Czy wiesz, że ciąża bliźniacza zdarza się około raz na 80 porodów? To wiele radości, ale również wyzwań związanych ze zmieniającym się ciałem i troską o zdrowie maluszków. Podpowiadamy, jak wygląda ciąża mnoga, kto ma na nią większe szanse i jak zadbać o jej prawidłowy przebieg!
Spis treści
Ciąża mnoga to stan, w którym rozwija się więcej niż jedno dziecko. Najczęściej są to bliźnięta, choć zdarzają się, że również trojaczki.
Ciąże mnogie są określane jako wysokiego ryzyka, dlatego szczególnie ważne są regularne wizyty kontrolne, częstsze niż standardowo. Między innymi bardziej prawdopodobny jest przedwczesny poród.
Dowiedz się, jakie są objawy ciąży mnogiej, poznaj jej rodzaje i sprawdź, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę!


Ciąża mnoga – kiedy widać na USG?
Kiedy widać ciążę bliźniaczą na USG? Jest to możliwe nawet w 4. tygodniu w przypadku ciąży dwukosmówkowej. Nieco dłużej należy zaczekać, jeśli chodzi o ciążę jednokosmówkową.
Jeśli chcesz potwierdzić, że to ciąża bliźniacza, 6. tydzień będzie odpowiednim momentem. Wtedy uwidaczniają się zarodki z bijącymi sercami. Najczęściej to właśnie w 6. tygodniu wykonuje się badanie.
Dobrze, jeśli ciąża mnoga zostanie wykryta jak najszybciej. Jest to stan podwyższonego ryzyka, dlatego świadomość, że wystąpił, pozwala możliwie najwcześniej zaplanować badania i zadbać o opiekę.
Zobacz też: 6 tydzień ciąży – objawy mamy, rozwój dziecka i USG
Ciąża mnoga – objawy
Objawy ciąży bliźniaczej pokrywają się z symptomami ciąży pojedynczej. Można jednak zaobserwować, że są bardziej nasilone. Pierwszy trymestr to dla wielu kobiet uciążliwe nudności i wymioty, które w przypadku ciąży mnogiej mogą być jeszcze bardziej nasilone. Pojawiają się dolegliwości żołądkowe powiązane z tym, że płody uciskają na organy wewnętrzne.
Objawy ciąży bliźniaczej to również:
- Wyższy niż spodziewany przyrost beta HCG
- Szybsze przybieranie na wadze
- Większy i szybciej zauważalny obwód brzucha
- Dno macicy położone wyżej niż wynika to z terminu ostatniego okresu
- Odczuwalne w różnych miejscach jednocześnie ruchy dzieci
- W późniejszym etapie mogą pojawić się trudności w zasypianiu związane z dużym brzuchem
Brzuch w ciąży bliźniaczej tydzień po tygodniu
Przybieranie na wadze i powiększający się obwód brzucha stają się szybciej dostrzegalne, gdy w macicy rozwija się więcej niż jeden płód. Kiedy widać ciążę bliźniaczą? Tak, jak w przypadku ciąży pojedynczej, ma na to wpływ między innymi budowa ciała kobiety.
- Do 11. tygodnia brzuch pozostaje raczej niewielki. Macica się powiększa, co prowadzi do przesuwania narządów wewnętrznych. To powoduje, że brzuch zaokrągla się nad spojeniem łonowym. Za powiększenie brzucha odpowiadają również wzdęcia, które męczą niejedną ciężarną.
- U niektórych przyszłych mam bliźniąt brzuch jest już dobrze widoczny w 14. tygodniu. Wyraźny wzrost obwodu talii sprawia, że dotychczasowe ubrania przestają pasować.
- Między 20. a 28. tygodniem brzuch staje się coraz bardziej widoczny. To często moment wystąpienia rozstępów.
- 29-36 tydzień – brzuch jest już naprawdę duży. Wiele kobiet odczuwa dyskomfort związany z trudnościami w poruszaniu się oraz bólami pleców.
- Po 36. tygodniu brzuch się obniża.
Wielkość brzucha i szybkość powiększania się zależy od różnych czynników. Oprócz wspomnianej budowy ciała liczy się też aktywność fizyczna. Jeśli przyszła mama regularnie uprawiała sport, brzuch może powiększać się wolniej, ponieważ wyćwiczone mięśnie są bardziej odporne na rozciąganie. Jeśli kobieta ma już za sobą porody, zaokrąglenie będzie widoczne nieco szybciej.
Ciąża bliźniacza dwujajowa – czym się różni od jednojajowej?
Wyróżniamy dwa rodzaje ciąży mnogiej:
- Ciąża bliźniaczą jednojajowa – podczas niej powstają bliźnięta jednojajowe.
- Ciąża bliźniacza dwujajowa – w jej wyniku rodzą się bliźnięta dwujajowe.
W przypadku ciąży jednojajowej można dokonać dodatkowego rozróżnienia – liczy się dzień po zapłodnieniu, w którym doszło do podziału zygoty. Jeśli do takiego podziału dojdzie późno, to bliźnięta będą miały więcej wspólnego podczas płodowego życia. Chodzi o kosmówkę oraz owodnię.
Kosmówka jest jedną z błon płodowych, która później zmienia się w łożysko.


Owodnia to kolejny rodzaj błony płodowej, której zadaniem jest zabezpieczenie płodu przed czynnikami zewnętrznymi. Bliźnięta mogą mieć oddzielne owodnie – to oznacza, że są oddzielone w macicy. Gdy owodnia jest wspólna, przebywają w niej razem, co sprawia, że mogą się nawet splątać pępowinami.
Jeśli do podziału zygoty dojdzie między 1. a 4. dniem, to będzie ciąża dwukosmówkowa i dwuowodniowa. Jest to najlepszy wariant. Jeśli podział dokona się znacznie później, między 7. a 13. dniem, to płody mają wspólne łożysko i są jednoowodniowe.


Prawdopodobieństwo ciąży bliźniaczej – kto ma większe szanse?
Na prawdopodobieństwo wystąpienia ciąży bliźniaczej wpływają różne czynniki. Statystyki pokazują, że znaczenie mają:
- Wiek kobiety – po ukończeniu 35. roku życia jest większa szansa na ciążę bliźniaczą. Chodzi o hormon FSH. Z jednej strony stanowi o spadającej płodności. Z drugiej natomiast stymuluje dojrzewanie pęcherzyków w jajnikach. Może sprawiać, że dochodzi do uwalniania dwóch lub więcej komórek jajowych w jednym cyklu.
- Czynniki genetyczne – jeśli kobieta jest jedną z bliźniaczek lub w jej rodzinie są już bliźnięta, to szanse na ich urodzenie wzrastają.
- Liczba ciąż – u kobiet, które mają już za sobą porody, prawdopodobieństwo się zwiększa.
- BMI – gdy jest wysokie, istnieje większa szansa na ciążę mnogą.
- Terapia hormonalna – korzystanie z terapii hormonalnej stymulującej owulację może przyczynić się do uwolnienia w jednym cyklu więcej gotowych do zapłodnienia komórek jajowych.
- In vitro – w macicy umieszcza się kilka zarodków, co ma zwiększyć prawdopodobieństwo ich przeżycia. Zapłodnienie pozaustrojowe zwiększa szansę na wystąpienie ciąży mnogiej.
- Wcześniejsze urodzenie bliźniąt – kobiety, które mają już za sobą ciążę mnogą, mogą ponownie w nią zajść.
- Faza cyklu, w której doszło do zapłodnienia – zapłodnienie w końcowej fazie zwiększa prawdopodobieństwo, że na świat przyjdą bliźnięta.
Jak przebiega ciąża mnoga?
Ciąża mnoga wiąże się z koniecznością dostarczania sobie większej ilości substancji odżywczych. Organizm jest mocniej obciążony. To sprawia, że często trudno jest donosić ciążę bliźniaczą do terminu. Większość kończy się cesarskim cięciem.
Etapy rozwoju ciąży bliźniaczej
- Pierwsze tygodnie zadecydują, z jakim rodzajem ciąży mamy do czynienia. W jednojajowej dochodzi do zapłodnienia jednej komórki, która następnie dzieli się na dwa embriony. Jeśli do podziału dochodzi przykładowo po 7. dniach od zapłodnienia, to jest ciąża jednokosmówkowa i jednoowodniowa. W przypadku dwujajowej ciąży do kolejnego zapłodnienia może dojść w odstępie nawet kilku dni.
- 5. tydzień jest odpowiednim momentem na wykonanie testu ciążowego i potwierdzenie go badaniem z krwi poziomu beta HCG.
- 6. tydzień to moment wystąpienia objawów, które w przypadku pojedynczej ciąży są zauważane nieco później. Można spodziewać się wymiotów, mdłości, bólu żołądka oraz parcia na pęcherz.
- Do 12. tygodnia będą tworzyć się organy wewnętrzne, zawiązki kończyn i narządy płciowe. Serca podejmują pracę. U płodów wykształcają się palce, uszy i powieki. W 12. tygodniu warto wykonać badania genetyczne i testy przesiewowe pod kątem między innymi zespołu Downa.
- Już w 13. tygodniu można odczuwać delikatnie ruchy bliźniąt.
- Do 15. tygodnia wciąż pojawiają się nudności. To też moment nieustannego dojrzewania narządów wewnętrznych.
- W 16. tygodniu najprawdopodobniej możliwe będzie poznanie płci dzieci podczas kolejnego USG.
- Do 20. tygodnia ruchy są już odczuwalne, a brzuch jest dobrze widoczny. Warto rozpocząć zajęcia w szkole rodzenia.
- W 21. tygodniu można odczuwać kolejne symptomy, na przykład puchnięcie nóg. Ważne jest monitorowanie ciąży odpowiednio często. Podczas badań szacowana będzie masa ciała płodów. Ważne jest, żeby zauważyć zbyt dużą dysproporcję.
- Od 24. tygodnia dzieci mają szansę, żeby przeżyć poza macicą mamy.
- 25–28 tydzień – to czas, w którym maluchy otwierają oczy. Są w stanie usłyszeć dźwięki dochodzące z zewnątrz. Intensywniej kopią.
- Do 32. tygodnia wciąż intensywnie rozwijają się mózgi. W każdym momencie można spodziewać się rozwiązania, dlatego warto mieć przygotowaną torbę do szpitala.
- Do 36. tygodnia płody mają już włoski, rzęsy i brwi. Przyjmują pozycję do porodu. Duży brzuch sprawia, że nawet najprostsze czynności stają się wyzwaniem.
- Większość ciąż bliźniaczych kończy się przed 37. tygodniem.
Przeczytaj więcej: Ułożenie dziecka w brzuchu a poród – jakie ma znaczenie?


Jak donosić ciążę bliźniaczą? O czym musi pamiętać przyszła mama?
W każdej ciąży trzeba dbać o siebie w szczególny sposób, tym bardziej w ciąży mnogiej. Ważne jest dostarczanie organizmowi niezbędnych witamin i minerałów.
Nie można zapominać o kwasie foliowym, który zabezpiecza dzieci przed groźnymi wadami cewy nerwowej. Potrzebna może być też suplementacja witaminy D, żelaza i wapnia. Zawsze powinna być konsultowana z lekarzem prowadzącym.
Jak donosić ciążę bliźniaczą?
- Dbaj o regularne wizyty u lekarza – kontrolne USG pozwalają monitorować rozwój płodów.
- Pamiętaj o odpowiedniej diecie – ważne, by jeść nie za troje, a dla trojga. Jadłospis powinien być bogaty w wartościowe składniki odżywcze i czasem wspierany suplementacją.
- Unikaj nadmiernego wysiłku – w trzecim trymestrze ważne jest, żeby ograniczyć intensywną aktywność, ponieważ to pomoże zmniejszyć ryzyko przedwczesnego porodu.
- Odpoczywaj – organizm potrzebuje w ciągu dnia przerw. Warto zapewnić sobie czas na poleżenie, drzemkę, uniesienie nóg. Unikaj długiego stania, szczególnie w ostatnich tygodniach, żeby nie męczyć się z opuchlizną nóg.
Ważne, żeby zadbać również o elementy wyprawki, które ułatwią zajmowaniem się bliźniętami. Szczególnie ważny jest komfortowy w obsłudze wózek.
[[[PRODUKT:https://www.bobowozki.com.pl/wozki-dzieciece-p-junama-diamond-duo-glow-wozek-blizniaczy]]]
Możesz zdecydować się na model Junama Diamond Glow, który jest wyposażony w żelowe, odporne na przebicia koła. Zapewniają dobrą amortyzację, a jego hamulec centralny pozwala szybko i bezpiecznie zatrzymać wózek.
Sprawdź też model Duo Combi od TFK, który ma prowadnicę regulowaną w 8. pozycjach, co ułatwia dopasowanie jej do swojego wzrostu. Na uwagę zasługuje solidny, aluminiowy stelaż, który łatwo złożyć.
Wyprodukowany przez Cybex podwójny model Gazelle S to natomiast stosunkowo lekka propozycja. Ma obszerny kosz, który ułatwi robienie zakupów w towarzystwie pociech.
Już wiesz, jak wygląda ciąża mnoga!
Bliźniacza ciąża występuje raz na 80 porodów, natomiast trojaczki rodzą się raz na 6400 porodów. Choć szanse nie wydają się wysokie, to coraz więcej par doświadcza tego szczęścia.
Ciąża mnoga wiąże się zarówno z ogromną radością, jak i wieloma wyzwaniami. Wymaga dbałości o odpoczynek, dietę oraz regularne kontrole u specjalisty. Ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza, na przykład dotyczących suplementacji. W ciąży mnogiej można spodziewać się bardziej nasilonego zmęczenia, intensywnych wymiotów czy szybszego przyrostu masy ciała.
Ważna jest świadomość możliwych komplikacji takich, jak wcześniejszy poród. Wiele ciąż mnogich kończy się przed 37. tygodniem. Przyszła mama powinna więc być przygotowana na scenariusz szybszej wizyty w szpitalu.
Jakie objawy Tobie towarzyszą w ciąży mnogiej? Podziel się z nami swoim doświadczeniem! Jeśli przed Tobą to piękne wyzwanie, jakim jest opiekowanie się bliźniętami, sprawdź w ofercie sklepu BoboWózki przeznaczone dla maluszków wózki bliźniacze.
Pamiętaj, że powyższe porady nie zastąpią opieki lekarskiej.
Sprawdź też: Jaki wózek bliźniaczy 2w1 wybrać? Ranking najlepszych modeli
Źródła:
https://www.doz.pl/czytelnia/a15111-Dlaczego_kobiety_po_30._roku_zycia_czesciej_rodza_bliznieta
https://hellomama.pl/ciaza/ciaza-blizniacza-kiedy-widac-brzuch/
Podziel się opinią
Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!
Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2
Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.