+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Jak powinna wyglądać pierwsza kąpiel noworodka?

Jak powinna wyglądać pierwsza kąpiel noworodka?

2021-01-25

Pierwsza kąpiel noworodka, mimo ogromnej dawki niepewności u świeżo upieczonych rodziców, może okazać się okazją do budowania więzi pełnej poczucia bliskości i bezpieczeństwa. Noworodek może wydawać się tak kruchy, że boimy się go wziąć na ręce. Jak wykąpać noworodka?

Pierwsza kąpiel noworodka – nauka opieki nad maluszkiem

Okres ciąży to czas przygotowania na przyjście Twojego dziecka. Przeczytane poradniki, zajęcia w szkole rodzenia oraz garść dobrych rad od rodziny i znajomych, mogą wydawać się wystarczające, by zmierzyć się z opieką nad niedawno urodzonym maleństwem. Często bywa jednak inaczej – lęk przed wzięciem maluszka na ręce pojawia się nie tylko u dziadków, ale i samych rodziców. Pierwsza kąpiel także może być nieco stresująca i nasuwać wiele nurtujących pytań. Jak kąpać noworodka, by czynności higieniczne były jednocześnie przyjemnością i zabawą?

Kiedy pierwsza kąpiel noworodka

Jak wykąpać noworodka? Kilka pomocnych faktów

Każdy noworodek jest niezwykle delikatny. Odbiera świat wszystkimi swoimi zmysłami i reaguje na nawet najdelikatniejszy dotyk. Nie zawsze mycie, przewijanie lub zmiana ubranka spotykają się z zadowoleniem – płacz jest naturalną reakcją na to, że dziecko nie czuje się komfortowo i w ten sposób komunikuje swoje potrzeby. Wielu specjalistów radzi, by dotyk i chwyt osoby opiekującej się noworodkiem był pewny i spokojny, a przy tym delikatny. Jak tego dokonać, gdy sami czujemy się wyjątkowo niepewnie?

Kąpiel noworodka to nie tylko podstawowy zabieg pielęgnacyjny. To także czas budowania więzi, pogłębiania bliskiej relacji z opiekunem, a także okazja do wspólnej zabawy. Niemowlę w ciepłej wodzie czuje się rozluźnione i zrelaksowane, może się zdarzyć, że uśnie w trakcie kąpieli. Przyjemna w dotyku woda uspokaja i pomaga wyciszyć się maluszkowi przed nocnym odpoczynkiem. Wykorzystaj ten moment i znajdź optymalny sposób na kąpiel Twojego niemowlęcia!

Jak często kąpać noworodka?

Czy noworodek potrzebuje codziennych kąpieli? Odpowiedź na pytanie jak często kąpać noworodka jest podzielona. Większość pediatrów zaleca, by kąpiel odbywała się 2–3 razy w tygodniu do momentu rozpoczęcia raczkowania. Zbyt częste kąpiele w ciepłej wodzie mogą naruszać naturalną barierę ochronną dziecka i powodować zmiany na skórze. Do mycia dobrze jest stosować delikatne, nieperfumowane płyny lub mydła, a w przypadku dzieci skłonnych do podrażnień – specjalne emolienty.

Kiedy pierwsza kąpiel noworodka?

Często zdarza się, że Twoje maleństwo po raz pierwszy było myte już w szpitalu. Położne delikatnie opłukują i przecierają noworodka, by nie usunąć mazi płodowej, która działa na skórę maluszka jak naturalny emolient. Pierwsza kąpiel zwykle przypada na moment powrotu z dzieckiem ze szpitala – służy zmyciu szpitalnych bakterii z ciała noworodka. Jest to bardziej opłukiwanie niż mycie, by oswoić dziecko z wodą i przyzwyczaić do zabiegów pielęgnacyjnych.

Jak kąpać noworodka

Jak przygotować się do kąpieli?

Pierwsza kąpiel noworodka wymaga przygotowania niezbędnych akcesoriów. Potrzebna będzie specjalna wanienka lub wiaderko do mycia noworodka. Połóż także w zasięgu dłoni miękki ręcznik, waciki oraz tetrową pieluchę, a także termometr. Kąpiel nie musi odbywać się w łazience – dla większej wygody możesz ją przeprowadzić w kuchni lub pokoju – tam, gdzie masz dobry dostęp do wody i odpowiednią ilość miejsca. Temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić około 25°C.

Temperatura wody do kąpieli noworodka

Woda do kąpieli niemowlęcia nie może być ani zbyt zimna, ani gorąca. Przyjmuje się, że powinna mieć około 37°C – tyle, co temperatura ciała noworodka. Pomocą w szykowaniu kąpieli dla dziecka będzie termometr, na którym zaznaczono optymalną temperaturę. Zwracaj też uwagę na reakcje samego maluszka – niektóre noworodki preferują nieco cieplejszą wodę, a na tę rekomendowaną reagują płaczem.

Tradycyjną metodą sprawdzania, czy temperatura wody do kąpieli noworodka jest optymalna, jest dotknięcie wody łokciem lub przedramieniem. Czas trwania kąpieli na początku nie powinien wynosić więcej, niż 3–5 minut. Daj czas maleństwu na oswojenie się z nową sytuacją i polubienie zabawa z wodą.

Jak kąpać noworodka? Właściwe trzymanie

Pozycja dziecka podczas kąpieli różni się od tego, czy używasz klasycznej wanienki, wiaderka do kąpania lub wanienki ze specjalną wkładką dla maluszka. Nie nalewaj zbyt dużo wody do wanienki i trzymaj w bezpiecznym ułożeniu głowę dziecka. Na dno wanny możesz włożyć miękki kocyk lub tetrową pieluszkę. Jeśli zdecydujesz się na ułożenie noworodka na brzuchu, ułóż dłoń i nadgarstek pod pachami i ramionami dziecka, a kciuk pod lub w pobliżu jego podbródka. Możesz także ułożyć maleństwo na plecach, podtrzymując dłonią główkę, by nie doszło do zakrztuszenia.

Nie obawiaj się, że woda naleje się noworodkowi do uszu. Po wyjęciu maluszka z wody osusz je delikatnie, by uniknąć stanu zapalnego w przewodzie słuchowym. Dziecko może być ułożone na boku lub mieć zmienianą pozycję w trakcie mycia, by łatwiej było opłukać wszystkie części ciała. Z czasem sam się przekonasz, co najbardziej lubi Twoje dziecko i będziesz mógł za nim podążać.

Jak często kąpać noworodka

Dziecięca kąpiel – zabawa i doświadczanie

Pamiętaj, że zabiegi pielęgnacyjne związane z noworodkiem powinny być przyjemnością dla rodziców i dziecka. Nie rób nic na siłę i nie przejmuj się, gdy pierwsza kąpiel nie będzie taka, jak sobie wymarzyłeś. Podczas mycia zadbaj o miejsca, w których może zbiegać się brud i resztki pokarmu – szyja, okolice uszu, twarz dziecka i miejsca intymne to strefy, które wymagają szczególnej uwagi. Delikatne mycie głowy zapobiega powstawaniu ciemieniuchy. Możesz umyć maleństwo przy pomocy dłoni lub miękkiej ściereczki – tak, aby wszystkim było wygodnie.

Rodzicielstwo to niesamowita przygoda i doświadczenie, które zyskujesz na całe życie. Kiedy pierwsza kąpiel noworodka zakończy się pomyślnie, a Ty nabierzesz wprawy w zabiegach higienicznych, możesz ją zakończyć delikatnym masażem przy użyciu delikatnego olejku. Gdy po kąpieli przychodzi czas na przytulanie i usypianie, możesz włączyć delikatne światło i włączyć spokojną muzykę. Wspólny czas spędzony z noworodkiem to tworzenie więzi i prawdziwej przyjaźni z rodzicem.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up