+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
fotelik samochodowy ADAC

Co to jest ADAC w fotelikach samochodowych? To musisz wiedzieć!

2021-08-30

Jednym z najważniejszych kryteriów oceny podczas wyboru fotelika samochodowego dla dziecka są testy bezpieczeństwa. Prowadzone przez międzynarodowe organizacje, które dbają o zdrowie i życie najmłodszych, pomagają w dopasowaniu najlepszego modelu dla malucha. ADAC – co to jest i w jaki sposób interpretować wyniki?

Spis treści:

Odpowiedni fotelik na lata – ADAC ułatwi Ci wybór

Podróżowanie z dzieckiem wymaga odpowiedniego przygotowania – od 1999 roku w Polsce istnieje obowiązek przewożenia najmłodszych w fotelikach samochodowych. Fotelik jest obowiązkowy do momentu, gdy Twoja pociecha osiągnie 150 cm wzrostu. Zwykle od dnia narodzin do wieku nastoletniego malec potrzebuje dwóch lub trzech różnych modeli, w zależności od aktualnej wagi i wzrostu. Ułatwieniem i znaczną oszczędnością w domowym budżecie jest np. fotelik z kategorii 9–50 kg, który przyda się przez kilka lat życia dziecka, taki jak Cybex Pallas G I-Size.

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele wzorów fotelików, które znacznie różnią się od siebie ceną, wyglądem, wagą i sposobem montażu. Część z nich wykorzystuje do zapięcia samochodowe pasy bezpieczeństwa, te nowocześniejsze bazują na powszechnym już systemie Isofix, ze specjalnymi zaczepami lub bazą, jak w przypadku estetycznie wykonanego Maxi Cosi Tinca, który spełnia także normę I-Size.

Wybór fotelika samochodowego na lata nie jest prostym zadaniem. Pierwszy fotelik-nosidełko musi chronić wyjątkowo delikatne ciało niemowlęcia, umożliwiać mu spokojną drzemkę i dawać łatwość ewentualnego montażu na stelażu wózka. Kryteria te spełnia z pewnością fotelik Peg Perego Primo Viaggio Lounge. Dobrze, jeśli fotelik dla starszaka rośnie wraz z małym użytkownikiem, zapewnia pozycję spoczynkową podczas dłuższej wycieczki i sprawia, że dziecko z przyjemnością wsiada do samochodu. Choć te wszystkie elementy są istotne, kluczową kwestią podczas zakupu fotelika jest bezpieczeństwo. Informacją, która pomaga w podjęciu tej kluczowej decyzji, jest ocena w testach ADAC. ADAC – co to oznacza w praktyce?

co to jest ADAC

Czym jest ADAC? Test, przygotowany przez specjalistów

Jeśli od pewnego czasu rozglądasz się za najwygodniejszym fotelikiem dla swojego dziecka, z pewnością natrafiłeś na opinie, bazujące na testach ADAC. Co obejmuje ADAC i dlaczego uważany jest aktualnie za topowy wskaźnik ochrony najmłodszych w aucie? ADAC to skrót od nazwy Allgemeiner Deutscher Automobil-Club – niemieckiego automobilklubu, który zrzesza ponad 17 milionów członków, w tym około 1,5 mln motocyklistów. Jest też największym stowarzyszeniem motocyklistów i drugim automobilklubem na świecie.

Czym jest ADAC? Test wykonywany jest corocznie od 2002 roku. Badania prowadzone są dwa razy do roku, w okresie wiosennym (z wynikami publikowanymi w maju) i jesiennym (wyniki są publikowane w październiku). Wraz z rozwojem technologicznym ośrodek wzbogacał i weryfikował kryteria, według których prowadzone były testy ADAC. Foteliki poddawane są serii badań, w skład których wchodzą przede wszystkim testy zderzeniowe, które mają 50% wpływu na ocenę ogólną. Następnie ocenia się użytkowość i łatwość obsługi, ergonomię konkretnego modelu, a także prowadzi badanie zanieczyszczeń. Wynik podawany jest w skali punktowej.

Co oznaczają gwiazdki w ocenach testów ADAC? To musisz wiedzieć!

Normą, na którą warto zwrócić uwagę podczas nabywania fotelika, jest właśnie ADAC. Foteliki z wysokimi wskaźnikami bezpieczeństwa spełniają także często normę I-Size, która jest niewątpliwie dodatkowym atutem. Przykładem takiego fotelika jest odpowiedni dla maluszków od 40 do 85 cm wzrostu Maxi Cosi Marble, z wygodną i intuicyjną w użytkowaniu bazą. Oprócz weryfikacji noty w badaniach ADAC, foteliki mogą mieć specjalne systemy ochrony bocznej, wzmocnienia w okolicy zagłówka i skorupę siedziska, która dodatkowo amortyzuje siłę, powstałą w wyniku uderzenia.

ADAC – co obejmuje ocena? Noty w testach ADAC wyglądają następująco: 0.0–1.5 sehr gut (bardzo dobry), 1.6–2.5 gut (dobry), 2.6–3.5 befriedigend (satysfakcjonujący), 3.6–4.5 ausreichend (absolutne minimum) oraz 4.6–5.5: mangelhaft (bardzo słaby). Przekładają się one na tzw. gwiazdki, gdzie wynik sehr gut to 5 gwiazdek itd. Na świecie istnieje zaledwie kilka modeli, które otrzymało najwyższe wyróżnienie, większość topowych wzorów uzyskało 4 gwiazdki, tak jak niezawodny Besafe iZi Modular.

ADAC fotelik samochodowy

Postaw na bezpieczeństwo. ADAC – test ratujący życie

Testy i badania bezpieczeństwa pozwalają określić, który model fotelika pozwoli Ci bezpiecznie dowieźć swoje dziecko na miejsce. Od kilkunastu lat najbardziej liczący się producenci akcesoriów i pomocy dla dzieci starają się zaoferować rodzicom produkty, które nie tylko chronią maluchy w podróży, ale też są komfortowe, miłe dla oka i praktyczne w codziennej obsłudze, czego świetnym przykładem jest lekki i kompatybilny z wieloma rodzajami stelaży wózków Cybex Aton B i-Size. Jeśli wiesz już o ADAC – co to jest i jak odczytywać sezonowe rankingi, możesz zakupić fotelik, który spełni wszystkie te kryteria.

W ADAC przeprowadza się dwa rodzaje tzw. crash testów – zderzenia czołowe przy prędkości 64 km/h i boczne, z prędkością 50 km/h. Do symulacji używa się manekinów o różnej wadze i wielkości, by jak najpełniej przetestować foteliki w każdej sytuacji. Sprawdza się także na wiele sposobów ochronę, którą zapewniają foteliki montowane jednocześnie na pasy bezpieczeństwa i system Isofix, takie jak Cybex Solution S i-Fix, i porównuje rezultaty. Część czujników mierzy przeciążenia, natomiast w podbrzuszu pasażera mierzone jest ciśnienie.

Wiesz już, czym jest ADAC! Zwróć na to uwagę przy zakupie

Kochasz swoje maleństwo i chcesz, by niezależnie od okoliczności było zawsze bezpieczne i radosne? Test ADAC to jeden z elementów, który powinien decydować o trafnym wyborze najlepszego fotelika samochodowego dla Twojej pociechy. Zanim zakupisz wymarzony model, zwróć uwagę na jego parametry, opinie innych użytkowników i cechy, które wyróżniają go na tle konkurencji. Poznaj ofertę naszego sklepu i znajdź fotelik, który da Twojemu szkrabowi wszystko, na co zasługuje!

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2022 BoboWózki
social mail
social up
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.