+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
karmienie noworodka

Karmienie noworodka: poradnik dla świeżo upieczonych rodziców

2023-12-21

Właściwe karmienie noworodka pomoże maluszkowi w zdrowym rozwoju. Zastanawiasz się, w jaki sposób i co ile karmić noworodka? Przeczytaj nasz poradnik dla świeżo upieczonych rodziców.

Kwestia karmienia noworodka często spędza sen z powiek przyszłym lub świeżo upieczonym rodzicom. W jaki sposób prawidłowo karmić maluszka? Jak często to robić, aby zapewnić mu odpowiednią ilość pokarmu? Co w sytuacji, gdy pojawią się problemy z karmieniem? Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule. Nasz poradnik pomoże Ci rozpocząć przygodę z karmieniem piersią i butelką.

karmienie-noworodka1

Podstawy karmienia piersią noworodka

Karmienie piersią noworodka jest – zgodnie z opiniami specjalistów – najlepszą metodą na zapewnienie smykowi tego, czego potrzebuje. Karmienie noworodka piersią jest zalecane przez wiele polskich i zagranicznych organizacji, w tym Amerykańską Akademię Pediatrii i WHO, jako najbardziej odpowiedni sposób żywienia noworodków, niemowląt i małych dzieci. Zaleca się karmienie tylko piersią przez pierwszych sześć miesięcy życia dziecka, a po tym czasie należy wzbogacić codzienny jadłospis o inne produkty spożywcze: artykuły zbożowe, owoce, warzywa i mięso.

Niektórym mamom karmienie piersią noworodka przychodzi z łatwością, inne natomiast potrzebują trochę czasu, aby odnaleźć się w nowej sytuacji i nauczyć się podawać w ten sposób pokarm malcowi. Jak powinno przebiegać karmienie noworodka? Na początek musisz wiedzieć, ile pokarmu powinien spożywać malec. Nie ma dokładnej rozpiski wskazującej, ile mleka wypija maluszek w czasie karmienia. Normy dotyczące tego, co ile karmić noworodka i jak wiele powinien on jeść, są tylko orientacyjne. Szacunkowe wytyczne przedstawiają się następująco:

 • 1-tygodniowy noworodek powinien jeść ok. 30-60 ml mleka,
 • 2-tygodniowy – 60-70 ml,
 • 3-tygodniowy – 80-90 ml,
 • 4-tygodniowy – 90-110 ml.

Każdy noworodek ma wrodzoną zdolność do rozpoznawania uczucia sytości i głodu, dzięki której jest w stanie zasygnalizować, kiedy należy mu podać pokarm, a kiedy jest to niepotrzebne. Maluszka należy karmić na jego żądanie. Dzięki obserwacji zachowań pociechy pomożesz jej w utrzymaniu tej naturalnej i bardzo ważnej zdolności, wspierającej zdrowy rozwój teraz i w kolejnych latach.

Poszukujesz bezpiecznych i komfortowych wózków dla dziecka? Sprawdź Venicci Tinum 3w1 z fotelikiem BeSafe iZi Go Modular X2 i-Size, Espiro Miloo 3w1 z fotelikiem Cybex Cloud G i-Size oraz Adamex Mobi New 3w1 z fotelikiem Cybex Cloud T i-Size.

Noworodek je często, ale w bardzo małych porcjach. Wynika to z wielkości jego brzuszka – jest on tak mały, że smyk nie jest w stanie jednorazowo zjeść tyle, aby pożywienie wystarczyło mu na dłuższy czas. Żeby lepiej uzmysłowić sobie, ile je noworodek, warto porównać wielkość jego żołądka z produktami spożywczymi. I tak w pierwszej dobie objętość żołądka wynosi zaledwie 5-7 ml, a jego wielkość jest porównywalna do czereśni. W kolejnych dobach zwiększa się – już po tygodniu objętość wynosi 45-60 ml, a wielkość jest porównywalna z brzoskwinią.

karmienie-noworodka-grafika

Harmonogram karmień: co ile karmić noworodka

Jak często karmić noworodka – to pytanie zadaje sobie wielu młodych rodziców. I w tym przypadku nie ma jednego wskazania, wszystko zależy bowiem od konkretnego dziecka. Orientacyjne normy przedstawiają się następująco:

 • 1- tygodniowy noworodek powinien jeść co ok. 2-3 godziny,
 • 2- tygodniowy – co 3 godziny,
 • 3-tygodniowy – co 3-4 godziny,
 • 4-tygodniowy – co 4 godziny.

Z powyższych wytycznych wynika, że podawanie brzdącowi pokarmu od średnio ośmiu do nawet dwunastu razy w ciągu dobry jest zupełnie normalne. Tak maleńkie dzieci domagają się pokarmu średnio w odstępach dwu- albo trzygodzinnych, ponieważ ich brzuszki nie są w stanie przyjąć jednorazowo większych ilości mleka, które wystarczyłyby na dłuższy czas.

Jeśli zatem kolejny raz wstajesz do maluszka w nocy w celu nakarmienia i zastanawiasz się, czy to zwyczajne działanie, to uspokajamy – tak, to, że smyk budzi się co kilka godzin głodny, jest najzupełniej normalne. Co więcej, może się zdarzyć, że maluszek woła o jedzenie jeszcze częściej, niż w powyższych normach. W takiej sytuacji nic nie stoi na przeszkodzie, abyś karmiła noworodka nawet więcej niż dwanaście razy na dobę.

Uwaga! Jeżeli maluszek woła o jedzenie mniej niż osiem razy w ciągu doby albo wydaje się niezainteresowany jedzeniem, warto zgłosić się na konsultację do lekarza. Specjalista zbada brzdąca i sprawdzi, co może być przyczyną tego stanu.

karmienie-noworodka4

Techniki karmienia piersią i butelką

Mimo że karmienie piersią noworodka to w pełni naturalny, znany od zarania dziejów sposób podawania maluszkom pożywienia, to może sprawić mamie sporo trudności. Dziecko musi nauczyć się łapać brodawkę, a kobieta odpowiednio przystawiać dziecko do piersi. Aby wspomóc ten proces, od razu po porodzie należy przystawić noworodka do ciała mamy w kontakcie skóra przy skórze na ok. 2 godziny. Dzięki temu instynkt maleństwa spowoduje, że smyk intuicyjnie zacznie przybliżać główkę w kierunku sutka i go ssać. W ten sposób pociecha zapoznaje się ze smakiem, kształtem, zapachem piersi i ciała mamy, a wkrótce też zacznie kojarzyć pierś z uczuciem sytości.

Jak karmić noworodka piersią?

Karmienie noworodka piersią rozpocznij od właściwego przystawienia go do sutka. Najpierw usiądź wygodnie. Powinnaś mieć podparte i rozluźnione plecy, a nogi oparte swobodnie o podnóżek lub podłogę. Wyjmij malca z wózka, łóżeczka albo kosza Mojżesza (sprawdź wiklinowy kosz Waldin z akcesoriami) i ułóż go brzuszkiem w swoim kierunku, w pozycji klasycznej albo krzyżowej, aby brzuszek dziecka był przytulony do brzucha mamy. Biodro, bark i główka smyka powinny znajdować się w jednej linii, co zapewni komfort dziecku. Połóż brzdąca tak, aby jego nosek znajdował się na wysokości brodawki.

Uwaga! Zajęcie wygodnej pozycji jest bardzo istotne. Karmienie może trwać dość długo, dlatego jeżeli mamie będzie niekomfortowo, może to spowodować bóle rąk, pleców i kręgosłupa.

Następnie przystaw smyka do piersi. Ułóż palce na piersi w kształt litery C albo U (z kciukiem umiejscowionym w górnej części piersi i czterema palcami pod piersią, ewentualnie kciukiem znajdującym się po zewnętrznej części piersi, a pozostałymi palcami po drugiej stronie). Dotknij brodawką rynienki pod noskiem pociechy w celu wywołania odruchu szukania sutka. Kiedy malec otworzy szeroko usta, szybkim, ale delikatnym gestem przesuń jego główkę w taki sposób, aby umożliwić mu chwycenie jak największej części brodawki.

Istnieją też inne pozycje karmienia noworodka piersią. Możesz przystawić malca do sutka, leżąc na boku albo na plecach. Popularna jest też pozycja spod pachy, w której malec jest podtrzymywany przez mamę ramieniem, leży pod pachą i ssie pierś ułożoną bliżej tej pachy. Pozwól maluszkowi ssać pierś tak długo, jak tego chce i potrzebuje. Początkowo karmienie noworodka piersią może trwać nawet 40-50 minut, ale w kolejnych dniach pobieranie pożywienia będzie odbywało się szybciej i sprawniej, co skróci czas karmienia.

Na początku podawaj brzdącowi obie piersi – najpierw jedną przez ok. 15-20 minut, a później przez taki sam czas drugą. Nie zmieniaj co chwilę piersi, ale pozwól smykowi kolejno je opróżnić. To ważne, ponieważ pod samą brodawką znajduje się bogate w cukry tzw. mleko I fazy. Już po około 2-3 minutach jedzenia malec zaczyna zasysać mleko II fazy, które jest bogate w tłuszcze. Przez częste zmienianie piersi pozbawisz maluszka wartościowych składników.

Po paru dniach, kiedy będziesz miała dostateczną ilość pokarmu, karm naprzemiennie – raz jedną, a następnie drugą piersią. Jeśli dziecko będzie miało spory apetyt, możesz znów wrócić do karmienia obiema piersiami za jednym razem.

Sprawdź ciekawe propozycje BoboWózki: wózek 3w1 Maxi Cosi Oxford z fotelikiem Maxi Cosi Pebble 360 Pro, fotelik 15-36 kg Maxi Cosi Rodifix R i-Size oraz wózek 3w1 Muuvo Quick z fotelikiem Cybex Cloud T i-Size.

karmienie-noworodka2

Jak karmić noworodka butelką?

Nie zawsze karmienie piersią noworodka jest możliwe. Czasami zdarza się, że konieczne jest karmienie malca butelką. Jak robić to prawidłowo? Przede wszystkim pamiętaj o utrzymaniu czystości – przed karmieniem umyj ręce. Do czystej butelki wlej wodę mineralną albo z kranu – na opakowaniu z mlekiem znajdziesz szczegółowe instrukcje dotyczące ilości i proporcji składników. Wodę w butelce bez smoczka ogrzej w garnuszku, podgrzewaczu albo kuchence mikrofalowej do temperatury maksymalnej 35 stopni Celsjusza. Wsyp do naczynia odmierzoną ilość mleka w proszku, wlej podgrzaną wodę i całość wymieszaj widelcem. Wlej pokarm do butelki, sprawdź temperaturę i podaj malcowi.

Pod bródką smyka połóż śliniaczek. Usiądź wygodnie i ułóż dziecko w pozycji półleżącej, z główką w zgięciu Twojego łokcia. Trzymaj butelkę w taki sposób, aby smoczek był zawsze pełny – w ten sposób zapobiegniesz połykaniu powietrza przez maluszka. Połóż smoczek na języku dziecka głęboko w buzi. Zmieniaj ramię podczas podawania pokarmu, aby zapobiec przyzwyczajaniu się brzdąca do jednej strony. Możesz dotykać smoczkiem policzka malca, aby ułatwić mu jego pochwycenie. Po posiłku zadbaj o to, aby dziecku odbiło się połknięte powietrze, co zapobiegnie kolkom. Przed włożeniem go do łóżeczka albo wózka, takiego jak bezpieczny wózek 2w1 Easywalker Harvey 5, unieś dziecko pionowo w górę, ułóż na swoim ramieniu i przerzuć jego rączki przez bark.

Jak często karmić noworodka?

Na to, co ile karmimy noworodka, wpływa zapotrzebowanie smyka. Podawaj mu pierś albo butelkę w zależności od jego potrzeb i chęci jedzenia, czyli nawet co 1 godzinę. W sytuacji, gdy pociecha śpi ponad 4 godziny w nocy i ponad 3 godziny w dzień, a w Twoich piersiach jest dużo pokarmu, zbudź malca. Dzięki ssaniu pozbędziesz się nadmiaru pożywienia i poczujesz ulgę.

Pamiętaj! Karm smyka minimum 8 razy na dobę. Do chwili ustabilizowania się laktacji na właściwym poziomie dla dziecka, często opróżniaj piersi. Miej na uwadze, że brzdąc potrzebuje coraz więcej mleka z każdym dniem, a im częściej karmisz, tym więcej pokarmu wytwarzasz.

Rozwiązywanie problemów z karmieniem

Wiesz już, jak karmić noworodka w prawidłowy sposób. Niestety, czasami, nawet pomimo właściwego postępowania, proces ten wiąże się z pewnymi trudnościami. Jak im zapobiegać? Przede wszystkim staraj się zrelaksować podczas karmienia piersią. Napięcie mięśni rąk, pleców i karku może wpłynąć negatywnie na przepływ hormonów z mózgu do piersi, a w efekcie prowadzić nawet do problemów z laktacją.

Zadbaj też o prawidłowe nałożenie ust maluszka na brodawkę. Ważne jest, aby smyk objął buzią dużą część brodawki – jeśli przystawi się za płytko, może to prowadzić do bólu piersi. Buzia powinna być szeroko otwarta, a kąt między wargami musi być rozwarty (powinien wynosić ok. 160 stopni). Górna i dolna warga powinny być wywinięte, a broda i nosek malca powinny mieć bliski kontakt z piersią.

Jeśli zastanawiasz się, czy karmienie noworodka przebiega w prawidłowy sposób, zwróć uwagę na kilka aspektów. Sprawdź zatem, czy:

 • słyszysz połykanie mleka przez malca,
 • zauważasz zmianę rytmu ssania – najpierw powinnaś zaobserwować szybkie ruchy żuchwy, a później, po wystąpieniu wypływu, staną się one głębokie i wolniejsze,
 • pociecha ssie przynajmniej przez 10 minut każdą pierś,
 • rytm zassań względem połknięć powinien wynosić 3:1, 2:1 albo 1:1,
 • brzdąc wykonuje długie serie zassań, wynoszące od około 10 do 30 zassań na serię.

Jeśli zaobserwujesz powyższe czynności, to znak, że dziecko prawidłowo spożywa pokarm, a w efekcie otrzymuje wystarczającą ilość pożywienia. Jeżeli jednak odczuwasz trudności, które Cię frustrują i stresują, nie bój się prosić o pomoc. To całkowicie normalne – wiele kobiet, zwłaszcza tych, które zostały mamami po raz pierwszy, ma wiele obaw i problemów w tym zakresie.

Pamiętaj! Najważniejsze, aby w takich sytuacjach się nie załamywać, tylko poprosić o pomoc, gdy tego potrzebujesz. Położna albo doradca laktacyjny udzielą Ci indywidualnych porad, które pomogą Ci dostarczyć smykowi pożywienia, jakiego potrzebuje.

Karmienie noworodka powinno być przyjemnością, a nie bólem czy przyczyną stresu. Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące sygnały lub gdy podejrzewasz, że dziecko je za mało, reaguj szybko! Nie dopuść, aby maluszek był głodny – to może wpłynąć na jego zdrowie i prawidłowy rozwój.

karmienie-noworodka3

Karmienie noworodka – kilka słów na koniec

Już wiesz, jak karmić noworodka piersią i butelką, a także co ile karmić noworodka, by malec się najadał, a tym samym rozwijał się prawidłowo. W razie jakichkolwiek problemów z laktacją i karmieniem, nie bój się skorzystać z porad położnej, lekarza albo doradcy laktacyjnego. Dzięki temu zapewnisz smykowi to, co najlepsze. Podziel się również z nami swoimi doświadczeniami w tej kwestii w komentarzu – czy karmienie noworodka sprawiało Wam kłopot? Jeśli tak, to jak sobie z nim poradziłaś? Twoje doświadczenia mogą być bardzo przydatne dla innych mam.

Zobacz również bogaty asortyment sklepu BoboWózki. Znajdziesz w nim produkty dziecięce wybrane przez ekspertów. To bezpieczne i przydatne sprzęty oraz akcesoria, które sprawią, że każdy Wasz dzień będzie wspaniałą przygodą. Zobacz zatem wózek 2w1 Bebetto Flavio Choco, krzesełko do karmienia Stokke Tripp Trapp, łóżeczko dostawne 5w1 Osann oraz setki innych wyjątkowych produktów.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up