+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Wózek dziecięcy, przyczepka do roweru - czym się kierować

Wózek dziecięcy do roweru - czym się kierować przy wyborze?

2022-10-19

Wózek dziecięcy do roweru to doskonałe rozwiązanie dla rodziców, którzy uwielbiają jeździć na rowerze i chcą zarazić tą pasją swoje dzieci. Podpowiemy, na jakie kryteria zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy wózek rowerowy dla siebie i dziecka.

Spis treści:

Jaki wózek do roweru/przyczepkę wybrać? Dobrze się zastanów!

Wózek do roweru dla dzieci występuje pod wieloma różnymi nazwami i warto znać je wszystkie, by znaleźć to, czego szukamy. Taki wózek rowerowy możemy znaleźć nie tylko pod nazwą wózek do roweru dla dzieci, ale również wózek rowerowy, przyczepka do roweru dla dzieci, czy riksza dla dziecka. To ostatnie pojęcie brzmi najbardziej tajemniczo i intrygująco, jednak riksza dla dzieci to po prostu wózek rowerowy, który spełnia wiele zadań.

Wózek do roweru dla dzieci to gwarancja uśmiechu i zadowolenia na buźkach maluchów, a jednocześnie pewność wysokiej swobody i komfortu rodziców. Czy zatem można powiedzieć, że riksza dla dzieci to również wózek rowerowy przeznaczony dla rodziców? Z pewnością!

Zanim zakupisz wózek rowerowy, dobrze się zastanów. Nie jest to najtańsza inwestycja, dlatego należy zapoznać się dostępną na rynku ofertą. Istnieją bowiem różne warianty przyczepek rowerowych. Niektóre z nich można przekształcić w wózek spacerowy, inne natomiast mogą służyć również jako wózek do joggingu. W szerokiej ofercie znajdziesz modele przeznaczone zarówno dla jednej pociechy, jak i dwóch, które będą siedzieć w dwóch niezależnych fotelikach. Ciekawą opcją są również przyczepki, które umożliwiają maluchowi aktywnie uczestniczyć w jeździe za pomocą wbudowanych pedałów.

wozek-dzieciecy-do-roweru

Jaki wózek do roweru dla dziecka? Kryteria wyboru

Przy zakupie wózka dziecięcego do roweru warto dokładnie sprawdzić wszystkie najważniejsze aspekty. Oto one:

Pojemność wózka do roweru

Istnieją dwa rodzaje przyczepek rowerowych: jednoosobowe lub dwuosobowe. Jeśli mamy jedno dziecko, które będzie korzystało z takiej przyczepki, dobrze będzie zdecydować się na wózek jednoosobowy z kilku powodów.

Niewątpliwie takie przyczepki rowerowe są lżejsze i węższe od dwuosobowych, co może być ogromną zaletą dla osób mających niewiele miejsca do przechowywania wózka.

Można jednak zdecydować się na zakup wózka dwuosobowego dla jednego dziecka ze względu na to, że z pewnością maluszek będzie miał wtedy dla siebie więcej miejsca. Co za tym idzie, maluch może podróżować ze wszystkimi niezbędnymi mu w danej chwili artykułami. Jeśli dziecko będzie chciało zabrać na wycieczkę całą swoją rodzinkę misiów - z pewnością dla każdego znajdzie się odpowiednia ilość miejsca! Taka dostawka do roweru dla dzieci to spełnienie marzeń każdego malucha.

Posiadanie dwuosobowego wózka do roweru, daje Ci też możliwość zabrania na przejażdżkę przyjaciela Twojego maluszka wówczas dzieci z pewnością będą mocno podekscytowane przeżytą wspólnie fantastyczną przygodą! Dwuosobowe przyczepki rowerowe mają zatem wiele plusów.

Maksymalne obciążenie przyczepki do roweru

Ważnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze wózka rowerowego, jest jego maksymalne obciążenie, bowiem w poszczególnych modelach występują dość duże rozbieżności – od 22 kg do aż 45 kg.

Największy udźwig będą miały oczywiście modele przeznaczone dla dwójki maluchów, np. THULE Chariot Sport 2 może być maksymalnie obciążony do 45 kg, zaś WEEHOO iGo 2 udźwignie dwoje dzieci, które maksymalnie ważą razem 36 kg. Z kolei Cybek ZENO nadaje się jedynie dla dziecka do 22 kg.

Jak widzisz, różnica może wynieść nawet 23 kilogramy! Być może uznasz, że Twoje dziecko w wieku 5-6 lat będzie już spokojnie podróżować na własnym rowerze i niepotrzebny Ci będzie wózek rowerowy o udźwigu 45 kg. Warto to jednak rozważyć przed zakupem.

Wielkość kół przyczepki do roweru

Tak naprawdę im dostawka do roweru dla dzieci ma większe koła, tym lepiej, szczególnie jeśli często jeździmy po nierównych, wyboistych drogach. Przyczepka do roweru dla dzieci z większymi kołami zapewnia lepszą amortyzację, tym samym dziecko nie będzie odczuwało wstrząsów podczas podróży. Warto przemyśleć czy z reguły jeździmy po drogach gładkich i prostych, jak chodnikiczy może częściej po nierównych nawierzchniach, takich jak drogi polne. To powinno pomóc nam w wyborze odpowiedniejprzyczepki.

Liczy się nie tylko wielkość kół, ale również ich amortyzacja i zawieszenie wózka. W szerokiej ofercie wózków rowerowych znajdziesz modele, które posiadają regulowane zawieszenie. Dzięki temu dostosujesz je do podłoża tak, aby dziecku podróżowało się maksymalnie wygodnie. Warto zwrócić uwagę również na to, że w przyczepkach rowerowych, które dodatkowo mogą służyć jako wózki do biegania, najczęściej stosowane są ręczne hamulce tarczowe, które zwiększają bezpieczeństwo malucha podczas poruszania się po stromym terenie.

Mocowanie do roweru

To kolejny aspekt, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze wózka rowerowego. Dobrze, jeśli system mocowania przyczepki do roweru opiera się na przegubie kulowym. Jest on najbezpieczniejszym systemem mocowania i w razie wywrotki gwarantuje stabilność wózka, co z pewnością najbardziej sprawdzi się właśnie na nierównym podłożu.

Nie martw się jednak, jeśli system mocowanie przyczepki nie jest kompatybilny z Twoim rowerem. Możesz bowiem dokupić uniwersalny adapter, który dopasuje go do każdego modelu roweru. To dobre rozwiązanie, jeśli na wakacje zabierasz samą przyczepkę, a rower wypożyczasz na miejscu.

Składanie wózka

Dobrze zwrócić uwagę na taki rower z przyczepką dla dziecka, który będzie się składał jak najwygodniej - to zwyczajnie ułatwi pracę i pozwoli zaoszczędzić trochę czasu przed wyjazdem. W celu sprawdzenia jak składa się przyczepka do roweru dla dzieci najlepiej będzie poszukać w sieci filmów instruktażowych lub udać się do sklepu i poprosić pracownika o dokładne pokazanie tego, jak zrobić to dobrze i szybko.

Na szczęście obecnie większość wózków rowerowych składa się intuicyjnie i do kompaktowych rozmiarów, aby można było je spakować do bagażnika samochodu i zabrać ze sobą na wakacje.

 

Jak wybrać wózek dla dziecka do roweru? Pozostałe istotne cechy

Z pewnością należy też sprawdzić, czy interesujący Cię rodzaj wózka dziecięcego ma jakieś dodatkowe udogodnienia. Do takich może należeć zwiększona przestrzeń na bagaż podręczny. Dzięki niej zarówno Ty, jak i Twój maluch będziecie mieli niezbędne akcesoria zawsze pod ręką. Warto upewnić się, czy wózek ma dołączone do zestawu lub możliwe do dokupienia dodatkowe akcesoria zapewniające dziecku komfort. Są to produkty takie jak folia przeciwdeszczowa i moskitiera. Przydatna może być również ochrona przeciwsłoneczna.

Jeśli należysz do rodziców, dla których ważne się nie tylko kwestie techniczne, ale i design musisz wiedzieć, że niektórzy producenci oferują również zakup wózka do roweru w różnych wariantach kolorystycznych. I tak na przykład model Cybex ZENO Multisport ma aż pięć wersji kolorystycznych obudowy oraz trzy wersje kolorystyczne stelaża, zaś THULE CHARIOT CROSS 2 występuje w kolorze czerwonym i niebieskim.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze wózka do roweru? Dla zaawansowanych sportowców niektóre marki oferują możliwość rozbudowy wózka rowerowego nie tylko o zestaw do joggingu, ale również zestaw do biegów narciarskich (np. Cybex ZENO Multisport). Jest to opcja dostępna za dodatkową opłatą, ale bardzo atrakcyjna dla miłośników zimowych sportów, którzy nawet w trakcie zimy pragną kontynuować swoje aktywności.

Wózek dziecięcy do roweru - nasze propozycje

Gdy wiesz już, jakie cechy powinien posiadać wózek dziecięcy do roweru, czas poznać kilka propozycji konkretnych modeli. Jako wózek rowerowy dla dziecka warto rozważyć np. THULE CHARIOT LITE 1, a połączenie wózka do biegania i przyczepki rowerowej stanowią modele takie jak: Cybex ZENO Multisport i THULE CHARIOT SPORT.

Ciekawe rozwiązanie proponuje marka Cybex. Na przykład model ZENO BIKE określany jest jako przyczepka rowerowa, jednak bardzo łatwo można przekształcić ją w wózek spacerowy. Istotnym aspektem jest maksymalna waga obciążenia pojazdu, ponieważ ten wózek rowerowy udźwignie ciężar aż do 34 kg. Na wspólną wycieczkę możesz zatem zabrać całkiem solidny ekwipunek i w jej trakcie urządzić sobie piknik. Podpięcie przyczepki do roweru jest bardzo proste, a dodatkowo model ZENO BIKE łatwo jest złożyć i przechować. Jeśli zechcesz zmienić przyczepkę na wózek spacerowy, elementy sportowe schowasz do specjalnego pokrowca, więc masz pewność, że żadna część się nie zgubi.

Ważnym elementem modelu ZENO BIKE są duże, pompowane koła, które świetnie sprawdzą się nawet w trudnym terenie. Manewrowanie ułatwiają przednie koła, które są skrętne. Producent wyposażył przyczepkę również w porządne amortyzatory. Bezpieczeństwo zapewniają oczywiście pasy ochronne, o których zawsze trzeba pamiętać, nawet mimo zastosowania siatkowego materiału ochronnego.

Innym modelem, na który warto zwrócić uwagę, jest np. wózek dziecięcy do roweru WEEHOO iGo 2.

Ten model to wózek dziecięcy rowerowy dla dwójki maluchów. Spośród innych przyczepek z pewnością wyróżnia się wyglądem. Na stelażu zamontowano bowiem dwa niezależne od siebie siedziska. Bardzo ważne jest to, że wózek rowerowy WEEHOO iGo 2 rośnie razem z dzieckiem, ponieważ posiada możliwość regulacji siedzisk. Model ten przeznaczony jest dla dzieci od 2 do 9 lat - o wzroście od 96 do 132 cm oraz maksymalnej wadze do 36 kg.

Ciekawą funkcją jest możliwość pedałowania przez dziecko, które zajmuje pierwsze siedzisko. Należy dodać, że jest to dla małego pasażera całkowicie bezpieczne, ponieważ łańcuch został zabudowany, a stopy dziecka można ochronić dodatkowymi pasami, aby nie ześlizgnęły się z pedałów.

Z tyłu i po obu bokach siedzisk umieszczono kieszenie, więc maluch może mieć pod ręką sok czy ulubioną maskotkę. Dodatkowo nad tylnym kołem znajdują się dwie sakwy, w których możesz przechować akcesoria przydatne podczas wycieczki.

Dzięki nisko osadzonemu środkowi ciężkości, nie musisz martwić się o stabilność WEEHOO iGo2. Każde z dzieci podróżuje bezpiecznie również dzięki 3-punktowym pasom bezpieczeństwa.

wozek-dzieciecy-do-roweru

Rodziców, którzy pragną aktywnie spędzać czas z maluchem, z pewnością zainteresują trójkołowe wózki spacerowe. Zaletą wózków tego rodzaju jest fakt, że można je  wykorzystać do spacerów nawet w trudnym terenie, są to m.in. TFK Mono Sport czy Thule SPRING.

Wózek rowerowy dla dziecka to świetne rozwiązanie, gdy jesteś miłośnikiem jazdy na rowerze i lubisz w ten sposób spędzać wolny czas. Wózek dziecięcy rowerowy umożliwi Ci komfortowe wycieczki na łonie przyrody nawet z 9-miesięcznym maluchem. Co sądzisz o takim rozwiązaniu? Czy wózek dziecięcy do roweru to gadżet dla Twojej rodziny? Podziel się z nami swoimi spostrzeżeniami.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up