+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Skurcze porodowe

Skurcze porodowe – jak je rozpoznać? 8 faktów o skurczach porodowych

2022-07-07

Zapewne słyszałaś wiele historii związanych z porodem, w tym tych dotyczących bólu porodowego, który był nie do zniesienia. Skurcze porodowe - jak je rozpoznać, czy rzeczywiście są tak bolesne? Poznaj 8 faktów o skurczach porodowych!

Spis treści:

Skurcze porodowe – fakty i mity

Wokół skurczy porodowych i związanym z nimi bólem narosło wiele mitów. Ból jest nieodłącznym elementem przychodzenia człowieka na świat podczas porodu naturalnego. Jednakże nie wszystkie informacje, z którymi się spotykasz, szukając wiedzy na temat porodu, są prawdziwe. Wiele historii opowiadanych w gronie znajomych mam lub te, o których czytasz w internecie na forach tematycznych, jest przesadzonych.

Możesz też znaleźć wiele błędnych teorii czy wręcz mitów dotyczących skurczy i bólu porodowego. Jaka zatem jest prawda? Co odczujesz, zanim na świat przyjdzie Twoje maleństwo, które będziesz kołysała w kołysce albo woziła w wózku Tutis Sky Luxury 2w1? Przeczytaj nasz artykuł i zdobądź rzetelną wiedzę na temat skurczy porodowych.

Jak rozpoznać skurcze porodowe?

Skurcze porodowe są znakiem, że Twoja pociecha, którą może wkrótce będziesz woziła w wózku Britax B-Agile M, niedługo przyjdzie na świat. Początkowo pojawiają się co 10-30 minut. Stanowią one oznakę rozpoczętej akcji porodowej. Są też ważną informacją dla lekarza oczekującego na rodzącą w szpitalu. Dzięki wiedzy na temat długości oraz częstotliwości występowania skurczy lekarz jest w stanie ocenić, na jakim etapie właśnie znajduje się poród.

Zanim jednak skurcze staną się regularne i, niestety, bolesne, już od połowy ciąży możesz odczuwać różne rodzaje skurczy świadczących o rozwoju ciąży. Jak rozpoznać skurcze porodowe i w jaki sposób odróżnić je od skurczy przepowiadających, Braxtona-Hicksa oraz Alvareza?

A jeśli dopiero niedawno zaszłaś w ciąże, to przeczytaj, jak rośnie brzuch w ciąży? Brzuch ciążowy miesiąc po miesiącu

skurcze-porodowe

Czym są i jak wyglądają skurcze Alvareza?

Zanim przyszła mama zacznie odczuwać skurcze porodowe, około 20. tygodnia ciąży może doświadczyć tzw. skurczy Alvareza. Mamy, które już rodziły, przyjmują je ze spokojem, natomiast pierworódki często są zaniepokojone. Musisz zatem wiedzieć, że skurcze te są prawidłowym objawem rozwoju ciąży i nie prowadzą do porodu. Są one często tak delikatne, że nie wszystkie ciężarne je odczuwają. Kobiety opisują je zazwyczaj jako uczucie napinania albo cierpnięcia brzucha. Nie są one bolesne i trwają krótko. Jeżeli występują nieregularnie i sporadycznie, nie musisz się niepokoić i w spokoju kontynuować zakup wyprawki z łóżeczkiem oraz wózkiem Muuvo Quick 3.0 z fotelikiem Maxi Cosi Pebble Pro lub innym.

Co to są skurcze Braxtona-Hicksa?

Po 20. tygodniu ciąży u przyszłej mamy mogą też pojawić się skurcze Braxtona-Hicksa. Mogą one trwać od 15 do 30 sekund i bywają dość bolesne. Wiążą się zwykle ze złym samopoczuciem oraz bólem krzyża. Są one również prawidłowe, jednakże mamy, które rodzą pierwszy raz, mogą mieć trudności z odróżnieniem ich od skurczy przedwczesnych. Jeśli zatem masz jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem.

Na czym polegają skurcze przepowiadające?

Po 36. tygodniu ciąży występują skurcze przepowiadające, które zwiastują nadchodzący poród. To znak, że organizm przyszłej mamy bardzo intensywnie przygotowuje się do przyjścia dziecka na świat. Podczas badania kobiety lekarz może już zwrócić uwagę na postępujące rozwarcie szyjki macicy.

Skurcze przepowiadające a porodowe

Skurcze przepowiadające są już bardzo podobne do tych porodowych. Są bolesne, ale dość krótkie. Od skurczy porodowych odróżnia je natomiast częstotliwość występowania – skurcze przepowiadające są bowiem nieregularne, nie nasilają się z czasem i nierzadko ustępują po zmianie pozycji. Skurcze te charakteryzują się bólem u góry brzucha, którego źródło znajduje się na dnie macicy, po czym ból stopniowo schodzi w dół. Krótko podsumowując - skurcze porodowe są często bardziej bolesne i ich częstotliwość jest wyższa, gdyby porównać do skurczy przepowiadających, których siła natężenia jest cały czas stała.

Pierwsze skurcze porodowe – ile trwają i jak wyglądają?

Wreszcie, po wielu miesiącach oczekiwania, nadchodzi poród, a wraz z nich skurcze porodowe zwiastujące narodziny pociechy. Jak je rozpoznać? Na początku porodu ich nasilenie bywa nieduże. Często zdarza się, że przyszła mama (zwłaszcza pierworódka) nie wie nawet, że odczuwa już skurcze przed porodem. Na początku mogą one bowiem sprawiać wrażenie, jakby dziecko przeciągało się w brzuchu, naciskając na jego dolne partie.

Mamy, które już rodziły, często twierdzą jednak, że skurczów tych nie da się zbagatelizować ani przeoczyć. Występują one regularnie i stają się coraz bardziej bolesne. Nie dochodzi do ich ustąpienia z czasem. Wręcz przeciwnie – przybierają na sile, stają się coraz dłuższe, a przerwy pomiędzy nimi, będące chwilą odpoczynku dla mamy, stają się coraz krótsze. W takim przypadku rodząca powinna zacząć ich liczenie i we właściwym czasie pojechać do placówki medycznej.

W ostatniej fazie porodu występują skurcze parte, które rozpoczynają się, gdy rozwarcie szyjki macicy ma już około 10 cm. Pod ich wpływem dziecko jest wypychane na świat. Nad skurczami partymi trudno jest zapanować, dlatego rodząca może (i powinna) je tylko wspomagać swym parciem.

To moze Cię zainteresować: Kiedy widać płeć dziecka? Rozwiewamy wątpliwośći!

Skurcze porodowe – co ile?

Cyklicznie i regularnie – tak właśnie pojawiają się skurcze porodowe. Co ile minut występują? Na początku rodząca odczuwa pierwsze skurcze porodowe co 10-30 minut, a każdy z nich trwa około 40 sekund. Z czasem czynność skurczowa macicy nasila się, co sprawia, że skurcze pojawiają się częściej. Po kilku godzinach rodząca odczuwa je już co około 5-7 minut. Wówczas czas trwania każdego z nich może sięgać nawet 90 sekund. Najczęściej dochodzi do tego, że pod koniec pierwszego etapu porodu można je zaobserwować co 2 minuty.

Poza skurczami porodowymi rodząca może zauważyć u siebie inne oznaki rozpoczynającego się porodu. Kluczowym jest odpłynięcie płynu owodniowego, choć może się też zdarzyć, że nastąpi to dopiero w szpitalu. Ponadto ciężarna może odczuwać brak apetytu, uderzenia gorąca oraz ogólny niepokój lub podniecenie emocjonalne. Do objawów należą też bóle w okolicy krzyżowej kręgosłupa, uczucie parcia na odbytnicę oraz biegunka.

Skurcze porodowe – kiedy do szpitala?

Wiele przyszłych mam obawia się, że po rozpoczęciu akcji porodowej nie zdążą dotrzeć na czas do szpitala. Kiedy zatem udać się do placówki medycznej? Wiedz, że od chwili pojawienia się pierwszych skurczów porodowych, aż do uzyskania pełnego rozwarcia szyjki macicy, może minąć kilka, a niekiedy nawet kilkanaście godzin. To oznacza, że jeśli kobieta nie obserwuje u siebie żadnych objawów niepokojących, może zgłosić się do szpitala wtedy, gdy skurcze porodowe zaczną występować co średnio 7-10 minut.

W przypadku wystąpienia niepokojących objawów należy udać się do szpitala jak najszybciej. Zrób to, gdy płyn owodniowy ma zielony kolor, dojdzie do przerwania błon płodowych i w rezultacie wycieku płynu owodniowego, a także gdy pojawi się krwawienie z dróg rodnych.

Skurcze porodowe – gdzie boli?

Skurcze porodowe mają na celu skrócenie oraz rozwarcie szyjki macicy, a w efekcie umożliwienie dziecku pojawienia się na świecie. Zanim jednak będziesz mogła wozić pociechę w wózku Baby Jogger City Select, wiedz, że niektóre rodzące odczuwają pierwsze skurcze porodowe jak silny ból menstruacyjny. Zazwyczaj jednak są to charakterystyczne bóle o charakterze rozpierającym, odczuwane w podbrzuszu. Rozpoczynają się w górnej części brzucha i schodzą ku dołowi. Często promieniują do kręgosłupa w części krzyżowo-lędźwiowej, a także do ud i pachwin. Na początku ból nie jest bardzo dokuczliwy, ale z czasem staje się dużo mocniejszy.

Jak liczyć skurcze porodowe?

Częstotliwość występowania skurczów porodowych to dla ciężarnej znak, kiedy powinna pojechać do szpitala. Aby ją określić, należy policzyć skurcze porodowe. Nie jest to skomplikowane. Do liczenia skurczy potrzebny Ci będzie stoper. Rodząca powinna zmierzyć czas trwania jednego z nich, od chwili pojawienia się bólu w górnej części brzucha, aż do jego ustąpienia. Ważne jest też zmierzenie czasu trwania przerwy pomiędzy kolejnymi skurczami. W prawidłowym liczeniu pomogą Ci specjalne aplikacje na smartfony dla ciężarnych, które znajdziesz w internecie.

Skurcze porodowe – jakie to uczucie?

Wiele osób (nie tylko przyszłe mamy) zastanawia się, jak odczuwa się skurcze porodowe. Jakie to uczucie? Rodzące zgodnie twierdzą, że skurcze porodowe to bardzo charakterystyczne uczucie, którego nie można pomylić z żadnym innym. Niełatwo jest też je porównać do innych odczuć. Jak bolą skurcze porodowe? Dla wielu rodzących pierwsze skurcze porodowe bywają odczuwane podobne jak bardzo silne bóle i dolegliwości menstruacyjne, czyli związane z dyskomfortem występującym w dole brzucha.

Kolejne skurcze stają się znacznie intensywniejsze i dłuższe, a tym samym bardziej bolesne. Wiele kobiet odczuwa je jak rozpieranie albo rozrywanie dołu brzucha. Ból ten obejmuje jednak nie tylko te okolice. Najpierw pojawia się bowiem w okolicy krzyżowej, następnie obejmuje podbrzusze i promieniuje w kierunku nóg oraz pachwin. W miarę upływu akcji porodowej zmienia się odczuwanie skurczów. Pojawiający się skurcz najpierw jest mniej intensywny, potem staje się coraz silniejszy, aż w końcu osiąga szczyt i ustępuje. Po kilku minutach proces ten odbywa się ponownie.

Istotny jest fakt, że bolesności skurczów niestety nie można złagodzić zmianą rodzaju aktywności albo pozycji. Co więcej, zmiany pozycji bądź ruchu mogą nawet wzmocnić ból. W kolejnej fazie porodu, gdy dziecko wciśnie już głowę w rozwartą szyjkę macicy, ciężarna czuje parcie na odbyt, pieczenie i ból. Niektórym kobietom może się nawet wydawać, że zaraz ulegną rozerwaniu. Jest to jednak tylko wrażenie, bowiem obawy są całkowicie nieuzasadnione – rozerwanie jest biologicznie niemożliwe.

Okres ciąży bywa bardzo stresująca dla przyszłych mam, w takim razie, jak przygotować się do ciąży? Planowanie krok po kroku

skurcze-porodowe

Jak wywołać skurcze porodowe?

Średnio co trzecia kobieta nie rodzi w wyznaczonym przez lekarza terminie. Jeśli zatem u przyszłej mamy nie występują przeciwwskazania do urodzenia dziecka siłami natury i zezwoli na to lekarz, może spróbować wywołać skurcze porodowe domowymi sposobami. Wiele kobiet decyduje się na to rozwiązanie, bowiem zniecierpliwienie i chęć powitania na świecie dziecka są naprawdę silne.

Z powodu zniecierpliwienia i odczuwanego szczęścia, niektóre kobiety decydują się już wcześniej na zakup wózka. Młodym rodzicom, którzy chcą wcześniej się przygotować, proponujemy solidny i funkcjonalny wózek Mountain Buggy Urban Luxury. Dużym plusem wózka jest zestaw 2w1, który zawiera gondole i siedzisko spacerowe. Ponadto zestaw jest wyposażony w torbę, do której będziesz mogła spakować wszystkie potrzebne przedmioty. O przewijak nie musisz się martwić – znajdziesz ją dołączoną w torbie. Wózek świetnie się sprawdzi dla nowo narodzonego dziecka, jak i 5-latka.

Jak wywołać skurcze porodowe? Dobrym sposobem na wywołanie akcji porodowej jest aktywność seksualna i fizyczna. Można to jednak wykonać jedynie wówczas, gdy lekarz prowadzący nie zabronił kobiecie współżyć. Z tego rozwiązania nie mogą też korzystać panie, które miały problemy z donoszeniem ciąży, bowiem metoda ta może prowadzić do poronienia.

Na forach internetowych znajdziesz wiele pomysłów na przyspieszenie akcji porodowej. Podchodź do nich bardzo ostrożnie. Jeśli chcesz któryś wykorzystać, wcześniej skonsultuj się z położną bądź lekarzem. Niektóre bowiem, zamiast pomóc, tylko utrudnią poród i spowodują większy dyskomfort. Na przykład, wypicie oleju rycynowego sprawi, że moment narodzin dziecka będzie dłuższy i bardziej bolesny. Olej ten działa przeczyszczająco, co wiąże się z silnymi bólami brzucha oraz uporczywą biegunką.

Jeśli dalsze przebywanie malca w brzuchu mamy może zaszkodzić mu i samej kobiecie, lekarz podejmuje decyzję o przyspieszeniu akcji porodowej środkami farmakologicznymi. Zazwyczaj podaje się wówczas oksytocynę, zakłada cewnik Foleya albo podaje prostaglandyny drogą dopochwową.

Nie możesz już się doczekać momentu, kiedy będziesz widziała odbicie rączki maluszka przez brzuch? Kiedy czuć ruchy dziecka? Podpowiadamy

Skurcze porodowe – trudne i wyjątkowe doświadczenie

Skurcze porodowe, jak zresztą sam poród, to trudne, ale i niezwykłe doświadczenie w życiu mamy. Wiąże się z silnym bólem, jednakże wiele mam zgodnie twierdzi, że o bólu tym szybko się zapomina, gdy tylko na świecie pojawi się upragniony maluszek. Jeśli obawiasz się trudności i dyskomfortu, nie przejmuj się na zapas – uważnie obserwuj swoje ciało i w razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem.

Na blogu sklepu BoboWózki znajdziesz wiele innych artykułów z wartościową wiedzą dotyczącą porodu i wychowywania dziecka. Sprawdź również nasz bogaty asortyment najlepszej jakości sprzętów i akcesoriów dla pociechy. Wózek Cybex Priam 2.0 We The Best, kołyska albo fotelik dziecięcy GB Everna Fix pozwolą Ci jeszcze bardziej cieszyć się rodzicielstwem.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up