+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Dziecko w żłobku

Dziecko w żłobku – kiedy zapisać dziecko do żłobka?

2022-08-09

Uwielbiasz spędzać czas ze swoim maluszkiem, ale chcesz też wrócić do pracy? W takim przypadku rozsądnym rozwiązaniem jest zapisanie malca do żłobka. Sprawdź, kiedy zapisać dziecko do żłobka oraz co zrobić, by dziecko w żłobku czuło się dobrze i bezpiecznie.

Spis treści:

Dziecko w żłobku – bezpieczne i pod dobrą opieką

Dziecko w żłobku czy pod opieką mamy, babci albo niani? To pytanie zadaje sobie niejeden rodzic. Jeszcze do niedawna żłobki kojarzyły się wielu rodzicom z płaczem ich maluszka, nawracającymi infekcjami, odparzeniami czy przewlekłym katarem. Obecnie wyobrażenia te mogą mieć niewiele wspólnego z rzeczywistością. W profesjonalnych placówkach dziecko pozostaje pod opieką osób o odpowiednich kwalifikacjach.

Pierwsze dni „rozstania” z malcem są dla niego zazwyczaj bardzo trudne i często pełne łez. Dziecko mocno przeżywa rozłąkę z rodzicami. Jednak dzięki odpowiedniemu podejściu „cioć” ze żłobka, nowym zabawkom i towarzystwie innych brzdąców, Twoja pociecha z czasem przyzwyczai się do nowego trybu dnia. Co istotne, wśród innych dzieci nabędzie nowe umiejętności.

Z tego artykułu dowiesz się, od kiedy do żłobka warto wysłać pociechę, jak przygotować ją na przebywanie w placówce, a także czy żłobek jest dobry dla dziecka. Zebraliśmy dla Ciebie garść informacji, które pomogą Ci w podjęciu decyzji o posłaniu pociechy do placówki.

Żłobek – od kiedy wysłać do niego dziecko?

Na to, od kiedy dziecko do żłobka wysłać, wpływa kilka czynników. Przede wszystkim weź pod uwagę, czy jesteś zmuszona powrócić do pracy, a żłobek to dla Ciebie jedyne rozwiązanie. Psychologowie są bowiem zdania, że nie warto zapisywać malca do żłobka zbyt wcześnie. Najlepiej poczekać, aż pociecha ukończy 12 miesięcy. To bardzo dobre rozwiązanie dla dziecka. Roczne dziecko w żłobku jest już na tyle samodzielne, że rozłąka z ukochaną mamą nie będzie dla niego strasznym przeżyciem, a ciekawym doświadczeniem, pozwalającym na rozwój i zdobycie nowych umiejętności.

dziecko-w-zlobku

Maluch przed pierwszym rokiem życia szczególnie potrzebuje bliskiej osoby, która go dobrze rozumie i zaspokaja jego potrzeby. W grupie niemowląt może czuć się zagubione, a jego potrzeby mogą zostać pominięte. Jeśli więc możesz sobie pozwolić na pozostanie w domu lub też powierzenie malca opiece mamy albo siostry, to jest to dobry wybór. Wielu ekspertów zaleca, aby maleństwo pozostawało pod opieką rodzica bądź bliskiej dziecku osoby nawet do ukończenia trzeciego roku życia.

Nie zawsze jest to jednak możliwe. Różne sytuacje życiowe sprawiają, że dla rodziców, którzy muszą wrócić do pracy, jedynym rozwiązaniem jest właśnie żłobek. Od ilu miesięcy można zapisać do niego dziecko? Bywa, że placówki przyjmują już 6-miesięczne niemowlęta.

Dziecko w żłobku – dlaczego warto je zapisać?

Jeśli żłobek jest dla Ciebie jedynym wyjściem, warto znaleźć w tej sytuacji pozytywne aspekty. Tych jest wiele! Przede wszystkim w grupie maluchów Twoja pociecha szybciej nauczy się dzielić zabawkami, nawiązywać przyjaźnie i radzić sobie z problemami. Poprzez obserwację oraz naśladowanie koleżanek i kolegów Twój brzdąc zyska więcej pewności siebie, stanie się bardziej niezależny i samodzielny. Zdobędzie też nowe zdolności oraz umiejętności.

Maluszki często uczą się w żłobkach korzystania ze sztućców i nocnika. Wiele dzieci zaczyna się samodzielnie ubierać, myć zęby, a nawet odzwyczajać od smoczka. Dzieci, które przebywają wśród rówieśników lub nieco starszych kolegów, łatwiej uczą się samodzielności i nowych czynności poprzez naśladownictwo.

Posłanie maluszka do żłobka pozwala też rodzicom powrócić do życia zawodowego. Jest to bardzo istotne nie tylko z przyczyn finansowych, ale też dla rozwoju kariery rodzica. Zaletą przebywania dzieci w żłobku jest również uczestnictwo szkrabów w ciekawych zajęciach. Zazwyczaj są to spotkania z logopedą, dzięki którym maluszki w prawidłowy sposób ćwiczą aparat mowy. Już kilkuletnie dzieci w żłobku biorą udział w zajęciach z języka obcego, plastycznych oraz ćwiczeniach ruchowych.

W dobrych żłobkach menu jest dostosowywane do potrzeb dzieci. Posiłki są urozmaicone i zdrowe. Masz zatem pewność, że Twój szkrab otrzyma lekkostrawny, niezbyt mocno przyprawiony posiłek, a także odpowiednią ilość owoców i warzyw. Podczas jedzenia maluszki siedzą bezpiecznie w specjalnych krzesełkach do karmienia, takich jak Chicco Polly2Start.

Poza wieloma pozytywnymi aspektami pobytu w żłobku musisz się też liczyć z pewnymi wadami tej formy opieki nad malcem. Małe dziecko w żłobku może zatem zaobserwować u innych smyków negatywne wzorce zachowań. Najmłodsze dzieci mogą też początkowo czuć się zagubione i opuszczone, bo w placówce nie ma jednej osoby, która natychmiast zareaguje na jego potrzeby.

W większej grupie łatwiej też o przenoszenie zarazków, co sprawia, że w żłobku zwiększa się ryzyko zachorowania na różne choroby. Z drugiej jednak strony przebywanie w tym niezbyt sterylnym otoczeniu może, paradoksalnie, wpłynąć korzystnie na system obronny Twojego szkraba.

Jak widzisz, zalet posłania dziecka do żłobka jest wiele. A jak przygotować dziecko do żłobka, by Twój smyk poczuł się tam bezpiecznie i komfortowo?

Jak wygląda adaptacja dziecka w żłobku?

Posłanie pociechy do żłobka to nowa sytuacja zarówno dla dziecka, jak i rodziców. To rodzaj rewolucji dla całej rodziny. Jak się do niej odpowiednio przygotować? Właściwa adaptacja dziecka w żłobku pozwoli smykowi oswoić się z nową sytuacją.

Przygotowanie maluszka do pójścia do żłobka jest bardzo ważne. Pozwala znacznie zmniejszyć lęk separacyjny, który może nieść ze sobą wiele negatywnych skutków. Nagłe zniknięcie ukochanej mamy czy taty z pola widzenia pociechy to dla niej spory szok i stres. Dlatego też warto zawczasu przygotować malca na taką sytuację.

Najlepiej rozpocznij od pozostawiania dziecka na kilka minut pod opieką babci czy cioci. Roczne niemowlę ma zupełnie inne poczucie czasu niż dorosły, dlatego przygotowanie szkraba powinno przebiegać stopniowo. Ważne, aby spotkania te odbywały się poza domem rodzinnym. Zawieź dziecko do babci, dziadka czy cioci w bezpiecznym foteliku, takim jak model Swandoo Marie 2 i-Size 40-105 cm/0-18 kg.

Przeprowadź w domu zabawę w żłobek dla maskotek. W ten sposób pokażesz dziecku, jak mniej więcej będą wyglądać jego pierwsze dni w placówce. Zwiększysz tym samym poczucie bezpieczeństwa i gotowość dziecka. Wytłumaczysz maluszkowi, że maskotki (dzieci) jedzą posiłki, siedząc w podobnych krzesełkach, jakie zna z domu (np. modelu Lionelo Zanna), bawią się same, a później idą spać. Wyjaśnij, że w tym czasie rodzice maskotek są w pracy i odbiorą je ze żłobka, gdy tylko skończą pracować.

Wiele placówek organizuje dni otwarte. Zabierz na nie dziecko, pokaż mu plac zabaw, sale i zachęć do zabawy z innymi maluchami. To pomoże mu oswoić się z nowym miejscem oraz sytuacją. Sprawi też, że pierwszy dzień w żłobku nie będzie dla niego szokiem.

Dziecko w żłobku uczy się samodzielności, ale pamiętaj, aby robić to również w domu. Częstym błędem popełnianym przez rodziców jest organizowanie dziecku wszystkich zajęć. Zamiast tego pozwól smykowi samodzielnie pobawić się i wyjść z własną inicjatywą. Zadbaj też o kontakty malca z rówieśnikami. W tym celu zabieraj go do piaskownicy i na place zabaw, jak również odwiedzaj z nim znajomych, którzy mają dzieci.

Aby roczne dziecko w żłobku lepiej dostosowało się do panującego w placówce rytmu dnia, dostosuj rytm domowy do tego, z jakim pociecha spotka się w żłobku. Dowiedz się zatem, jakie są pory spacerów, drzemek i posiłków w żłobku, a następnie wprowadź je w domu przynajmniej na kilka dni przed pierwszym dniem smyka w placówce. Dopasuj zatem posiłki, drzemki oraz spacery w wózku Tutis Sky Luxury do godzin tych czynności realizowanych w żłobku.

Ważny jest też moment rozstania. Pamiętaj, aby podczas żegnania się z dzieckiem nie dać się ponieść zbyt silnym emocjom. Wystarczy, że przytulisz malucha i go pocałujesz. Unikaj sformułowań „szybko” czy „niedługo”. Są one nieprecyzyjne i mogą sprawić, że szkrab poczuje się oszukany, jeśli mama nie zjawi się za chwilę.

Wyprawka dla dziecka do żłobka

Przygotowując pociechę do żłobka, nie zapomnij o wyprawce. W podręcznej torbie albo plecaku powinny znaleźć się przede wszystkim ulubiona zabawka pociechy, butelka oraz pościel. Ponadto przygotuj ubranka na zmianę, pieluszki jednorazowe, piżamkę i wygodne buty. Zapakuj ponadto śliniaki, chusteczki higieniczne, zestaw do mycia zębów, ręczniki oraz mokre chusteczki. Nie zapomnij też o smoczku. Wyprawkę dostosuj do wieku – starsze dzieci nie będą potrzebować wszystkich tych przedmiotów.

Co robią dzieci w żłobku?

Wiesz już, jak i kiedy do żłobka najlepiej jest wysłać dziecko. A co robią dzieci w żłobku? Na jakie aktywności może liczyć Twój brzdąc?

Na konkretny harmonogram dnia Twojego smyka wpływa to, od kiedy żłobek stał się jego „drugim domem”. Inaczej dzień spędzi bowiem kilkumiesięczny malec, a inaczej starsze dziecko. W pewnych kwestiach dzień ten jest jednak podobny zarówno u młodszych, jak i nieco starszych pociech.

W zależności od konkretnej placówki możesz przywieźć malca do żłobka w foteliku Maxi Cosi Pebble Pro i-Size 0-13 kg z bazą Familyfix 3 już nawet o 6:00. Rano, zazwyczaj około godziny 8:00, maluchy jedzą śniadanie. Po posiłku czeka na nie zabawa, a później spacer i drugie śniadanie. Zwykle około południa dzieci spożywają drugie danie obiadowe, po czym idą leżakować. Dwie lub trzy godziny później jedzą zupę, a po kolejnej godzinie – podwieczorek. Po jedzeniu znów bawią się i spacerują.

Poza spacerami i zabawami w żłobku organizowane są też różne zajęcia. W zależności od placówki są to lekcje plastyczne, umuzykalniające, ruchowe, a nawet zajęcia z nauki języka obcego. Ponadto w żłobkach są prowadzone zajęcia z logopedą. Maluchy uczone są również nawyku mycia rąk, czyszczenia ząbków po obiedzie czy nocniczkowania. Dzieci słuchają audiobooków, tańczą i malują. Specjalnie dobrane do wieku i stopnia rozwoju malców aktywności wspomagają ich rozwój psychoruchowy.

dziecko-w-zlobku

Jak wybrać idealny żłobek?

Jeśli chcesz, aby Twój skarb miał zapewnioną najlepszą opiekę, starannie wybierz żłobek, do którego go zapiszesz. Zwróć uwagę przede wszystkim na personel – zarówno opiekunów grup, jak i kadrę zarządzającą. Sprawdź, jakie jest ich podejście do dzieci, w jaki sposób im pomagają, czy podnoszą na nie głos i czy udzielają wyczerpujących informacji rodzicom.

Zwróć też uwagę na lokal. Ważne, aby był on przestronny, aby zapewnił malcom dużo miejsca do zabawy indywidualnej i grupowej. Dobrze, aby przy żłobku znajdował się ogródek z zabawkami. Bardzo istotną kwestią jest bezpieczeństwo. Przyjrzyj się więc, w jakim stanie są zabawki – czy są nowe, czy raczej połamane i stare. Zorientuj się, jaki jest stan czystości w salach, na korytarzach i w toaletach.

Jeśli chcesz posłać dziecko do żłobka, sprawdź też, jakie typy zabawek znajdują się w placówce. Im więcej różnych akcesoriów, tym lepiej stymulują one rozwój szkraba. Koniecznie dopytaj o kwestię urozmaicenia i rodzaju podawanych posiłków, a także o dodatkowe aktywności w placówce. Najlepiej, aby różnorodne zajęcia odbywały się 3 razy w tygodniu. W ten sposób maluch będzie mógł z nich czerpać to, co ważne, a jednocześnie się nie przemęczy. Dobrze, aby były to zajęcia ruchowe, sensoryczne oraz umuzykalniające.

Żłobek – piękna przygoda dla Twojego dziecka

Wbrew wszelkim obawom pobyt w żłobku może stać się piękną i wartościową przygodą dla Twojej pociechy. Profesjonalna opieka „cioć”, wspólne zabawy z rówieśnikami oraz zajęcia, takie jak rytmika i gimnastyka korekcyjna, pomogą w prawidłowym rozwoju szkraba.

A jak wyglądają Twoje wspomnienia z posłania dziecka do żłobka? Podziel się z nami swoimi wrażeniami w komentarzu. Zobacz również bogaty asortyment wózków i innych akcesoriów dziecięcych, dzięki którym pierwsze miesiące i lata życia Twojego smyka będą wygodniejsze i bezpieczniejsze. Wśród dostępnych produktów znajdziesz m.in. funkcjonalny fotelik samochodowy Cybex Cloud Z i-Size 0-13 kg + Snogga Mini czy też fotelik Britax Dualfix M i-Size 61-105 cm.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up