+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Ciężarna kobieta ze zdjęciem z USG sprawdzająca, kiedy widać płeć dziecka

Kiedy widać płeć dziecka? Rozwiewamy wątpliwości!

2022-11-28

Większość rodziców z niecierpliwością wyczekuje momentu, gdy mogą poznać płeć dziecka. Zdarza się, że maluch w taki sposób ustawia się względem aparatu USG, że jego płeć jest wiadoma dopiero w momencie rozwiązania. Kiedy widać płeć dziecka podczas badania USG i czy lekarz może się pomylić?

Spis treści:

Ciąża a płeć dziecka

Wokół ciąży powstało wiele mitów, które możesz usłyszeć od zaprzyjaźnionych osób lub pozostałych członków rodziny. Jednym z gorących tematów, które przewijają się w trakcie rodzinnych spotkań, jeszcze przed zakupem wózka dla malca, np. modelu Baby Jogger CITY SIGHTS, jest prawdopodobna płeć maluszka. Bardzo często ciocie i babcie próbują zgadywać na podstawie wyglądu przyszłej mamy, jej kulinarnych zachcianek lub częstotliwości występowania mdłości, jaką płeć będzie mieć noworodek.

Co ciekawe, owe sposoby „rozpoznawania płci” to już swego rodzaju tradycja. Już bowiem nasi przodkowie próbowali określić płeć dziecka na podstawie kształtu brzucha, diety przyszłej mamy, liczby uderzeń serca czy zmian trądzikowych. Podobno jeśli urodzi się dziewczynka, kobieta preferuje słodkie przekąski w ciąży, a gdy lubuje się w słonych i kwaśnych potrawach, powije chłopca. Gdy dziecko bardzo mocno kopie, to z pewnością jest chłopcem. Podobnie jak wtedy, gdy kobieta do dnia rozwiązania ma wcięcie w talii. Z kolei dziewczynka ma się urodzić, gdy jej mama cierpi w czasie ciąży na dolegliwości skórne – dziewczynka ma rzekomo „odbierać” jej część urody.

Takich stereotypowych, często bardzo krzywdzących „sposobów” na określenie płci dziecka jest sporo. Czy któryś z nich rzeczywiście jest prawdziwy i godny rozważenia podczas oczekiwania na dziecko? Czy dzięki analizie samopoczucia ciężarnej lub wagi w ciąży można prognozować płeć niemowlęcia?

Nie ma żadnych cudownych, niemedycznych sposobów, które wskażą Ci, czy w wózku Adamex PORTO będziesz woziła chłopca, czy dziewczynkę. Jedynym pewnym sposobem na rozpoznanie, czy maluch okaże się chłopcem, czy dziewczynką, są badania u lekarza prowadzącego ciążę. Należą do nich przede wszystkim USG, a także badania prenatalne. Te w pierwszej kolejności pozwalają wykazać ewentualne zmiany w chromosomach i wady wrodzone płodu, a określenie płci jest tylko dodatkowym elementem. Badaniem, które pozwala precyzyjnie wskazać płeć dziecka, są również biopsja kosmówki i amniopunkcja.

Kiedy widać płeć dziecka?

Płeć dziecka kształtuje się w momencie zapłodnienia. Wówczas do komórki jajowej dociera plemnik – jeśli jest to plemnik z chromosomem Y, urodzi się chłopiec, gdy z chromosomem X – nowym członkiem rodziny będzie dziewczynka. W tym samym czasie decyduje się, czy ciąża jest ciążą pojedynczą, czy mnogą – dla przyszłych rodziców może być prawdziwym zaskoczeniem fakt, gdy podczas jednego z pierwszych USG na monitorze zobaczą więcej, niż jedno bijące serduszko!

W którym tygodniu widać płeć dziecka, dzięki której dowiesz się, dla kogo kupować wózek Bebetto FLAVIO w zestawie z fotelikiem Britax Baby Safe 3 i-Size? By dowiedzieć się, kto urodzi się w kolejnym pokoleniu Twojej rodziny, musisz poczekać kilka tygodni. Przez pierwsze dwa miesiące genitalia dziewczynek i chłopców rozwijają się w ten sam sposób, bez szczególnych oznak zewnętrznych. Około 9. tygodnia ciąży lekarz może dostrzec, czy z guzka płciowego zaczyna kształtować się penis, czy łechtaczka.

kiedy-widac-plec-dziecka

Czy w 11. tygodniu ciąży widać płeć dziecka?

Większość mam i tatusiów nie może się doczekać, by zacząć urządzanie pokoiku maluszka zgodnie z płcią swojego potomka. Jednak na pytanie, czy w 11. tygodniu ciąży widać płeć dziecka, większość specjalistów odpowie, że… jeszcze nie! Czas, kiedy widać płeć dziecka na USG z większą pewnością, to koniec pierwszego trymestru ciąży. Zwykle właśnie wtedy kobieta otrzymuje skierowanie na pierwsze szczegółowe badanie ultrasonograficzne, podczas którego lekarz ginekolog sprawdza też rozwój poszczególnych układów i narządów oraz zleca ewentualne dodatkowe testy.

Fakt, w którym tygodniu widać płeć dziecka na USG, interesuje także dziadków i babcie, którzy oczekują na narodziny wnuka. Być może przyjdzie im uzbroić się w większą cierpliwość. W wyjątkowych sytuacjach bobas może w taki sposób ustawić się podczas badania, że na stuprocentowe określenie jego płci przyjdzie nam poczekać nawet do 5-6 miesiąca ciąży. Taka sytuacja może mieć też miejsce przy ciąży bliźniaczej lub gdy ciężarna ma znaczną otyłość. Wówczas podczas kompletowania wyprawki dobrze jest skupić się na akcesoriach w uniwersalnych kolorach – klasyczny wózek 2w1, np. Adamex Mobi Air lub model typu 3 w 1 Baby Jogger CITY MINI GT2 w odcieniach szarości możesz już po narodzinach maluszka dopełnić kolorowymi dodatkami, np. różowym kocykiem lub błękitnym śpiworkiem.

W którym tygodniu widać płeć dziecka?

Na pytanie, w którym miesiącu widać płeć maleństwa, doświadczeni fachowcy odpowiedzą – około 14. tygodnia ciąży. Wielu z nich rekomenduje zaczekać z badaniem płci nawet do 15-16. tygodnia ciąży, gdyż wtedy łatwiej dostrzec różnice w budowie narządów rodnych. Największą pewność i potwierdzenie trafności poprzedniej diagnozy stanowi tzw. badanie połówkowe, wykonywane zwykle między 18. a 22. tygodniem ciąży. To właśnie wtedy większość przyszłych rodziców zaczyna intensywne gromadzenie przedmiotów niezbędnych do opieki nad noworodkiem – wśród nich obowiązkową pozycją jest lekki do prowadzenia i dobrze amortyzowany wózek, taki jak model Adamex Porto.

Czy w 12. tygodniu ciąży widać płeć dziecka? Tak naprawdę wiele zależy od wielkości ciała  noworodka, ustawienia w brzuchu mamy, jakości sprzętu, który wykorzystuje się w gabinecie ginekologicznym oraz doświadczenia i umiejętności lekarza prowadzącego ciążę. Jeśli słyszysz od swojego ginekologa, że „być może jest to dziewczynka”, poczekaj z kupowaniem różowych dodatków do kolejnego badania lub skonsultuj opinię z innym specjalistą. Dzięki temu moment porodu nie będzie dla nikogo zaskoczeniem!

Czasami bardzo trudno jest rozpoznać płeć dziecka. Niekiedy płód układa się w taki sposób, że badania USG należy przeprowadzać nawet kilkukrotnie, czekając, aż będzie można dokładnie ją określić.

Istnieje pewna teoria o nazwie „The nub theory”, dzięki której można określić płeć malca jeszcze przed 12. tygodniem ciąży. Polega ona na ocenie kąta nachylenia guzka płciowego w stosunku do rdzenia kręgowego. Jeżeli kąt ten jest większy niż 30 stopni, to prawdopodobnie smyk jest chłopcem. Miej jednak na uwadze, że teoria ta nie jest w pełni udowodniona, a zdania specjalistów na jej temat są podzielone.

Co ciekawe, zdarzają się takie sytuacje, że pomimo wskazania płci malucha w czasie ciąży, podczas porodu okazuje się, że jest ona inna niż przewidywano wcześniej na podstawie badania USG. Z czego wynika taka pomyłka? Jej przyczyn jest wiele. Najczęściej rozpoznanie płci utrudnia położenie dziecka albo umiejscowienie pępowiny między nogami pociechy. Czynnikiem wpływającym na błędne rozpoznanie płci jest też otyłość u kobiety ciężarnej. Sporo zależy również od umiejętności i doświadczenia lekarza, a także sprzętu, którym dysponuje specjalista. Jeśli chcesz mieć pewność wysokich kwalifikacji lekarza w zakresie ultrasonografii, zdecyduj się na ginekologa posiadającego certyfikat FMF (The Fetal Medicine Foundation), który potwierdza owe umiejętności.

Czy można przewidzieć płeć dziecka?

Niektórzy rodzice nie tylko zastanawiają się, w którym miesiącu widać płeć dziecka na USG, ale także szukają tajemniczych sposobów, by zaplanować płeć swojej pociechy. Jedni celują z zapłodnieniem w określony dzień cyklu, inni uważają, że istnieją pozycje seksualne lub specjalne diety, które pomagają w poczęciu chłopca lub dziewczynki.

Okazuje się jednak, że natura jest od nas bardziej przebiegła – niezależnie od naszych starań, płeć dziecka pozostaje zagadką i jest odwiecznym sekretem wszystkich pokoleń ludzkości. Planowanie płci dziecka to zatem mit. Ani stosunek w konkretnym dniu cyklu, ani pozycja podczas współżycia nie mają udokumentowanego związku z płcią pociechy. Szansa na posiadanie córki albo syna jest zatem taka sama i wynosi zawsze 50%.

Na szczęście wiele z przedmiotów, których potrzebuje rodzic w pierwszych miesiącach życia dziecka, można kupić w uniwersalnym kolorze i kształcie. Gdy marzysz już o pierwszych zakupach dla Twojej pociechy, a ze względu na wczesny tydzień ciąży płeć jest jeszcze nieznana, postaw na sprzęty i dla chłopca, i dla dziewczynki – w tej grupie znajdują się przede wszystkim foteliki samochodowe dla niemowląt, np. Cybex Cloud Z2 przeznaczony dla noworodków i dzieci do 13 kg wagi.

Miej też na uwadze, że rodzice coraz częściej odchodzą od zakupu ubranek czy zabawek stereotypowo przydzielanych konkretnej płci. Jeśli zatem podobają Ci się ubranka różowe, a urodzisz chłopca, nic nie stoi na przeszkodzie, by ciuszki w takim kolorze wybrać dla swojej pociechy.

O płci dziecka nie świadczą intensywne mdłości lub błyszczące włosy u ciężarnej kobiety. Nie da się określić, czy narodzi się chłopiec, czy dziewczynka na podstawie apetytu lub ochoty na kiszone ogórki. Nie jest też prawdą, że znaczne zmęczenie w ciąży związane jest z zabieraniem energii kobiecie przez synka, a ewentualne zmiany skórne na twarzy lub opuchlizna kończyn wskazują na wpływ dziewczynki. Kondycja kobiety zależy przede wszystkim od jej stanu zdrowia sprzed i w trakcie ciąży, aktywności fizycznej, codziennego menu, a także genów i wieku.

Kiedy widać płeć w innych badaniach?

W odpowiedzi na pytanie, w którym tygodniu ciąży widać płeć dziecka, pomogą z pewnością powszechnie znane badania ultrasonograficzne. Są one bezpieczne dla rozwijającego się płodu i w większości wypadków w pełni wystarczają, by określić, czy ciąża przebiega prawidłowo. Kiedy jednak specjalista ma wątpliwości lub przyszła mama znajduje się w grupie ryzyka określonej choroby, wskazane bywa wykonanie dodatkowych badań – te są też dodatkową pomocą dla ustalenia płci Twojego maluszka. Które z nich dają stuprocentową pewność, że zostaniemy rodzicami chłopca lub dziewczynki?

Badania prenatalne z krwi

Już pod koniec pierwszego trymestru ciąży, w okolicy 11. tygodnia, możliwe jest wykonanie specjalnych testów z krwi, które pozwalają na wykrycie zespołu Downa lub innych schorzeń chromosomowych. Podczas badań prenatalnych z próbki krwi możliwe jest wyszukanie fragmentów męskiego chromosomu płciowego we krwi, który potwierdza, że niedługo zostaniesz mamą chłopca i możesz kupować odpowiedni fotelik obrotowy NUNA TODL z bazą NEXT w eleganckim ciemnym kolorze.

Badania prenatalne z krwi matki zlecane są zazwyczaj między 10. a 14. tygodniem ciąży. Na tym etapie często maluszek ustawia się podczas badania USG w taki sposób, że trudno określić jego płeć. Jeżeli więc zdecydowałeś się na nieinwazyjny test genetyczny, możesz odpowiednio wcześnie wykluczyć pojawienie się u dziecka trisomii czy aneuploidii, a jednocześnie dowiedzieć się więcej o swoim maleństwie. Dzięki temu łatwiej będzie wybrać wózek i fotelik dla smyka – z pomocą przychodzą marki, które oferują akcesoria w przyjemnych, neutralnych barwach, np. wózek Bebetto Flavio 4w1 w komplecie z fotelikiem Britax Baby Safe 3.

Biopsja kosmówki

Biopsja kosmówki to jedno z trzech inwazyjnych badań prenatalnych – obok amniopunkcji i kordocentezy – zlecane kobietom z podejrzeniem nieprawidłowości związanych z rozwojem płodu. Na biopsję kierowane są ciężarne, u których podczas nieinwazyjnych badań prenatalnych pojawiło się podejrzenie wad rozwojowych lub innych poważnych zaburzeń zdrowotnych u dziecka.

Badanie jest prowadzone pod kontrolą USG. Można je wykonać na bardzo wczesnym etapie ciąży – między 9. a 11. tygodniem. Za pomocą specjalnej igły lub cewnika pobiera się wycinek kosmówki przez kanał szyjki macicy. Kosmówka to błona, otaczająca zarodek, zbudowana z tych samych tkanek co płód. Wyniki mogą ujawnić występowanie niedokrwistości sierpowatej lub obecność poważnych chorób genetycznych, a przy okazji określić płeć rozwijającego się maleństwa. Po otrzymaniu pozytywnego wyniku można z nową energią zacząć kolejne przygotowania do narodzin dziecka – już teraz warto pomyśleć o bezpiecznym i atestowanym foteliku samochodowym, np. Nuna Todl z bazą Next.

Biopsja kosmówki, jak każde inne inwazyjne badanie prenatalne, wiąże się z pewnym ryzykiem powikłań, z poronieniem włącznie. Jest ono jednak niskie i wynosi ok. 1%. Mimo to badanie jest zalecane przez lekarzy w szczególnych przypadkach. Jeśli chcesz zatem wykonać je wyłącznie po to, aby poznać płeć dziecka, to zdecydowanie nie jest to dobry pomysł.

Amniopunkcja

Amniopunkcja to wszechstronne i najczęściej zlecane inwazyjne badanie prenatalne. Wykonuje się ją od 15. tygodnia ciąży. Amniopunkcja polega na pobraniu płynu owodniowego jałową igłą poprzez nakłucie powłok brzusznych. Do przeprowadzenia badania potrzeba ok. 20 ml płynu owodniowego – znajdują się w nim komórki płodu, które umieszcza się w laboratorium na specjalnej pożywce i zakłada hodowlę.

Dzięki namnożeniu komórek możliwe jest określenie kariotypu, czyli liczby i struktury chromosomów w komórce płodu. Wówczas widoczne są najczęstsze aberracje chromosomowe, które powodują np. zespół Turnera lub Downa. Na szczęście zmiany chromosomalne są bardzo rzadkie, a większość ciąż kończy się urodzeniem zdrowego i silnego maleństwa. Aby noworodek był w pełni chroniony od pierwszych jego chwil na świecie, wybierz wielofunkcyjny wózek z obszerną gondolą i amortyzowanymi kołami, np. Baby Jogger City Mini GT2.

Amniopunkcja, podobnie jak biopsja kosmówki, wiąże się z ryzykiem powikłań na poziomie 1%. Podobnie jak biopsja nie jest zatem zalecanym badaniem służącym jedynie poznaniu płci malca. Gdy zależy Ci tylko na tym odkryciu, znacznie lepszym rozwiązaniem są w pełni bezpieczne badania USG.

W którym tygodniu widać płeć dziecka na USG?

Współcześni rodzice bardzo często chcą jak najwcześniej wiedzieć, jaką płeć będzie mieć ich maleństwo. W określonych sytuacjach fakt, że maluch ustawi się w nieodpowiednią stronę w stosunku do głowicy aparatu ultrasonograficznego, sprawia, że meblowanie pokoju dziecięcego czy kupowanie ubranek niemowlęcych nieco przesuwa się w czasie.

Z pewnością znasz i takich rodziców, którzy chcą mieć niespodziankę i do końca pozostają nieświadomi płci maluszka. Taką decyzję można potraktować jako ciekawą przygodę i pozostawić sobie nutkę tajemnicy w czasie oczekiwania na narodziny bobasa. Wówczas kompletowanie wyprawki sprowadza się do najpilniejszych i niezbędnych zakupów, a wszystkie pozostałe rzeczy rodzice nabywają już po powrocie z noworodkiem ze szpitala.

Nieco bezpieczniejszą opcją jest po prostu wybór wózka czy łóżeczka w neutralnym kolorze, dobrego i dla chłopca, i dla dziewczynki. Taki właśnie jest wózek Baby Jogger City Sights, dostępny w barwach czerni i odcieniach szarości. Jeżeli zdecydowałaś, że nie chcesz znać płci swojego przyszłego dziecka lub chcesz poczekać z tą informacją, np. do zorganizowania baby shower – masz do tego prawo! Choć dziadkowie i ciocie zazwyczaj chcą wiedzieć, w którym tygodniu ciąży widać płeć dziecka i nieustannie zalewają Cię falą pytań o przyszłego potomka, nie ulegaj presji i sama zaplanuj, jak ma wyglądać Twój idealny czas ciąży.

Wiedza, kiedy widać płeć dziecka na USG przyda się tym mamom, które uwielbiają skrupulatne planowanie i chcą być dobrze przygotowane na wszystkie ewentualności. Nawet jeśli Twoja pociecha nie chce „współpracować” z ginekologiem i jej płeć poznasz dopiero pod koniec II trymestru, nic straconego! To da Ci dużo czasu, by zapoznać się z poradnikami dla rodziców, wybrać szkołę rodzenia lub udać się po piękne dziecięce akcesoria, np. wózek ADAMEX ZICO, do ulubionego sklepu. Nie zostawiaj jednak przygotowań na ostatnią chwilę – pod koniec ciąży możesz nie mieć siły, by zajmować się mozolnymi zakupami.

A Ty, w którym tygodniu poznałaś płeć dziecka na USG? Podziel się z nami swoimi doświadczeniami w komentarzu. Zobacz również bogaty asortyment sklepu Bobowózki. W naszej ofercie znajdziesz lekki i bezpieczny wózek 2 w 1 Adamex MOBI AIR, fotelik samochodowy 0-13 kg Cybex Cloud Z2, a także krzesełka do karmienia, łóżeczka dla dzieci i szereg innych praktycznych akcesoriów i sprzętów. Dzięki nim życie Twojego maluszka będzie bezpieczniejsze i bardziej komfortowe.

Skorzystaj z oferty naszego sklepu internetowego, wybierz na spokojnie atrakcyjne produkty bez wychodzenia z domu i ciesz się swoim rodzicielstwem!

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up