+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
jak podnosić noworodka

Jak podnosić noworodka? Prawidłowe podnoszenie i trzymanie maluszka

2023-04-25

Opieka nad noworodkiem wymaga od rodziców wielu nowych umiejętności. To, co może sprawiać trudności w pierwszych dniach życia niemowlęcia, to jego prawidłowe podnoszenie i trzymanie na rękach. Jak podnosić noworodka, by chronić delikatny kręgosłup i zapewnić dziecku komfort podczas noszenia?

Spis treści:

Jak podnosić noworodka? Wiedza dla początkujących

Jeżeli niedawno zostałeś rodzicem, być może przytłacza Cię nadmiar nowych obowiązków i czynności, które musisz przyswoić. Już w pierwszej dobie życia noworodka czeka Cię karmienie, przewijanie, a po kilku dniach od urodzenia – kąpiel niemowlęcia. Po powrocie ze szpitala wszystkie obowiązki spadają na świeżo upieczonych rodziców – nawet jeśli uczestniczyłeś w zajęciach szkoły rodzenia, zyskanie pewności podczas zabiegów pielęgnacyjnych dziecka zajmie nieco czasu.

Już na etapie ciąży starałeś się dowiedzieć jak najwięcej na temat rozwoju niemowlęcia, tego, jak o nie dbać i jak podnosić noworodka. To ostatnie zagadnienie ciężko przetrenować z wyprzedzeniem – w momencie, gdy wyczekana pociecha trafia w Twoje ręce, odczuwasz najprawdopodobniej mieszankę radości, podekscytowania i strachu. Tak krucha istota dla wielu opiekunów wydaje się zbyt delikatna, by ją sprawnie nosić, przytulać i ubierać. Jednak przy odrobinie wprawy i chęci dość szybko nauczysz się, jak prawidłowo podnosić niemowlę.

Jak prawidłowo podnosić noworodka, czyli kilka faktów na temat dziecięcej anatomii

Aby lepiej zrozumieć, jak trzymać noworodka i przede wszystkim – jak nie trzymać noworodka – przyjrzyjmy się jego budowie ciała. Smyk, który pojawia się na świecie, waży zwykle ok. 3-4 kg. Jego długość ciała pozwala na swobodne uchwycenie go w ramionach rodzica. Po narodzinach noworodek posiada słabe mięśnie, które nie potrafią trzymać kręgosłupa i głowy samodzielnie we właściwej pozycji. Tę umiejętność bobas nabierze z czasem, poprzez ćwiczenie pełzania, raczkowania i wstawania. Również z tego względu gondole dla niemowląt mają materacyki, które przystosowują się do ciała niemowlęcia – właśnie taką opcję daje wózek 2w1 Cybex Priam 4.0.

Jeśli szukasz informacji, jak podnosić noworodka z łóżeczka, pamiętaj o jednej ważnej kwestii – u niemowląt głowa jest zdecydowanie cięższa i nieproporcjonalnie duża w stosunku do pozostałych części ciała. U niektórych szkrabów te proporcje wyrównują się dopiero w okolicy 2. urodzin. To sprawia, że słaby pancerz mięśniowy wokół szyi nie jest w stanie stabilnie trzymać główkę maluszka.

Podobnie jest z pozostałymi odcinkami kręgosłupa – wiotkie mięśnie trzeba wspierać poprzez solidne podparcie, gdyż w innym przypadku może dojść do poważnych uszkodzeń kręgów lub bolesnych kontuzji. Pamiętaj o tym nie tylko podczas podnoszenia dziecka, ale także wspólnych spacerów – wybierz koniecznie bezpieczny wózek niemowlęcy, np. Stokke Xplory X.

Przeczytaj również: Wózek dla niemowlaka – ranking polecanych produktów

podnoszenie noworodka

Jak trzymać noworodka? Praktyczne porady

Wiedza, jak trzymać noworodka, przyda Ci się jeszcze w szpitalu i bezpośrednio po porodzie. Kiedy maleństwo przychodzi na świat, położna kładzie je na ciele matki w kontakcie skóra do skóry. Niekiedy kangurowanie przejmuje tata – wówczas wystarczy stabilnie podtrzymywać bobasa dłońmi i pozwolić mu spokojnie odpoczywać na klatce piersiowej rodzica. Smyk może próbować samodzielnie podpełznąć do piersi na pierwszy posiłek – to pierwotna cecha, która zachwyca każdą mamę i tatę.

Po kilku godzinach od porodu maleństwo jest zwykle przystawiane po raz kolejny do piersi lub podaje mu się butelkę z mlekiem. To właśnie wtedy najbardziej potrzebna jest wiedza jak prawidłowo podnosić noworodka. Twoja ręka stanowi stelaż i zapobiega przypadkowemu ześlizgnięciu się maluszka. Zadbaj o to, byś czuł stabilnie ciało noworodka na ręce i miał nad nim pełną kontrolę.

Jak trzymać noworodka? Najważniejsze jest pewne podparcie dla główki i szyi malca. Bez trudu zrobisz to przy pomocy jednej dłoni – wsuń ją delikatnie pod główkę dziecka i rozsuń nieznacznie palce, by objąć dłońmi całą tylną część głowy. Potem użyj drugiej dłoni, by stworzyć podparcie dla dolnej części pleców i pupy niemowlęcia. Przy takim ustawieniu rąk z łatwością podniesiesz swoją pociechę lub przełożysz ją do łóżeczka.

Po kilku dniach sam się przekonasz, że wiedza jak prawidłowo podnosić noworodka stanie się dla Ciebie prostym doświadczeniem. Będziesz mógł z niej korzystać podczas przewijania, karmienia, kąpieli i odkładania bobasa do wózka, gdy Twoje małe szczęście spokojnie odpoczywa np. w komfortowej gondoli wózka Joolz Day Plus.

Jak podnosić noworodka z łóżeczka?

Podobnym zagadnieniem jest temat jak podnosić noworodka z łóżeczka. Tu także zwracaj przede wszystkim uwagę na stabilne podparcie głowy smyka. Pamiętaj też, że u dzieci w pierwszych tygodniach życia występuje tzw. odruch Moro, czyli nagła reakcja na dotyk lub inny niespodziewany bodziec. Twoje maleństwo może instynktownie wzdrygnąć się i silnie wyprostować, gdy nagle spróbujesz wziąć je w ramiona.

Niestety taka sytuacja może skończyć się płaczem niemowlaka, dlatego staraj się przed wzięciem go w ramiona zacząć do niego cicho mówić lub szeptać, a samo podnoszenie zacząć jak najdelikatniej.

Podnoszenie noworodka z łóżeczka powinno być bezpieczne nie tylko dla bobasa, ale i jego rodziców. Zadbaj o zdrowie swojego kręgosłupa – ustaw łóżeczko na takiej wysokości, na której jesteś w stanie podnieść dziecko bez przesadnego schylania się. Będziesz wykonywać tę czynność wielokrotnie w ciągu dnia, dlatego nie zapominaj o swoim zdrowiu i komforcie. Ta zasada tyczy się też wózka – zdecyduj się na model z regulowaną wysokością rączki i wygodnie ustawioną gondolą, np. niezawodny model ABC Design Salsa 4 Air Diamond.

Jak prawidłowo podnosić niemowlę do odbicia?

Po nakarmieniu niemowlęcia przychodzi moment, gdy trzeba ułożyć smyka do odbijania. Odbijanie ma na celu usunięcie nadmiaru powietrza, które dostało się do przewodu pokarmowego maluszka podczas picia mleka. Jedne bobasy nie mają z karmieniem większych trudności, inne wymagają odbicia nawet w trakcie karmienia. Zwykle dotyczy to niemowląt, które często płaczą podczas posiłku, prężą się, lub mają problem ze sprawnym uchwyceniem butelki bądź piersi.

Podobnie jak wiedza, jak trzymać noworodka do kąpieli, i tu możesz posiłkować się doświadczeniem z podnoszenia smyka z łóżeczka. Gdy maluszek odpoczywa po zjedzeniu mleka na twoich dłoniach, umieść jedną z dłoni pod jego główka i szyją, a drugą ręką asekuruj dziecko, by nie zsunęło się z dłoni. Następnie pomału przekręć je do pozycji półpionowej i połóż na swoim ramieniu, tak by jego główka miękko spoczywała na Twoim barku.

Możesz podłożyć pod głowę noworodka wielorazową pieluchę, by w przypadku ulania nie ubrudzić swojego ubrania. Po odbiciu możesz spokojnie odłożyć maleństwo na drzemkę do wygodnego i łatwego do prowadzenia wózka Bebetto Bresso Premium Class.

Przeczytaj także: Ulewanie u noworodka – jakie są przyczyny i jak pomóc maluszkowi?

Jak podnosić i trzymać noworodka

Jak trzymać noworodka do kąpieli?

Kąpiel to dla wielu dzieci jeden z najprzyjemniejszych codziennych rytuałów. Ciepła woda pozwala zmniejszyć napięcie w ciele noworodka, sprzyja też lepszemu zasypianiu i potrafi przygotować brzdąca do nocnego odpoczynku. Zadbaj o to, by w pomieszczeniu nie było intensywnego światła. Możesz też włączyć relaksującą muzykę, a do wody dodać bezpieczny dla skóry niemowlaka olejek.

Większość rodziców kąpie swoje pociechy w specjalne wanience – jeśli i dla Ciebie jest to najwygodniejsza opcja mycia dziecka – nalej do niej ciepłej wody, ustaw potrzebne akcesoria w zasięgu ręki i rozbierz bobasa.

Włóż jedną dłoń pod główkę dziecka – podczas kąpieli możesz to zrobić od strony głowy. Wówczas jedna dłoń ma z zadanie trzymać pewnie głowę dziecka i zapobiegać pełnemu zanurzeniu się w wodzie, a druga ręka, wsunięta np. pod pupę i plecki, tworzy pancerz dla kręgosłupa. Gdy maleństwo leży już w wanience, wysuń delikatnie jedną rękę spod pleców, a głowę chroń nadal drugą. Możesz przystąpić do powolnego polewania ciała malca i mycia, a po zakończeniu zabiegów higienicznych w ten sam sposób, jak przy wkładaniu, wyjąć go na miękki ręcznik.

Jak trzymać noworodka podczas siedzenia?

Niezależnie od tego, w jakiej pozycji jest Ci najwygodniej nosić swoje dziecko, pamiętaj o stałym podparciu dla jego głowy i kręgosłupa. Gdy trzymasz na kolanach lub klatce piersiowej dziecko, zagwarantuj mu półpłaskie ułożenie, by bobas nie mógł przypadkowo zsunąć się z Twojego ciała. Każda pozycja ma w pełni odciążać kręgosłup i mięśnie smyka – unikaj pionowego trzymania dziecka i takiego ustawienia jego ciała, w którym musi samodzielnie utrzymywać się na danej powierzchni.

Gdy siedzisz, Twoja pociecha może odpoczywać na ramieniu jak podczas karmienia. Inną możliwością jest trzymanie maleństwa w pozycji do odbicia lub takie ustawienie jego ciała na Twojej dłoni i brzuchu, by ręka z klatką piersiową tworzyły swego rodzaju koszyczek. Nieco starsze brzdące, które zaczynają samodzielnie trzymać głowę, możesz ułożyć na kolanach, na brzuchu, aby smyk mógł swobodnie oglądać otoczenie.

Dla niektórych rodziców wygodne jest noszenie bobasa na przedramieniu na brzuchu, podczas gdy głowa dziecka spoczywa na wewnętrznej dłoni rodzica. Z takiego ułożenia dość łatwo przełożyć niemowlę do łóżeczka lub wózka, np. nowoczesnego i łatwego w obsłudze Venicci Tinum Upline.

Jak nie trzymać noworodka? Najczęstsze błędy

Na koniec warto przypomnieć najczęstsze błędy, które trafiają się rodzicom podczas noszenia i podnoszenia maluszka. Gdy Twoje maleństwo bezpiecznie odpoczywa w łóżeczku i chcesz je podnieść do karmienia, zawsze zaczynaj od asekuracji głowy. Musisz jednocześnie wspierać poszczególne części jego ciała, nie zapominać o pupie i nogach. Jeśli któraś kończyna malucha swobodnie wykręca się podczas podnoszenia, może ulec zwichnięciu lub może dojść do zmian w układzie ruchu dziecka, które trudno wyeliminować.

Równie ważne jest odkładanie dziecka na przewijak lub do kołyski. Rób to bardzo delikatnie – swoje dłonie wysuń spod dziecka dopiero wtedy, gdy upewnisz się, że noworodek dotyka podłoża. Nie zabieraj rąk przesadnie szybko – śpiący niemowlak może się obudzić, albo doświadczyć odruchu Moro, który wywoła płacz i zaniepokojenie u smyka. Pamiętaj o tym nie tylko w domu, ale też na spacerze, gdy wędrujecie z maleństwem w wygodnym i funkcjonalnym wózku z gondolą, np. Cybex Talos S Lux 2023.

Umiejętne danie o delikatne ciało niemowlęcia jest konieczne przy przewijaniu. Zwróć uwagę, by nigdy nie podnosić pupy dziecka za nóżki. Jeżeli zmieniasz brudną pieluchę, możesz oczywiście podnieść delikatnie nóżki, ale tak, aby pupa stale dotykała podłoża. Po wyczyszczeniu ciała dziecka zwykle zakładasz świeżą pieluszkę – by bezpiecznie ją zapiąć, połóż ją na przewijaku i wsuń pod plecki niemowlęcia. Przekręć pomału bobasa na jeden bok i wsuń pieluchę głębiej. Czynność tę powtórz z drugiej strony, aż będzie na swoim miejscu.

Często zdarza się, że Twoja pociecha podczas porodu lub jeszcze na etapie życia płodowego doznała urazu lub doszło u niej do przeciążeń, które wpływają na zaburzenie symetrii ciała dziecka. Czasami objawia się to wzmożonym napięciem, w innych sytuacjach problemami z przewracaniem się z brzucha na plecki lub podnoszeniem głowy. Jeżeli zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości, skonsultuj swoje podejrzenia z lekarzem pediatrą lub dziecięcym fizjoterapeutą.

Przeczytaj także: Jaki fotelik dla niemowlaka? Ranking najlepszych modeli

jak podnosić noworodka

Wiesz już, jak podnosić i trzymać noworodka!

Prawidłowe podnoszenie i odkładanie niemowlęcia do łóżeczka lub kołyski może skutecznie wspierać walkę z ewentualnymi problemami z układem ruchu i innymi problemami zdrowotnymi. Dzięki Twojej wiedzy możesz zapobiegać skrzywieniom kręgosłupa, napięciom mięśniowym i wspierać harmonijny wzrost bobasa. Podziel się swoją wiedzą z bliskimi, którzy opiekują się Twoim maluszkiem. Dzięki temu stworzysz noworodkowi bezpieczne środowisko do wzrostu i płynnego rozwoju, które będzie procentować przez kolejne lata.

Obserwuj swojego smyka i na bieżąco reaguj na sygnały, które Ci wysyła – czasami krótka rehabilitacja lub ćwiczenia w domu pozwalają w pełni uprać się z dziecięcymi schorzeniami. Odwiedź także nasz sklep BoboWózki i wybierz idealny wózek dla swojego niemowlaka, który będzie bezpieczny i niezawodny!

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up