+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
noworodek w pieluszce

Jak przewijać noworodka w prawidłowy sposób?

2022-03-11

Przewijanie noworodka to jedna z najczęstszych czynności, którą rodzice wykonują nawet kilkanaście razy w ciągu doby. Podczas przewijania niemowlęcia ważna jest nie tylko odpowiednia pielęgnacja miejsc intymnych, ale także dbałość o bezpieczeństwo maluszka i właściwe ułożenie ciała dziecka. Jak prawidłowo przewijać noworodka w domu, w samochodzie i podczas spaceru?

Spis treści:

Jak przewijać noworodka?

Już w trakcie przygotowywania się do nowej roli rodzica lub zajęć w szkole rodzenia przyszli rodzice powinni nauczyć się, jak przewijać noworodka. Dla wielu osób to zupełna nowość – jeśli w Twoim domu nie było maleńkich dzieci, nowonarodzone niemowlę może wydawać się bardzo kruche i delikatne. Niektórzy dorośli mają obawy przed pierwszymi zabiegami pielęgnacyjnymi, dlatego wiedzę, jak przewinąć dziecko, dobrze jest zdobyć poprzez przewijanie specjalnych lalek lub poprosić o krótkie szkolenie zaprzyjaźnionych rodziców innego maleństwa.

Informacje, jak prawidłowo przewijać noworodka pojawiają się w wielu poradnikach i popularnych serwisach dla rodziców. Jednak tak naprawdę pierwsze dni o narodzinach Twojego smyka pozwolą Ci nauczyć się właściwej opieki nad ukochanym maleństwem i poczuć pewnie w roli mamy lub taty. Pamiętaj przy tym, że masz prawo czuć się niepewnie i nieporadnie – nie bój się prosić o pomoc i daj sobie czas, by zyskać niezbędne doświadczenie. Przygotowaliśmy krótki poradnik jak przewijać noworodka i o czym pamiętać w pierwszych tygodniach życia dziecka – oto kilka porad, które z pewnością warto znać!

Jak często przewijać noworodka?

Przewijanie kilkudniowego maluszka to zadanie, które warto powtarzać nawet kilkanaście razy w ciągu dnia. Noworodek stosunkowo często oddaje mocz i w ciągu pierwszych dób wydala smółkę. Pierwsze kupki noworodka to ważny sygnał dla rodziców i pediatrów, że maluch rozwija się zdrowo. Smółka jest czarna lub czarnozielona i ma gęstą konsystencję, niczym smoła. Dzieci urodzone w terminie zwykle wydalają smółkę w pierwszej dobie, wcześniaki – mogą wydalać ją kilka dni później.

Jeszcze podczas pobytu w szpitalu lekarze zalecają rodzicom obserwować kupkę i oddawanie moczu przez noworodka. Wyniki warto zapisywać na kartce, by w razie potrzeby skonsultować swoje wątpliwości z lekarzem. Jeśli maluch wydala mocz i kał zgodnie z normą, nie musisz się martwić – wystarczy, że przewiniesz swojego smyka przed każdym karmieniem, zakładaj sucha pieluszkę po wieczornej kąpieli i zmieniaj ją w nocy, gdy bobas  obudzi się na karmienie. Staraj się zadbać o suchą pieluszkę przed podróżą samochodem – także wtedy, gdy korzystasz z dobrze wentylowanego i bezpiecznego fotelika Besafe iZi Go Modular X1.

Aby wiedzieć, jak przewijać dziecko, musisz zacząć od skompletowania niezbędnej wyprawki. W zestawie pielęgnacyjnym musi znaleźć się kilka najważniejszych przedmiotów – część z nich będziesz używać przy każdej zmianie pieluszki, inne przydadzą się okazjonalnie, gdy Twój bobas będzie mieć podrażnioną skórę lub dojdzie do bolesnego odparzenia. Zestaw dla bobasa możesz kupić jeszcze na etapie ciąży – przydadzą się też łóżeczko niemowlęce i lekki w prowadzeniu wózek, taki jak Muuvio Trick 3w1 z zestawie z fotelikiem Avoinaut Pixel.

Przewijak

Jak przewijać noworodka, by zapewnić mu bezpieczeństwo i zdrową pozycję? Przewijak to najważniejsze narzędzie do opieki nad kilkumiesięcznym smykiem. Większość modeli dostępnych na rynku ma kształt prostokąta z nieznacznie zaokrąglonymi i nieco uniesionymi brzegami. Klasyczny przewijak to rodzaj nakładki, którą możesz umieścić na łóżeczku. Możesz także zdecydować się na wersję z komodą, w której schowasz dziecięce ubranka i na której postawisz najczęściej używane kosmetyki. Na czas spaceru miej w swojej torbie specjalną matę – schowasz ją w dziecięcej torbie i zawiesisz na ramie wózka, np. wygodnego Maxi Cosi Street Plus z fotelikiem Coral 360.

Przewijak, który montujemy na łóżeczku niemowlęcym, to znaczna wygodna dla mam po cesarskim cięciu. Pomaga odciążyć kręgosłup i przybrać bezpieczną pozycję w trakcie przewijania niemowlęcia. To także w pełni bezpieczna opcja dla noworodka i kilkutygodniowego szkraba. Jednak maluszek, który potrafi już samodzielnie przekręcić się z pleców na bok lub brzuszek, musi być stale asekurowany przez rodzica i nie może być zostawiony na przewijaku bez opieki, aby nie doszło do niebezpiecznego upadku.

jak-przewijac-noworodka

Pieluchy

Oprócz wiedzy, jak przewinąć dziecko, powinniśmy zastanowić się nad rodzajem pieluszek, które chcemy używać. Wybór pieluch jest ogromny – możesz zdecydować się na pieluchy tetrowe, bambusowe, postawić na różnego rodzaju pieluchy wielorazowe ze specjalnymi wkładami lub wybrać pieluchy jednorazowe. Tu także masz kilka rodzajów pieluch do wyboru – klasyczne pieluchy w odpowiednim rozmiarze, pieluchy wykonane z materiałów z recyklingu, pieluchy dla alergików lub pieluchomajtki, które sprawdzają się zwłaszcza u starszaków. Jednorazowe pieluchy lub pieluchomajtki miej ze sobą podczas spacerów, gdy przemieszczasz się na przykład nowoczesnym wózkiem spacerowym Maxi Cosi Lila XP Plus.

Jeśli Twój wybór padnie na pieluchy jednorazowe, zapoznaj się z ich rozmiarówką. Na początku będzie potrzebować produktu oznaczonego numerem 0 lub 1, na niektórych opakowaniach dodatkowo pojawia się określenie „new born”. Jeżeli nadal jesteś niepewny co do właściwego zakupu, skorzystaj z podpowiedzi w postaci wagi dziecka, podanej na opakowaniu. Zwykle już po kilku tygodniach zmienisz pierwsze pieluchy na większy rozmiar. Na tym etapie możesz zaopatrzyć się w większe opakowania – Twój smyk zazwyczaj korzysta z tego samego rozmiaru nawet przez kilka miesięcy, a wielopaki to zdecydowana oszczędność pieniędzy i czasu na robienie zakupów.

Kosmetyki do pielęgnacji

Przewijanie noworodka polega nie tylko na zmianie mokrejj pieluszki. To także okazja, by dokładnie umyć pupę dziecka i zabezpieczyć ją przed ewentualnymi podrażnieniami. Każde niemowlę inaczej reaguje na substancje, zawarte w pieluszkach, użyte do wyprodukowania proszków do prania lub środki higieniczne. Jeśli pupa malucha zbyt długo styka się z przepełnioną pieluchą, może dojść do podrażnienia lub odparzenia, które wymaga zastosowania specjalnych kosmetyków. Z tego powodu wybierz dla swojej pociechy fotelik samochodowy, wykonany z oddychających materiałów, np. Avionaut Maxspace Comfort System.

Najczęściej stosowane kosmetyki do opieki nad niemowlęciem to kremy na odparzenia i specyfiki, które działają nawilżająco i kojąco na delikatną skórę bobasa. Niekiedy pomocne są specjalne pudry lub zasypki, których zadaniem jest wysuszenie i szybsze gojenie się zmian na pupie smyka. Przed zakupem konkretnego kremu zapoznaj się z jego składem i wybierz taki, który jest przeznaczony specjalnie dla niemowląt.

Chusteczki – suche i nawilżane

Pupę Twojego maluszka możesz myć na kilka sposobów. Największa popularnością cieszą się w ostatnim czasie nawilżane chusteczki, które pozwalają szybko uporać się z dziecięcą kupką i odświeżyć skórę bobasa. Warto mieć je ze sobą na spacerach i podczas podróży samochodem, okazują się nieocenioną pomocą podczas mycia dziecięcych rączek po zabawie w piaskownicy i gdy chcesz szybko wyczyścić twarz dziecka po posiłku. Kupuj zawsze te, które nie mają licznych konserwantów i zbędnych substancji zapachowych. Schowaj jedną zapasową paczkę w pojemnym koszu zakupowym Twojego wymarzonego wózka, np. Baby Jogger City Select z lekką, aluminiową ramą.

Jeżeli z jakiegoś powodu chcesz uniknąć stosowania chusteczek nawilżanych, przydadzą Ci się zwykłe, suche chusteczki oraz bawełniane waciki. Wystarczy, że będziesz trzymać obok przewijaka termos z ciepłą wodą i zwilżonymi wacikami bez trudu umyjesz pupę maluszka. Niektórzy rodzice praktykują mycie pupy swojej pociechy pod bieżącą wodą – to wygodna opcja, gdy maluszek zrobi dużą kupkę, która wymaga także przebrania odzieży.

Ubranka dla malucha

Zastanawiasz się, jak przewinąć noworodka? Nawet jeśli wydaje Ci się, że pieluszka jest prawie sucha, a jej zmiana zajmie Cię dosłownie kilkanaście sekund, miej zawsze przy sobie zapasowy komplet ubrań. Dość często zdarza się, że Twoja pociecha kręci się i nie chce współpracować przy przewijaniu, w efekcie czego pieluszka nie jest idealnie zapięta. Wówczas bardzo łatwo o zmoczenie kaftanika lub spodenek czy zabrudzenie ich kupką.

Większość maluszków nie lubi zmiany ubranek – przesuwają się przy tym i marudzą, dlatego dobrze jest połączyć tą czynność ze zmianą pieluszki. Zazwyczaj inne ubranka sprawdzają się w ciągu dnia i na spacerze, inne zaś ubierasz maluchowi do snu. Bywa, że maluch zesika się na przewijaku, gdy próbujesz założyć świeżą pieluchę – wówczas zmiana pajacyka może być nieunikniona. Zmiana pieluchy może być także konieczna na spacerze – by było to łatwiejsze wybierz wózek z szeroką gondolą, która ochroni maluszka przed wiatrem i chłodem, np. Espiro Next Up Limited Dragonfly.

Jak przewinąć noworodka – przystępujemy do działania

Gdy już wiesz, jak często przewijać noworodka, możesz przystąpić do pierwszej samodzielnej zmiany pieluszki. Zadbaj o to, by w pomieszczeniu było dostatecznie ciepło – noworodki stosunkowo szybko się wychładzają, a typowym objawem, że Twojemu maluszkowi jest zimno, jest… czkawka.

Przygotowanie miejsca

Ułóż wszystkie najważniejsze przybory i przedmioty w zasięgu ręki. Nigdy nie zostawiaj maluszka samego na przewijaku, nawet na kilka chwil. Jeśli przewijasz maleństwo wieczorem lub w nocy, skorzystaj z delikatnego źródła światła – może to być niewielka, przenośna lampka nocna lub girlanda świetlna, która daje miłe, delikatne światło. Na przewijaku ułóż specjalny podkład lub pieluszkę, by bobasowi nie było zimno.

Zdejmowanie ubrania i pieluchy

Gdy Twój smyk leży już bezpiecznie na przewijaku lub macie, rozepnij zatrzaski lub odepnij guziki, które znajdują się w kroku. Uwolnij nóżki i upewnij się, że ubranko jest dostatecznie wysoko zawinięte, by nie ubrudziło się od zawartości pieluszki. Po podwinięciu ubranka powyżej pępka i odpięciu pieluszki oceń rodzaj i zawartość pieluszki, a następnie delikatnie zwiń pieluchę z całą jej zawartością.

Czyszczenie pupy i miejsc intymnych

Kiedy uda Ci się delikatnie zdjąć starą pieluszkę, przetrzyj dokładnie pupę dziecka i okolice miejsc intymnych. Zadbaj o czystość w pachwinach, a gdy brzegi ubranek uległy zabrudzeniu, zmień odzież na nową. Jeśli spodziewasz się córeczki upewnij się, że wiesz jak przewijać noworodka dziewczynkę – musisz wyjątkowo dokładnie wymyć okolice ujścia cewki moczowej i warg sromowych, by nie doszło do zakażenia lub infekcji układu moczowego.

Jak przewijać noworodka chłopca? Twój synek potrzebuje dokładnej pielęgnacji skóry wokół jąder i moszny, a także specjalnej troski o czubek penisa. By zachować higienę prącia, nie trzeba odciągać napletka, wystarczy umyć genitalia w ten sam sposób, co resztę ciała. Gdy skóra malucha jest już czysta i sucha, możesz nałożyć na nią niewielką ilość kremu natłuszczającego lub maści, która pomoże zwalczyć ewentualne odparzenie. Kosmetyki te nie musisz aplikować każdorazowo – są niezbędne tylko wtedy, gdy na skórze pojawią się niepokojące zmiany lub obserwujesz nadmierne przesuszenie.

Ubieranie pieluszki i odzieży

W momencie, gdy skóra jest czysta, możesz ubrać maluszkowi świeżą, suchą pieluchę. Wsuń jej tylną część pod plecy. Nigdy nie unoś nóżek dziecka, postaraj się delikatnie przekręcić jego ciało w obie strony, wsuwając po kawałku pieluchę na swoje miejsce. Pielucha powinna być zapięta w taki sposób, by nie krępować ruchów dziecka i nadmiernie go nie uciskać, ale też na tyle mocno, by pewnie trzymać się na swoim miejscu. Na koniec ubierz czyste ubranko – Twoja pociecha jest gotowa na dalsze aktywności!

jak-przewijac-noworodka

Jak komfortowo przewijać niemowlaka?

Przewijanie dziecka to czynność, którą wykonujesz wielokrotnie podczas pierwszych lat życia Twojego maleństwa. Pamiętaj, że zarówno Ty, jak i Twoje dziecko uczycie się nowych zwyczajów i nie wszystko musi wam się od razu udać. By maluszek chętniej poddawał się zabiegom pielęgnacyjnym, możesz włączyć w tle spokojną muzykę, włączyć delikatniejsze światło i ograniczyć liczbę bodźców. Zadbaj także o własny komfort – ustaw przewijak tak, aby nie trzeba było nadmiernie się schylać i aby Twoje plecy były zawsze w bezpiecznej pozycji. Masz sprawdzone sposoby na szybkie przewijanie niemowlęcia? Podziel się nimi z pozostałymi rodzicami w komentarzu poniżej i pomóż im jeszcze lepiej zajmować się swoim maleństwem!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up