Ciąża i narodzenie dziecka to nie tylko wielka radość dla rodziców, ale i ogromny wysiłek dla organizmu kobiety. Warto się zatem do tego odpowiednio przygotować. Planowanie macierzyństwa nie musi być trudne! Zobacz, jak przygotować się do ciąży krok po kroku.
Spis treści
Co warto zapamiętać?
- Planowanie dziecka i związane z tym przygotowania warto rozpocząć przynajmniej na 3 miesiące przed próbą zapłodnienia.
- Jak przygotować się do zajścia w ciążę? Ważne jest prowadzenie zdrowego trybu życia z odpowiednio długim snem, zbilansowaną dietą i unikaniem stresu. Należy odstawić alkohol, papierosy i inne używki. Warto odwiedzić lekarza ginekologa w celu profilaktycznych badań, a także dentystę w celu wyleczenia zębów.
- Jakie badania przed ciążą należy wykonać? Planując ciążę, wykonaj morfologię, zbadaj ogólny poziom hormonów (w tym tarczycy), żelaza, glukozy oraz mocz. Zrób badanie w kierunku toksoplazmowy, cytomegalii, HIV, żółtaczki zakaźnej typu B i przeciwciał różyczki. Zalecane badania przed ciążą to również cytologia, USG piersi i narządów rodnych.
- Jakie witaminy przed ciążą? Przynajmniej na miesiąc przed planowanym poczęciem zaleca się przyjmowanie kwasu foliowego i witaminy D. Warto też zadbać o utrzymanie w organizmie odpowiedniego poziomu witaminy A, D, E, K, niacyny, choliny i kwasów Omega-3.
Dlaczego planowanie ciąży jest ważne?
Nie zawsze da się zaplanować ciążę. Czasami jest ona zaskoczeniem dla przyszłych rodziców. Nowa sytuacja zwykle wymaga sporych zmian, a często wręcz szybkiego przeorganizowania życia. Dlatego jeśli masz taką możliwość, zaplanuj ciążę. Świadome rodzicielstwo jest znacznie bezpieczniejsze pod kątem zdrowia matki, dziecka, a także przebiegu samej ciąży. Dzięki temu możesz m.in. wyeliminować niedobory witamin i składników mineralnych w organizmie, których właściwy poziom jest niezbędny dla zdrowego rozwoju maluszka.
Planowanie ciąży jest ważne dla kobiet w każdym wieku, ale szczególnie istotne dla tych po trzydziestce i starszych. Wraz z wiekiem może bowiem zwiększyć się ilość zaburzeń i komplikacji, jakie mogą pojawić się podczas ciąży i porodu. Staranne przygotowanie się do zajścia w ciążę pomoże je wyeliminować lub przynajmniej zminimalizować, abyś mogła potem cieszyć się wspólnymi spacerami z maluszkiem.

Planowanie ciąży – od czego zacząć?
Wiesz już, jak ważne jest planowanie ciąży. Od czego zacząć ten proces? Zanim zaczniesz wybierać łóżeczko czy wózek dla pociechy, najpierw uzmysłów sobie, czy rzeczywiście jesteście z partnerem gotowi na dziecko. To bardzo poważna decyzja, rzutująca na całe życie Waszej rodziny. Warto zatem podjąć ją świadomie.
Kiedy jest najlepszy czas na poczęcie dziecka?
[[[PRODUKT:https://magento2:sgY3EvTQ@bobowozki.com.pl/cybex-libelle-2025-wozek-spacerowy]]]
Kiedy jest odpowiedni moment na dziecko? Z medycznego punktu widzenia najlepszy czas jest przed trzydziestką. Wówczas, ze względów biologicznych, kobiecie jest najłatwiej zajść w ciążę, donosić ją i urodzić zdrowe dziecko.
Tyle mówi biologia, w praktyce jednak granica wieku zajścia w ciążę przesuwa się coraz bardziej. Dziś młode matki „po trzydziestce”, a nawet po 35. czy wręcz 40. rokiem życia, spacerujące z dzieckiem w wózku, nikogo już nie dziwią. Presunięcie się wieku rozrodczego wynika ze zmian społecznych i środowiskowych. Obecnie dla przyszłych rodziców ważne jest osiągnięcie stabilizacji finansowej. Często młode kobiety odkładają decyzję o macierzyństwie aż do czasu, gdy ich sytuacja finansowa i zawodowa będzie zadowalająca.
Nie ma w tym nic złego ani niewłaściwego. Każda sytuacja jest indywidualna, a każda kobieta powinna sama lub w porozumieniu z partnerem podjąć decyzję o macierzyństwie, niezależnie od nacisków społecznych czy środowiskowych. Jeśli nie czujesz się gotowa na dziecko, nie rób nic na siłę. To powinna być wyłącznie Twoja/Wasza decyzja, bez nacisków i wpływów innych osób.
Sprawdź polecane wózki: ICANDY PEACH 7, Cybex Libelle 2025, Recaro Easylife 2
Poczucie stabilizacji prywatnej i zawodowej
Planując macierzyństwo, weź zatem pod uwagę kilka kwestii. Istotne jest poczucie stabilizacji prywatnej i zawodowej. Kochający, wspierający partner to podstawa. Równie ważne jest też zadowolenie z sytuacji finansowej – nie ma nic gorszego niż martwienie się przyszłej mamy, za co kupi wózek, łóżeczko czy słoiczki z jedzeniem dla pociechy.
Spokój – niezbędny przez zajściem w ciążę
Pamiętaj też, że jakiekolwiek stresy ciężarnej odbijają się niestety na nienarodzonym dziecku. Ważne jest zatem, aby sytuacja zewnętrzna, w tym właśnie praca czy pieniądze, nie wpływały negatywnie na samopoczucie kobiety. Miej na uwadze, że spokojna, szczęśliwa kobieta to również zwykle zrelaksowana i zadowolona mama.
Zastanów się, jak będzie wyglądało życie Twoje i rodziny w czasie ciąży
[[[PRODUKT:https://magento2:sgY3EvTQ@bobowozki.com.pl/wozki-dzieciece-p-venicci-claro-wozek-3w1-fotelik-cybex-cloud-t]]]
W tym okresie warto też spokojnie rozważyć, jak zorganizujesz ciążę. Co w sytuacji, gdy będziesz musiała dużo leżeć? Jak pojawienie się nowego członka rodziny wpłynie na Twoją relację partnerską? Kto Cię wesprze w opiece nad dzieckiem? Jaki to będzie miało wpływ na starszą pociechę? Co, jeśli nie uda Ci się zajść w ciążę przez kilka miesięcy?
Pytania i wątpliwości są czymś normalnym, nawet gdy bardzo pragniesz powiększyć rodzinę. Czasem rozmowa z bliską osobą albo specjalistą, np. psychoterapeutą czy psychologiem pozwala uporządkować myśli, emocje i podjąć rozsądną decyzję.
Planujesz ciążę? Sprawdź wózki dla maluszków: Easywalker Mini Buggy Turn, Venicci CLARO, Cybex Gazelle S
Sprawdź stan zdrowia
W planowaniu ciąży istotny jest też stan zdrowia: zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Jeśli na coś chorujesz, wylecz się (zwłaszcza w przypadku chorób zakaźnych), a jeśli jest to choroba przewlekła – koniecznie ustabilizuj stan zdrowia. Pamiętaj, że w takim przypadku, gdy zajdziesz w ciążę, ważna jest nie tylko regularna kontrola u ginekologa, ale też lekarza specjalisty, pod którego stałą opieką pozostajesz.
Przeczytaj również: Wózek dla niemowlaka – ranking polecanych produktów
Jak przygotować się do ciąży krok po kroku
Jeśli jesteście z partnerem pewni swojej decyzji, rozpocznijcie planowanie starania o dziecko. Jak przygotować się do ciąży? Poniżej znajdziesz poradnik, który krok po kroku przeprowadzi Cię przez proces planowania macierzyństwa.
Wybierz się do ginekologa i dentysty
[[[PRODUKT:https://magento2:sgY3EvTQ@bobowozki.com.pl/wozki-dzieciece-p-recaro-easylife-2-wozek-spacerowy]]]
Planowanie ciąży najlepiej rozpocznij od konsultacji z ginekologiem. Wybierz lekarza, któremu ufasz i z którym będziesz mogła czuć się bezpiecznie w czasie tego wyjątkowego czasu, jakim jest ciąża. Dobry specjalista przeprowadzi z Tobą wywiad, w którym zapyta Cię o czynniki mogące mieć wpływ na Twoją płodność, w tym również stosowaną antykoncepcję. Zleci podstawowe badania przed ciążą i fachowo doradzi, jak przygotować organizm do ciąży.
Innymi specjalistami, do których warto się wybrać, są lekarz rodzinny i stomatolog. W gabinecie tego pierwszego możesz otrzymać skierowanie na niektóre badania. Możesz też dopytać o kwestię przyjmowania Twoich leków podczas ciąży i możliwość wykonania ewentualnych szczepień. U dentysty zalecz wszystkie ubytki, wylecz choroby przyzębia i – jeśli jest taka potrzeba – wykonaj leczenie kanałowe zębów.
Musisz wiedzieć, że problemy z uzębieniem mogą powodować groźne komplikacje w trakcie ciąży, w tym nawet doprowadzić do stanu przedrzucawkowego, przedwczesnego porodu i niskiej masy urodzeniowej dziecka. Pamiętaj też, że w ciąży nie zaleca się wykonywania badania rentgenowskiego zębów, które jest często niezbędne, aby stomatolog mógł prowadzić leczenie. Dlatego najlepiej sprawy te załatwić jeszcze przed zajściem w ciążę.
Kobiety, które borykają się z przewlekłymi chorobami, takimi jak astma, cukrzyca, choroby tarczycy czy choroby neurologiczne, zwłaszcza padaczka, powinny poinformować lekarzy prowadzących o swoich planach. Specjalista wyjaśni, w jaki sposób ich dolegliwości oraz przyjmowane leki mogą wpłynąć na możliwość zajścia w ciążę.
Wykonaj badania przed ciążą
Jak zwiększyć szanse na ciążę? Planując ciążę, warto wykonać kilka badań. Wśród nich powinny się znaleźć ogólne badanie krwi (morfologia), które pomoże określić prawdopodobieństwo wystąpienia konfliktu serologicznego z Twoim partnerem. Zbadaj mocz, poziom żelaza, ogólny poziom hormonów, w tym hormonów tarczycy. Problemy z pracą tarczycy — zarówno jej nadczynność, jak i niedoczynność, mogą utrudniać zajście w ciążę. Nadczynność tarczycy może skutkować nieregularnymi miesiączkami i kłopotami z owulacją. Niedoczynność tarczycy również może prowadzić do zaburzeń owulacji i miesiączkowania, a także spadku płodności i libido.
Ogólne badanie moczu przed ciążą pozwala określić kondycję organizmu i stan zdrowia przyszłej mamy. Służy też do wykrycia ewentualnych infekcji dróg moczowych, które mogą być groźne dla zdrowia maluszka i zwiększać ryzyko powikłań ciąży.
Ważne jest też badanie glukozy, które pozwoli wykluczyć cukrzycę albo wdrożyć odpowiednio wcześnie leczenie, jeżeli jej poziom okaże się zbyt wysoki. Stabilny poziom glukozy jest bardzo istotny w czasie starań o dziecko, a także dla prawidłowego przebiegu ciąży. Insulinooporność czy nieleczona cukrzyca mogą utrudnić zajście w ciąże, a także prowadzić do powikłań w czasie ciąży. Badania tzw. krzywej cukrowej i insulinowej są standardowo wykonywane u kobiet ciężarnych. Warto jednak wykonać je jeszcze przed staraniem się o dziecko — szczególnie wtedy, gdy Twoi bliscy chorują na cukrzycę albo w poprzedniej ciąży występowała u Ciebie cukrzyca ciążowa.
W pakiecie badań, które pozwolą określić kondycję Twojego organizmu, powinny znaleźć się też badanie przeciwciał różyczki, toksoplazmozy i cytomegalii, żółtaczki zakaźnej typu B oraz badanie w kierunku HIV. Rekomendowane jest ponadto wykonanie USG piersi i narządów rodnych, a także cytologii i biocenozy, czyli badania na czystość pochwy.
Badania genetyczne dla kobiet planujących ciążę
W okresie planowania ciąży, poza standardowymi badaniami z krwi, USG piersi, a także wymazami i USG narządów rodnych, warto rozważyć też wykonanie badań genetycznych. Jest to szczególnie wskazane dla par, w których rodzinach występuje historia chorób genetycznych, mających w przeszłości poronienia lub trudności z zajściem i utrzymaniem ciąży.
Badania genetyczne są zwykle wykonywane z krwi i ze śliny. Pozwalają wykryć, czy starająca się o dziecko para jest nosicielem mutacji genów odpowiedzialnych za choroby dziedziczone w sposób recesywny autosomalny, czyli takie, które mogą przejść na potomka wówczas, gdy każde z rodziców jest nosicielem zmutowanych genów.

Prowadź zdrowy i higieniczny tryb życia
[[[PRODUKT:https://magento2:sgY3EvTQ@bobowozki.com.pl/wozki-dzieciece-p-icandy-peach-7-wozek-3w1-z-fotelikiem-cybex-cloud-t-i-size]]]
Jeśli zastanawiasz się, jak się przygotować do ciąży, aby urodzić zdrowe potomstwo, koniecznie zwróć uwagę na swój tryb życia. Styl życia w połączeniu z dietą są niezwykle istotne w planowaniu ciąży. Jeśli masz niedowagę bądź nadwagę, postaraj się przed zajściem w ciążę osiągnąć optymalną wagę. Szczególnie niewskazana jest nadwaga, która wpływa niekorzystnie zarówno na zdrowie dziecka, jak i mamy. Nie znaczy to, że niedowaga jest mniej szkodliwa – może ona prowadzić do niedożywienia i niskiej wagi urodzeniowej pociechy. Zadbaj o zbilansowanie posiłków, co pozwoli Ci utrzymać właściwą wagę, a także dostarczy organizmowi niezbędną ilość składników odżywczych.
Jeśli palisz papierosy lub często pijesz alkohol, odstaw je już na etapie planowania zajścia w ciążę. Ile przed ciążą nie pić alkoholu? Zaleca się, aby kobieta odstawiła alkohol przynajmniej rok przed poczęciem, a mężczyzna minimum na pół roku przed planowanym zapłodnieniem. Używki są wykluczone w ciąży, ale warto je wyeliminować znacznie wcześniej.
Postaw natomiast na sport. Umiarkowana, ale regularna aktywność fizyczna jest korzystna dla przyszłej mamy i maluszka. Wysiłek fizyczny dobierz odpowiednio do swoich możliwości – nie każda przyszła mama musi od razu zacząć chodzić na siłownię czy biegać.
Jeśli nie jesteś fanką sportu, zacznij od regularnych spacerów. Możesz wykorzystać do tego kijki do nordic walking. Kto wie, może ta aktywność stanie się Twoją pasją i wspólne spacery w przyszłości z pociechą będą jeszcze przyjemniejsze? Polecaną aktywnością jest też wieczorna gimnastyka albo przejażdżki na rowerze.
Jazda na rowerze, spacery, nordic walking czy pływanie wspomagają wydzielanie endorfin, które działają relaksująco i zwiększają szansę na poczęcie dziecka. Jeśli nie ma przeciwwskazań, to również w trakcie ciąży nie musisz rezygnować ze sportu. Regularna aktywność fizyczna pomaga poprawić ogólną kondycję organizmu kobiety, wzmacnia układ krwionośny i mięśniowy. Należy jednak unikać nadmiernego wysiłku fizycznego, ponieważ sprzyja on m.in. przedwczesnym porodom.
Bardzo ważnym aspektem, którego nie możesz pominąć, przygotowując się do zajścia w ciążę, jest sfera emocji. Dla wielu kobiet okres ciąży, a później macierzyństwo, oznacza prawdziwą rewolucję i przewartościowanie dotychczasowego życia. W tym czasie niezwykle ważny jest spokój i możliwie najczęstszy relaks. Jeśli to możliwe, unikaj nerwowych, stresujących sytuacji. Naucz się odpoczywać i relaksować.
Wysypiaj się
Odpowiednio długi, głęboki sen trwający 7-8 godzin, zapewniający organizmowi odpoczynek, jest ważny w czasie starań o dziecko, a później dla prawidłowego przebiegu ciąży. Oddziałuje on korzystnie na samopoczucie i zdrowie, w tym również płodność. Prawdopodobnie ilość snu wpływa na hormony związane z kobiecą płodnością, w tym prolaktynę. Niedosypianie może zwiększać też poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu.
Jak zatem spać, aby wspomóc starania o ciążę? Sen nie powinien być ani za długi, ani za krótki. Ważna jest też jego jakość. Krótkie drzemki i „dosypianie” w ciągu dnia zazwyczaj nie są tak korzystne dla organizmu, jak odpowiednio długi wypoczynek w nocy.
Warto wprowadzić te zmiany już na przynajmniej trzy tygodnie przed planowanymi staraniami o dziecko. Odpowiednio długi wypoczynek jest też niezmiernie ważny w trakcie trwania ciąży.
Warto przy tym wspomnieć również o roli snu nie tylko w przypadku kobiet, ale i mężczyzn. Panowie, którzy śpią zbyt mało, mogą mieć obniżoną jakość nasienia. Niedobory snu mogą ponadto wpływać na poziom testosteronu, który jest kluczowy w procesie spermatogenezy.

Zadbaj o zdrową dietę
Istotną częścią procesu przygotowywania się do ciąży jest odżywianie. Zadbaj o zbilansowaną dietę, bogatą w warzywa i owoce. Zmniejsz ilość słodyczy w jadłospisie i najlepiej wyeliminuj fast foody oraz żywność przetworzoną. W ich miejsce powinnaś zjadać jak najwięcej potraw przygotowywanych własnoręcznie, co da Ci pewność dostarczania organizmowi wartościowych składników odżywczych i witamin.
Zamiast batonika postaw na zdrowe przekąski, takie jak orzechy, bakalie czy pestki słonecznika. Jedz dużo ryb, kasze i ryż. Najlepiej postaw na dietę lekkostrawną, a posiłki spożywaj mniej obfite, za to częstsze. Pij świeżo wyciskane soki. Warto zrezygnować z mocnej kawy i herbaty, zwłaszcza pitych w dużej ilości. Nie znaczy to, że musisz je całkowicie wyeliminować – 1-2 filiżanki naparu dziennie nie są szkodliwe.

Przyjmuj kwas foliowy i suplementuj witaminy
Gdy zastanawiasz się, jak przygotować organizm do ciąży, nie zapominaj o odpowiedniej suplementacji. Jakie witaminy przed ciążą są szczególnie ważne? W tym czasie warto zwiększyć dawki witaminy A, D, E, K oraz PP (niacyny) i kwasu foliowego. Zadbaj również o odpowiednią podaż żelaza, wapnia i cynku.
Jak przygotować organizm do ciąży? Najlepszym sposobem dostarczania witamin jest zbilansowany jadłospis, ale niekiedy niezbędne jest uzupełnienie go medykamentami, w tym zwłaszcza kwasu foliowego. Niski poziom folianów u matki jest czynnikiem ryzyka rozwoju wad cewy nerwowej u płodu i rozszczepu kręgosłupa u płodu.
godnie z rekomendacją Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego zaleca się przyjmowanie kwasu foliowego w dawce 0,4 mg dziennie na przynajmniej miesiąc przed planowaną ciążą. Wybierając kwas foliowy przed ciążą, postaw na jego aktywną formę w postaci folianów, cechujących się wysoką biodostępnością. Czy kwas foliowy pomaga zajść w ciążę? Bezpośrednio nie pomaga w poczęciu, jednak jest kluczowy w trakcie ciąży dla zdrowia płodu.
Warto suplementować też witaminę D. Bez wykonania badań zaleca się przyjmowanie 2000 j.m. tej witaminy dziennie, zarówno w okresie starania się o dziecko, jak i w okresie ciąży.
Zgodnie z rekomendacją Polskiego Towarzystwa Ginekologów, pomocna w procesie starania się o dziecko może być też cholina.
Jak przygotować się do ciąży po 30. roku życia?
Jeżeli przyjmujesz tabletki antykoncepcyjne, możesz mieć niższy poziom cynku we krwi. Zadaniem tego składnika jest utrzymanie prawidłowych funkcji rozrodczych i płodności. Zwróć zatem uwagę na ten minerał w diecie, a jeśli zajdzie taka potrzeba, suplementuj go. Jeśli nie przepadasz za rybami albo olejem lnianym, zadbaj o suplementację kwasu DHA, który ma wpływ na rozwój oczu i mózgu u płodu. Pamiętaj, aby przyjmowanie suplementów i leków skonsultować z lekarzem. Specjalista doradzi, jakie dawki medykamentów są właściwe w Twoim przypadku i wskaże prawidłowy sposób dawkowania.
Sprawdź także: Jaki fotelik dla niemowlaka? Ranking najlepszych modeli

Jak mężczyzna powinien przygotować się do poczęcia dziecka?
Już wiesz, jak przygotować się do ciąży. Planowanie ciąży wymaga niekiedy wielu zmian, a często też wyrzeczeń u kobiet. A jak jest w przypadku mężczyzn?
Mężczyzna również powinien przygotować się do zapłodnienia. Jego stan zdrowia i ogólna kondycja mają duże znaczenie, zwłaszcza dla jakości nasienia. W przypadku niskiej jakości nasienia poczęcie dziecka może być utrudnione, a często niemożliwe. Na szczęście istnieją sposoby, które mogą wpłynąć korzystnie na jakość nasienia i poprawić jego jakość.
Jak mężczyzna powinien przygotować się do poczęcia dziecka? Przede wszystkim powinien zrezygnować z alkoholu, papierosów i innych używek. Wpływają one bowiem w negatywny sposób na budowę i jakość plemników, często je uszkadzając, a w efekcie sprawiając, że są one niezdolne do zapłodnienia.
Na płodność męską wpływa też aktywność fizyczna. Zaleca się uprawianie sportu przez przynajmniej 5 godzin tygodniowo. Regularny sport wpływa pozytywnie na płodność, a także samopoczucie i poziom endorfin. Poprawia też ogólną wydolność i zdrowie organizmu.
Równie istotne jest wprowadzenie zmian w odżywianiu. Dieta przyszłego taty powinna być bogata w minerały i witaminy, w tym zwłaszcza witaminy D, E i z grupy B oraz cynk, selen i kwas foliowy. Dlatego zaleca się spożywanie orzechów, pestek dyni, nasion słonecznika i dobrej jakości olejów roślinnych. W diecie mężczyzny powinny znaleźć się również produkty mleczne, jajka, ryby, kiełki pszenicy, otręby pszenne i kakao.
Długotrwałe napięcie i stres oksydacyjny, czyli zwiększona ilość wolnych rodników, może utrudniać zajście w ciążę u mężczyzn i kobiet planujących ciążę. U panów stres uszkadza plemniki, zmniejsza ich ruchliwość i jakość, co utrudnia zapłodnienie. W przypadku pań natomiast może wpływać niekorzystnie na jakość komórek jajowych, zakłócać owulację, cykl miesiączkowy, a nawet zagnieżdżanie się zarodka. Dlatego w okresie starań o dziecko w miarę możliwości warto uniknąć stresu, a w razie jego wystąpienia, nauczyć się go jak najszybciej niwelować, stosując np. techniki relaksacyjne czy masaże.
Badania dla mężczyzn przed ciążą
Warto też wykonać kilka badań. Jakie badania krwi przed ciążą wykonać? Odpowiednie badania dla mężczyzn przed ciążą to przede wszystkim podstawowe badania krwi (w tym morfologia) i badanie nasienia oceniające strukturę, liczbę i ruchliwość plemników. Dobrze jest też sprawdzić poziom hormonów, zwłaszcza testosteronu. Dodatkowo warto wykonać badania w kierunku infekcji wirusowych.
Przed rozpoczęciem starań warto też wykonać oznaczenie grupy krwi. Dotyczy to zarówno mężczyzn, jak i kobiet.
Już wiesz, jak przygotować organizm do ciąży
Rodzicielstwo to wielka odpowiedzialność, ale i początek pięknej przygody. Warto się do niej odpowiednio przygotować. Na szczęście świadomość kobiet, ale i mężczyzn przed rozpoczęciem starań o dziecko jest coraz większa, co sprzyja sukcesom w zakresie poczęcia, a potem wpływa na prawidłowy rozwój płodu. Zdrowa dieta i tryb życia, wykonanie niezbędnych badań, kontrola lekarza i suplementacja pomogą Ci właściwie przygotować organizm do ciąży, aby później móc cieszyć się spacerami z pociechą. Zachowania zdrowotne podejmowane przed poczęciem sprzyjają urodzeniu zdrowego dziecka.
Statystycznie nawet 60% ciąż jest nieplanowanych. Jeśli jednak nie należysz do tej grupy, a chcesz powiększyć rodzinę, koniecznie starannie przygotuj się do zajścia w ciążę. Twój organizm, a także Twoja przyszła pociecha będą Ci wdzięczni. Pamiętaj przy tym, że świadome planowanie dziecka to kwestia nie tylko kobiety, ale i mężczyzny — przyszły tata również powinien o siebie zadbać.
Sprawdź także bogatą ofertę sklepu BoboWózki. Wśród naszych propozycji czekają na Ciebie nowoczesne wózki, takie jak model Espiro Miloo z fotelikiem Swandoo Albert 1.2 i bazą, foteliki samochodowe, łóżeczka, krzesełka do karmienia i szereg innych przydatnych sprzętów i akcesoriów. Bezpieczne produkty zwiększą komfort codziennego życia Twojej pociechy.
Źródła:
https://invimed.pl/blog/urodzic-zdrowe-dziecko-badania-genetyczne-przed-planowana-ciaza
https://parens.pl/leczenie-co-warto-wiedziec/jakie-badania-wykonac-przed-ciaza/
https://klinikabocian.pl/wiedza/artykul/wplyw-snu-na-plodnosc
https://parens.pl/na-co-mam-wplyw/jak-mezczyzna-powinien-przygotowac-sie-do-poczecia-dziecka/
Podziel się opinią
Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!
Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1
Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.