+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Jak przygotować się do ciąży?

Jak przygotować się do ciąży? Planowanie ciąży krok po kroku

2023-04-24

Ciąża i narodzenie dziecka to nie tylko wielka radość dla rodziców, ale i ogromny wysiłek dla organizmu kobiety. Warto się zatem do tego odpowiednio przygotować. Planowanie macierzyństwa nie musi być trudne! Zobacz, jak przygotować się do ciąży krok po kroku.

Spis treści:

Dlaczego planowanie ciąży jest ważne?

Nie zawsze da się zaplanować ciążę. Czasami jest ona zaskoczeniem dla przyszłych rodziców. Nowa sytuacja zwykle wymaga sporych zmian, a często wręcz szybkiego przeorganizowania życia. Dlatego jeśli masz taką możliwość, zaplanuj ciążę. Świadome rodzicielstwo jest znacznie bezpieczniejsze pod kątem zdrowia matki, dziecka, a także przebiegu samej ciąży. Dzięki temu możesz m.in. wyeliminować niedobory witamin i składników mineralnych w organizmie, których właściwy poziom jest niezbędny dla zdrowego rozwoju maluszka.

Planowanie ciąży jest ważne dla kobiet w każdym wieku, ale szczególnie istotne dla tych po trzydziestce i starszych. Wraz z wiekiem może bowiem zwiększyć się ilość zaburzeń i komplikacji, jakie mogą pojawić się podczas ciąży i porodu. Staranne przygotowanie się do zajścia w ciążę pomoże je wyeliminować lub przynajmniej zminimalizować, abyś mogła potem cieszyć się wspólnymi spacerami z maluszkiem.

Sprawdź polecane wózki: ICANDY PEACH, Cybex Libelle 2.0, Recaro Easylife 2

Planowanie ciąży

Planowanie ciąży – od czego zacząć?

Wiesz już, jak ważne jest planowanie ciąży. Od czego zacząć ten proces? Zanim zaczniesz wybierać łóżeczko czy wózek dla pociechy, najpierw uzmysłów sobie, czy rzeczywiście jesteście z partnerem gotowi na dziecko. To bardzo poważna decyzja, rzutująca na całe życie Waszej rodziny. Warto zatem podjąć ją świadomie. Kiedy jest odpowiedni moment na dziecko? Z medycznego punktu widzenia najlepszy czas jest przed trzydziestką. Wówczas, ze względów biologicznych, kobiecie jest najłatwiej zajść w ciążę, donosić ją i urodzić zdrowe dziecko.

Tyle mówi biologia, w praktyce jednak granica wieku zajścia w ciążę przesuwa się coraz bardziej. Dziś młode matki „po trzydziestce”, a nawet po 35. czy wręcz 40. rokiem życia, spacerujące z dzieckiem w wózku, nikogo już nie dziwią. Wynika to ze zmian społecznych i środowiskowych. Obecnie dla przyszłych rodziców ważne jest osiągnięcie stabilizacji finansowej. Często młode kobiety odkładają decyzję o macierzyństwie aż do czasu, gdy ich sytuacja finansowa i zawodowa będzie zadowalająca.

Nie ma w tym nic złego ani niewłaściwego. Każda sytuacja jest indywidualna, a każda kobieta powinna sama lub w porozumieniu z partnerem podjąć decyzję o macierzyństwie, niezależnie od nacisków społecznych czy środowiskowych. Jeśli nie czujesz się gotowa na dziecko, nie rób nic na siłę. To powinna być wyłącznie Twoja/Wasza decyzja, bez nacisków i wpływów innych osób.

Planując macierzyństwo, weź zatem pod uwagę kilka kwestii. Istotne jest poczucie stabilizacji prywatnej i zawodowej. Kochający, wspierający partner to podstawa. Równie ważne jest też zadowolenie z sytuacji finansowej – nie ma nic gorszego niż martwienie się przyszłej mamy, za co kupi wózek, łóżeczko czy słoiczki z jedzeniem dla pociechy.

Planujesz ciążę? Sprawdź wózki dla maluszków: Easywalker Mini Buggy Turn, Joie Mytrax Pro, Cybex Gazelle S

Pamiętaj też, że jakiekolwiek stresy ciężarnej odbijają się niestety na nienarodzonym dziecku. Ważne jest zatem, aby sytuacja zewnętrzna, w tym właśnie praca czy pieniądze, nie wpływały negatywnie na samopoczucie kobiety. Miej na uwadze, że spokojna, szczęśliwa kobieta to również zwykle zrelaksowana i zadowolona mama.

W tym okresie warto też spokojnie rozważyć, jak zorganizujesz ciążę. Co w sytuacji, gdy będziesz musiała dużo leżeć? Jak pojawienie się nowego członka rodziny wpłynie na Twoją relację partnerską? Kto Cię wesprze w opiece nad dzieckiem? Jaki to będzie miało wpływ na starszą pociechę? Co, jeśli nie uda Ci się zajść w ciążę przez kilka miesięcy? Pytania i wątpliwości są czymś normalnym, nawet gdy bardzo pragniesz powiększyć rodzinę. Czasem rozmowa z bliską osobą albo specjalistą, np. psychoterapeutą czy psychologiem pozwala uporządkować myśli, emocje i podjąć rozsądną decyzję.

W planowaniu ciąży istotny jest też stan zdrowia: zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Jeśli na coś chorujesz, wylecz się, a jeśli jest to choroba przewlekła – koniecznie ustabilizuj stan zdrowia. Pamiętaj, że w takim przypadku, gdy zajdziesz w ciążę, ważna jest nie tylko regularna kontrola u ginekologa, ale też lekarza specjalisty, pod którego stałą opieką pozostajesz.

Przeczytaj również: Wózek dla niemowlaka – ranking polecanych produktów

Jak przygotować się do ciąży krok po kroku

Jeśli jesteście z partnerem pewni swojej decyzji, rozpocznijcie planowanie starania o dziecko. Jak przygotować się do ciąży? Poniżej znajdziesz poradnik, który krok po kroku przeprowadzi Cię przez proces planowania macierzyństwa.

Wybierz się do ginekologa

Planowanie ciąży najlepiej rozpocznij od konsultacji z ginekologiem. Wybierz lekarza, któremu ufasz i z którym będziesz mogła czuć się bezpiecznie w czasie tego wyjątkowego czasu, jakim jest ciąża. Dobry specjalista przeprowadzi z Tobą wywiad, w którym zapyta Cię o czynniki mogące mieć wpływ na Twoją płodność, w tym również stosowaną antykoncepcję. Zleci podstawowe badania przed ciążą i fachowo doradzi, jak przygotować organizm do ciąży.

Innymi specjalistami, do których warto się wybrać, są lekarz rodzinny i stomatolog. W gabinecie tego pierwszego możesz otrzymać skierowanie na niektóre badania. Możesz też dopytać o kwestię przyjmowania Twoich leków podczas ciąży i możliwość wykonania ewentualnych szczepień. U dentysty zalecz wszystkie ubytki. Wiedz bowiem, że problemy z uzębieniem mogą powodować groźne komplikacje podczas ciąży, w tym nawet poród przedwczesny i niską masę urodzeniową noworodka. Pamiętaj też, że w ciąży nie zaleca się wykonywania badania rentgenowskiego zębów, które jest często niezbędne, aby stomatolog mógł prowadzić leczenie. Dlatego najlepiej sprawy te załatwić jeszcze przed zajściem w ciążę.

Kobiety, które borykają się z przewlekłymi chorobami, takimi jak astma, cukrzyca czy choroby neurologiczne, zwłaszcza padaczka, powinny poinformować lekarzy prowadzących o swoich planach. Specjalista wyjaśni, w jaki sposób ich dolegliwości oraz przyjmowane leki mogą wpłynąć na możliwość zajścia w ciążę.

Wykonaj badania przed ciążą

Planując ciążę, warto wykonać kilka badań. Wśród nich powinny się znaleźć ogólne badanie krwi (morfologia), które pomoże określić prawdopodobieństwo wystąpienia konfliktu serologicznego z Twoim partnerem. Zbadaj mocz, poziom żelaza, ogólny poziom hormonów, w tym hormonów tarczycy. Ważne jest też badanie glukozy, które pozwoli wykluczyć cukrzycę albo wdrożyć odpowiednio wcześnie leczenie, jeżeli jej poziom okaże się zbyt wysoki.

W pakiecie badań, które pozwolą określić kondycję Twojego organizmu, powinny znaleźć się też badanie przeciwciał różyczki, toksoplazmozy i cytomegalii, żółtaczki zakaźnej typu B oraz badanie w kierunku HIV. Rekomendowane jest ponadto wykonanie USG piersi i narządów rodnych, a także cytologii i biocenozy, czyli badania na czystość pochwy.

Jak przygotować się do ciąży - wizyta u lekarza

Prowadź zdrowy tryb życia

Jeśli zastanawiasz się, jak się przygotować do ciąży, koniecznie zwróć uwagę na swój tryb życia. Styl życia w połączeniu z dietą są niezwykle istotne w planowaniu ciąży. Jeśli masz niedowagę bądź nadwagę, postaraj się przed zajściem w ciążę osiągnąć optymalną wagę. Szczególnie niewskazana jest nadwaga, która wpływa niekorzystnie zarówno na zdrowie dziecka, jak i mamy. Nie znaczy to, że niedowaga jest mniej szkodliwa – może ona prowadzić do niedożywienia i niskiej wagi urodzeniowej pociechy. Zadbaj o zbilansowanie posiłków, co pozwoli Ci utrzymać właściwą wagę, a także dostarczy organizmowi niezbędną ilość składników odżywczych.

Jeśli palisz papierosy lub często pijesz alkohol, odstaw je już na etapie planowania zajścia w ciążę. Używki są wykluczone w ciąży, ale warto je wyeliminować znacznie wcześniej. Postaw natomiast na sport. Wysiłek fizyczny dobierz odpowiednio do swoich możliwości – nie każda przyszła mama musi od razu zacząć chodzić na siłownię czy biegać. Jeśli nie jesteś fanką sportu, zacznij od regularnych spacerów. Możesz wykorzystać do tego kijki do nordic walking. Kto wie, może ta aktywność stanie się Twoją pasją i wspólne spacery w przyszłości z pociechą będą jeszcze przyjemniejsze? Polecaną aktywnością jest też wieczorna gimnastyka albo przejażdżki na rowerze.

Bardzo ważnym aspektem, którego nie możesz pominąć, przygotowując się do zajścia w ciążę, jest sfera emocji. Dla wielu kobiet okres ciąży, a później macierzyństwo, oznacza prawdziwą rewolucję i przewartościowanie dotychczasowego życia. W tym czasie niezwykle ważny jest spokój i możliwie najczęstszy relaks. Jeśli to możliwe, unikaj nerwowych, stresujących sytuacji. Naucz się odpoczywać i relaksować.

Jak przygotować się do ciąży - zdrowy tryb życia

Zadbaj o zdrową dietę

Istotną częścią procesu przygotowywania się do ciąży jest odżywianie. Zadbaj o zbilansowaną dietę, bogatą w warzywa i owoce. Zmniejsz ilość słodyczy w jadłospisie i najlepiej wyeliminuj fast foody oraz żywność przetworzoną. W ich miejsce powinnaś zjadać jak najwięcej potraw przygotowywanych własnoręcznie, co da Ci pewność dostarczania organizmowi wartościowych składników odżywczych i witamin.

Zamiast batonika postaw na zdrowe przekąski, takie jak orzechy, bakalie czy pestki słonecznika. Jedz dużo ryb, kasze i ryż. Najlepiej postaw na dietę lekkostrawną, a posiłki spożywaj mniej obfite, za to częstsze. Pij świeżo wyciskane soki. Warto zrezygnować z mocnej kawy i herbaty, zwłaszcza pitych w dużej ilości. Nie znaczy to, że musisz je całkowicie wyeliminować – 1-2 filiżanki naparu dziennie nie są szkodliwe.

Jak przygotować się do ciąży - zdrowa dieta

Suplementuj witaminy

Gdy zastanawiasz się, jak przygotować organizm do ciąży, nie zapominaj o odpowiedniej suplementacji. Jakie witaminy przed ciążą są szczególnie ważne? W tym czasie warto zwiększyć dawki witaminy A, D, E, K oraz PP (niacyny) i kwasu foliowego. Zadbaj również o odpowiednią podaż żelaza, wapnia i cynku.

Najlepszym sposobem dostarczania witamin jest zbilansowany jadłospis, ale niekiedy niezbędne jest uzupełnienie go medykamentami, w tym zwłaszcza kwasu foliowego. Niski poziom folianów u matki jest czynnikiem ryzyka rozwoju wad cewy nerwowej u płodu. Warto suplementować też witaminę D. Bez wykonania badań zaleca się przyjmowanie 2000 j.m. tej witaminy dziennie, zarówno w okresie starania się o dziecko, jak i w ciąży.

Jeżeli przyjmujesz tabletki antykoncepcyjne, możesz mieć niższy poziom cynku we krwi. Zadaniem tego składnika jest utrzymanie prawidłowych funkcji rozrodczych i płodności. Zwróć zatem uwagę na ten minerał w diecie, a jeśli zajdzie taka potrzeba, suplementuj go. Jeśli nie przepadasz za rybami albo olejem lnianym, zadbaj o suplementację kwasu DHA, który ma wpływ na rozwój oczu i mózgu u płodu. Pamiętaj, aby przyjmowanie suplementów i leków skonsultować z lekarzem. Specjalista doradzi, jakie dawki medykamentów są właściwe w Twoim przypadku i wskaże prawidłowy sposób dawkowania.

Sprawdź także: Jaki fotelik dla niemowlaka? Ranking najlepszych modeli

Jak przygotować się do ciąży - witaminy

Już wiesz, jak przygotować organizm do ciąży

Rodzicielstwo to wielka odpowiedzialność, ale i początek pięknej przygody. Warto się do niej odpowiednio przygotować. Zdrowa dieta i tryb życia, wykonanie niezbędnych badań, kontrola lekarza i suplementacja pomogą Ci właściwie przygotować organizm do ciąży, aby później móc cieszyć się spacerami z pociechą. Statystycznie nawet 60% ciąż jest nieplanowanych. Jeśli jednak nie należysz do tej grupy, a chcesz powiększyć rodzinę, koniecznie starannie przygotuj się do zajścia w ciążę. Twój organizm, a także Twoja przyszła pociecha będą Ci wdzięczni.

Sprawdź także bogatą ofertę sklepu BoboWózki. Wśród naszych propozycji czekają na Ciebie nowoczesne wózki, takie jak model Espiro Miloo z fotelikiem Swandoo Albert 1.2 i bazą, foteliki samochodowe, łóżeczka, krzesełka do karmienia i szereg innych przydatnych sprzętów i akcesoriów. Bezpieczne produkty zwiększą komfort codziennego życia Twojej pociechy.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up