Skorzystaj z '50 za 500zł' tel. 504 77 30 60, 690 617 236
+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj

Stękanie noworodka podczas snu – jak sobie poradzić?

2024-11-13

W pierwszych tygodniach życia Twoje dziecko może wydawać niepokojące dźwięki, których być może się nie spodziewałeś. Ciche stękanie, wzdychnięcia, ciężkie oddechy czy pomrukiwania są jednak zwykle elementem naturalnego procesu rozwoju. Stękanie noworodka podczas snu – czy to normalne i kiedy niemowlęce odgłosy powinny zaniepokoić?

Spis treści:

Pierwsze tygodnie życia dziecka to ciągły proces poznawania się malucha z otoczeniem i jego opiekunami. Kilkudniowy smyk zadziwia swoich rodziców nowymi umiejętnościami, bardzo szybko się zmienia, a jego ciało rośnie z każdym tygodniem.

Zanim Twoja pociecha przyszła na świat, z pewnością przygotowywałeś się na jej narodziny, czytałeś poradniki i uczestniczyłeś w szkole rodzenia. Nie sposób jednak przewidzieć wszystkich sytuacji – gdy rodzi się noworodek, rodzice są zaskoczeni mnogością zadań i obowiązków, a także nowych sytuacji, w których się znajdują.

Najbardziej niepokoi ich stan zdrowia niemowlaka i to, czy jego rozwój przebiega prawidłowo. Niekiedy podczas zasypiania lub zabawy na podłodze bobas zaczyna postękiwać i wydawać nietypowe odgłosy. Większość z tych dźwięków nie stanowi powodu do niepokoju, lecz dobrze jest nauczyć się rozróżniania ich, aby reagować w porę na ewentualne problemy zdrowotne. Dlaczego niemowlę stęka przez sen i czy zawsze trzeba reagować, gdy noworodek wydaje dźwięki podczas snu?

stekanie noworodka podczas snu

Czy stękanie noworodka przez sen jest normalne?

Być może nikt nie uprzedzał Cię, że Twoje maleństwo będzie wydawać z siebie nietypowe dźwięki w czasie zabawy, jedzenia lub spania. Po powrocie do domu ze szpitala zaskakuje Cię mnogość odgłosów, które wydobywa z siebie noworodek. Na szczęście zróżnicowane postękiwanie wcale nie oznacza, że dziecko jest chore lub ma problemy rozwojowe. Tak naprawdę każdy maluszek w ciągu drzemki, nocnego snu lub nawet zabawy potrafi popiskiwać, stękać lub kwilić, by po chwili ponownie zamilknąć i przespać kilka godzin.

Okazuje się, że w większości sytuacji to typowy stan fizjologiczny. Stękanie niemowlaka podczas snu zazwyczaj obserwuje się w określonych fazach snu i nie musi występować każdej nocy.

stękanie noworodka podczas snu grafika

Jeżeli jednak niemowlę wierci się i stęka przez sen, a przy tym płacze i ma problemy z wypróżnieniem lub nietypowe odgłosy występują wyłącznie po jedzeniu, przyjrzyj się dobowemu rytmowi smyka. W razie potrzeby skonsultuj swoje wątpliwości z lekarzem pediatrą.

Stękanie u dziecka – przyczyny

Dlaczego noworodek wydaje dźwięki podczas snu? Stękanie dziecka w dzień lub w nocy może mieć wiele przyczyn. Gdy niemowlę stęka, może to być jego potrzeba nawiązania kontaktu werbalnego z mamą lub tatą, albo sposób na okazywanie emocji. Co jeszcze?

  • Niemowlę wierci się i stęka przez sen w pierwszych tygodniach życia głównie przez to, że jego układ nerwowy i cały organizm nadal intensywnie się kształtują. Gdy w czasie porodu noworodek opuszcza bezpieczną przestrzeń w brzuchu mamy, wszystko staje się nowe, obce i nierzadko trudne do zrozumienia. Zanim jego mózg i ciało przyzwyczają się do liczny bodźców zewnętrznych, może zająć to nawet kilka miesięcy.
  • Odpowiedź, dlaczego niemowlę stęka przez sen wiąże się też z potencjalnym przebodźcowaniem układu neurologicznego. Bardzo często niemowlak stęka i napina się w nocy, gdy jego dzień był pełen wrażeń, bardzo intensywny, a malec doświadczał wielu niespodziewanych dźwięków czy kolorów.
  • Niekiedy niemowlę stęka, kiedy w jego życiu następuje kolejny skok rozwojowy. To trudny czas dla całego organizmu, który zużywa siły do budowania masy mięśniowej, nauki samodzielnego stawania lub siadania, albo procesu wyrzynania się kolejnych mlecznych zębów. Wówczas ciało niejako odreagowuje ogrom emocji w czasie snu i wówczas maleństwo stęka lub wzdryga się przy najmniejszym odgłosie. W większości sytuacji stan ten normuje się już po kilku dniach lub tygodniach, jednak może powracać.
  • Okazuje się, że niemowlę stęka przez sen gdy zjadło bardzo obfity posiłek. Może to wiązać się ze spożywaniem zbyt dużych porcji jedzenia przed drzemką lub nocnym odpoczynkiem. Wówczas jego niedoskonały jeszcze układ trawienny sygnalizuje przeciążenie poprzez możliwe wzdęcia lub uczucie przesadnego nasycenia.
  • Gdy niemowlę stęka i napina się w nocy, ale także w godzinach popołudniowo-wieczornych możesz podejrzewać kolki. To ogromny problem wszystkich rodziców, gdyż ich etiologia nie jest do końca znana. Podejrzewa się, że biorą się z niedojrzałości układu trawiennego i nerwowego, ewentualnego przebodźcowania lub zbyt intensywnego reagowania dziecka na otoczenie. Może łączyć się z wzdęciami i bólem brzuszka, a lekarstwem okazuje się przytulanie, noszenie i kołysanie, niekiedy ciepła kąpiel lub okłady z termoforu.
stekanie noworodka podczas snu przyczyny infografiki

Dlaczego niemowlę pręży się i stęka podczas snu?

Jeśli zauważasz, że niemowlę stęka całą noc, może to sygnalizować możliwe problemy zdrowotne. Stękanie bywa objawem bólu brzuszka, który związany jest z chorobami wirusowymi, bakteryjnymi bądź alergią pokarmową.

Prężenie się po zjedzeniu określonych składników bywa potęgowane przez wysypkę skórną, czerwone plamy na skórze lub płacz niemowlęcia. Gdy zauważysz choć jeden z tych symptomów, dobrze jest wybrać się do pediatry, by uniknąć dalszego rozwoju choroby.

Przeczytaj też: Jak powinien spać noworodek? Prawidłowa pozycja do snu

Niemowlę stęka całą noc – jak poprawić jego jakość snu?

Jeśli Twoje dziecko stęka przez sen, spróbuj zastosować proste metody, które ulżą bobasowi i sprawią, że jego nocny odpoczynek będzie bardziej efektywny. Niekiedy wystarczy zmiana drobnych nawyków, innym razem wprowadzenie mądrej rutyny lub ponowne zaaranżowanie dziecięcego pokoju, by wygodniej było uspokoić niemowlę i przygotować je do snu. Wielu rodziców poleca także dokładniejsze przeanalizowanie diety ukochanego smyka, by zadbać o lekkostrawne menu wieczorową porą. Co jeszcze?

Wieczorne wyciszenie

Być może powodem wydawania licznych odgłosów przez niemowlę jest przebodźcowanie. Jeśli Twój noworodek stęka przez sen, zadbaj o jego wyciszenie przynajmniej godzinę przed planowanym zaśnięciem. Niektórym smykom pomaga krótka kąpiel, innym zapewnienie w sypialni niskiej temperatury i właściwej wilgotności powietrza. Jeszcze innym – spokojne czytanie książek, słuchanie audiobooków lub uspokajającej muzyki.

Wszystkie te czynności wygodnie zaplanujesz z praktycznym i łatwym do regulacji łóżeczkiem dostawnym, takim jak model Lionelo Timon, który zagwarantuje stały kontakt ze smykiem o każdej porze nocy.

Masaż

Nawet amatorski i krótki masaż działa leczniczo i uspokajająco na organizm maluszka. Stękanie noworodka podczas snu bywa mniejsze, gdy będziesz dyskretnie nacierać brzuszek smyka zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a także masować nóżki i rączki.

Delikatne masowanie pomaga usuwać nadmiar gazów z brzuszka, może niwelować kolki i usuwać napięcie mięśniowe. Dotyk rodzica sprawia, że malec się wycisza i lepiej reaguje na bodźce docierające z zewnątrz.

Karmienie niemowlęcia

Na codzienną kondycję malca wpływają różne czynniki, w tym dieta oraz sposób karmienia. Stękanie niemowlaka podczas snu będzie mniejsze, gdy podczas karmienia piersią ograniczysz połykanie powietrza przez malucha. Gdy niemowlak pije mleko z butelki, istotna jest właściwa średnica smoczka i należyty kąt nachylenia główki bobasa, by łatwo było mu chwytać smoczek.

Być może dziecko stęka przez sen po obfitym lub wzdymającym jedzeniu – nowe składniki pokarmowe wprowadzaj powoli, a przy tym obserwuj, jak działają na układ trawienny Twojej pociechy. Czasem wystarczy kilka tygodni opóźnić rozszerzanie diety, by uzyskać zaskakująco pozytywne efekty.

Zobacz też: Masaż Shantala dla niemowląt – jak go wykonać w domowych warunkach?

stękanie noworodka podczas snu

Stękanie u noworodka – kiedy warto udać się do lekarza?

Jeżeli Twój noworodek wydaje dźwięki podczas snu lub płacze, a jego sen przerywany jest przez częste, niespodziewane pobudki – nie czekaj, aż objawy same ustąpią. Czasami kilka niewielkich czynności sprawi, że Wasz codzienny odpoczynek będzie o wiele bardziej efektywny. Kiedy iść do lekarza? Zawsze wtedy, gdy prężeniu się i stękaniu towarzyszy wysoka temperatura ciała. Kontroli wymagają też wymioty i biegunka, gdyż potrafią one szybko doprowadzić do odwodnienia niebezpiecznego dla zdrowia i życia niemowlaka.

Idź do specjalisty, gdy objawy utrzymują się przez kilka dni i nasilają się. Nie ignoruj zmiany zachowania smyka, gdy przestał przesypiać całe noce, nie chce jeść lub płacze w czasie karmienia piersią.

Oznaką możliwej choroby bywa wzdęty brzuszek, wysypka, zmiany na skórze lub przyspieszony oddech. To sytuacje, w których lepiej przeciwdziałać, niż leczyć, gdyż szybka reakcja może pomóc Wam w bezproblemowym pozbyciu się dolegliwości.

Noworodek wydaje dźwięki podczas snu – co jeszcze może Cię zaskoczyć?

Niemowlę stęka przez sen, gdyż czasami nie potrafi inaczej komunikować się ze światem zewnętrznym. Jego dyskretne lub głośne gaworzenie, czy popiskiwanie to pierwsze etapy rozwoju mowy. Z czasem nieskładne dźwięki zamieniają się na pojedyncze sylaby i krótkie słowa. O wiele prościej postępujące zmiany będziesz obserwować wtedy, gdy malec będzie odpoczywać blisko Ciebie – np. w praktycznym łóżeczku dostawnym do łóżka rodziców Chicco Next2me Forever, dostępnym w kilku atrakcyjnych kolorach.

Równie zaskakującym zjawiskiem, jak samo stękanie, jest odruch Moro, który obserwuje się zwłaszcza w pierwszych tygodniach życia niemowlaka. Objawia się spontanicznym podnoszeniem rączek przez bobasa nad głową i nagłym napinaniem ciała, gdy poczuje się zagrożone, niespodziewanie dotknięte lub do jego uszu dotrze ostry dźwięk. To naturalny proces obronny, który utrwalił się w ludzkim ciele od zarania wieków – na szczęście nie jest dla szkraba niebezpieczny i z czasem całkowicie zanika.

Nie zdziw się, jeśli Twoje maleństwo będzie także w nocy budzić się płaczem lub krzykiem. Podobnie jak my – dorośli – przetwarza on wiadomości z minionego dnia i może śnić bardzo barwnymi snami. Wówczas pomocne okazuje się ciasne zawijanie maleństwa z pachnący rodzicem kocyk lub zagwarantowanie smykowi dyskretnego światła w sypialni, by nie budził się w całkowitych ciemnościach.

stekanie noworodka podczas snu

Już wiesz, co oznacza stękanie noworodka podczas snu i jak pomóc dziecku!

Stękanie i popiskiwanie niemowlęcia zwykle nie stanowi powodu do niepokoju. To typowe zachowanie dojrzewającego malucha, którego organizm nieustannie się zmienia i dostosowuje do coraz to nowej się rzeczywistości. Stękanie podczas zasypiania bywa jednocześnie oznaką zaniepokojenia, bogatych marzeń sennych lub przebodźcowania maluszka podczas intensywnego dnia na placu zabaw. Czasami stanowi objaw zbliżającego się bądź trwającego skoku rozwojowego, a także – choć na szczęście o wiele rzadziej – nadciągającej infekcji i złego samopoczucia.

Stękanie dziecka powinno zaniepokoić zawsze wtedy, gdy towarzyszą mu inne nietypowe objawy. Symptomami, z którymi dobrze jest zwrócić się do lekarza specjalisty, są z pewnością kolki, wymioty, biegunka, a także trudności z wypróżnianiem i wzdęty brzuszek.

Warto zasięgnąć porady eksperta, jeżeli Twoja pociecha ma wydłużające się kłopoty z zasypianiem, nie chce jeść lub miewa trudności z wyciszeniem się przed kolejnymi codziennymi czynnościami. Aby prościej reagować na potrzeby dziecka i być zawsze w pobliżu, zwłaszcza w nocy, przyda się praktyczna dostawka do łóżka, taka jak Kinderkraft Neste Up, zaprojektowana z myślą o estetycznym wykończeniu dziecięcego kącika do zabawy i odpoczynku. Odwiedź nasz bogato wyposażony sklep BoboWózki i wybierz niezawodne akcesoria, dzięki którym wygodniej zajmiesz się opieką nad ukochanym maleństwem!

Przeczytaj też: Wzdęcia u noworodka – sposoby na dolegliwości brzuszka

 


Bibliografia:

  1. Bałanda A., Opieka nad noworodkiem, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2023
  2. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/96023,jak-postepowac-z-niespokojnym-noworodkiem
  3. https://fizjomed.pro/rehabilitacja-niemowlat/prezenie-sie-niemowlaka/

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up