+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
pielęgnacja noworodka

Pielęgnacja noworodka – jak dbać o higienę maluszka?

2023-05-31

Prawidłowa pielęgnacja noworodka jest ważna dla zdrowia, higieny i komfortu maleństwa. Dowiedz się, jak bezpiecznie i prawidłowo pielęgnować skórę, oczy i pępek swojej pociechy.

Spis treści:

Codzienna pielęgnacja noworodka – o czym pamiętać?

Pojawienie się w domu noworodka to wielka radość dla rodziny, ale i nieco stresu, zwłaszcza dla rodziców witających swą pierwszą pociechę. Wynika on z niepewności co do właściwego pielęgnowania maluszka. Młodzi rodzice zastanawiają się, czy wszystko robią prawidłowo i czy, mimo najlepszych chęci, nie zaszkodzą czymś smykowi.

Zastanawiasz się, jak pielęgnować noworodka? Nie obawiaj się – nie jest to trudne, a dzięki naszym wskazówkom szybko nauczysz się, jak robić to właściwie. Pamiętaj o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim miej na uwadze, że skóra noworodka nie jest w pełni dojrzała. Ma cienki, mało elastyczny i delikatny naskórek. Ma też inny odczyn pH, przez co jest podatna na uszkodzenia. Prawidłowa pielęgnacja wspiera jej naturalny, właściwy rozwój oraz zapobiega uszkodzeniom. Pozwala zachować higienę, a tym samym zdrowie i dobre samopoczucie malca.

Pielęgnacja noworodka to jednak nie tylko sposób na zachowanie dobrego zdrowia, samopoczucia i higieny, ale też okazja do zacieśnienia więzów bliskości między maluszkiem a opiekunem oraz uczenia się siebie nawzajem. Zmęczenie, stres i niepewność nie pomagają w wykonywaniu wszystkich rytuałów. Na pielęgnację malca najlepiej zatem przeznaczyć taki moment w ciągu dnia, kiedy zarówno pociecha, jak i rodzice są zadowoleni, najedzeni, wyspani i gdy nic ich nie pospiesza.

Podczas pielęgnacji pociechy stosuj jedynie te kosmetyki i preparaty lecznicze, które są niezbędne. Zdrowa dziecięca skóra radzi sobie ze środowiskiem bez pomocy preparatów kosmetycznych.

produkty do pielęgnacji noworodka

Przewijanie noworodka

Przewijanie stanowi jeden z najistotniejszych, jeśli nie najważniejszy punkt w codziennej pielęgnacji noworodka. Pieluszkę należy zmieniać nawet kilkanaście razy w ciągu doby. W ten sposób zapobiegniesz odparzeniom i podrażnieniom delikatnej skóry pociechy. Większość dostępnych w sklepach pieluszek ma specjalny żółty pasek, dzięki któremu sprawdzisz stopień zawilgocenia. Jeśli zmienia swój kolor na zielony, to oznacza, że dziecko ma mokrą pieluchę i należy je przewinąć.

Regularne przewijanie malca jest niezwykle ważne. Należy to systematycznie robić zarówno w domu, jak i w podróży w foteliku, np. modelu Maxi Cosi 360 Pro Family Pebble 360 Pro z bazą FamilyFix 360 Pro. Kontakt delikatnej skóry noworodka z zamoczoną lub zabrudzoną pieluszką jest na tyle szkodliwy, że może powodować bolesne zmiany. Warto zatem zadbać o pieluszki w odpowiednim rozmiarze, które nie wywołują uczulenia i skutecznie chłoną wilgoć.

Ponadto w wyprawce każdego rodzica powinny znaleźć się waciki bawełniane służące do czyszczenia skóry po każdej zmianie pieluszki (nie zaleca się stosowania mokrych chusteczek) oraz bambusowa bądź tetrowa pieluszka do osuszania umytej skóry. Konieczna jest też maść ochronna zabezpieczająca skórę malca przed drażniącym działaniem moczu i kału. Warto też zaopatrzyć się w preparat (najlepiej w postaci atomizera), który złagodzi odparzenia pieluszkowe.

Sprawdź również: Jak przewijać noworodka w prawidłowy sposób?

Pielęgnacja oczu noworodka

W codziennej higienie i pielęgnacji maleństwa nie wolno zapominać o oczach. W ich kącikach gromadzi się wydzielina, którą trzeba usuwać na bieżąco. W przeciwnym razie może dojść do rozwoju bakterii, a w efekcie do powstania infekcji. Przed rozpoczęciem zabiegu pielęgnacyjnego, starannie umyj ręce wodą z mydłem. Przemywanie wykonuj rano i wieczorem.

Bezpieczna i skuteczna pielęgnacja oczu noworodka nie jest trudna. Najpierw ułóż maluszka na płaskiej powierzchni, najlepiej na przewijaku. Delikatnie przechyl na bok główkę malca, a następnie namocz wacik w soli fizjologicznej albo przegotowanej, letniej wodzie i lekko przetrzyj oczka od strony zewnętrznej do wewnątrz. Dzięki temu unikniesz rozprowadzania bakterii i brudu. Jeśli chcesz ponownie przetrzeć oczka pociechy, użyj nowego wacika. Wszystkie ruchy wykonuj delikatnie. Aby malec poczuł się bezpieczniej, wolną dłonią lekko gładź i otulaj jego główkę oraz czule do niego przemawiaj.

Nie używaj do przemywania mocnego roztworu z rumianku, który może wywołać reakcję alergiczną. Nie stosuj tradycyjnych chusteczek higienicznych, chusteczek dla niemowląt ani mydła. Środki te mogą przyczyniać się do podrażnienia śluzówki.

Pielęgnacja skóry noworodka

Istnieje przekonanie, że codzienna pielęgnacja noworodka nie wymaga kąpieli, ponieważ w ten sposób zmywa się warstwę ochronną z jego skóry. Obecnie odchodzi się jednak od tych teorii. Aktualnie uważa się, że można, a nawet zaleca się codziennie kąpać nawet najmłodsze dzieci. Kosmetyki dla niemowląt, o ile są stosowanie w małych ilościach, są w pełni bezpieczne dla ich skóry. Są one przystosowane do wrażliwej, wymagającej skóry malca, a przez to nie powinny jej podrażniać.

Właściwa pielęgnacja noworodka po urodzeniu obejmuje staranne umycie skóry. Co istotne, proces ten powinien być uzależniony od potrzeb i stanu skóry malca. Codzienna pielęgnacja skóry noworodka polega na umyciu pupy i twarzy oraz kąpielach tak często, jak to konieczne. Maluszka należy kąpać w wanience noworodkowej, w ogrzanym pomieszczeniu. Temperatura wody powinna być zbliżona do temperatury ciała i wynosić około 37°C.

Zanurz w wodzie dziecko, cały czas podtrzymując je lewym przedramieniem, a myj prawą ręką. Zasada ta dotyczy osób praworęcznych – jeśli jesteś leworęczna, trzymaj pociechę prawą ręką, a myj lewą. To łatwy, bezpieczny, a przy tym komfortowy sposób mycia smyka. Kąpiel powinna być krótka. Zacznij mycie od miejsc najczystszych, a zakończ na najbrudniejszych. Mycie włosków i główki nie wymaga stosowania specjalnych kosmetyków – możesz stosować dowolne preparaty przeznaczone dla noworodków.

kąpanie noworodka w wanience

Myj dziecko gołymi rękami, a dopiero po nabraniu doświadczenia, możesz zacząć stosować miękkie rękawice kąpielowe albo myjki. Wraz ze wzrostem i rozwojem pociechy pielęgnacja noworodka zacznie nabierać cech zabawy. Maluchy zwykle bardzo lubią kontakt z wodą. Aby jeszcze bardziej uprzyjemnić im ten czas, możesz wykorzystać zabawki przeznaczone do użycia w wodzie, dostosowane do wieku Twojej pociechy.

Po kąpieli wyjmij maluszka z wody i staranie osusz jego ciałko ręcznikiem. Nie omijaj zagłębień i fałdek. Po zakończeniu wieczornej kąpieli możesz od razu przemyć oczka dziecka. U dziewczynek przemyj też szparę sromową przegotowaną wodą.

Jeśli jesteś młodym, niedoświadczonym rodzicem i obawiasz się kąpieli w wanience w pierwszych dniach życia maluszka, możesz wykonać mycie uproszczone. W tym celu przygotuj na przewijaku suchy ręcznik, a obok połóż ręcznik zwilżony wodą oraz ręcznik bądź myjkę namoczoną w wodzie z płynem do kąpieli. Rozbierz malca, ułóż go na suchym ręczniku i umyj ręcznikiem zamoczonym w płynie.

Najpierw przetrzyj czyste, a na końcu najbardziej brudne części ciała. Następnie delikatnie zmyj płyn wilgotnym ręcznikiem i osusz ciałko – suchym. Zamiast ręczników możesz zastosować tetrowe pieluszki, które dobrze wchłaniają płyny.

Przeczytaj także: Jak powinna wyglądać pierwsza kąpiel noworodka?

Pielęgnacja pępka noworodka

Pielęgnacja noworodka po urodzeniu, zwłaszcza w pierwszych dniach życia maleństwa, nie może obejść się bez właściwego zadbania o pępek i kikut pępowinowy. Dzięki dbałości o ich czystość zmniejszasz ryzyko zakażenia. Toaletę kikuta wykonuj kilkukrotnie w ciągu dnia, np. po spacerze w wygodnym wózku Anex E/Type 2023, starannie przecierając całą jego powierzchnię płynem o właściwościach dezynfekcyjnych.

Szczególną uwagę poświęć miejscom odklejania się kikuta tuż przy skórze. Pielęgnacja pępka noworodka musi być kontynuowana nawet po odpadnięciu kikuta, aż do czasu całkowitego wygojenia pępka.

Po umyciu pozostaw pępek odsłonięty, aż do jego wyschnięcia. Po kilku dniach kikut po prostu odpadnie. Jeśli zauważysz stan zapalny, ropną wydzielinę bądź zaczerwienienie w tym miejscu, jak najszybciej udaj się do pediatry na wizytę kontrolną.

jak dbać o pupę noworodka

Jak pielęgnować pupę noworodka?

Aby zadbać o właściwą higienę, a co za tym idzie – zdrowie i bezpieczeństwo maluszka, nie zapominaj o myciu pupy. Toaletę pośladków należy wykonywać tyle razy w ciągu doby, ile jest to konieczne, ponieważ noworodek karmiony piersią może robić kupkę kilkanaście razy w ciągu doby. Gdy na spacerze Twoja pociecha zapełni pieluszkę, po powrocie do domu jak najszybciej umyj pupę malca.

Podstawą pielęgnacji dziecięcej pupy powinna być woda z łagodnym płynem myjącym dla noworodków, jednakże w razie potrzeby, gdy nie ma dostępu do wanienki z wodą, np. podczas dłuższego spaceru w wózku Anex E/Type z fotelikiem Cybex Cloud Z2 lub Thule Urban Glide 2, do toalety, można wykorzystać chusteczki nawilżane.

Jeśli pupa maluszka jest podrażniona albo zaczerwieniona, toaletę wykonuj częściej. W razie konieczności stosuj preparaty ochronne na pośladki. Pamiętaj również, że w przypadku gojenia zaczerwienień tylnej części ciała malca istotne jest wietrzenie oraz osuszanie pupy przy swobodnym dostępie powietrza.

Na wrażliwej, delikatnej dziecięcej skórze pośladków mogą pojawiać się odczyny alergiczne. Ich przyczyny są różne – mogą być wywołane użytym rodzajem chusteczek nawilżanych i pieluch, stosowanymi kosmetykami pielęgnacyjnymi, a nawet środkami piorącymi do ubranek. Wszystkie niepokojące zmiany na skórze należy zgłosić lekarzowi pediatrze.

Pielęgnacja noworodka: dłonie, paznokcie, stopy

Ważnym etapem pielęgnacji noworodka jest zadbanie o jego stopy, dłonie i paznokcie. Zaciśnięte piąstki maluszka mogą kryć spore ilości paproszków, pyłków czy zlepionych nitek, będących efektem wilgotnej skóry. Pielęgnacja noworodka po urodzeniu wymaga zatem regularnego i częstego sprawdzania czystości stópek, dłoni i przestrzeni między paluszkami. Jeśli zauważysz na nich zanieczyszczenia, delikatnie usuń je wodą z ewentualnym dodatkiem płynu dla niemowląt.

Newralgicznym punktem zabiegów pielęgnacyjnych malców są paznokcie. O ile to możliwe, nie zaleca się obcinania paznokci w pierwszych tygodniach życia maleństwa. Młode paznokcie mają tendencję do kruszenia się i dopiero kiedy stwardnieją, można je delikatnie obciąć. Wykorzystaj do tego celu specjalne nożyczki dla noworodków. Są one niewielkie i mają zaokrąglone końcówki, co zapobiega zranieniu maluszka. Nie stosuj obcinaczy do paznokci. Dziecięce paznokcie obcinaj na prosto, bez wycinania boków, gdyż może się to skończyć ropnymi zmianami na palcach.

obcinanie paznokci noworodka

Pielęgnacja noworodka – już wiesz, jak robić to dobrze

Prawidłowo przeprowadzona pielęgnacja noworodka zapewnia bezpieczeństwo i higienę maluszkowi, co przekłada się na jego zdrowie i dobre samopoczucie. Dzięki przedstawionym wskazówkom z pewnością codzienne pielęgnowanie skóry, pępka czy oczu Twojej pociechy stanie się łatwiejsze, a kąpiel będzie miłym czasem, który jeszcze bardziej Was do siebie zbliży. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości i dylematów związanych z pielęgnacją noworodka warto porozmawiać z lekarzem pediatrą albo prowadzącą położną.

A jak to wygląda u Was – czy etap noworodkowej pielęgnacji macie już za sobą, czy to dopiero przed Wami? Podziel się z nami swoimi doświadczeniami w komentarzu. Zobacz również bogaty asortyment produktów w sklepie BoboWózki. Znajdziesz w nim akcesoria i sprzęty przeznaczone zarówno dla noworodków, jak i niemowląt i dzieci w starszym wieku. Wózek Recaro Sadena albo Bebetto Yoddi w zestawie z fotelikiem Britax Baby-Safe 5Z, łóżeczko, krzesełko do karmienia i fotelik samochodowy Maxi Cosi Pearl 360 Pro sprawią, że codzienne życie Twojego maluszka i całej rodziny stanie się bardziej komfortowe.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up