+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
jak przygotować dziecko na rodzeństwo

Jak przygotować dziecko na rodzeństwo? Doradzamy!

2023-05-22

Pojawienie się w domu nowego członka rodziny to wyjątkowe wydarzenie dla Twojego dziecka. Z jedynaka stanie się bratem lub siostrą, a rodzice będą musieli dzielić czas między nim a noworodkiem. Jak przygotować dziecko na rodzeństwo, by była to radosna i pozytywna zmiana dla wszystkich członków rodziny?

Spis treści:

Drugie dziecko w domu – jak poradzić sobie z nowym wyzwaniem?

Narodziny noworodka to wyjątkowe przeżycie, które zmienia role i relacje w rodzinie. Przy pierwszym dziecku największą zmianę odczuwają rodzice – stają się odpowiedzialni za nowo narodzonego maluszka, troszczą się o niego i uczą, jak dbać o jego potrzeby. Z czasem czynności, które wydawały się skomplikowane, stają się niemal automatyczne. Dziecko rośnie i nabiera nowych umiejętności, a mama z tatą mogą nieco odetchnąć od natłoku wymagających obowiązków, zwłaszcza wtedy, gdy mają nowoczesny i wielofunkcyjny wózek dla dziecka, np. Cybex Priam 4.0.

Wielu rodziców marzy o gromadce maluszków, które będą mogły wspierać się w dorosłym życiu i dzięki rodzeństwu ćwiczyć budowanie więzi społecznych z innymi maluchami. Jedni decydują się na kolejną ciążę krótko po urodzeniu pierwszego smyka. Inni potrzebują nieco więcej czasu, by przygotować się na kolejne narodziny i dodatkową porcję rodzicielskich zadań. Niezależnie od tego, która sytuacja Cię dotyczy, pojawienie się kolejnego niemowlęcia w Waszej rodzinie jest ogromną zmianą także dla pierwszego szkraba. Jak przygotować dziecko na rodzeństwo, by nie dochodziło między maluszkami do sprzeczek, scen zazdrości lub smutku?

Kiedy powiedzieć dziecku o ciąży?

Drugie dziecko w domu zawsze zmienia dotychczasowy podział obowiązków w rodzinie. Niezależnie od tego, jak bardzo będziesz starać się, by Twoja pierwsza pociecha nie odczuła tych zmian w negatywny sposób, nie da się uniknąć nowych emocji, które odpowiednio ukierunkowane mogą spowodować wiele dobrego. Pamiętaj, że narodziny rodzeństwa to wydarzenie, które może wywoływać w starszaku niepewność, zagubienie i sprawiać, że Twoja pociecha będzie mieć trudności z zaakceptowaniem nietypowej dla niej sytuacji.

Nie krytykuj za to maluszka i nie neguj jego uczuć. Starszak ma prawo, by odczuwać lęk, a nawet złość, nad którymi możecie wspólnie pracować. Tak naprawdę trudno przewidzieć, jak zachowa się przedszkolak na wieść, że zostanie starszym bratem lub siostrą. Wiele zależy od wzorców, które miał szanse obserwować w rodzinie i wśród Waszych znajomych, a także jego wieku, rozwoju psychofizycznego czy nawet warunków mieszkaniowych. Niezależnie od tego, ile Twój malec ma lat, warto powiedzieć o rodzeństwie dziecku z odpowiednim wyprzedzeniem – w ten sposób możecie wspólnie przygotować się na ten wyjątkowy dzień i cieszyć narodzinami maleństwa!

rodzina oczekuje na drugie dziecko

Kiedy powiedzieć dziecku o ciąży? Z pewnością nie należy z tym zwlekać do momentu porodu. Już kilkumiesięczny szkrab potrafi zauważyć zmiany, które dzieją się w ciele mamy. Rosnący brzuszek, zmieniające się potrzeby żywieniowe ciężarnej lub brak sił na wspólną zabawę mogą wystraszyć Twoją pociechę. Właśnie z tego względu dobrze jest poinformować malucha o tym, że w brzuchu mamy rośnie nowy bobas, który wymaga specjalnej troski i opieki.

Co więcej, może zdarzyć się, że przyszła mama będzie musiała leżeć w czasie ciąży lub spędzić kilka dni w szpitalu na badaniach. Drugie dziecko w domu, pozostawione bez informacji i odpowiedzi na nurtujące go pytania, może traktować rodzeństwo jako intruza, które niejako krzywdzi jego ukochaną mamę. Tu ważna jest także rola taty – to on może w spokojny sposób opowiedzieć starszemu dziecku, co dzieje się w ciele ciężarnej i jakie nowości czekają Waszą rodzinę w najbliższych miesiącach. Takie rozmowy możecie prowadzić przed zaśnięciem lub gdy kompletujecie niemowlęcą wyprawkę – możecie wybrać razem wózek dla dwójki smyków np. Babyzen Yoyo 2.

Przeczytaj także: Wózek rok po roku – ranking najlepszych modeli dla rodzeństwa

sposoby na przygotowanie dziecka na rodzeństwo

Jak przygotować dziecko na rodzeństwo?

Zastanawiasz się, jak powiedzieć dziecku, że będzie miało rodzeństwo? Jest wiele metod, które pomogą Ci osiągnąć sukces i pozytywnie przygotować starszaka na zmiany. Pomyśl, jakie dobre strony posiadania rodzeństwa możesz pokazać swojemu maluszkowi? Być może jest to możliwość wspólnej zabawy, gdy bobas nieco podrośnie? Pomaganie rodzicom w opiece nad niemowlakiem, a może częste wspólne spacery lub szansa na to, że mama będzie z tatą mniej pracować, a więcej czasu spędzać w domu?

To, jak przygotować dziecko na rodzeństwo, zależy od wielu czynników. Jednak najważniejsza zasada jest taka, by nigdy nie okłamywać najstarszego dziecka podczas rozmów o narodzinach niemowlaka. Staraj się też, by nie obiecywać rzeczy, których nie będziesz mógł spełnić. Wiele spraw możecie omówić podczas rodzinnego urządzania kącika dla noworodka lub wybierania dziecięcych akcesoriów, np. funkcjonalnego wózka dla maleństwa Cybex Melio Carbon New. Znajdź czas na te rozmowy, dawaj dziecku zrozumiałe komunikaty i nie zbywaj, gdy zadaje pytania – dzięki temu szybko odnajdziecie się w tej niezwykłej sytuacji!

mama opowiada o ciąży młodszemu dziecku

Jak przygotować 2-letnie dziecko na rodzeństwo?

Choć może Ci się wydawać, że kilkunastomiesięczny smyk nie do końca rozumie zmiany zachodzące w Waszej rodzinie, tak naprawdę jest on doskonałym obserwatorem. Idealnie odczuwa emocje mamy i taty, widzi, jak przygotowujecie się na narodziny brzdąca i zmieniacie wygląd Waszego mieszkania. To dobry czas, by w powolnych krokach uświadamiać go, że będzie mieć rodzeństwo.

Jak powiedzieć dziecku, że będzie miało rodzeństwo? Dwulatek potrzebuje informacji, dopasowanych do jego możliwości poznawczych. Zacznij od pokazywania mu innych młodszych dzieci na placu zabaw lub w przedszkolu. Opowiadaj malcowi o tym, że wiele dzieci ma brata i siostrę, z którym się bawią, chodzą razem na spacery i dokazują. Podkreśl, że on też niedługo stanie się najstarszym z dzieci, będzie mógł z rodzicami opiekować się bobasem i spędzać razem czas. Możecie wspólnie wybrać się do sklepu z przedmiotami dla niemowląt i wybrać akcesoria dla noworodka, np. wózek Peg Perego Veloce TC.

przygotowanie dziecka na rodzeństwo

Skup się na pozytywach i dobrych stronach posiadania brata lub siostry. Możesz też powiedzieć pierworodnemu, że malec będzie się od niego uczyć, będzie mógł pokazywać młodszemu rodzeństwu ciekawe zabawy, tłumaczyć jak działają zabawki i pokazywać interesujące rzeczy. Dzięki temu poczuje się ważny i łatwiej mu będzie oswoić się ze swoją nową rolą.

Jak przygotować 3-latka na rodzeństwo?

Odpowiedź na pytanie, jak przygotować 3-latka na rodzeństwo lub starszego malca jest bardzo indywidualna. O ile kilkunastomiesięczny smyk nie zawsze rozumie wszystkie kwestie, związane z pojawieniem się rodzeństwa, o tyle przedszkolak może mieć o wiele bardziej świadome obawy, z którymi nie można zostawić go samego.

Z drugiej strony kilkulatkowi łatwiej jest wytłumaczyć pewne kwestie i warto zaprosić go do wspólnych przygotowań. Podczas przygotowań do porodu spróbuj przypomnieć sobie wiedzę na temat rozwoju psychofizycznego przedszkolaka. W określonym wieku naturalne jest, że maluch staje się zazdrosny, ma trudności z dzieleniem się lub może być na etapie tzw. buntu trzylatka. Jego reakcje mogą być niewspółmierne z wydarzeniami w jego życiu, być może szybciej się denerwuje, a swój strach przed pojawieniem się rodzeństwa odreagowuje złością i zdenerwowaniem. Twoją rolą jest zachowanie spokoju i próba wytłumaczenia mu, że nie ma się czego obawiać.

Zaangażuj kilkulatka w przygotowania na narodziny noworodka. Razem wybierzcie dla bobasa nowe łóżeczko, pierwsze zabawki lub ubranka. Niektórzy rodzice decydują się na zakup nowego wózka dla dwójki dzieci w podobnym wieku – w tej roli świetnie sprawdzi się wózek bliźniaczy Cybex Gazelle S 2023. Innym pomysłem jest czytanie książeczek, opowiadających o narodzinach rodzeństwa lub bajek terapeutycznych, które bywają inspiracją do rozmów na ważne tematy. Jeśli zachowasz spokój i uzbroisz się w cierpliwość, Twoja pociecha będzie gotowa na przywitanie nowego członka rodziny.

przygotowanie małego dziecka na rodzeństwo

Drugie dziecko w domu – jak budować relacje między rodzeństwem?

Relacje między rodzeństwem bywają trudne i zmieniają się na przestrzeni lat. Jednak większość dorosłych przyznaje, że już w dorosłym życiu bardzo doceniają obecność brata i siostry, a ewentualne niesnaski szybko odchodzą w zapomnienie. Marzysz o tym, by Twoje maluszki żyły zgodnie i dogadywały się we wszystkich kwestiach? Przy odrobienie wysiłku jest to możliwe, a Ty będziesz mógł z radością przyglądać się, jak rosną i stają się coraz bardziej samodzielne.

Od czego zacząć? Mów zawsze starszakowi prawdę – poinformuj go, że na początku noworodek jest bardzo maleńki i minie nieco czasu, aż będzie mógł się bawić z nim w ulubione gry. Unikniecie wówczas nieprzyjemnego zawodu i poczucia, że wyczekane maleństwo zawiodło oczekiwania starszego rodzeństwa. Możecie o tym porozmawiać podczas montowania kołyski lub testowania nowego wózka dla brzdąca – np. lekkiego Bebetto Yoddi Premium Class.

Nie zrzucaj na starszaka zbyt dużej odpowiedzialności. Unikaj sformułowań, że musi być teraz dzielny, odważny, nie może płakać lub złościć się. Te wszystkie emocje są mu potrzebne, gdyż wiążą się z ogromnymi zmianami w jego życiu. Zamiast tego staraj się jak najczęściej zapraszać kilkulatka do wspólnych czynności z niemowlakiem. Już na etapie ciąży pokaż smykowi, że może głaskać brzuch, obserwować, jak bobas w brzuchu mamy się rusza, śpiewać mu piosenki lub rozmawiać z brzuszkiem.

przygotowanie starszego dziecka na pojawienie się rodzeństwa w domu

Po narodzinach ciekawym pomysłem jest podarowanie starszakowi prezentu od noworodka, którym będzie wymarzona zabawka lub książeczka. Jeśli jest to możliwe, znajdź czas dla pierworodnego dziecka bez noworodka – może to być zabawa, wypad do kina lub wyjście na lody – dziecko ucieszy się, mając rodzica tylko dla siebie. Dzieci mogą budować relacje, gdy razem podróżujecie w aucie lub bliźniaczym wózku – przyda się do tego wózek 2w1 Mast Swiss Design M.Twin X z pojemnymi siedziskami.

Na dalszych etapach dorastania zadbaj o to, by żadne z dzieci nie czuło się przesadnie wyróżniane. Po przewinięciu bobasa i położeniu go spać zajmij się zabawą ze starszym smykiem. Możecie też dzielić się rolami z tatą lub innymi członkami rodziny gdy dziadkowie zabiorą niemowlę na spacer, Ty spędź popołudnie z przedszkolakiem na układaniu klocków lub puzzli.

oczekiwanie na młodsze rodzeństwo

Narodziny rodzeństwa – sprawdzian dla całej rodziny

Nowy maluszek to nowe obowiązki i zadania dla całej rodziny. Choć czujesz się już pewnie w roli rodzica, musisz nauczyć się opiekować nad dwójką smyków jednocześnie. Czasami konieczność pogodzenia zawodowych zobowiązań i domowych prac przy fizycznym zmęczeniu prowadzi do nerwów i frustracji. Twoje emocje odczuwają także pozostali domownicy, dlatego tak ważne jest, aby spróbować na nowo poukładać rodzinne priorytety.

Postaraj się, aby Twoje pierworodne dziecko zauważyło zalety posiadania rodzeństwa. Pokaż mu liczne pozytywy i dużo rozmawiaj przed narodzinami noworodka, by wyjaśnić wszystkie wątpliwości. Pozwól też starszakowi na negatywne emocje, płacz i lęk – mogą pojawić się na różnych etapach ciąży i po narodzinach, lecz dzięki Twojemu spokojowi łatwiej będzie się ich pozbyć.

Szukaj różnych rozwiązań – być może przepisem na zgodne rodzeństwo będzie własny pokój, nowe meble do kącika dziecięcego lub stworzenie w domu indywidualnej przestrzeni dla każdego z maluchów. U starszych dzieci liczy się możliwość decydowania o własnych przedmiotach – zaprojektuj pokój dla dzieci tak, by niemowlak nie miał dostępu do zabawek brata lub siostry, a także nie niszczył lub zabierał jego przyborów plastycznych bez pozwolenia.

Dzięki drobnym modyfikacjom z pewnością uda się Wam stworzyć przytulny i pełen dobrych emocji dom, w którym wszyscy będą chcieli przebywać. Odwiedź nasz sklep BoboWózki i wybierz akcesoria dla maluchów, dzięki którym perfekcyjnie przygotujesz się na pojawienie się nowego członka rodziny!

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up