+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj

Ulewanie u noworodka – jakie są przyczyny i jak pomóc maluszkowi?

2023-03-13

Ulewanie u noworodka to naturalne zjawisko fizjologiczne, które zazwyczaj nie wymaga leczenia i nie jest powodem do zmartwień. Czasem jednak dolegliwość ta może być objawem choroby. Jakie są jej przyczyny? Jak pomóc maluszkowi? Wyjaśniamy.

Spis treści:

Czym jest ulewanie u noworodka?

Ulewanie u niemowląt, zwane też regurgitacją, to proces, który polega na bezbolesnym, mimowolnym cofaniu się treści żołądkowej do jamy ustnej maluszka. Zjawisko zazwyczaj następuje bezpośrednio po karmieniu, chociaż niektóre niemowlęta i noworodki ulewają nawet po godzinie od zjedzenia posiłku. Treść pokarmowa przedostająca się do ust malca przypomina twaróg i może mieć lekko kwaśny zapach.

Warto podkreślić, że ulewanie u maluszków w pierwszych sześciu miesiącach życia pociechy bywa obfite i częste. Nie sprawia jednak dyskomfortu dziecku. Nie przekłada się na zaburzenia rozwoju ani problemy z karmieniem smyka.

Dlaczego noworodek ulewa?

Najważniejszą przyczyną, dlaczego noworodek ulewa, jest niedojrzałość układu pokarmowego, a konkretnie zwieracza przełyku. To mięsień, który oddziela przełyk od wejścia do żołądka i odpowiada za blokowanie powtórnego przedostawania się treści pokarmowej z żołądka do przełyku. U najmłodszych dzieci budowa anatomiczna przewodu pokarmowego jest nieco inna niż u dorosłych.

Opróżnianie żołądka przebiega znacznie wolniej niż u mamy czy taty. Pojemność żołądka u maluszków jest też sporo mniejsza względem objętości zjedzonego pokarmu, a ich przełyk krótki. Ponadto u malców występuje tzw. rozwarty kąt Hisa (tj. kąt między dnem żołądka a przełykiem), jak również zmniejszone napięcie zwieracza dolnego przełyku. To powoduje, że treść pokarmowa bez trudu przedostaje się z żołądka dziecka do jego przełyku.

Istnieją też inne powody, dlaczego noworodek ulewa. Do najważniejszych należą:

  • łapczywe, zbyt szybkie jedzenie, skutkujące połykaniem dużej ilości powietrza;
  • przejedzenie spowodowane częstym karmieniem zbyt dużą ilością pożywienia;
  • niewłaściwa technika karmienia butelką bądź piersią;
  • ułożenie na wznak.

Niekiedy obfite ulewanie u niemowląt bądź noworodków może być symptomem rozwijającej się choroby. W sytuacji, kiedy malec obficie ulewa po każdym karmieniu, nie przybiera prawidłowo na wadze, a dodatkowo pojawia się u niego bezdech senny, należy skonsultować się z pediatrą.

Zobacz także: Jak karmić noworodka butelką? Praktyczne wskazówki

Noworodek leży po jedzeniu

Jak odróżnić obfite ulewanie u niemowląt od wymiotów lub refluksu?

Ulewanie u noworodka lub niemowlęcia może być mylone z wymiotami. To problem zwłaszcza młodych rodziców, którzy nie mają jeszcze doświadczenia pozwalającego na łatwe odróżnienie tych dwóch dolegliwości. Czym zatem różni się ulewanie od wymiotów?

Według badań nawet co drugie niemowlę i noworodek ulewa po karmieniu, niezależnie od tego, czy jest karmiony mlekiem modyfikowanym, czy piersią. Z tej przyczyny zjawisko to można do pewnego momentu traktować jako normalny proces. Są jednak sytuacje, gdy powinnaś mieć obawy. Twój niepokój powinny wzbudzić wymioty, czyli gwałtowne, chlustające oddawanie pokarmu pod wpływem skurczów, powiązane ze złym samopoczuciem i niepokojem u maluszka.

Jeśli malec zwymiotował raz, może to być wywołane przejedzeniem, dlatego zwykle nie stanowi powodu do niepokoju rodzica. Jeżeli natomiast dzieje się to często albo dziecko wymiotuje obficie, koniecznie jak najszybciej wybierz się do lekarza, aby zapobiec szybko postępującemu odwodnieniu małego organizmu. W przeciwieństwie do wymiotów ulewanie nie wiąże się ze zmianą stanu emocjonalnego dziecka. Gdy maluszek tylko ulewa, wciąż pozostaje pogodny, a jedzenie wolno wypływa z kącików ust cienką stróżką.

Nadmierne ulewanie po karmieniu piersią bądź mlekiem modyfikowanym może być też związane z chorobą refluksową przełyku u maluszka. To zapalenie błony śluzowej, które jest wywołane podrażnieniem przełyku przez cofającą się treść żołądka, będącym efektem np. kontaktu z alergenem. Najczęstszym alergenem u najmłodszych dzieci jest białko mleka krowiego. W przeciwieństwie do ulewania refluks jest bardzo dolegliwy dla maluszka.

Podczas tej choroby dziecko odczuwa pieczenie w gardle, co sprawia, że może być płaczliwe, niespokojne, a nawet odmawiać przyjmowania posiłku. U niemowląt to schorzenie może objawiać się też gwałtownymi wymiotami tuż po jedzeniu lub w przerwach między kolejnymi posiłkami. W przypadku choroby refluksowej maleństwo częściej kaszle, nie przybiera prawidłowo na wadze, a także może mieć świszczący, charakterystyczny oddech.

Objawem towarzyszącym refluksowi mogą być też dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, takie jak kolki czy biegunki, jak również problemy skórne. Jeśli zauważysz u pociechy przedstawione objawy, jak najszybciej wybierz się do lekarza z maluszkiem w bezpiecznym wózku, np. modelu Silver Cross Reef.

Sprawdź również: Wymioty u niemowlaka – co robić, gdy dziecko wymiotuje?

Do kiedy dziecko ulewa?

Wiesz już, kiedy może wystąpić ulewanie u noworodka bądź niemowlaka. A do kiedy dziecko ulewa? Proces ten dotyka najmłodsze maluszki – noworodki od chwili urodzenia, a także niemowlęta do około 3-4. miesiąca życia. U zdrowego malca z każdym kolejnym miesiącem dolegliwość ta staje się coraz mniej dotkliwa. Zanika zupełnie, kiedy dziecko przyjmuje pozycję siedzącą, a jego przewód pokarmowy zaczyna sprawniej funkcjonować. Ma to miejsce około 6. miesiąca życia.

W skrajnych przypadkach ulewanie może występować u smyka znacznie dłużej, nawet do 18. miesiąca życia. W tym czasie malec może już swobodnie jeść posiłki w krzesełku do karmienia, takim jak wygodny model Kinderkraft Tastee. Kiedy ulewanie u maluszka przedłuża się, zawsze warto skonsultować się z lekarzem, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku i malcowi nic nie dolega.

Mama trzyma noworodka po karmieniu

Jak ograniczyć ulewanie u noworodka i niemowlaka?

Ulewanie po karmieniu piersią lub mlekiem modyfikowanym to naturalny proces, który powinien zakończyć się po kilku miesiącach. Z tej przyczyny, jeśli jesteś rodzicem pociechy, która ulewa, powinnaś uzbroić się w cierpliwość i poczekać do czasu rozszerzenia diety maluszka o pokarmy inne niż jedynie mleko.

Co na ulewanie u noworodka po karmieniu piersią?

Istnieje jednak parę sprawdzonych i bezpiecznych sposobów, które pozwolą zapobiec lub przynajmniej mocno zmniejszyć ulewanie u malców karmionych piersią. Co zatem zrobić? W celu ograniczenia ulewania u smyka warto, abyś wprowadziła częstsze karmienie, nawet co 2 godziny, np. po krótkim spacerze w wygodnym i bezpiecznym wózku, takim jak model typu 2 w 1 Skiddou Oslo+. To sprawi, że pociecha nie będzie bardzo głodna i dzięki temu będzie spokojnie ssała pierś. Dobrą metodą jest też delikatne masowanie brzuszka przed karmieniem, aby pobudzić perystaltykę jelit.

W chwili, kiedy smyk skończy pić z jednej piersi, warto go przez chwilę potrzymać w pozycji pionowej, aż do momentu, gdy malcowi odbije się połknięte powietrze. Dopiero po tym czasie zaproponuj dziecku drugą pierś. Zadbaj o to, aby maluszek jadł posiłek, gdy jest zrelaksowany i spokojny. Kiedy smyk płacze, najpierw uspokój go, np. kołysząc i przytulając w ramionach. Pamiętaj też, aby karmić malca w odpowiedni sposób. Pociecha powinna prawidłowo chwycić pierś tak, aby podczas karmienia nie połykała powietrza do żołądka. To uchroni ją przed ulewaniem, ale też kolką niemowlęcą.

Bardzo istotne jest też to, co wydarzy się po zakończeniu karmienia. Maluszka nie należy odkładać na plecki, tylko na boku, co pozwoli zapobiec potencjalnie groźnemu zakrztuszeniu się. Jeśli smyk już raczkuje, przypilnuj, aby nie robił tego chwilę po karmieniu. Nie wybieraj się od razu na spacer z malcem w wózku, nawet jeśli jest to wyjątkowo wygodny model, taki jak Peg Perego Ypsi. Warto również poczekać pewien czas z przewijaniem pociechy. Zwróć uwagę na to, aby pieluszka nie była założona zbyt ciasno i nie uciskała brzuszka.

Jak ograniczyć ulewanie po mleku modyfikowanym?

Co natomiast zrobić, gdy niemowlę bądź noworodek ulewa po zjedzeniu mleka modyfikowanego? Większość zaleceń, które można zaproponować rodzicom smyka żywionego w ten sposób, wygląda podobnie jak w przypadku karmienia piersią. Warto zatem, abyś pamiętała o częstszym karmieniu malca, najlepiej co około 2-2,5 godziny, ale niewielkimi porcjami.

Zwróć też uwagę na to, w jakiej pozycji znajduje się maluszek podczas karmienia. Jego główka powinna znajdować się nieco wyżej niż reszta ciała, w taki sposób, aby zapobiec zbyt szybkiemu wypływaniu pokarmu z butelki. Nie zaleca się podawania butelki smykowi, który jest niespokojny i płacze. Przed karmieniem warto go zatem uspokoić.

Jeśli obawiasz się, że pociecha połyka powietrze w trakcie karmienia, warto je przerwać i ułożyć maluszka pionowo, aby mu się odbiło. Rozpoczynając karmienie, sprawdź, czy butelka jest umieszczona pod odpowiednim kątem. Właściwy kąt to taki, pod którym smoczek jest wypełniony mlekiem. Zwróć też uwagę na wielkość dziurki w smoczku. Nie powinna być ona ani zbyt duża, ani za mała. Optymalny rozmiar to taki, w którym mleko samo wylewa się po przechyleniu butelki. Aby ograniczyć ulewanie u niemowląt i młodszych malców karmionych butelką, najlepiej zaopatrz się w specjalny model. Butelka antykolkowa to akcesorium, dzięki któremu szkrab nie będzie łapczywie połykać powietrza podczas karmienia.

Pamiętaj, aby po każdym karmieniu – niezależnie od tego, czy żywisz maluszka mlekiem z piersi, czy modyfikowanym – odłożyć go na boku. To szczególnie istotne w przypadku noworodków. Położenie pociechy na plecach zwiększa ryzyko zakrztuszenia się. Pozwól smykowi poleżeć przez pewien czas w spokoju. Nie zabieraj go od razu na spacer, nawet w bardzo wygodnym wózku, takim jak Kikkaboo Vicenza Premium. Nawet jeśli smyk jest bardzo aktywny i np. raczkuje, lepiej, żeby po karmieniu poleżał przez parę chwil bez ruchu.

Jeżeli pomimo starań i wprowadzenia w życie przedstawionych zaleceń szkrab nadal ulewa, warto skontaktować się z pediatrą. Lekarz może zalecić podawanie dziecku specjalnego preparatu zagęszczającego pokarm, który dodaje się do odciągniętego mleka z piersi. W przypadku malca karmionego mlekiem modyfikowanym doktor również może zalecić podawanie mleka typu AR z zawartością dodatku zagęszczającego, np. w postaci mączki chleba świętojańskiego. Preparat zagęszczający można też podawać do napoju, np. soku lub wody, a także łyżeczką w postaci gęstej papki bezpośrednio przed pojeniem, karmieniem albo podawaniem posiłku półpłynnego.

Mama karmi dziecko butelką

Kiedy ulewanie u niemowląt wymaga konsultacji z lekarzem?

Istnieją sytuacje, kiedy ulewanie u noworodka i niemowlęcia wymaga skontaktowania się z lekarzem. Podsumujemy zatem, kiedy jest to konieczne.

Obowiązkowo wybierz się do pediatry, jeśli ulewanie u szkraba jest wyjątkowo obfite i chlustające, malec jest płaczliwy, drażliwy i marudny, a także krztusi się i zachłystuje zwracanym pokarmem. Powinna Cię zaniepokoić wysoka temperatura ciała maluszka, nieprawidłowy wzrost jego masy oraz uporczywe zaparcia bądź silna biegunka. Sygnałem alarmowym jest też nietypowy kolor ulanego mleka.

Ponadto zwróć uwagę na stan skóry malca. Niekiedy mleko spływa na szyję i tył głowy wręcz w niezauważalny sposób, co może wywoływać podrażnienia. Jeśli zatem Twoja pociecha intensywnie ulewa, kąp ją codziennie, stosując delikatne kosmetyki pielęgnujące wrażliwą skórę dziecka.

Ulewanie po karmieniu piersią – już wiesz, co robić!

Obfite ulewanie u niemowląt i noworodków to niestety dość często występujące zjawisko u najmłodszych dzieci. Wiesz już, jak mu zapobiegać lub przynajmniej je ograniczyć. Jeśli jednak ulewanie jest bardzo obfite, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Czy Twoja pociecha również ulewała podczas karmienia piersią albo mlekiem modyfikowanym? Podziel się z nami swoimi doświadczeniami w komentarzu. Zobacz też bogaty asortyment sklepu BoboWózki. Wózek Junama Heart typu 2 w 1, krzesełko do karmienia, łóżeczko czy fotelik samochodowy Recaro Monza Nova 2 Seatfix 15-36 kg to zaledwie niewielka część z szerokiej gamy produktów dla noworodków, niemowląt i starszych dzieci, które ułatwiają życie całej rodzinie.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up