+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
kiedy czuć ruchy dziecka

Kiedy czuć ruchy dziecka? Odpowiadamy

2022-04-28

Każda przyszła mama zastanawia się, w którym tygodniu ciąży czuć ruchy dziecka i z niecierpliwością wyczekuje na ten wyjątkowy moment. Delikatne kopnięcia, fikołki i subtelne ruchy z czasem mogą przerodzić się w prawdziwe dziecięce akrobacje. Z artykułu dowiesz się, od kiedy czuć ruchy dziecka!

Spis treści

Od kiedy czuć ruchy dziecka? Wyjątkowy czas oczekiwania

Gdy na teście ciążowym dostrzegasz dwie charakterystyczne kreski, rozpoczyna się w Twoim życiu wyjątkowy okres. To etap, kiedy niemal w każdym tygodniu ciąży rozwijające się w Twoim brzuchu maleństwo będzie zaskakiwać Cię nowymi umiejętnościami i dawać znaki, że jego narodziny są coraz bliżej. Prawidłowy rozwój pomagają potwierdzić szczegółowe badania u lekarza specjalisty. Jednak tym, co pozwala Ci jeszcze pełniej poczuć się mamą, są pierwsze ruchy bobasa. W którym tygodniu czuć ruchy dziecka?

Od którego tygodnia czuć ruchy dziecka?

Nie istnieje sztywna reguła, która pozwala na jednoznaczne określenie, od którego tygodnia czuć ruchy dziecka. Niektóre kobiety w ciąży zauważają pierwszą aktywność maluszka już w 16. tygodniu ciąży. Inne ciężarne potrzebują poczekać nawet do 24. tygodnia ciąży, by z całą pewnością stwierdzić, że to, co dzieje się pod ich sercem, to ruchy płodu.

Wiele z nas pragnie za pomocą intensywności dziecięcych kopnięć i fikołków określić prawdopodobny temperament swojej pociechy.

Od czego zależy kiedy czuć pierwsze ruchy dziecka? Tak naprawdę to, jak odczuwasz poruszanie się bobasa w Twoim łonie, zależy od wielu czynników i może różnić się na poszczególnych etapach ciąży. Twój potomek będzie reagował aktywnością na to, co jesz, pijesz, Twój ruch i odpoczynek.

kiedy czuć pierwsze ruchy dziecka

W którym miesiącu czuć ruchy dziecka?

Oglądanie maluszka podczas badania ultrasonograficznego to jedno z najpiękniejszych przeżyć dla przyszłych rodziców. Zanim tata będzie mógł doświadczyć ruchów swojego maleństwa, może minąć nieco więcej czasu, niż w przypadku pierwszego badania usg. Kobieta podczas pierwszej ciąży może w początkowych tygodniach nie zauważyć dyskretnych ruchów malucha, gdyż nierzadko przypominają perystaltykę jelit po zbyt obfitym posiłku lub dokuczające nam okresowo wzdęcia.

W którym tygodniu czuć ruchy dziecka? Fakt, od kiedy czuć ruchy dziecka, zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest ułożenie łożyska. Lekarze specjaliści zwracają uwagę, że szybsze odczuwanie ruchów płodu jest zauważalne wtedy, gdy łożysko położone jest na tylnej ścianie macicy. Jeżeli łożysko znajduje się na przedniej ścianie macicy, silniejsze ruchy bobasa bywają odczuwalne dopiero w okolicy 22.-24. tygodnia ciąży.

Kiedy czuć pierwsze ruchy dziecka? Szybciej i wyraźniej je zaobserwujesz, gdy jesteś szczupłej budowy ciała. Osoby o tęższej posturze lub z nadwagą odczuwają ruchy płodu zdecydowanie później. To, od którego tygodnia czuć ruchy dziecka, zależy także od Twojej znajomości swojego organizmu. Charakterystyczne łaskotanie i przelewanie się w brzuchu nie zawsze oznacza, że maluszek jest aktywny – czasami to obfita kolacja lub efekt wypicia gazowanego napoju.

kiedy czuć ruchy dziecka

Kiedy czuć ruchy dziecka w drugiej ciąży?

Co ciekawe, moment kiedy czuć ruchy dziecka w drugiej ciąży zwykle następuje nieco wcześniej. Być może jest to związane z tym, że kobieta zna już lepiej swoje ciało i potrafi odczytywać nawet bardzo dyskretne sygnały. Niektórzy specjaliści uważają, że na odczuwanie ruchów mają wpływ zmiany anatomiczne w ciele kobiety po pierwszej ciąży.

Niezależnie od przyczyny, regularne kopnięcia i kuksańce są niesamowitym sposobem komunikacji maleństwa z rodzicami i niezapomnianymi chwilami dla wszystkich członków rodziny. Bardzo wiele par właśnie wtedy zaczyna kompletowanie dziecięcej wyprawki, w której nie może zabraknąć wygodnego i bezpiecznego dla noworodka wózka głęboko-spacerowego i fotelika samochodowego, np. zestawu 3w1 Cybex Priam 2.0 Simply Flowers.

Od kiedy czuć ruchy dziecka? Karta ruchów płodu

Podczas przygotowywania się na narodziny malca doświadczasz wielu skrajnych emocji. Zwiększa się liczba obowiązków – masz kilka tygodni na kupienie niezbędnych akcesoriów, m.in. wózka z gondolą, który ułatwi Ci sprawne przemieszczanie się z niemowlęciem. Warto zainwestować w zestaw, który rośnie z bobasem, np. Muuvo Quick 3.0 Chrome 2w1. Równie ciekawy jest model Tako Laret Soft, który stanowi wielofunkcyjny zestaw na pierwsze lata życia Twojej pociechy. Wiedza, w którym tygodniu ciąży czuć ruchy dziecka pomaga także kontrolować stan zdrowia bobasa i jego prawidłowy rozwój. Od ok. 30. tygodnia ciąży wiele kobiet prowadzi specjalną kartę ruchów płodu i stosuje metodę Cardiff, praktykowaną w ciążach niskiego ryzyka. To domowa metoda liczenia ruchów dziecka w godzinach od 9 do 21. Za prawidłowy wynik uważa się min. 10 ruchów w ciągu 12 godzin. Liczenie można prowadzić podczas popołudniowego odpoczynku lub gdy zastanawiasz się nad wyborem optymalnego zestawu podróżnego dla maleństwa, takiego jak Maxi Cosi Adorra Luxe Travel System Bundle.

Teraz już wiesz, kiedy czuć ruchy dziecka!

Nieśmiałe kopnięcia w okolicy 20. tygodnia ciąży coraz bardziej przypominają Ci, że poród zbliża się wielkimi krokami. Już teraz możesz wybrać praktyczny i bezpieczny fotelik samochodowy dla swojego szkraba – model Maxi Cosi Pearl 360 i-Size umożliwia obrót siedziska w różnych kierunkach, by zapinanie i wyjmowanie maluszka było wygodne w każdej sytuacji. Nie zwlekaj z decyzją o wózku – Cybex Priam 2.0 DJ Khaled wózek 3w1 z Cloud Z i-Size jest elegancki i wyróżnia się niebanalną kolorystyką.

Od ok. 32. tygodnia ciąży ruchy dziecka stają się zwykle rzadsze, ale przybierają na sile. Z każdym kolejnym tygodniem Twój smyk jest większy i zaczyna brakować mu miejsca w Twoim brzuchu. Więcej odpoczywaj i próbuj gromadzić siły na czas, który jest przed Tobą. Dopasuj aktywność do swojego samopoczucia i kondycji – przygotuj torbę do szpitala, zaplanuj pokój dla dziecka.

Poznaj różne modele wózków, łóżeczek dziecięcych i fotelików samochodowych, także tych dla starszaków, np. Concord Transformer Iplus, gdyż Twoja pociecha będzie rosnąć i szybko potrzebować nowych sprzętów do codziennych aktywności. Poznaj szeroką ofertę naszego sklepu i komfortowo przygotuj się na radosne powitanie nowego członka rodziny!

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2022 BoboWózki
social mail
social up
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.