+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
10 zasad higieny osobistej dla dzieci

10 zasad higieny osobistej dla dzieci – jak nauczyć dziecko dbania o higienę?

2022-07-13

Mycie rąk, zębów, włosów… Każdy człowiek powinien znaleźć 10 zasad higieny osobistej. Pozwalają one nie tylko poczuć się lepiej na co dzień, ale również funkcjonować w społeczeństwie i dbać o zdrowie. Zobacz, jakie to zasady i jak przekonać dzieci do ich przestrzegania!

Spis treści:

10 zasad higieny osobistej dla dzieci

Na wstępie warto dodać, że nie są to tylko zasady higieny dla dzieci. Większość z nich sprawdza się również w dorosłym życiu. Im wcześniej wejdą dzieciom w nawyk, tym łatwiej będzie je wprowadzić do codzienności bez konieczności upominania malców!

Mycie rąk przed jedzeniem

To zasada, która jest szczególnie ważna w obecnych czasach. Nie brakuje wirusów, bakterii i pasożytów, które mogą poważnie zaszkodzić dziecku, zwłaszcza chodzącemu np. do placówki, na sale czy place zabaw. Dbanie o higienę warto więc rozpocząć od nawyku mycia rąk zarówno po powrocie do domu, jak i po zabawie czy przed jedzeniem. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko zarażenia groźnymi patogenami. Dotyczy to zwłaszcza takich sytuacji jak letnie wycieczki, np. na Kinderkraft 4Trike rowerek biegowy 3w1. W trakcie podróży warto mieć ze sobą również środek do dezynfekcji, aby wyczyścić ręce dziecka przed przekąską.

Dbanie o czystość skóry

Po każdej większej aktywności warto zachęcać dziecko do kąpieli lub nawet szybkiego prysznica. Dotyczy to jednak nie tylko jazdy na rowerze, zabaw czy spacerów, ale również podróży. Dłuższa jazda w foteliku samochodowym, nawet tak komfortowym, jak Concord Transformer XT Plus fotelik dla dzieci 15–36 kg, jest dla skóry wyzwaniem. Warto uczyć dziecko, jak unikać dyskomfortu związanego z nieprzyjemnym zapachem, wysypką czy swędzeniem skóry spowodowanych poceniem się.

10-zasad-higieny-osobistej

Higiena włosów i skóry głowy

Niemniej istotna jak higiena skóry ciała jest higiena włosów i skóry głowy. To tutaj często osadza się wiele zanieczyszczeń. Spocona skóra zaczyna nie tylko swędzieć, ale i nieprzyjemnie pachnieć, a włosy wyglądają niekorzystnie. W efekcie może rozwinąć się nawet bolesna infekcja. Z tego powodu zasady higieny osobistej dla dzieci powinny obejmować również regularne mycie skóry głowy, włosów oraz szczotkowanie.

Higiena intymna

Warto nauczyć dziecko, jak powinno postępować w toalecie, w którym kierunku się podcierać. Niemniej istotne jest nauczenie go, w jaki sposób myć okolice intymne. Dzieci szybko zaczynają odczuwać wstyd i mają potrzebę samotności podczas kąpieli, dlatego nauka takich zasad jest szczególnie ważna.

Higiena jamy ustnej

Dbanie o jamę ustną warto zacząć od pierwszego ząbka. Wtedy też można zaplanować pierwszą profilaktyczną wizytę u dentysty. Następnie warto uczyć malucha szczotkowania jamy ustnej, a także nitkowania przestrzeni między zębami. Przydadzą się szczoteczka elektryczna i dobrej jakości pasta!

Higiena snu

Podstawowe zasady higieny osobistej powinny dotyczyć również snu. Choć wiele maluchów śpi z rodzicami, warto budować w nich nawyk spania we własnym łóżku – choć oczywiście nie na siłę. Łóżeczko powinno być przewiewne, jak Graco Contour Electra łóżeczko turystyczne, a pościel niezbyt gruba, aby dziecku było wygodnie. Wtedy sen jest zdrowy!

Dbanie o czystość odzieży i bielizny

Zasady higieny osobistej dla dzieci powinny obejmować też dbałość o strój. Naucz malucha, że bieliznę należy zmieniać codziennie i jak rozpoznawać, że ubranie wymaga wymiany. Pokaż też, że warto w ten sam sposób dbać m.in. o pościel albo tapicerkę fotelika. Wybierz model taki jak Diono Monterey 4XDT fotelik samochodowy 15–36 kg, w którym tapicerka jest zdejmowana, a następnie wstaw pranie z pomocą dziecka!

Zdrowa dieta

Zdrowe, zbilansowane posiłki to coś, co znacznie pomaga w utrzymaniu organizmu w zdrowiu. Serwuj dziecku zróżnicowane potrawy, a także jedz wraz z nim. Pokazuj, że zamiast słodyczy można zjeść np. owoce. Podawaj wodę zamiast słodzonych napojów i soków, a wyjdzie to malcowi na zdrowie i wejdzie w nawyk!

Budowanie prawidłowych nawyków

Buduj w dziecku prawidłowe nawyki związane z aktywnością, dietą, ale i innymi kwestiami. Wytłumacz, dlaczego nie należy np. dłubać w nosie czy załatwiać potrzeb fizjologicznych przy innych osobach. W ten sposób nie tylko zadbasz o komfort i higienę dziecka, ale również przystosujesz je do życia w społeczeństwie.

Dbanie o ciało przez aktywność fizyczną

Choć nie jest to w oczywisty sposób połączone z higieną osobistą, to jednak dbanie o ciało to nie tylko mycie. Bardzo ważne jest to, aby 10 zasad higieny osobistej, które przedstawisz dziecku, zawierało również aktywność fizyczną. Możesz zachęcić malca do wspólnych spacerów, ale warto sięgnąć również po inne rozwiązania. Sprawdź, jaka aktywność najbardziej przypadnie dziecku do gustu – może Kinderkraft Runner rowerek biegowy będzie pięknym startem do regularnych wycieczek rowerowych w przyszłości? Pamiętaj – higiena osobista jest ściśle związana ze zdrowiem, podobnie jak ruch!

Dbanie o higienę – jak nauczyć dziecko higieny?

Każdy dorosły dobrze zna zasady higieny. Dla dzieci mogą wydawać się czymś abstrakcyjnym. Sprawdź, jak sprawić, żeby lepiej je zrozumiały i chętniej realizowały.

Naśladowanie i obserwacja

Warto pamiętać, że dzieci naśladują to, co robią rodzice. Dotyczy to kontaktów z innymi ludźmi, gestów, mowy, a także zachowania. Jeśli malec będzie widział, że rodzice wysoko stawiają dbanie o higienę i od początku pilnują także higieny dziecka, to kiedy nieco podrośnie, łatwiej będzie mu samodzielnie realizować zasady higieny. Przed każdym podaniem dziecku smoczka, piersi czy butelki pamiętajmy o myciu lub chociaż przetarciu rąk mokrą chusteczką, by uniknąć ewentualnego przekazania mu bakterii i zarazków.

To samo dotyczy aktywności i zdrowych nawyków. Dziecko lepiej zrozumie praktykę niż teorię, zwłaszcza gdy samodzielnie będzie mogło doświadczyć różnych sytuacji. Jeśli regularnie uprawiasz sport, zabieraj na treningi dziecko. Przyda Ci się do tego Cybex Zeno wózek do biegania i przyczepka rowerowa w jednym.

Ciekawe historie

Przy nieco starszych dzieciach rodzice mogą ćwiczyć swoją kreatywność. Warto opowiadać maluchowi wymyślone przez siebie bajki o bakteriach i zarazkach. Staraj się dobierać słowa i przebieg zdarzeń tak, by jednocześnie nie wystraszyć malucha. Dziecko siedzące w kojcu Baby Design Play może już czytać ciekawe książeczki tematyczne! W ten sposób podstawowe zasady higieny staną się dla malucha po prostu sensowniejsze!

Starsze dzieci kochają eksperymenty, w których na własne oczy mogą zobaczyć niesamowite zjawiska. Dobrym pomysłem jest nalanie wody do jasnej miseczki czy talerzyka i wsypanie tam zmielonego pieprzu. Maluchowi możemy powiedzieć, że pieprz przypomina bakterie i zarazki. Poprośmy dziecko, żeby zanurzony w mydle czy mydłem posmarowany paluszek wsadziło do wody z pieprzem. Bakterie zaczną szybko od paluszka uciekać! To dobry przykład, kiedy dziecko może zobaczyć, że nasi niewidzialni nieprzyjaciele źle czują się w towarzystwie mydła, dlatego rączki zawsze trzeba myć z użyciem odpowiedniego preparatu. To z pewnością może pomóc we wprowadzaniu dobrych nawyków i uczeniu zasad higieny.

10-zasad-higieny-osobistej

Wspólne mycie

Dzieci doskonale uczą się przez zabawę i naśladowanie. W związku z tym warto urządzać wspólne mycie rąk przed posiłkiem i po powrocie do domu oraz rodzinne mycie zębów minimum dwa razy dziennie. Dziecko może również przyglądać się, kiedy my sami się myjemy. Jeśli nie chcemy, by malec był w łazience podczas brania przez nas kąpieli czy prysznica, zostawmy otwarte drzwi podczas mycia twarzy, zębów, dłoni, stóp, szyi itd. Chodzi o to, by malec widział, że nie tylko od niego się wymaga dbania o czystość, ale rodzice sami także o nią dbają. Dzięki temu dziecko będzie to traktowało jako coś zupełnie normalnego i bez trudu wdroży tę naukę w życie.

Dzieci uwielbiają kąpiele, w których coś się dzieje i oprócz pilnującego je rodzica towarzyszą im zabawki. Warto zorganizować specjalne pudełko czy skrzynkę na zabawki kąpielowe. Dobrym pomysłem jest również rotacja kąpielowych zabawek, by każda kąpiel wydawała się na pozór inna. Niech przez tydzień maluszek bawi się zabawkami, które na kolejny tydzień zostaną przez Ciebie zamienione na inne. To sprawi, że kąpiel za każdym razem będzie fantastyczną zabawą. Może warto dla starszych dzieci kupić również specjalne kolorowe kąpielowe kule, które fantastycznie się pienią albo przeznaczone dla dzieci bezpieczne barwniki do wody? To pomoże wdrożyć zasady higieny osobistej w życie!

Choć na co dzień wymagana jest w społeczeństwie higiena osobista, zasady jej są często niezrozumiałe dla dzieci. Uczenie dziecka dobrych nawyków i zasad higieny niekiedy zajmuje trochę czasu, ale z pewnością ucieszysz się, kiedy Twoje dziecko samo przypomni sobie, że musi umyć ręce czy zęby. Dbanie o higienę jest jedną z podstawowych umiejętności, jaką powinieneś pokazywać dzieciom.

Jakie są Wasze sposoby na wprowadzenie u dzieci nawyku dbania o higienę?

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up