ząbków. Odliczanie czasu rozpoczyna się po jej obróceniu. Gdy cały piasek się przesypie, można zakończyć czyszczenie jamy ustnej.

Zadbaj o to, aby czyszczenie zębów stało się rutyną. Rytuały są wskazane dla poczucia bezpieczeństwa i spokoju malca. Mycie zębów powinno zatem stać się kolejnym elementem codziennej rutyny, na przykład wieczornej – po kąpieli i przed założeniem piżamki. Najlepiej, aby mycie miało miejsce wczesnym wieczorem, kiedy dziecko nie jest jeszcze bardzo zmęczone i marudne. Dzięki temu szanse na to, że szczotkowanie rzeczywiście stanie się świetną zabawą, a nie przykrą koniecznością, są znacznie większe.

Szczerze rozmawiaj z potomkiem i wyjaśniaj mu, dlaczego regularne szczotkowanie zębów jest tak istotne. Dzięki temu malec będzie miał poczucie, że czynność ta jest wykonywana dla jego dobra i wszystko jest pod kontrolą. Pamiętaj także, aby chwalić dziecko, kiedy szeroko otworzy buzię i z chęcią wyszczotkuje zęby. Powiedz mu, jak świetnie sobie radzi.

Skutecznym sposobem na to, jak przekonać dziecko do mycia zębów, jest pokazanie mu, że to normalna czynność, którą każdego dnia wykonują rodzice i rodzeństwo. Dlatego dobrym pomysłem jest wspólne mycie zębów.

Pozwól też dziecku „ćwiczyć” mycie jamy ustnej na lalkach i misiach. Jeśli maluch czuje się niepewnie i boi się szczotkowania, ćwiczenia pomogą mu w wyrażeniu swoich leków i uporaniu się z nimi. Dzięki temu brzdąc oswoi się z tą czynnością.

W zachęceniu smyka do mycia zębów może pomóc muzyka. Piosenka „Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda” jest rytmiczna i wpada dzieciom w ucho. Jednocześnie uczy, że szczotkowanie ząbków może być przygodą i przyjemnością, którą warto powtarzać.

Jeśli Twoja pociecha niezmiennie odmawia szczotkowania, możesz wykorzystać urządzenia elektroniczne. Włącz malcowi krótki filmik na tablecie, telefonie albo telewizorze. Może to być ulubiony teledysk muzyczny, bajeczka albo video prezentujące prawidłowe mycie ząbków. To jednak rozwiązanie zalecane tymczasowo, kiedy pociecha jest uparta i wyjątkowo niechętna szczotkowaniu.

jak-zachecic-dziecko-do-mycia-zebow1

Jak nakłonić dziecko do mycia zębów – kilka słów na koniec

Dokładne umycie zębów pozwoli zachować czystość i zdrowie jamy ustnej Twojej pociechy. Ponadto wspólne mycie zębów może stać się codziennym rytuałem, który jeszcze bardziej zbliży Was do siebie. Jeśli Twój smyk nie przepada za szczotkowaniem, wykorzystaj nasze wskazówki. Dzięki poradom codzienne dbanie o higienę jamy ustnej stanie się łatwiejsze i przyjemniejsze dla dziecka.

Czy znasz inne sposoby na to, jak zachęcić 2-letnie dziecko do mycia zębów? Podziel się z nami swoimi doświadczeniami w komentarzu. Sprawdź również bogaty asortyment sklepu BoboWózki. Wszystkie produkty zostały wybrane przez doświadczonych specjalistów. Zobacz krzesełko do karmienia Bloom Fresco Chrome White, oraz wózki, foteliki samochodowe, leżaczki, kołyski oraz wiele innych akcesoriów i sprzętów dla dzieci.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up