+30 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
wymioty u niemowlaka

Wymioty u niemowlaka – co robić, gdy dziecko wymiotuje?

2021-07-15

Wymioty u noworodka to jedna z najczęstszych obaw, która pojawia się w głowach młodych rodziców. Gdy niemowlę wymiotuje, można u niego podejrzewać lekką niestrawność, alergię lub zaburzenia żołądkowe towarzyszące zapaleniu ucha. Wymioty u niemowlaka – kiedy warto udać się do lekarza?

Spis treści:

Wymioty u niemowlaka – częsta przypadłość u najmłodszych

Odkąd Twoje maleństwo pojawiło się na świecie, starasz się o nie dbać najlepiej, jak potrafisz. Mimo iż dostarczasz mu wszystkich składników odżywczych z pożywieniem, troszczysz się o spokojny sen i wzmacniasz jego odporność, nawet w wieku kilku tygodni lub miesięcy Twojego maluszka może dopaść choroba. Katar, kaszel lub wymioty u noworodka mogą zdarzać się stosunkowo często, dlatego warto poznać najczęstsze przyczyny występowania popularnych objawów. Dlaczego niemowlę wymiotuje?

niemowlę wymiotuje

Ulewanie, a wymiotowanie u niemowlaka

Zwłaszcza na początku rodzicielskiej drogi niektóre nietypowe objawy i zachowania dziecka mogą budzić w rodzicach znaczny niepokój. Tym, co łatwo pomylić i uznać za przejaw choroby, jest ulewanie. Jak rozróżnić ulewanie, a wymiotowanie u niemowlaka? Ulewanie to bezbolesny, naturalny proces cofania się pewnej ilości pokarmu, spowodowany niedojrzałością układu pokarmowego. Zwykle zanika w okolicy 5. miesiąca życia, gdy maluszek zaczyna samodzielnie siadać. W określonych sytuacjach może przerodzić się w refluks, czyli chorobę żołądkowo-pokarmową, która wymaga specjalistycznego leczenia.

Wymioty u noworodka – co może być ich przyczyną?

Jeżeli noworodek wymiotuje, przyczyną takiego stanu może być niestrawność pokarmowa po zjedzeniu nowego rodzaju pokarmu lub nieświeżego dania. Jeśli niemowlę wymiotuje po karmieniu sporadycznie, nie powinno to budzić u rodziców większych obaw. Zdarza się, że noworodek wymiotuje, gdy jest przeziębiony lub w trakcie ząbkowania. Wymioty mogą być też objawem zapalenia ucha, towarzyszyć silnemu kaszlowi, zwłaszcza suchemu, a nawet być efektem tzw. choroby lokomocyjnej.

Nawracające wymioty u maluszka mogą wskazywać na zakażenie rotawirusami. Dziecko może mieć odruch wymiotny, gdy dokucza mu gęsty katar, a wydzielina spływa mu po tylnej ścianie gardła lub blokuje drogi oddechowe. Niektóre maluszki reagują wymiotami w konsekwencji alergii lub długotrwałej infekcji. Ok. 2–3 miesiąca życia może występować chlustające wymiotowanie niemowląt. Jest ono charakterystycznym objawem przerostowego zwężenia odźwiernika, czyli końcowej części żołądka. Chlustające wymiotowanie niemowląt rozpoznaje się w badaniu USG jamy brzusznej i wymaga ono pilnej interwencji chirurgicznej.

noworodek wymiotuje

Niemowlę wymiotuje po karmieniu – czy to powód do niepokoju?

Jeśli maluch zwraca niedawno spożyty posiłek krótko po karmieniu, warto skonsultować tę sytuację z lekarzem pediatrą. Gdy noworodek wymiotuje po mleku modyfikowanym, być może konieczna jest zmiana dotychczas stosowanego mleka na inne. Wymioty u noworodków mogą być rzadko spowodowane występowaniem niedrożności lub zwężenia dwunastnicy. To prawdopodobnie efekt problemów z jelitem cienkim, niedrożności smółkowej lub choroby Hirschsprunga. W każdej z tych sytuacji bobas wymaga leczenia i opieki lekarskiej, dlatego ważne jest jak najpilniejsze zdiagnozowanie przyczyny dolegliwości.

Co robić, gdy niemowlę wymiotuje po karmieniu?

Jeżeli Twoja pociecha cierpi z powodu wymiotów, najważniejsze jest to, aby nie dopuścić do jej odwodnienia. Już nawet jednodniowe wymioty mogą doprowadzić do znacznego osłabienia organizmu maleństwa, a nawet konieczności hospitalizacji. To szczególnie groźne, jeśli wymiotom towarzyszy biegunka. Gdy maluch jest odwodniony i potrzebuje więcej odpoczynku, zapewnij mu najwyższy komfort podczas spacerów – przyda się regulowana spacerówka z szerokim daszkiem przeciwsłonecznym, np. Cybex Priam 2.0 DJ Khaled, która ułatwi odpoczynek i drzemkę.

Jeśli noworodek wymiotuje po mleku modyfikowanym, niezbędna może być wizyta u pediatry lub dietetyka. Być może Twój bobas w ten sposób manifestuje alergię na białka mleka krowiego. Wówczas jego jadłospis będzie wymagał modyfikacji, które warto przeprowadzić pod okiem fachowca, by maleństwu nie zabrakło żadnych składników odżywczych. Na spacery z maluszkiem wybieraj się z wózkiem o pojemnym koszu zakupowym, w którym zmieścisz butelkę do karmienia, ulubione, lekkostrawne przegryzki i pojemnik z kawałkami owoców dla starszaka. Idealny do tych celów będzie wózek 2w1 Inglesina Aptica Duo.

Maluch zwraca część mleka zaraz po jedzeniu? By zapobiec ulewaniu i uniknąć zakrztuszenia, wyposaż swojego smyka w wózek z doskonałą amortyzacją. Easywalker Harvey3 Premium umożliwi Ci swobodne przemieszczanie się nawet na bardzo wyboistym podłożu, bez obaw o ulewanie i nadmierne potrząsanie noworodkiem. Wymioty mogą przytrafić się również wtedy, gdy Twoje maleństwo przeziębi się lub ma zapalenie ucha. Warto chronić je przed ostrym wiatrem i deszczem oraz niskimi temperaturami – pomoże w tym wózek głęboko-spacerowy Peg Perego GT4, który został wyposażony w obszerną gondolę i budkę przeciwsłoneczną, z wielopoziomową opcją regulacji jej ułożenia.

W sytuacji, gdy noworodek wymiotuje po mleku modyfikowanym, konieczna może być kilkukrotna zmiana mleka, by w końcu znaleźć to właściwe. Jeżeli wymiotom towarzyszy wysypka lub Twoje dziecko jest płaczliwe i marudne, być może są to oznaki alergii na nowe składniki jadłospisu. Rozszerzaj dietę maluszka powoli, możesz zapisywać podawane nowe posiłki, by móc na bieżąco reagować na niepokojące zmiany. Wózek Tako Laret Premium GT posiada zapinany kosz na drobiazgi, w którym bez trudu schowasz różne ulubione smakołyki niemowlęcia, niezależnie od aktualnych warunków atmosferycznych i temperatury na zewnątrz.

Nudności i wymioty mogą towarzyszyć Twojemu dziecku w trakcie podróżowania samochodem. Zadbaj o komfortowy i bezpieczny fotelik dla swojego maleństwa. Możesz wybrać kompaktowy zestaw, który umożliwi sprawne zamontowanie fotelika na ramie wózka, np. Cybex Priam 2.0 Simply Flowers. W przypadku nieco starszych pasażerów pomocne może być podróżowanie w nocy i praktykowanie lekkostrawnych posiłków, które dziecko zjada dłuższą chwilę przed wyruszeniem w drogę. Fotelik z regulowanymi zagłówkami, np. Concord Transformer ITech pomoże dopasować poszczególne parametry do wzrostu i masy ciała dziecka, by podróż była dla niego w pełni komfortowa.

wymioty u noworodka

Wymioty u niemowlaka – rodzicu, reaguj!

Nudności i wymioty to jedne z bardziej uciążliwych i przykrych objawów, które mogą pojawiać się już u bardzo maleńkich niemowląt. Wymioty mogą oznaczać zatrucie pokarmowe, być znakiem, że w organizmie niemowlęcia rozwija się infekcja. Wymiotowanie towarzyszy niekiedy ząbkowaniu, może się wiązać z nietolerancją pokarmową lub alergią na nowe składniki diety. Jeśli Twoje dziecko często wymiotuje, skontaktuj się z pediatrą i wykonaj niezbędne badania, by poznać przyczynę dolegliwości. Szybka reakcja na niepokojące objawy to pewność, że Twój maluch będzie bezpieczny i uniknie długotrwałego leczenia!

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2021 BoboWózki
social mail
social up
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.