+30 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Koła piankowe, żelowe czy pompowane

Koła piankowe, żelowe czy pompowane - które są lepsze w wózku dziecięcym?

2018-08-07

Żeby wybrać najlepsze koła - a co za tym idzie - najlepszy wózek - trzeba poznać dokładnie plusy, jak i minusy danego rodzaju kół. Koła do wózka to obecnie trzy rodzaje - koła pompowane, koła żelowe i koła piankowe. Trzeba określić czy koła piankowe czy pompowane, albo czy koła żelowe czy pompowane. Warto też wiedzieć, czy lepsze będą małe koła, czy jednak duże koła. Kiedy będziesz już wiedzieć jakie zalety i wady mają wybrane opony do wózka dziecięcego, łatwiej Ci będzie znaleźć odpowiedni wózek. Wybierz się zatem z nami w podróż i poznaj wady i zalety, najpierw koła pompowane, bo są najpopularniejsze, następnie koła piankowe i na końcu omówimy koła żelowe.

Koła pompowane

Producenci często w swoich wózkach oferują właśnie koła pompowane, ponieważ mają szereg plusów. Koła pompowane wyróżniają się dużą elastycznością, dzięki czemu łatwo dopasowują się do różnego rodzaju podłoża. Jednocześnie koła pompowane zapewniają bardzo dobrą amortyzację, co przekłada się przede wszystkim na wysoki komfort dziecka podczas spacerów.

Wózek, który ma koła pompowane prowadzi się łatwo i płynnie, nawet przy podjazdach na krawężnik. Jeśli koła pompowane z jakiegoś powodu stracą nieco powietrza, w każdej chwili można je dopompować i zapewnić odpowiednie ciśnienie. Trzeba jednak uważać, żeby powietrza nie było za dużo! To też może negatywnie przekładać się na łatwość prowadzenia wózka i komfort dziecka.

Wózek na kołach pompowanych rewelacyjnie sprawdza się w trudnym terenie. Będzie odpowiedni dla osób, które często spacerują w lesie, po plaży, polnych drogach czy na tak zwanych "kocich łbach"

Do wad tego rodzaju kół należy to, że są podatne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Po najechaniu na szkło czy gwóźdź, koła pompowane mogą ulec przebiciu. Niewątpliwie trzeba także uważać przy pompowaniu kół. Przed przystąpieniem do tej czynności należy sprawdzić, jakie ciśnienie powinno być zapewnione, żeby dętka to wytrzymała.

Jeśli zdecydujesz się na koła pompowane w wózku, lepiej wcześniej zabezpieczyć się na ewentualność uszkodzenia koła czy samej dętki. Przemyśl kupienie zapasowej dętki na przednie i tylne koło i zorientuj się, gdzie możesz naprawić uszkodzone koło i ile może to potrwać. Koła pompowane są cenione przez wielu rodziców ze względu na wysoką wygodę prowadzenia wózka i wysoki komfort dziecka.

Mountain Buggy Urban

Ten trzykołowy wózek, oprócz kół pompowanych, ma stelaż wykonany z aluminium - jest lekki i odporny na rdzewienie. Oprócz doskonałej amortyzacji kół, przednie obrotowe można zablokować do jazdy na wprost, co ułatwi spacerowanie po każdym terenie. Koła pompowane w tym wózku zapewnią, że spacery po nierównościach nie będą stanowiły żadnego kłopotu, zarówno dla rodziców, jak i dla dziecka.

Mountain Buggy wózek

Koła piankowe

Tego rodzaju koła do wózka są wykonane ze specjalnej pianki, często połączonej z kauczukiem. Dzięki temu koła piankowe osiągają wyjątkową lekkość - z pewnością zdecydowanie większą niż koła żelowe czy pompowane.

Przy kołach piankowych nie musisz się martwić, że po najechaniu na gwóźdź czy kawałek szkła, koło ulegnie przebiciu. Nie ma takiej możliwości, co jest wielką zaletą tych kół. Producenci często decydują się na taki krok, szczególnie w wózkach lekkich i zajmujących niewiele miejsca. Koła piankowe z pewnością doskonale sprawdzą się przy mieszkaniu na wysokim piętrze w bloku bez windy, czy częstym podróżowaniu.

Wózek z kołami piankowymi doskonale sprawdzi się nie tylko osobom, które muszą wnosić go na wyższe piętra. Wózki takie są szczególnie polecane rodzicom, którzy najczęściej spacerują po płaskim terenie miejskim. Rewelacyjnie sprawdzi się na płaskich drogach asfaltowych i chodnikach. Ze względu na dość słabą amortyzację koła piankowe nie są polecane osobom spacerującym po trudniejszych podłożach.

Do wad tego rozwiązania niewątpliwie należy fakt, że koła piankowe są podatne na uszkodzenia mechaniczne. Jest to o tyle ważne, że takie uszkodzenia mogą powodować ubytki w piance. Niestety naprawa takich uszkodzeń bardzo często wiąże się z całkowitą wymianą uszkodzonego koła.

Quinny Yezz

Ten model jest idealny dla rodziców, którzy często podróżują. Wózek Yezz po złożeniu zajmuje minimum miejsca - mieści się za przednim fotelem samochodu. Piankowe koła rewelacyjnie sprawdzą się na płaskich powierzchniach. Złożony wózek można przenosić na ramieniu dzięki jego niewielkiej wadze.

Quinny Yezz

Koła żelowe

To rozwiązanie należy do najnowszych. Koła żelowe są bardzo podobne do tych pompowanych. Różnią się jednak pewnym bardzo istotnym elementem. Na pierwszy rzut oka można pomylić koła pompowane i koła żelowe, jednak po zapoznaniu się z ich charakterystyką, od razu będziecie widzieć różnice.

Na zewnątrz znajduje się guma, tak samo jak w kołach pompowanych. Natomiast wypełnienie jest inne. Tutaj, zamiast dętki, środek koła jest wypełniony żelem. Jest to ogromna zaleta, ponieważ koła żelowe nie mają możliwości przebicia.

Tak samo jak koła pompowane, koła żelowe świetnie amortyzują wstrząsy i zapewniają wysoki komfort prowadzenia wózka. Są nazywane bezobsługowymi - nie trzeba sprawdzać ich ciśnienia, dopompowywać powietrza czy wymieniać dętki.

Wadą przy kołach żelowych jest to, że są one cięższe od kół piankowych. Jest to stosunkowo nowe rozwiązanie, dlatego dostępność wózków z kołami żelowymi jest mniejsza. Przeważnie taki rodzaj kół wpływa też na nieco wyższą cenę wózka. Jednakże producenci są coraz bardziej świadomi tego, że rodzice często głowią się, jakie opony do wózka dziecięcego będą odpowiednie, dlatego często dają klientom do wyboru, czy decydować się na koła pompowane, czy jednak koła żelowe.

Tako Nautilus

Rekomendowany przez nas wózek 2w1 Tako Nautilus oprócz rewelacyjnych kół żelowych ma aluminiowy stelaż - lekki i odporny na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Zaprojektowany tak, żeby być jak najbardziej zwrotnym, funkcjonalnym i komfortowym dla maluszka.

Tako Junama wózek

Jaki typ kół wybrać?

Jeśli często spacerujesz po różnych nawierzchniach, jak las, plaża, wyboiste drogi, odpowiednim dla Ciebie typem kół będą te pompowane lub żelowe. Koła pompowane wymagają odpowiedniego postępowania - jak sprawdzanie ciśnienia, pompowanie. Koła żelowe są natomiast nieco trudniej dostępne i trochę droższe.

Koła piankowe są doskonałe dla osób, które muszę często wnosić wózek na wyższe piętra w bloku. Są bardzo lekkie i dobrze sprawdzają się na prostych, płaskich nawierzchniach. Jeśli często spacerujesz drogami leśnymi, czy po plaży, koła piankowe nie będą dla Ciebie dobrym wyborem, ponieważ mają mniejszą amortyzację.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2021 BoboWózki
social mail
social up
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.