+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Termometr - jak mierzyć temperaturę niemowlakowi?

Jak mierzyć temperaturę niemowlakowi? Praktyczny poradnik

2022-06-10

Prawidłowe mierzenie temperatury u niemowlaka pozwala na czas zareagować na pierwsze objawy choroby. Pomiar temperatury na czole u niemowlaka nie zawsze jest miarodajny – liczy się rodzaj termometru i miejsce na ciele, w którym dokonujemy pomiaru. Mierzenie temperatury u niemowlaka – o czym koniecznie musisz wiedzieć?

Spis treści:

Mierzenie temperatury u niemowląt – kiedy zaczyna się gorączka?

Powszechnie wiadomo, że prawidłowa temperatura ciała zdrowego człowieka wynosi ok. 36,6ºC. Nie jest to jednak stała ciepłota ludzkiego organizmu – wielu z nas ma temperaturę ciała niższą o kilka kresek, a w upalne dni termometr może pokazywać nawet 2-3 kreski więcej. Organizm noworodka jest wyjątkowo czuły na zmiany temperatury otoczenia, a w ciągu pierwszych miesięcy życia uczy się termoregulacji. Z czasem coraz lepiej radzi sobie z upałami lub chłodem, a kilkuletni smyk potrafi już samodzielnie komunikować, czy jest mu zimno, czy zbyt gorąco.

W okresie niemowlęctwa maluch buduje także swoją odporność. To, jak często niemowlak choruje, zależy od wielu czynników – indywidualnych predyspozycji zapisanych w genach, diety, sposobu karmienia w pierwszym okresie życia, a nawet temperatury panującej w mieszkaniu i sposobu ubierania malca. Wielu rodziców niepokoi się, gdy ich pociecha ma ciepłe czoło, a termometr wskazuje 37ºC. Tak naprawdę o gorączce mówimy dopiero wówczas, gdy ciepłota ciała przekracza 38,ºC. Między 36,6 ºC a 38ºC diagnozuje się stan podgorączkowy, który zwykle jest powodem do baczniejszej obserwacji kondycji dziecka, lecz nie wymaga podawania leków.

jak mierzyc-temperature-niemowlakowi

Jak mierzyć temperaturę niemowlakowi? Zwróć uwagę na warunki otoczenia

Pomiar temperatury u kilkutygodniowego szkraba jest stosunkowo prosty i nie wymaga od rodzica zaawansowanej wiedzy medycznej. Dobrze jest jednak poznać kilka istotnych szczegółów, których znajomość może wpłynąć na poprawność dokonywanych pomiarów.

Przede wszystkim postaraj się, by mierzyć temperaturę ciała dziecka w chłodnym pomieszczeniu, gdy malec nie będzie przegrzany lub spocony od wysiłku fizycznego. Odczekaj chwilę z pomiarem, gdy niedawno wróciliście z letniego spaceru lub chwilę wcześniej bobas ucinał sobie drzemkę, przykryty grubym kocem.

Sprawdzaj, czy maluch nie ma gorączki poza rozgrzanym samochodem, nie rób tego bezpośrednio po kąpieli lub gdy podejrzewasz, że smyk był zbyt ciepło ubrany. Jeżeli mały pacjent jest w nieustannym ruchu i trudno Ci dokonać dokładnego pomiaru, spróbuj zrobić to w trakcie drzemki, posiłku lub gdy oglądacie razem książki albo noworodek odpoczywa w łóżeczku, np. Maxi Cosi IRIS. Gorączka u dziecka nasila się zwykle w godzinach popołudniowych i wieczornych, dlatego podczas choroby sprawdzaj objawy kilkukrotnie, zapisując wyniki wraz z odnotowaniem godziny pomiaru.

Jak zmierzyć temperaturę niemowlakowi ? Rodzaje termometrów

Mierzenie temperatury u niemowląt można wykonywać na kilka sposobów. To, który z nich wybierzemy, zależy od naszych możliwości finansowych i indywidualnych preferencji rodzica. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli termometrów. Najważniejszą zasadą jest dokładne przeczytanie instrukcji i upewnienie się, czy znamy zasady użytkowania konkretnego modelu. Jak mierzyć temperaturę noworodkowi – poznaj najczęściej spotykane rodzaje termometrów dla dzieci.

Termometry cieczowe

To grupa termometrów, które w swoim działaniu wykorzystują zjawisko rozszerzalności cieczy. Substancją, która pomaga mierzyć ciepłotę ciała maluszka, jest rtęć lub stopy metali ciekłych. Ze względu na toksyczne właściwości rtęci w 2009 roku Unia Europejska wycofała jednak termometry rtęciowe ze sprzedaży. Mimo to można je nadal znaleźć w wielu domach – zakres ich pomiaru to 35-42ºC z dokładnością do ok. 0,1ºC. Temperaturę ciała malucha mierzy się w dole pachowym, trzymając termometr przez ok. 10 minut. Tego typu metodę preferują raczej rodzice starszych dzieci, które umieją usiedzieć w jednym miejscu dłuższą chwilę i odpowiednio utrzymać końcówkę termometru pod pachą.

Termometry galowe

Alternatywną dla termometrów rtęciowych są termometry galowe, które zawierają galistan. Ich zakres pomiaru jest taki sam, jak termometru rtęciowego, posiadają szklaną obudowę i są antyalergiczne. Pomiaru można dokonywać w jamie ustnej (ok. 4 minuty) lub w dole pachowym (ok. 10 minut). Metalową końcówkę należy przemyć środkiem dezynfekującym, a sam termometr „strzepnąć” po użyciu. Pomiaru możesz nawet dokonać w trakcie spaceru, np. gdy Twój maluszek bezpiecznie podróżuje w lekkiej spacerówce Britax B-Agile M.

Termometry zmiennofazowe

W tej grupie urządzeń znajdziemy dwa rodzaje termometrów. Termometry zmiennofazowe jednorazowe wyglądają jak pasek wykonany z tworzywa sztucznego. W niewielkich wyżłobieniach znajduje się substancja chemiczna, która zmienia kolor pod wpływem wyższej temperatury. Termometry te należy przechowywać w niskiej temperaturze, poniżej 35 stopni. Możesz zabrać je ze sobą np. w podróż i zmierzyć ciepłotę ciała dziecka w samochodzie, gdy spokojnie drzemie w bezpiecznym foteliku Cybex Cloud Z2 Plus w zestawie z bazą.

Termometry zmiennofazowe wielorazowe są przeznaczone do wielokrotnego użytku. Są zbudowane z tworzywa sztucznego i cholesterycznych ciekłych kryształów, które w zależności od stężenia mają różne zabarwienie. Termometr można użyć po ok. 1 minucie od poprzedniego pomiaru. Występowanie gorączki sprawdza się w jamie ustnej (ok. 1 minutę) lub dole pachowym (ok. 3 minuty). Tego samego termometru powinien używać wyłącznie jeden pacjent, a jego żywotność wynosi maksymalnie 5 lat.

Termometry elektroniczne

Termometr elektroniczny pozwala na najprostsze mierzenie temperatury u niemowlaka. W tej grupie znajdziemy urządzenia dotykowe, bezdotykowe i przeznaczone do pomiaru w uchu. Termometrem elektronicznym dotykowym można dokonywać pomiaru w jamie ustnej, dole pachowym oraz odbycie. Mierzenie temperatury w odbycie u dziecka lub pozostałych miejscach trwa najczęściej kilkanaście sekund, a zakończenie pomiaru sygnalizowane jest dźwiękiem. Końcówka termometru jest zakończona metalem i może być twarda lub elastyczna.

Niestety pomiar mogą zaburzać znajdujące się w pobliżu telefony komórkowe albo inne urządzenia podatne na działanie pola magnetycznego. Z tego powodu rodzice najchętniej wybierają termometr bezdotykowy lub skanujący na podczerwień. Te urządzenia mają wbudowany czujnik optyczny, który wskazuje ciepłotę ciała dzięki analizie ilości promieniowania podczerwonego wytwarzanego przez ciało dziecka.

Pomiar temperatury trwa kilka sekund, termometr trzeba trzymać 3-5 cm od czoła, niektóre z nich dobrze jest przystawiać w określonym miejscu na ciele – w okolicy skroni lub środkowej części czoła. W tej grupie można wymienić też termometry, które mierzą promieniowanie cieplne wytwarzane przez błonę bębenkową.

Jak mierzyć temperaturę niemowlakowi termometrem bezdotykowym?

To najprostszy i najszybszy sposób, by sprawdzić, czy Twój szkrab walczy z przeziębieniem. Termometr na podczerwień, którym bada się gorączkę na czole dziecka, wystarczy przystawić w dobrej odległości i poczekać na wynik. Badanie można wykonać kilkukrotnie w krótkim odstępie czasu. To wygoda i w domu, i na spacerze, kiedy jedziesz na przechadzkę ze swoimi ukochanymi maleństwami w zwrotnym wózku dla bliźniąt Bebetto 42 For Two Pro.

Malec w tym czasie może leżeć, bawić się lub spać, a nawet jeść posiłek. Gdy używasz termometru na podczerwień do ucha, dziecko powinno przez chwilę przebywać w jednej pozycji – przyda się pomoc drugiego rodzica lub opiekuna, by delikatnie wprowadzić końcówkę termometru do przewodu słuchowego. Możesz także zapiąć niemowlę w foteliku do karmienia, np. Stokke Tripp Trapp i zapiąć pasami, dla większego bezpieczeństwa maluszka.

W jakich okolicznościach zmierzyć temperaturę niemowlakowi?

Zastanawiasz się, jak mierzyć temperaturę niemowlakowi? Mierzenie temperatury u niemowląt zajmuje krótką chwilę i już po kilku próbach zyskasz pewność siebie i pozbędziesz się niepotrzebnego stresu.

Pomiar temperatury na czole u niemowlaka możesz zrobić podczas snu lub zmiany pieluszki, albo gdy karmisz smyka piersią – wystarczy, że będziesz spokojna i opanowana, a Twoja pociecha będzie chętna do współpracy. Termometr niewielkich rozmiarów zmieści się w torebce, a Ty upewnisz się, że dziecko jest w pełni zdrowe, gdy odpoczywa w trakcie spaceru w wygodnym, nowoczesnym wózku Coletto Zokky OZZ.

jak mierzyc-temperature-niemowlakowi

Gdzie mierzyć temperaturę niemowlakowi?

Jak mierzyć temperaturę noworodkowi w pupie?

Mierzenie temperatury w odbycie u dziecka sprawdza się przede wszystkim w pierwszych tygodniach życia smyka. Wielu specjalistów uważa, że jest to najdokładniejsza forma pomiaru i warto ją praktykować nawet do 5. roku życia dziecka. Najwygodniej jest położyć niemowlaka na plecach, końcówkę termometru posmarować tłustym kremem i delikatnie unieść nóżki, by rozluźnić mięśnie pośladków.

Pomiar może być też wykonywany u dziecka, które leży na boku. Nie wolno nigdy wkładać termometru na siłę i trzeba uważać, by podczas mierzenia termometr nie wypadł lub nie wsunął się zbyt głęboko do odbytu. Końcówka termometru musi być wprowadzona na głębokość ok. 1,5 cm, a wynik uzyskamy po ok. 2 minutach. Pamiętaj, że od wyniku, uzyskanego podczas mierzenie temperatury w odbycie, należy odliczyć 5 kresek.

Mierzenie temperatury w ustach dziecka

U niemowląt najwygodniejszy będzie w tym przypadku termometr w kształcie smoczka. Klasyczny termometr elektroniczny też się sprawdzi, jednak od wyniku trzeba odliczyć 0,4ºC. Zadaj o to, by nie dokonywać pomiarów bezpośrednio po tym, gdy dziecko piło ciepły napój lub spożywało posiłek. Termometru do ust użyjesz także na spacerze lub gdy przemieszczasz się samochodem – np. z pomocą barwnego, łatwego do złożenia wózka spacerowego Cosatto Woosh 2.

Kiedy mierzyć gorączkę maluchowi?

Najbardziej obiektywną informację na temat stanu zdrowia dziecka daje mierzenie temperatury ciała o tych samych porach każdego dnia. Zapisuj wyniki, by w razie pogorszenia samopoczucia lub braku efektów leczenia pokazać je pediatrze, który na ich podstawie zdecyduje o dalszym leczeniu.

Nie przejmuj się, jeśli malec będzie mieć podwyższoną temperaturę przed wieczorem, a w ciągu dnia pozostanie ona w normie – to normalna reakcja organizmu, związana z dobowym rytmem ludzkiego ciała. Miej jednak na uwadze, że każda gorączka u noworodka musi być natychmiastowo skonsultowana ze specjalistą. Udaj się też niezwłocznie do lekarza, gdy dziecko wymiotuje, jest senne, traci przytomność lub ma dreszcze.

Czy warto bać się gorączki?

Mierzenie temperatury ciała dziecka to jedna ze stosunkowo częstych czynności, które wykonują rodzice. Choć złe samopoczucie i płacz dziecka nie są powodem radości mamy i taty, tak naprawdę gorączkę można traktować jako dobry sygnał ze strony organizmu. Podwyższona temperatura ciała oznacza, że ciało malucha walczy z drobnoustrojami, a jego układ odpornościowy mobilizuje się do działania.

Gorączka może występować wtedy, gdy maluch ząbkuje lub gdy miał wyjątkowo intensywny dzień. Bywa objawem zatrucia pokarmowego, zakażenia meningokokami lub klasycznego przeziębienia, a nawet przegrzania w upalny dzień. Nie zawsze wymaga leczenia – przy kilku kreskach więcej na termometrze wystarcza odpoczynek, sen i regularne nawadnianie. Preparaty przeciwgorączkowe podaj dopiero wtedy, gdy malec ma więcej niż 38ºC i stosuj je zgodnie z instrukcją.

Stan podgorączkowy nie jest przeciwskazaniem do wychodzenia na zewnątrz czy krótkiego spaceru z niemowlęciem. Jeśli Twoja pociecha czuje się lepiej, możesz zabrać ją do parku lub spędzić popołudnie w cieniu parkowych drzew podczas rodzinnego pikniku. Ulgę przy gorączce przynosi kąpiel w wodzie o temperaturze ok. 1-2 kreski niższej, niż aktualna ciepłota ciała malca. Zrezygnuj podczas rekonwalescencji z intensywnych aktywności fizycznych, nie podawaj dziecku słodyczy i zachęć do odpoczynku. Podawaj swojemu brzdącowi lekkostrawne posiłki, dbaj o regularne picie wody. Jeśli masz sprawdzone sposoby, jak walczyć domowymi sposobami z gorączką i innymi objawami infekcji – zostaw swój komentarz poniżej i pomóż innym rodzicom szybko uporać się z problemami zdrowotnymi swoich maluszków!

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up