+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
chustowanie noworodka

Chustowanie noworodka – co to jest, na czym polega i czy warto?

2023-05-30

Bliski kontakt z rodzicem to jeden z najważniejszych elementów wspierania rozwoju maluszka. By Twój smyk czuł się zawsze bezpiecznie i abyś zyskał większą swobodę poruszania się, zdecyduj się na chustowanie noworodka. Jak nosić dziecko w chuście i jakie są tego korzyści?

Spis treści:

Czym jest chustowanie niemowlaka?

Chustowanie noworodka to jeden z wielu tematów, o którym dowiadujesz się jeszcze na etapie ciąży. Chustowanie noworodka, choć znane było od stuleci, w naszej kulturze powraca dopiero w ostatnich kilkunastu latach. W wielu krajach i kręgach społecznych ten rodzaj noszenia dziecka jest podstawową metodą opieki nad maluszkiem, która jednocześnie jest bezpieczna dla bobasa i wygodna dla rodzica.

Chustowanie niemowlaka to po prostu zawijanie maluszka w specjalny kawałek chusty lub materiału tak, by ciało smyka przylegało do ciała rodzica. Noszenie w chuście może odbywać się w wielu pozycjach, a ich wybór zależy od wieku maleństwa, etapu jego rozwoju oraz preferencji mamy lub taty. Oprócz chustowania na brzuchu, wielu opiekunów wybiera też chustowanie na plecach, które sprawdza się szczególnie na dłuższych dystansach. Po zakończonej przechadzce stosunkowo łatwo wyjąć brzdąca z chusty i ułożyć w bezpiecznym foteliku samochodowym, takim jak Cybex Cloud Z2.

Chustowanie noworodka – czy warto?

Chustowanie dziecka, poza łatwością przemieszczania się i brakiem konieczności korzystania z wózka, ma wiele innych niepodważalnych zalet. Ten sposób opieki nad niemowlęciem doceniają zarówno rodzice jednego smyka, jak i bliscy licznej gromadki maluchów. Choć na początku sprawne zawijanie w chustę może wydawać się trudne, z czasem na pewno osiągniesz wprawę i będziesz mógł cieszyć się jeszcze jednym pozytywnym aspektem rodzicielstwa. Jakie zalety ma chustowanie dziecka?

Bliskość z rodzicem

Chyba najważniejszym plusem noszenia maleństwa w chuście jest bliskość i stały kontakt z opiekunem. Chustowanie może praktykować nie tylko mama lub tata, ale też dziadkowie, opiekunka, a nawet dorosłe rodzeństwo. Podczas noszenia w chuście Twoje dziecko czuje stale ciepło skóry dorosłego, może czuć się chronione i z komfortowej pozycji oglądać otaczający je świat. Gdy zaśnie, możesz delikatnie przełożyć je do gondoli wózka i kontynuować spacer – wygodny będzie wózek z szeroką gondolą, taki jak Tutis Mio Plus Thermo.

Podobnie jak kangurowanie czy kontakt skóra do skóry po porodzie, chustonoszenie wspiera harmonijny rozwój smyka, niweluje pojawiające się w ciele napięcia i sprawia, że Twoja pociecha spokojnie drzemie w trakcie spaceru. Gdy trzymasz bobasa blisko siebie, możesz z nim rozmawiać, pokazywać mu świat, śpiewać kołysanki lub głaskać po głowie. Możesz też sprawniej reagować na jego potrzeby, gdy jest głodny lub płacze.

mama nosi dziecko w chuście

Łatwość poruszania się

Choć dla wielu rodziców to wózek, np. bardzo zwrotny Bebetto Yoddi jest podstawowym elementem dziecięcej wyprawki, chusta może być ciekawym uzupełnieniem Waszej wyprawki. Dzięki chustonoszeniu szybciej dostaniesz się w miejsca, w które nie dojedziesz wózkiem. Zajmuje stosunkowo niewiele miejsca po złożeniu, przyda się w ciasnym sklepie lub podczas wycieczki za miasto.

Chusta uwalnia także Twoje ręce – gdy maleństwo spokojnie odpoczywa na Twoim brzuchu lub plecach, możesz przynieść w dłoniach zakupy, zabrać hulajnogę przedszkolaka lub trzymać drugie dziecko za rękę. Z dzieckiem zawiązanym w chuście możesz sprawniej towarzyszyć starszakowi na placu zabaw, a nawet siadać lub kucać, gdy zajdzie taka potrzeba. Nie musisz martwić się, że nie będziesz mogła zmieścić się z wózkiem w tramwaju, a do mieszkania na wyższym piętrze dotrzesz z łatwością.

Przeczytaj także: Wózek parasolka – ranking najlżejszych wózków

Lekarstwo na kolki i smutki

Dla niektórych rodziców możliwość skorzystania z chusty w kryzysowych momentach ratuje domowy spokój. Chustowanie sprzyja bliskości ciała rodzica i pozwala przebywać maleństwu w komfortowej pozycji. Ciepło rodzicielskiego brzucha sprawia, że kolki szybciej mijają, a ewentualne problemy trawienne prędzej ustępują. Niektóre bobasy lubią usypianie w bliskim kontakcie z rodzicem, a gdy już zasną, możesz przełożyć je do wózka lub fotelika w aucie – będzie to proste, gdy zdecydujesz się na fotelik obrotowy, np. wyjątkowo funkcjonalny Maxi Cosi Pebble 360 Pro.

poznaj zalety chustowania

Możesz także używać chusty, gdy niemowlę nie może usnąć mimo znacznego zmęczenia. Rytmiczne kołysanie, którego maluch doświadcza dzięki Twojemu poruszaniu się, uspokaja go i wpływa na dobry sen. Dla dzieci, które lepiej funkcjonują ciasno zawinięte podczas drzemki, noszenie w chuście wydłuża ten odpoczynek i sprawia, że po obudzeniu maluszek jest bardziej pogodny.

Chwila dla rodzica

O chuście w dobrych słowach mówią także Ci, którzy mimo licznych obowiązków związanych z dziećmi szukają czasu dla siebie. Nie jest to proste, dlatego każdy przedmiot lub gadżet, który daje rodzicowi chwilę wytchnienia, jest na wagę złota. Chusta często zastępuje lub uzupełnia klasyczny wózek – możesz używać jej naprzemiennie z intuicyjnym w obsłudze modelem Bebetto Flavio Premium Class. Ze smykiem w chuście możesz trenować nordic walking i wprowadzić w życie regularne spacery, które korzystnie wpłyną na Twoją kondycję.

Brzdąc, który spokojnie śpi w chuście, może towarzyszyć Ci podczas wizyty w muzeum, a nawet seansu w kinie. Ponieważ chusta uwalnia Twoje dłonie, możesz w nich trzymać ulubioną książkę i przeczytać kolejny rozdział, gdy przyjdzie czas drzemki. Jeśli złapie Was deszcz lub nastąpi nagłe załamanie pogody, dzięki odpowiedniej kurtce lub parasolowi uchronisz siebie i malca przed zmoknięciem.

dziecko w chuście

Dla tych, którzy nudzą się w wózku

Noszenie w chuście zapewni Tobie i maluchowi różnorodność. Jeśli na co dzień korzystasz z wózka, np. wózka 2w1 Espiro Miloo, Twój niemowlak może chcieć oglądać świat również z innej perspektywy. Taki moment przychodzi zwykle w okolicy 6. miesiąca życia, gdy niemowlę zaczyna samodzielnie siadać i złości się, gdy przebywa w pozycji leżącej w gondoli.

Maluchy ciekawe tego, co dzieje się w ich otoczeniu, chcą samodzielnie eksplorować i poznawać nowe miejsca. Aby spacery nadal mijały w dobrej atmosferze i bez płaczu, przyda się właśnie chusta do noszenia. Twój malec przebywa wówczas w bardziej pionowej pozycji, ale nadal bezpiecznej dla jego kręgosłupa i mięśni. Być może chwilowa zmiana spacerówki na chustę okaże się Waszym ratunkiem w problematycznych chwilach.

Chustowanie noworodka – od kiedy jest możliwe?

Interesują Cię najlepsze sposoby opieki nad niemowlęciem, w tym chustowanie noworodka? Od kiedy możesz używać chusty, by dziecko zdrowo rosło? Chustowanie dziecka możesz zacząć praktycznie od pierwszych dni po urodzeniu. Istotna jest jednak pozycja, w której noworodek jest noszony, Twoja umiejętność wiązania chusty i czas przebywanie maleństwa w chuście.

Co ważne, na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli chust, które różnią się miedzy sobą kolorem, grubością, rozmiarem i rodzajem materiału, z którego są wykonane. Nie jest to wyłącznie kwestia estetyczna – przed wyborem konkretnego produktu dobrze jest skonsultować się ze specjalistą od chustonoszenia, by pomógł dopasować bezpieczny dla malca produkt.

Do wyboru masz chusty wiązane, które dają najwięcej opcji wiązania i są najbardziej uniwersalne. Mogą być tkane lub elastyczne, dopasowane do wieku maluszka. Bardzo wygodne są chusty kółkowe, wiązane na jednym ramieniu, często wybierane przez początkujących rodziców. Dostępne są także chusty w typie pouch, przypominające kieszonkę na dziecko, bez możliwości regulacji, jednak łatwe do założenia, gdy nie masz jeszcze dostatecznej wprawy.

Rodzice często czekają na rozpoczęcie chustonoszenia do czasu, aż ich brzdąc zacznie samodzielnie siadać. Kilkumiesięczny bobas może wówczas patrzeć na to, co dzieje się wokoło niego i spędzać długie godziny na wędrówkach z mamą. Nie ma też górnej granicy wieku, w którym noszenie jest niewskazane – zazwyczaj wiąże się to ze znaczną wagą dziecka i momentem, gdy chce już samo zwiedzać świat na małych nóżkach. Wówczas warto mieć pod ręką chustę, np. w koszu spacerówki, by być przygotowanym na każdą ewentualność.

tata nosi dziecko w chuście

Jak nosić dziecko w chuście?

Twoja pociecha będzie w pełni chroniona w chuście, jeśli tylko zastosujesz się do podstawowych zasad jej użytkowania. Podobnie jak w foteliku samochodowym, np. Graco Slimfit R129, przed pierwszym użyciem zapoznaj się z instrukcją i sprawdź, jaka chusta w Twoim przypadku będzie najlepsza. Jeśli nie miałeś do czynienia nigdy z chustonoszeniem, możesz wybrać się na specjalny kurs, skorzystać z porad w Internecie lub wybrać szkołę rodzenia, która w ramach kursu omawia podstawy tej sztuki.

W pierwszej kolejności dopasuj ułożenie smyka do jego wieku. Najbezpieczniejsza jest tzw. pozycja żabki, która jednocześnie wspiera właściwy rozwój bioder niemowlaka. Chusta wspiera wówczas stabilnie i plecy, i pupę oraz nóżki bobasa. Być może zaskoczy Cię z jaką siłą chusta powinna być naciągnięta wokół ciała dziecka – by niemowlak się nie zsunął lub nie spał przekrzywiony, uścisk musi być dosyć silny i pewny. To niezwykle ważne, gdy nosisz noworodka – wówczas jednakowego podparcia wymagają zarówno kończyny, plecki, pupa, jak i szyja oraz głowa maleństwa.

Noszenie maluszka można też modyfikować – ułożyć malca w pozycji półksiężyca niczym w kołysce lub nosić na plecach, przyklejone niczym żabka. Zadbaj o to, by Twoja pociecha nigdy nie była noszona na brzuchu przodem do świata – to niebezpieczne dla jej kręgosłupa i może wpływać na wady postawy. Ta zasada obowiązuje także wtedy, gdy zamiast z chusty korzystasz z nosidła dla niemowląt. Popraw zawiązanie chusty zawsze gdy czujesz, że bobas przebywa w nieodpowiedniej pozycji lub zsuwa się na Twoim ciele w jedną stronę. Wówczas każdy spacer będzie przyjemny i bezpieczny dla Twojego malutkiego szczęścia.

Sprawdź również: Spacerówka składana jedną ręką – ranking polecanych modeli

chustonoszenie noworodka

Chustonoszenie – sposób na szczęśliwe dziecko

Noszenie noworodka w chuście ma bardzo wiele zalet, dlatego coraz częściej wybierają je świadomi rodzice. Podczas bliskiego kontaktu ciała dziecka ze skórą rodzica stabilizuje się ciśnienie, malec się wycisza, lepiej śpi i nie dokuczają mu tak często kolki. Pamiętaj jednak, że po spacerze w chuście warto zapewnić maluszkowi inne ułożenie ciała lub zmianę pozycji. Dzięki temu jego mięśnie będą równomiernie pracować, a brzdąc będzie zdrowo się rozwijać.

Aby wszystkim w chuście było wygodnie, dopasuj odpowiednie ubranie dla siebie i niemowlaka. Twoje ciało stanowi dodatkowe źródło ciepła, dlatego nawet zimową porą, gdy używasz grubej chusty, zrezygnuj z kurtki i zdecyduj się na lekkie body. Częścią ciała, która może wymagać w chłodniejsze dni lepszego zabezpieczenia, są stopy bobasa. Tu pomogą grubsze skarpetki, miękkie buty lub szeroka kurtka dla rodzica, dzięki której schowa się wraz z maleństwem pod warstwą ochronną.

Chusta może być Waszym pomocnikiem podczas noszenia dziecka. Możesz także używać wózka z chustą zamiennie, dopasowując ich użycie do konkretnej sytuacji, miejsca lub pory dnia, nosić smyka z przodu lub praktykować chustowanie na plecach. Zabranie ze sobą chusty na spacer do parku może Ci pomóc jeszcze w inny sposób – jeśli zapomnisz zabrać koca piknikowego, przyjemna w dotyku chusta może śmiało go zastąpić. Podczas nagłej zmiany pogody wykorzystasz ją jako kocyk do ogrzania smyka lub zasłonisz budkę gondoli w razie silnego wiatru.

Opieka nad noworodkiem wymaga od rodziców sporo sił fizycznych i stałej uważności. Przez pierwsze miesiące życia dziecka bywasz zmęczony, niewyspany i szukasz odpowiedzi na wiele nurtujących pytań. By rodzicielstwo było prostsze i pozbawione trosk, stwórz idealną wyprawkę dla smyka, w tym łatwą do wiązania i bezpieczną dla brzdąca chustę. Poznaj szeroką ofertę naszego sklepu BoboWózki i wybierz wózek dziecięcy, w którym będziesz mógł wygodnie przewozić chustę w pojemnym koszu zakupowym i inne niezbędne dziecięce akcesoria!

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up