+30 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Wybór najlepszej porodówki?

Jak wybrać najlepszą porodówkę?

2018-09-19

Pomyśl, na czym najbardziej Ci zależy

Wiele kobiet ma dość mocno dopracowane szczegóły wymarzonego porodu. Przed wybraniem szpitala warto wykonać plan porodu (w tym pomoże Ci na artykuł) lub spisać na kartce wszystkie te rzeczy, na których Ci zależy. Przemyśl, czy chciałabyś otrzymać znieczulenie zewnątrzoponowe - jeśli tak, poszukaj szpitala, który daje taką możliwość.

Zastanów się, czy dziecko ma być cały czas przy Tobie, czy nie będzie dla Ciebie problemem, jeśli będzie leżało w sali z innymi noworodkami. Są placówki, które zapewniają nieprzerwany kontakt dziecka z mamą, oczywiście oprócz losowych sytuacji, jak np. ciężki stan malucha i konieczność umieszczenia go w inkubatorze. Część szpitali ma jedynie do dyspozycji sale noworodków, na której leżą razem wszystkie nowo narodzone dzieci, a mamy odpoczywają w innych salach.

Warto, żebyś przed wybraniem szpitala zastanowiła się, czy chcesz rodzić w wybranej przez siebie pozycji, czy w sposób tradycyjny – na łóżku porodowym. Niektóre szpitale dają rodzącej możliwość decydowania o pozycji podczas porodu - może ona przybrać taką, jaka będzie dla niej najlepsza. Inne placówki nie dopuszczają takiej ewentualności i kobieta jest zmuszona do porodu w tradycyjnej pozycji, na łóżku.

Zwróć uwagę na to, czy szpital, w którym planujesz poród, jest wyposażony w przydatne niektórym rodzącym i dla dzieci artykuły, takie jak m.in. worki sako, piłki porodowe czy drabinki. Jeśli będziesz chciała używać tych pomocy podczas porodu, warto wybrać szpital, który to oferuje.

Odległość od miejsca zamieszkania

Choć poród z reguły trwa nawet kilkanaście godzin, nie warto się tym sugerować przy wyborze porodówki. Może być tak, że do szpitala będziesz musiała dotrzeć bardzo szybko, na przykład w sytuacji bardzo silnych i bardzo częstych skurczów. Warto więc wybrać taką placówkę, która będzie blisko Ciebie.

Czy mam pewność, że szpital mnie przyjmie?

Może wystąpić taka sytuacja, że kiedy pojedziesz do szpitala, ten odmówi Ci przyjęcia ze względu na przepełnienie. Oznacza to, że każda z sal porodowych znajdujących się w tej placówce jest aktualnie zajęta. Warto zabezpieczyć się na taką ewentualność.

Jak to zrobić?

Proponujemy wybranie dwóch, a nawet trzech szpitali, w których będziesz mogła rodzić. Jeśli pierwszy z nich odmówi Ci przyjęcia ze względu na przepełnienie, udaj się do drugiego. Może być tak, że ten szpital pechowo także będzie przepełniony. Tak naprawdę może tak być w każdym miejscu. Warto jednak wcześniej wybrać sobie kilka placówek, żeby w momencie, kiedy poród już się zacznie, dodatkowo nie denerwować się, do jakiego szpitala pojechać.

Skąd mogę wiedzieć, czy dana placówka spełnia moje oczekiwania?

W tym celu najlepiej udać się do wybranego szpitala na rozmowę z położną, która zajmuje się oprowadzaniem przyszłych pacjentek po oddziale. Bardzo często jest tak, że jeśli sale porodowe są wolne, kobiety na taką salę mogą wejść, dokładnie ją obejrzeć i poznać rozkład oddziału.

Najlepiej wcześniej przygotować sobie kartkę z pytaniami, które zadasz położnej. Zapytaj o wszystko, na czym Ci zależy lub o to, czego się boisz. To pozwoli Ci na brak niepokoju dotyczącego szpitala, kiedy już trafisz na oddział.

Możesz zapytać o to, czy maluszek będzie stale przy Tobie, czy będziesz mogła być przy nim podczas wszelkich zabiegów, czy badań, jeśli na tym Ci zależy. Nie bój się zadawać pytań. Każda położna rozumie obawy przyszłej mamy i to, że chce wybrać jak najlepsze miejsce do porodu. Położna lub osoba, która jest odpowiedzialna za oprowadzanie mam po oddziale, ma w obowiązku udzielenie CI odpowiedzi na każde pytanie.

Wiele mam pyta także o to, czy w szpitalu można skorzystać z pomocy Certyfikowanego Doradcy Laktacyjnego. Jest to kobieta, która uczy młode mamy, jak prawidłowo karmić - czyli jak przybierać odpowiednie pozycje i po czym poznać, że maluszek się najada. CDL Pomoże też rozwiązać wszelkie kłopoty, które mogą pojawić się podczas karmienia, jak np. to, że noworodek nie potrafi dobrze złapać brodawki czy mama nie ma pokarmu.

Ciężko nam wskazać Ci, o co jeszcze możesz zapytać, ponieważ nie wiemy, jakie masz potrzeby i oczekiwania względem szpitala. Warto jednak usiąść do sporządzenia listy pytań z partnerem, położną czy kimś bliskim. Obecność takiej osoby może pomóc, ponieważ niekiedy mama nie jest w stanie pomyśleć i pamiętać o wszystkim.

Opinia koleżanek

Czy wato sugerować się opinią koleżanek w wyborze placówki, w której będziesz rodziła? Odpowiedzi są dwie. Z jednej strony - oczywiście, że tak, ponieważ masz możliwość zapytać znajomej Ci osoby, jaką ona ma opinię o danym szpitalu, czy były spełnione jej oczekiwania i czy może polecić Ci to miejsce. Z pewnością lepiej sugerować się opinią osoby znajomej niż komentarzami znalezionymi w sieci.

Z drugiej zaś strony - nie lub po prostu ostrożnie. Pamiętaj, że Twoja koleżanka, która rodziła w jakimś szpitalu i wygłasza o nim dobrą opinię, na pewno jest z niego zadowolona. Warto jednak zapytać, dlaczego go poleca i jakich dokładnych informacji może Ci udzielić. Pamiętaj, że każda kobieta ma inne oczekiwania i potrzeby, a co za tym idzie, koleżanka, która poleca szpital, mogła mieć całkowicie inne potrzeby od Twoich. Warto to doprecyzować.

Opinia nie jest gwarancją

Warto pamiętać o tym, że opinia, niezależnie czy jest pozytywna, czy negatywna, nie może zapewnić tego, że tak będzie i w Twoim przypadku. Każdy poród jest inny, zupełnie tak samo, jak każda rodząca. Dobrze jest zatem wybrać szpital, który zapewni Ci wszystko, na czym Ci zależy, nie zapominaj jednak o tym, że wszystkiego nie da się zaplanować.

 

Czy nasz artykuł pomógł Ci przygotować się do szukania odpowiedniego szpitala?

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2021 BoboWózki
social mail
social up
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.