+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Jak rośnie brzuch w ciąży?

Jak rośnie brzuch w ciąży? Brzuch ciążowy miesiąc po miesiącu

2022-07-12

Ciąża sprawia, że zmienia się wygląd naszej twarzy, włosy stają się bardziej błyszczące, a zmysły bardziej wyostrzone. Jednak najbardziej dostrzegalnym znakiem, że wkrótce zostaniesz mamą, jest rosnący brzuszek. Jak rośnie brzuch w ciąży i czy u każdej kobiety ciało zmienia się tak samo?

Spis treści:

Jak rośnie brzuch w ciąży i jak zmienia się kobiece ciało?

Ciąża to wyjątkowy czas, kiedy twoje ciało przygotowuje się na narodziny nowego człowieka. Organizm kobiety w ciąży zmienia się diametralnie – już od pierwszych tygodni stężenie hormonów we krwi ulega zmianie, przyszła mama czuje nagłe przypływy energii lub wręcz odwrotnie – brakuje jej sił, dokuczają mdłości i bolący kręgosłup. Wiele pań doświadcza nieoczywistych zmian w wyglądzie zewnętrznym – zmieniają się ich rysy twarzy, włosy szybciej rosną, a nawet zmieniają swoją strukturę.

Bywa, że zanim pojawi się widoczny brzuch ciążowy, można zaobserwować rosnące piersi, a także dłuższe stopy, co wiąże się z koniecznością zmiany garderoby. Wiele ciężarnych zauważa, że smakują im nietypowe potrawy, lubią nowe zapachy lub stronią od dotychczas wybieranych kosmetyków. Dlatego też warto decyzję zakupową o wózku dla niemowlęcia pozostawić na późniejszy okres ciąży lub wybrać wózek w uniwersalnym kolorze i kształcie, np. Muuvo Quick 3.0, by nie żałować żadnej decyzji.

Jednak najbardziej widocznym dowodem na to, że niedługo zostaniesz mamą, jest powiększający się brzuszek. Ten może rosnąć w różny sposób, zwiększać swój obwód w krótkim czasie lub przez kilka tygodni pozostawać w tym samym rozmiarze – wiele zależy od indywidualnych predyspozycji i tego, jak się odżywiasz, czy uprawiasz sport i ile dzieci urodzisz. Kiedy widać brzuch ciążowy i czy brak zaokrąglonego brzucha w pierwszym trymestrze to norma?

Podpowiadamy: jak przygotować się do ciąży? Planowanie krok po kroku

Kiedy widać brzuch ciążowy?

Brzuch ciążowy zwykle zaczyna zarysowywać się pod koniec I trymestru lub na początku 4. miesiąca ciąży. To, kiedy widać brzuch ciążowy, zależy w znacznym stopniu także od Twojego wzrostu, dotychczasowej wagi i stylu życia. Szybciej będzie widoczny u bardzo szczupłych osób, u kobiet z otyłością chwila ta może przesunąć się nawet do 5. lub 6. miesiąca ciąży. Jeżeli dużo ćwiczysz, masz mocne mięśnie brzucha, być może ciążowe krągłości zaobserwujesz też nieco później, niż Twoje koleżanki.

To, jak rośnie brzuch w ciąży, jest naprawdę fascynujące – niekiedy przypomina małą piłeczkę, innym razem ukryty pod ubraniem balon. W zależności od ustawienia maluszka brzuch może być bardziej sterczący, innym razem płaski, gdy smyk przyjmuje bardziej poziome ułożenie. W pierwszym trymestrze brzuch ciążowy uwydatnia się wyłącznie pod obcisłą odzieżą, a największy przyrost wagi przypada na przełom II i III trymestru. Zmiana wyglądu ciężarnej może też być podyktowana tym, jak silne mdłości miała na początku kobieta, czy w trakcie ciąży musiała leżeć lub czy stosowała specjalną dietę, np. dla osób z cukrzycą ciążową.

jak-rosnie-brzuch-w-ciazy

Ile waży brzuch ciążowy?

Kolejnym pytaniem, które często zadają sobie przyszłe mamy, jest to, ile waży brzuch ciążowy i ile powinno się przybrać na wadze w poszczególnych momentach ciąży? Niektóre z nas martwią się, że po ciąży nie odzyskają dawnej sylwetki i będą mieć problemy z nadprogramowymi kilogramami. Wówczas warto mieć świadomość, że brzuch ciążowy to przecież nie tylko samo dziecko, a dodatkowe centymetry łatwo zrzucisz podczas regularnych spacerów z bobasem – tu pomocny będzie wózek z dobrą amortyzacją i dużymi kołami, taki jak Espiro Next Up Multicolor.

Ciążowy brzuszek to także waga wód płodowych, rosnącej macicy, łożyska, a także tkanki tłuszczowej, którą kobieta gromadzi po to, by mieć z czego wyżywić swoje maleństwo i zapewnić mu pokarm. Jedne z ciężarnych mają tendencję do gromadzenia nadmiaru wody, inne zaś przez kilka tygodni nie mogą przybrać nawet jednego kilograma przez dłuższy czas. O ile dziecko rozwija się prawidłowo, nie powinno to być powodem do niepokoju. Brzuch ciążowy miesiąc po miesiącu – dowiedz się więcej, jak rozwija się Twoje ciało w oczekiwaniu na maleństwo!

Brzuch ciążowy miesiąc po miesiącu

Ciążowy brzuszek wiąże się z licznymi zmianami w codziennych zwyczajach, koniecznością zainwestowania w ciążowe ubrania i nowymi potrzebami, które odczuwa przyszła mama. Zanim brzuch stanie się naprawdę duży, udaj się po najważniejsze elementy wyprawki – z pewnością należy do nich nowoczesny i łatwy do prowadzenia wózek, np. Joolz Day Plus, który łączy funkcję wózka głębokiego i spacerówki. Dowiedz się, jak zmienia się ciało w ciągu magicznych 9 miesięcy i co czeka Cię na poszczególnych etapach ciąży!

Brzuch ciążowy – 2. miesiąc

1. miesiąc ciąży to początek przygody z macierzyństwem. Na typ etapie czasami ciężko wyobrazić sobie, że w Twoim ciele rozwija się maleńki zarodek, z którego za kilka miesięcy urodzi się śliczny, rumiany bobas. Gdyby nie dwie kreski na teście i wynik badania ginekologicznego, być może zupełnie nie zauważyłabyś, że jesteś w ciąży. Możesz jednak czuć się dziwnie, mieć pierwsze wahania nastroju, a nawet momenty, gdy poczujesz się słabo – jeśli coś wzbudzi Twój niepokój, skonsultuj koniecznie obawy z lekarzem ginekologiem.

Twój wygląd też raczej się nie zmienia. Zaokrąglonego brzuszka jeszcze nie widać, choć możesz odczuwać kłucie lub dziwny ucisk w brzuchu, związany z zagnieżdżaniem się zarodka i pierwszymi zmianami, spowodowanymi ciążą. Czasami już w I trymestrze odczuwasz lekkie zmęczenie, możesz być bardziej senna i potrzebować więcej odpoczynku. Największym problemem są mdłości – na szczęście i te zwykle ustępują pod koniec I trymestru. Gdy zaczniesz czuć się lepiej, możesz ruszyć na zakupy dla bobasa – jednym z najważniejszych jest wózek, z szeroką gondolą i pojemnym koszem zakupowym, np. Roan Marita Prestige.

Również warto wiedzieć, kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży i jak się przygotować do narodzin dziecka, tak aby zdrowo się rozwijało.

Pierwsze objawy ciąży. Jak się przygotować do narodzin dziecka?

Brzuch ciążowy – 3. miesiąc

Nie możesz się doczekać, kiedy inni zaczną zauważać u Ciebie brzuch ciążowy? 3 miesiąc nie oznacza jeszcze, że brzuch stanie się konkretnie zarysowany, jednak na tym etapie możesz już potrzebować nieco luźniejszych spodni w pasie i mniej dopasowanych bluzek. Twoja miednica może się delikatnie poszerzać, a obwód pasa proporcjonalnie zwiększać. Jeśli z powodu zmieniających się rozmiarów odczuwasz dyskomfort podczas podróży samochodem, zainwestuj w adapter do pasów bezpieczeństwa, np. model Besafe Pregntant.

W 3. miesiącu wiele z ciężarnych nadal męczą mdłości. Niektóre przyszłe mamy muszą zmienić biustonosz na model w większym rozmiarze. Na to, czy pod koniec I trymestru widać już zarys ciążowego brzuszka, wpływa na pewno liczba płodów – dzieje się to szybciej przy ciąży mnogiej. Nie bez znaczenia jest również liczba przebytych ciąż, tendencja do zatrzymywania wody w organizmie i ewentualne wady postawy.

Brzuch ciążowy – 4. miesiąc

W 4. miesiącu dla wielu mam zaczyna się najlepszy okres w całej ciąży. Brzuszek nadal pozostaje malutki, ale gdy dobrze się przyjrzysz, zauważysz już pierwsze zmiany w jego wyglądzie.Zazwyczaj rosnący brzuch pojawia się między 17. a 20. tygodniem – w tym samym czasie większość kobiet przestaje odczuwać nudności i zyskuje więcej energii do działania. To idealna chwila, by wybrać się do sklepu z artykułami dla maluchów i wybrać bezpieczny wózek dla niemowlęcia – taki jest na pewno Stokke Xplory X z bardzo ciekawym designem.

Na przełomie I i II trymestru, zwłaszcza wieczorem, widać brzuch ciążowy. 4. miesiąc obfituje też w inne niespodzianki – to właśnie wtedy często potwierdza się płeć maleństwa, możesz dokładniej obejrzeć smyka na badaniu USG, a niedługo potem – poczuć pierwsze ruchy Twojej pociechy. Zwykle w drugiej i kolejnej ciąży brzuszek zarysowuje się szybciej, niż podczas pierwszej. Podobnie dzieje się wówczas, gdy Twój apetyty w ciąży znacznie rośnie – wtedy o wiele łatwiej o dodatkowe kilogramy!

Nie zawsze weryfikacja płci dziecka jest tak oczywista. Zdarza się, że zweryfikowanie płci dziecka trwa dłużej z powodu niekorzystnego ułożenia dziecka w brzuchu lub ciągle rozwijających się narzędzi płciowych. Kiedy widać płeć dziecka? Rozwiewamy wątpliwości!

Kiedy widać płeć dziecka? Rozwiewamy wątpliwości!

Brzuch ciążowy – 5. miesiąc

Jak wygląda brzuch ciążowy w piątym miesiącu? Dla wielu pań to najpiękniejszy moment, aby nosić obcisłe sukienki i cieszyć się okrągłym brzuszkiem, który uwydatnia się pod dopasowaną odzieżą. Na tym etapie brzuch nie przeszkadza w codziennych czynnościach. Jeśli czujesz się na siłach, możesz śmiało chodzić do pracy, oddawać się ulubionym pasjom i uprawiać sport, który jest bezpieczny dla ciężarnych.

Gdy obserwujesz swój brzuch ciążowy, 5 miesiąc to czas delikatnej zmiany kształtu pępka. Niekiedy już w połowie ciąży na brzuchu pojawia się ciemniejsza kreska, nazywana linea negra. Jest ona konsekwencją naturalnych zmian w organizmie ciężarnej kobiety, które ustępują samoistnie w ciągu kilku miesięcy po porodzie, a kreska znika.

Brzuch ciążowy – 6. miesiąc

Na 6. miesiąc czeka wiele przyszłych mam. Najprawdopodobniej nie przytyłaś jeszcze zbyt wiele, masz energię do różnych aktywności, zaczynasz przygotowania do narodzin maluszka. W 6. miesiącu skóra na brzuchu zaczyna się coraz mocniej napinać, więc to ostatni dzwonek, by zacząć ją systematycznie nawilżać i wcierać specjalne kremy przeciwko rozstępom. Póki masz dość sił, wybierz się też po łóżeczko i zamów wymarzony wózek, który posłuży Ci przez cały okres wózkowania smyka, np. Tutis Uno 3 w specjalnej edycji.

Swędząca skóra to nie jedyne zmartwienie na tym etapie ciąży. Twój brzuch ma już wielkość piłki do koszykówki, coraz trudniej Ci znaleźć wygodną pozycję do snu i odpoczynku. Właśnie teraz środek ciężkości zaczyna się zmieniać, więc możesz mieć problemy z równowagą, a Twoje ruchy mogą stać się nieco niezdarne. To dobry moment, aby zaplanować rodzinną sesję brzuszkową i zapisać się do szkoły rodzenia!

Brzuch ciążowy – 7. miesiąc

7. miesiąc, czyli początek III trymestru oznacza, że moment rozwiązania zbliża się wielkimi krokami. Twój brzuch staje się coraz większy – właśnie w 7. miesiącu u większości kobiet dochodzi do największego przyrostu wagi. Teraz malutki człowiek w brzuchu również szybko rośnie i przybiera na wadze, jego ruchy są mocno odczuwalne.

U niektórych pań zarysowują się rozstępy w okolicy pępka, czyli czerwone lub fioletowe kreski, które z czasem bledną i zyskują bardziej kremowy kolor. Malec rozpycha się w brzuchu, dokazuje zwłaszcza wtedy, gdy Ty odpoczywasz. Możesz oglądać jego akrobacje i cieszyć się, gdy brzuch przybiera nietypowe kształty, faluje i co chwilę przypomina Ci o tym, że narodziny… tuż-tuż!

jak-rosnie-brzuch-w-ciazy

Brzuch ciążowy – 8. miesiąc

W 8. miesiącu często dochodzi do nagłego wzrostu wagi i szybkiego zwiększania się obwodu brzucha. To ostatnia chwila, by przygotować torbę do porodu i być gotowym na wyjazd do szpitala. W tym okresie dobrze jest skorzystać ze szkoły rodzenia i dowiedzieć się, co czeka Cię w ciągu najbliższych miesięcy.

Pod koniec ciąży brzuch jest duży, ale nadal znajduje się dość wysoko. Obniżony brzuch ciążowy pojawia się dopiero w 9. miesiącu ciąży, dlatego możesz mieć trudności z wzięciem głębszego oddechu oraz szybciej się męczyć. Bywa, że ciężarnej zmienia się sposób poruszania – ruchy są wolniejsze i przypominają tzw. kaczy chód. Na szczęście szybko wszystkie dolegliwości mijają, gdy tylko smyk pojawi się już na świecie.

Brzuch ciążowy – 9. miesiąc

9. miesiąc, czyli końcówka ciąży! Już niedługo powitasz na świecie swoje ukochane maleństwo. Zazwyczaj strach miesza się z podekscytowaniem – jesteś niepewna, bo nie wiesz, kiedy zacznie się poród i jak będzie wyglądać. Z drugiej strony ogromny brzuch, utrudnione poruszanie się i szybsze męczenie się przy zwykłych czynnościach sprawiają, że wielokrotnie chcesz już zakończyć etap ciąży i odzyskać dawny kształt ciała.

Pod koniec 9. miesiąca, gdy poród jest kwestią kilku dni, brzuch nieznacznie się obniża. Obniżony brzuch ciążowy, odejście czopa śluzowego i skrócenie szyjki to ewidentne znaki, że ciało jest gotowe na rozwiązanie. Po porodzie brzuch stopniowo się kurczy i pomału wraca do dawnych rozmiarów, a Ty na nowo możesz cieszyć się ulubionymi ubraniami.

Brzuch w ciąży – zmiany, dzięki którym rodzi się dziecko

To, jak rośnie brzuch w ciąży, jest widoczną oznaką tego, że maluch rozwija się prawidłowo i przygotowuje do samodzielnego funkcjonowania poza łonem matki. Jego wygląd może zmieniać się nieznacznie każdego tygodnia lub następuje to nagle – ma na to wpływ wiele różnych czynników, takich jak geny, dieta, styl życia, ewentualne choroby i rodzaj wykonywanej przez matkę pracy. Chcesz opowiedzieć innym mamom, jak zmieniał się Twój brzuch w czasie ciąży? Napisz nam o tym w komentarzu poniżej i podziel się swoimi doświadczeniami z czasu oczekiwania na narodziny maleństwa!

Jeśli już wcześniej chcesz się przygotować na narodziny dziecka, w asortymencie sklepu bobowózki znajdziesz foteliki i wózki dziecięce dla noworodków, które zapewnią Twojemu dziecku bezpieczeństwo oraz miłe i przytulne miejsce do spania podczas spacerów.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up