+30 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Choroba lokomocyjna dzieci

Choroba lokomocyjna u dzieci - jak sobie z nią radzić

2020-06-19

Podstawowe informacje

Kinetoza jest chorobą, która wiąże się ze złym samopoczuciem w trakcie przemieszczania się środkami lokomocji. Może obejmować wszystkie pojazdy lub tylko niektóre. Niekiedy dziecko źle reaguje na jazdę samochodem, ale dobrze czuje się w autobusie czy pociągu. Może być również zupełnie odwrotnie. Obecnie w aptekach można kupić leki na tę chorobę, co doskonale się przydaje na czarną godzinę lub sytuację, kiedy naturalne sposoby zawodzą. Kinetoza może objawiać się na wiele różnych sposób, to nie tylko wymiotowanie w czasie jazdy. Dziecko może odczuwać ból brzucha, mieć zawroty głowy, a nawet ślinotok. Maluszka mogą również oblewać zimne poty. Niekiedy symptomy te są tak delikatne, że rodzicom ciężko jest ustalić przyczynę złego samopoczucia dziecka. Jako eksperci zawsze zalecamy jazdę tyłem tak długo, jak będzie to możliwe, jednak w przypadku kinetozy dziecko może reagować gorzej i bardziej intensywnie na jazdę tyłem, warto mieć to na uwadze. Dobrym rozwiązaniem jest zakup fotelika obrotowego, by móc sprawdzić reakcję dziecka i dostosować warunki do jego potrzeb. W przypadku jazdy przodem warto zadbać o to, by fotelik był umieszczony na środku tylnej kanapy, jeśli jest ona trzyosobowa. Wówczas dziecko widzi drogę przez przednią szybę, a nie tylko szybko mijające obok widoki. Jeśli nie, fotelik powinien znajdować się za fotelem pasażera. Pomocne mogą okazać się także foteliki samochodowe z głębokim zagłówkiem, które ograniczają pole widzenia dziecka. Przyjdzie do najbliższego Wam salonu BoboWózki, nasi eksperci z pewnością doradzą Wam i pomogą w wyborze!

Jak sobie radzić z kinetozą?

Kinetoza u dzieciNa początku warto pamiętać o tym, żeby bezpośrednio przed zaplanowaną podróżą dziecko nie jadło obfitego posiłku. Zawroty głowy i nudności przy chorobie lokomocyjnej w połączeniu z pełnym brzuszkiem mogą wywołać niebezpieczne w czasie jazdy wymioty. Kierowca powinien jeździć spokojnie, unikając gwałtownych przyspieszeń i hamowań, by jazda była jak najbardziej płynna. Warto spróbować zakleić dziecku plasterkiem pępek. Niektórzy uważają to za mit, który nie ma żadnego potwierdzenia. Inni rodzice chwalą tę metodę jako najlepszy lek świata na chorobę lokomocyjną. Szczelne zaklejenie pępka plastrem nie kosztuje wiele i nie wymaga medycznego przeszkolenia, a może sprawdzi się i u Was? Przed podróżą możecie podać dziecku herbatkę miętową lub rumiankową, które mają działanie uspokajające.

Sposoby z apteki

Kinetoza

Jeśli Wasze dziecko pomimo zastosowania się do powyższych wskazówek wciąż cierpi w czasie jazdy samochodem lub innymi środkami transportu, wskazane jest udanie się do apteki. Po rozmowie z farmaceutą z pewnością uda się znaleźć odpowiedni preparat, który będzie w stanie zapewnić maluszkowi i Wam spokojną jazdę. W aptece dostępne są różnego typu opaski uciskowe, ale także tabletki, krople syropy o działaniu antyhistaminowym. Substancje te blokują receptory histaminowe, których pobudzenie doprowadza do skurczu mięśni gładkich, zwiększania wydzielania soku żołądkowego oraz śluzu na błonach śluzowych. W efekcie dochodzi do objawów kinetozy o różnym nasileniu.

Czyszczenie fotelika

Choroba lokomocyjna dzieciKiedy zdarzy się, że dziecko w czasie jazdy zwymiotuje, trzeba dokładnie wyczyścić fotelik, by wyeliminować ryzyko namnażania się bakterii. Z reguły tapicerki są łatwe do demontażu i można to zrobić bez większych trudności. Przy zakupie fotela producent dołącza instrukcję obsługi, w której musi znajdować się część dotycząca czyszczenia. Tapicerki fotelików najczęściej pierze się ręcznie lub przeznacza do prania bez wirowania w temperaturze 30-60°C. Jeśli zabrudzeniu uległ fotelik, warto go zdemontować i dokładnie wyczyścić za pomocą szmatki z użyciem łagodnego detergentu i ciepłej wody. Można również zaopatrzyć się w pokrowce frotte, które wystarczy zdjąć do prania i wyprać w pralce zgodnie ze wskazaniami na metce.

 

A jakie są Wasze sposoby na radzenie sobie z tą chorobą lokomocyjną Waszych dzieci?

Zapraszamy Cię do dołączenia do naszej Grupy na Facebooku.
Publikujemy tam treści niedostępne nigdzie indziej: konkursy, porady ekspertów, ciekawe dyskusje, interesujące opinie. Dołącz do naszej społeczności!

 

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2021 BoboWózki
social mail
social up
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.