+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Jaki wózek wybrać? Kryteria wyboru

Jaki wózek wybrać? Czym się kierować przy wyborze? Podpowiadamy!

2022-09-06

Waga wózka, rodzaj kół, wielkość po złożeniu czy dodatkowe elementy wyposażenia? Podpowiemy, na co zwrócić uwagę przy zakupie wózka dziecięcego i jaki wózek wybrać, aby pasował do potrzeb Twoich i malucha.

Spis treści:

Jaki wózek wybrać? Dobrze się zastanów!

Jednym z podstawowych elementów wyprawki dla dziecka jest wózek. Jaki wybrać? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa ze względu na ogromną ilość modeli.

Oczywiście możesz bazować na modelach wózków polecanych przez znajomych, ale warto przede wszystkim wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby swoje i dziecka. Wózek to przecież element wyprawki, który powinien być komfortowy zarówno dla pociechy, jak i rodzica. Aby wybrać najlepszy model, należy przeanalizować różne kryteria wyboru i zastanowić się, które są dla Ciebie kluczowe. Na jakie pytania warto sobie odpowiedzieć przed zakupem wózka dla malucha?

Do kluczowych kwestii należą:

  • Czy często będziesz wnosić wózek po schodach?
  • Po jakim rodzaju podłoża będziesz jeździć (miejski chodnik czy leśne ścieżki)?
  • Jakiej pojemności jest bagażnik Twojego samochodu?
  • Czy zamierzasz uprawiać sport podczas spacerów z maluchem?
  • Jak często wózek będzie towarzyszył Ci podczas zakupów?

jaki-wozek-wybrac

Rodzice, którzy oczekują pociechy zimą, docenią modele wózków z dużą gondolą. Dziecko ubrane w ciepły kombinezon, opatulone kocem, będzie czuło się komfortowo. Z kolei dzieci urodzone wiosną i latem, gdy przyjdą jesień i zima, będą już jeździć w wersji spacerowej. Przyda się zatem wózek, którego koła poradzą sobie np. ze śniegiem zalegającym na chodniku.

Stworzyliśmy dla Ciebie analizę kryteriów, które należy wziąć pod uwagę podczas wybierania idealnego modelu wózka dziecięcego.

Jaki wózek dla dziecka? Kryteria wyboru

Wybór wózka dziecięcego nie jest prostą sprawą, jednak rozważając poszczególne kryteria, warto zwrócić uwagę na trzy najważniejsze – składanie pojazdu i jego wielkość po złożeniu, wagę wózka oraz rodzaj kół.

Składanie wózka i wielkość po złożeniu

Na ten parametr szczególną uwagę zwracają rodzice, którzy szukają raczej niewielkiego po złożeniu wózka. Ma to różne uzasadnienie – mały bagażnik w samochodzie, niewielka ilość miejsca do przechowywania wózka w domu czy po prostu względy estetyczne i takie upodobania. Z powodzeniem w te ramy wpisuje się wózek Muuvo QUICK. Dodatkowo należy do wózków ze średniej półki wagowej – jest łatwy w prowadzeniu i przenoszeniu, a jego bezobsługowe koła są odporne na przebicie. Warto też zwrócić uwagę na to, czy wózek jest składany z siedziskiem spacerowym. Jeśli szukamy takiego, to dobrym wyborem będzie Easywalker HARVEY2.

Waga wózka

Parametr związany z wagą wózka najczęściej biorą pod uwagę rodzice szukający lżejszych wózków. Lekki wózek o wiele łatwiej jest przenosić, wkładać do bagażnika, wnosić na wyższe piętra bloku bez windy. Lekkie wózki również lekko się prowadzi – dodatkowo obciążone dzieckiem dają odpowiednią równowagę. Zwycięzcą w kategorii wózków lekkich i dodatkowo osiągających niewielkie rozmiary po złożeniu jest gb POCKIT. Jego niewielka waga (4,3 kg!) w połączeniu z rozmiarem umożliwiają umieszczenie go w luku bagażowym samolotu. Lekkie wózki, które z łatwością można przenosić to także BabyStyle OYSTER 3, który jednocześnie jest świetnym wózkiem w teren, czy Cybex BALIOS S z filtrem UV w daszku.

Wielkość i rodzaj kół w wózku dziecięcym

Duże koła przyciągają wzrok, bo wyglądają bardzo atrakcyjnie i dodają wózkowi charakteru. To jednak nie wszystko, bo od wielkości i rodzaju kół zależą możliwości wózka co do pokonywania różnych nawierzchni. Pompowane koła dają najlepszą amortyzację, żelowe są odporne na przebicie i bezobsługowe, a piankowe dobrze sprawdzą się w mieście. Więcej o rodzajach kół przeczytacie w tym artykule.

Kiedy wózek ma duże tylne koła, to lepiej sobie radzi na bardziej wymagającym podłożu – piasku, żwirze, kamieniach, czy na leśnych drogach. Jaki wózek wybrać, jeśli zależy Ci na większych kołach? Wózki z dużymi kołami to np. Cybex PRIAM 4.0. Wyróżnia się panoramiczną gondolą, z której maluszek może oglądać świat, nawet leżąc na brzuszku. Poza wielkością i rodzajem kół w wózku zwróć uwagę również na ich amortyzację, skrętność czy możliwość zablokowania, np. podczas wjeżdżania pod stromy podjazd.

jaki-wozek-wybrac

Jak wybrać wózek dla dziecka? Pozostałe istotne cechy

Waga wózka, rodzaj kół czy możliwość złożenia to podstawowe kryteria wyboru pojazdu dla malucha, ale na pewno nie wszystkie, które należy wziąć pod uwagę, decydując się na wózek dziecięcy. Jaki wybrać, gdy jesteś osobą aktywną, która chce razem z pociechą uprawiać jogging czy jazdę na rolkach? Świetnie sprawdzi się model trzykołowy, z doskonałą amortyzacją, dzięki czemu dziecko nie będzie odczuwało wstrząsów, nawet gdy będziesz biec po niezbyt równej ścieżce.

W mieście oraz podczas wakacyjnych wycieczek ważnym elementem jest możliwość przewożenia w wózku niezbędnych akcesoriów lub zakupów. Istotnym elementem wyposażenia dziecięcego wózka jest pojemny oraz łatwo dostępny kosz zakupowy. Jaki wózek wybrać, gdy zależy Ci na przestrzeni do przechowywania? Takie ułatwienie dla rodziców zastosowano w modelach Cybex Priam 4.0 czy Easywalker Harvey 3. Ciekawe rozwiązanie zastosowano w modelu Muuvo Quick 3.0, w którym kosz zakupowy można powiększyć dzięki klapie zapinanej na magnesy. Dodatkowo zabezpiecza ona zawartość przed wypadnięciem.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie wózka, jeśli lubisz spacerować bez względu na pogodę? W ciepły, słoneczny dzień wnętrze wózka przed nagrzaniem będzie chronić wysoki filtr UV. W modelach Baby Design Bueno i Espiro Next Up Multicolor, poza obecnością filtra UV50+, tapicerka została wyposażona w ochronę hydrofobową. Zabezpiecza ona materiał wózka przed wilgocią. Co więcej, w wózku Baby Design Bueno budkę wyposażono w dodatkowe sekcje do jej przedłużenia o kilkanaście centymetrów.

Jak wybrać wózek dla dziecka, gdy Twoja pociecha lubi w nim zasypiać? Ciekawe rozwiązanie oferuje wózek Babystyle Oyster 3. W tym modelu, gdy gondola nie jest wpięta w stelaż, można ją używać jako kołyskę, ponieważ posiada specjalnie wyprofilowane dno. Z kolei wersję spacerową można rozłożyć maksymalnie na płasko, dzięki czemu starsze dziecko również komfortowo się zdrzemnie.

A Ty? Jaki wózek dla dziecka wybierzesz? Które z potrzeb musi spełniać w pierwszej kolejności? Podziel się z nami swoją opinią.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up