+20 salonów
+60 ekspertów
+500.000 bobowózków
Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów Blog Montaż fotelików RWF
Koła piankowe, żelowe czy pompowane

Koła piankowe, żelowe czy pompowane - które są lepsze w wózku dziecięcym?

2018-08-07

Żeby wybrać najlepsze koła - a co za tym idzie - najlepszy wózek - trzeba poznać dokładnie plusy, jak i minusy danego rodzaju kół. Kiedy będziesz już wiedzieć jakie zalety i wady mają wybrane kółka, łatwiej Ci będzie znaleźć odpowiedni wózek.

Koła pompowane

Producenci często w swoich wózkach oferują właśnie koła pompowane, ponieważ mają szereg plusów. Wyróżniają się dużą elastycznością, dzięki czemu łatwo dopasowują się do różnego rodzaju podłoża. Jednocześnie zapewniają bardzo dobrą amortyzację, co przekłada się przede wszystkim na wysoki komfort dziecka podczas spacerów.

Wózek, który jest na kółkach pompowanych, prowadzi się łatwo i płynnie, nawet przy podjazdach na krawężnik. Jeśli koło z jakiegoś powodu straci nieco powietrza, w każdej chwili można je dopompować i zapewnić odpowiednie ciśnienie. Trzeba jednak uważać, żeby powietrza nie było za dużo!

Wózek na kołach pompowanych rewelacyjnie sprawdza się w trudnym terenie. Będzie odpowiedni dla osób, które często spacerują w lesie, po plaży, polnych drogach czy na tak zwanych "kocich łbach"

Do wad tego rodzaju kół należy to, że są podatne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Po najechaniu na szkło czy gwóźdź, koło może ulec przebiciu. Niewątpliwie trzeba także uważać przy pompowaniu kół. Przed przystąpieniem do tej czynności należy sprawdzić, jakie ciśnienie powinno być zapewnione, żeby dętka to wytrzymała.

Jeśli zdecydujesz się na zakup wózka z kołami pompowanymi, lepiej wcześniej zabezpieczyć się na ewentualność uszkodzenia koła czy samej dętki. Przemyśl kupienie zapasowej dętki na przednie i tylne koło i zorientuj się, gdzie możesz naprawić uszkodzone koło i ile może to potrwać.

MOUNTAIN BUGGY URBAN

Ten trzykołowy wózek, oprócz kół pompowanych, ma stelaż wykonany z aluminium - jest lekki i odporny na rdzewienie. Oprócz doskonałej amortyzacji kół, przednie obrotowe można zablokować do jazdy na wprost, co ułątwi spacerowanie po każdym terenie.

Koła piankowe

Tego rodzaju koła są wykonane ze specjalnej pianki, często połączonej z kauczukiem. Dzięki temu osiągają wyjątkową lekkość - z pewnością zdecydowanie większą niż koła żelowe czy pompowane.

Przy kołach piankowych nie musisz się martwić, że po najechaniu na gwóźdź czy kawałek szkła, koło ulegnie przebiciu. Nie ma takiej możliwości, co jest wielką zaletą tych kół. Producenci często decydują się na taki krok, szczególnie w wózkach lekkich i zajmujących niewiele miejsca. Koła piankowe z pewnością doskonale sprawdzą się przy mieszkaniu na wysokim piętrze w bloku bez windy, czy częstym podróżowaniu.

Wózek z kołami piankowymi doskonale sprawdzi się nie tylko osobom, które muszą wnosić go na wyższe piętra. Wózki takie są szczególnie polecane rodzicom, którzy najczęściej spacerują po płaskim terenie miejskim. Rewelacyjnie sprawdzi się na płaskich drogach asfaltowych i chodnikach. Ze względu na dość słabą amortyzację nie są polecane osobom spacerującym po trudniejszych podłozach.

Do wad tego rozwiązania niewątpliwie należy fakt, że kółka piankowe są podatne na uszkodzenia mechaniczne. Jest to o tyle ważne, że takie uszkodzenia mogą powodować ubytki w piance. Niestety naprawa takich uszkodzeń bardzo często wiąże się z całkowitą wymianą uszkodzonego koła.

QUINNY YEZZ

Ten model jest idealny dla rodziców, którzy często podróżują. YEZZ po złożeniu zajmuje minimum miejsca - mieści się za przednim fotelem samochodu. Piankowe koła rewelacyjnie sprawdzą się na płaskich powierzchniach. Złożony wózek można przenosić na ramieniu dzięki jego niewielkiej wadze.

Koła żelowe

To rozwiązanie należy do najnowszych. Koła żelowe są bardzo podobne do tych pompowanych. Różnią się jednak pewnym bardzo istotnym elementem.

Na zewnątrz znajduje się guma, tak samo jak w kołach pompowanych. Natomiast wypełnienie jest inne. Tutaj, zamiast dętki, środek koła jest wypełniony żelem. Jest to ogromna zaleta, ponieważ nie istnieje możliwość przebicia koła żelowego.

Tak samo jak koła pompowane, żelowe świetnie amortyzują wstrząsy i zapewniają wysoki komfort prowadzenia wózka. Są nazywane bezobsługowymi - nie trzeba sprawdzać ich ciśnienia, dopompowywać powietrza czy wiemieniać dętki.

Wadą przy kołach żelowych jest to, że są one cięższe od kół piankowych. Jest to stosunkowo nowe rozwiązanie, dlatego dostępność wózków z kołami żelowymi jest mniejsza. Przeważnie taki rodzaj kół wpływa też na nieco wyższą cenę wózka.

TAKO JUMPER 4

Rekomendowany przez nas wózek 2w1 TAKO Jumper 4 oprócz rewelacyjnych kół żelowych ma aluminiowy stelaż - lekki i odporny na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Zaprojektowany tak, żeby być jak najbardziej zwrotnym, funkcjonalnym i komfortowym dla maluszka.

Jaki typ kół wybrać?

Jeśli często spacerujesz po różnych nawierzchniach, jak las, plaża, wyboiste drogi, odpowiednim dla Ciebie typem kół będą te pompowane lub żelowe. Koła pompowane wymagają odpowiedniego postępowania - jak sprawdzanie ciśnienia, pompowanie. Koła żelowe są natomiast nieco trudniej dostępne i trochę droższe.

Koła piankowe są doskonałe dla osób, które muszę często wnosić wózek na wyższe piętra w bloku. Są bardzo lekkie i dobrze sprawdzają się na prostych, płaskich nawierzchniach. Jeśli często spacerujesz drogami leśnymi, czy po plaży, koła piankowe nie będą dla Ciebie dobrym wyborem, ponieważ mają mniejszą amortyzację.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Copyrights 2004-2019 BoboWózki
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.