+50 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
oklepywanie dziecka

Jak oklepywać dziecko? Prawidłowe oklepywanie dziecka podczas infekcji

2024-12-23

Zalegająca w drogach oddechowych wydzielina jest męcząca dla pociechy. Żeby zmniejszyć problem, możesz zastosować różne metody. Jedną z nich jest oklepywanie dziecka. W jaki sposób to robić i jak często? Podpowiadamy jak oklepywać dziecko!

Spis treści:

  1. Oklepywanie dziecka – dlaczego jest ważne?
  2. Jak oklepywać dziecko przy kaszlu? Prawidłowa technika krok po kroku
  3. Oklepywanie dziecka po inhalacji
  4. Co oprócz oklepywania dziecka pomaga w czasie infekcji?
  5. Jak często oklepywać dziecko w trakcie choroby?
  6. O czym jeszcze pamiętać, gdy dziecko zmaga się z kaszlem?
  7. Już wiesz, jak oklepać dziecko i dlaczego jest to ważne!

Przez cały rok, a szczególnie w okresie jesienno-zimowym, dzieci są narażone na infekcje dróg oddechowych. Objawiają się one katarem i kaszlem, a także nadmiarem wydzieliny, która utrudnia oddychanie.

W takiej sytuacji warto zdecydować się na oklepywanie. To nieskomplikowana, a pomocna technika, która wspiera powrót do zdrowia. Dowiedz się, jak oklepywać dziecko, jak je ułożyć i co oprócz tej metody możesz zastosować przy infekcji. Podpowiadamy też, kiedy udać się do lekarza.

oklepywanie dziecka

Oklepywanie dziecka – dlaczego jest ważne?

Oklepywanie dziecka to sposób, żeby zmniejszyć problem z zalegającą wydzieliną. Działanie metody można określić mechanicznym. Pobudza układ oddechowy do skuteczniejszego odkrztuszania. To ważne, ponieważ:

  • Zalegająca wydzielina może zwiększyć ryzyko powikłań, na przykład wystąpienia zapalenia oskrzeli czy płuc.
  • Pozbycie się nadmiaru wydzieliny ułatwia oddychanie i zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia wtórnych infekcji.
  • Oczyszczone drogi oddechowe pomagają w lepszym natlenieniu organizmu, a to przekłada się na ogólnie lepsze samopoczucie.

Oklepywanie niemowlaka jest ważne, ponieważ przez większość czasu utrzymuje on pozycję leżącą. To natomiast utrudnia odkrztuszanie śluzu. U takich maluszków gromadzi się on szczególnie intensywnie również ze względu na słabo rozwinięty odruch kaszlowy.

U starszych dzieci również może powstać nadmiar wydzieliny utrudniającej oddychanie. Dochodzi do tego zwłaszcza podczas snu.

Rytmiczne, lekkie uderzanie pozwala oddzielenie gęstej wydzieliny. Układ oddechowy stanie się dzięki temu bardziej drożny, więc zwiększy się efektywność oddychania.

Pamiętaj, że zalegający śluz w połączeniu z nawracającym kaszlem mogą wskazywać na różnego rodzaju schorzenia. Ważne, żeby nie rezygnować z diagnozy na rzecz stosowania wyłącznie oklepywania. Ma być ono jedynie wsparciem w dążeniu do poprawy stanu zdrowia.

Jak oklepywać dziecko przy kaszlu? Prawidłowa technika krok po kroku

Żeby oklepywanie dziecka przyniosło rezultaty, musisz wykonać je w prawidłowy sposób. O co zadbać?

Przygotowanie do oklepywania – jak ułożyć i jak ubrać dziecko?

Nim rozpoczniesz oklepywanie niemowlaka, zadbaj o jego prawidłową pozycję. Możesz ułożyć dziecko na łóżku lub na swoich kolanach. Musi być w pozycji na brzuchu. Zadbaj o to, żeby głowa znalazła się nieco niżej niż reszta ciała. Ważne jest także właściwe ubranie.

Oklepywanie nie powinno odbywać się na gołe ciało. Zaleca się, żeby maluch miał na sobie jedną warstwę ubrania, może to być na przykład piżamka. Unikaj natomiast kilku warstw odzieży, ponieważ uderzenia będą wtedy na tyle zamortyzowane, że staną się nieskuteczne. Przygotuj sobie chusteczki higieniczne, żeby mieć je w razie potrzeby pod ręką.

Jak ułożyć dłonie do oklepywania dziecka?

Oklepywanie dziecka otwartą dłonią, ułożoną na płasko nie jest zalecane. Mogłoby to być bolesne, a poza tym nie spełniłoby swojej funkcji.

Dłoń złóż w łódeczkę tak, żeby powstało w niej wgłębienie.

Jak oklepywać dziecko? Prawidłowa technika

Gdy ułożysz dziecko w odpowiedni sposób, a Twoja dłoń jest przygotowana do oklepywania, czas rozpocząć działanie. Jak powinno to wyglądać?

  • Rozpocznij oklepywanie od dołu pleców, ale nie za nisko, ponieważ nie należy uderzać w nerki.
  • Oklepuj symetrycznie po obydwu stronach kręgosłupa. Samego kręgosłupa nie należy oklepywać.
  • Zacznij do dołu pleców, kieruj się do środka, a następnie wyżej, do miejsca pod łopatkami. Rób to rytmicznie.
  • Powtarzaj oklepywanie w krótkich seriach po kilka razy. Niech zajmie to łącznie około 3 minuty.
  • Jeśli w trakcie maluch zacznie kaszleć, zrób krótką przerwę. Ważne, by pozwolić mu odkaszlnąć.

Sprawdź też: Suchy kaszel u dziecka w nocy – jak sobie z nim radzić?

inhalacja dziecka

Oklepywanie dziecka po inhalacji

Jedną z metod walki z infekcją dróg oddechowych jest stosowanie inhalacji. Pobudza ona ruch wydzieliny. Żeby wzmocnić skuteczność tego sposobu, zdecyduj się na oklepywanie niemowlaka po inhalacji. Ważne, żeby odczekać kilkanaście minut. Dasz czas zadziałać inhalowanemu roztworowi.

Jak oklepywać dziecko po inhalacji? Metoda nie różni się od podanej wcześnie. Najważniejsze, by oklepywać dłonią złożoną w łódkę, od dołu pleców ku górze, w rytmiczny sposób.

oklepywanie dziecka grafika

Co oprócz oklepywania dziecka pomaga w czasie infekcji?

Oklepywanie niemowlaka po inhalacji, przed pójściem spać czy tuż po przebudzeniu to tylko jedna z wielu metod, które pomagają w czasie infekcji. Co jeszcze warto zastosować?

  • Dbaj o nawodnienie organizmu pociechy. Płyny przyczyniają się do rozrzedzenia wydzieliny, a to z kolei sprawia, że organizmowi łatwiej jest się jej pozbyć. Sprawdzą się woda, ciepłe herbatki czy lekkie zupy.
  • Pamiętaj o nawilżaniu powietrza. Możesz zastosować nieskomplikowane urządzenie w postaci nawilżacza. Jeśli go jednak nie masz, nic straconego. Wywieszenie mokrych ręczników w pokoju również będzie skuteczne. Układaj je na grzejniku. Pamiętaj, żeby je regularnie wymieniać, by przez cały czas spełniały swoją funkcję. Wilgotność powietrza, gdy malucha męczy infekcja, powinna wynosić około 60%.
  • Zachęcaj dziecko, żeby się ruszało. Pozostawanie w pozycji leżącej sprzyja gromadzeniu się wydzieliny w jednym miejscu. Warto temu zapobiegać, angażując dziecko w różne aktywności.
  • Niech dieta wspiera odporność. Naturalne probiotyki (takie jak jogurty), a także produkty bogate w witaminę C powinny pojawiać się w jadłospisie nie tylko w czasie infekcji. To, co do dokładnie wprowadzisz do diety dziecka, zależy oczywiście od jego wieku. Żeby wzbogacić posiłki o witaminę C, możesz zastosować czarną porzeczkę, brukselkę, paprykę czy nać pietruszki.
  • Czyść nos maluszka. Do tego celu posłuży Ci kilka kropli soli fizjologicznej i aspirator.
  • Nie zapominaj o wietrzeniu pomieszczenia. Ważne, żeby temperatura w pokoju nie była wyższa niż 21 stopni Celsjusza.

Jak często oklepywać dziecko w trakcie choroby?

Ważne jest nie tylko, jak oklepać dziecko, lecz także, z jaką częstotliwością to robić. Zaleca się, żeby ten domowy zabieg był regularny dla skuteczności. Jeśli chcesz wspierać powrót malucha do zdrowia, pamiętaj o codziennym oklepywaniu.

Oklepywanie dziecka przy kaszlu warto wykonywać nawet 4 razy w ciągu dnia, z czego szczególnie ważne jest poranne oklepywanie. Po całej nocy zgromadzonej wydzieliny będzie dużo. Przed pójściem spać również warto zdecydować się na oklepywanie. Nie należy tego robić tuż po karmieniu – grozi to ulewaniem lub wymiotowaniem.

Pamiętaj, żeby obserwować dziecko w trakcie zabiegu. Jeśli staje się marudne i zaczyna płakać, przerwij oklepywanie. Być może ten sposób po prostu nie sprawdza się dla Twojego dziecka.

Przeczytaj też: Niemowlę chrapie - dlaczego i jak temu zaradzić?

oklepewanie dziecka

O czym jeszcze pamiętać, gdy dziecko zmaga się z kaszlem?

Pamiętaj, że kaszel jest odruchem obronnym. Nic dziwnego, że maluch pokasłuje szczególnie po przebudzeniu, gdy zebrało się dużo wydzieliny. Gdy Twoja pociecha zmaga się z przeziębieniem, może się okazać, że domowe metody pozwolą nieco zmniejszyć uciążliwość infekcji.

Zastanawiasz się, jak układać dziecko przy kaszlu do snu? Tułów powinien być lekko uniesiony. Podłóż dziecku dodatkową poduszkę pod głowę. W ten sposób zapobiegniesz spływaniu wydzieliny na tylną ścianę gardła. Odpowiednia pozycja do snu zapobiegnie nocnym atakom kaszlu. Nieprzerwany, efektywny sen jest szczególnie ważny, żeby pozbyć się infekcji.

Istotne są również warunki panujące w sypialni maluszka. Przed położeniem pociechy spać, przewietrz pomieszczenie i zadbaj o odpowiedni poziom wilgoci. Temperatura powinna wynosić około 20 stopni Celsjusza. Zbyt wysoka może prowadzić do wysuszenia dróg oddechowych.

Jeśli dziecko ma więcej niż rok, możesz podawać mu syrop z cebuli. To jeden z najpopularniejszych domowych preparatów na przeziębienie. Ma właściwości wykrztuśne. Przyczynia się do rozrzedzenia zalegającej w gardle wydzieliny. Dzięki temu dziecku łatwiej się jej pozbyć.

Jeśli kilkumiesięczny maluszek zmaga się z infekcją, ważne, żeby być stale blisko niego. Pomoże w tym łóżeczko dostawne, na przykład takie jak Chicco Next to Me. Ma odpinany panel boczny. Gdy zajdzie potrzeba, ustawisz je przy swoim łóżku. Dzięki temu maluszek i rodzice mogą cieszyć się komfortem, a gdy pociecha zrobi się marudna, będziesz blisko. Jeśli dziecko jest już nieco większe i śpi samo, ważne, żeby miało łóżeczko, które jest dobrze wentylowane. Przykładem jest Pinio. Łóżeczko ma szczebelki, więc przepływ powietrza jest stały.

Jakie sygnały wskazują na konieczność konsultacji z lekarzem?

Ważne jest, żeby obserwować, czy u dziecka pojawiają się inne objawy poza zalegającą wydzieliną, kaszlem i katarem. Pamiętaj o mierzeniu temperatury. Jeśli przekracza 38,5 stopni, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza.

Sygnałem, który powinien skłonić do odwiedzenia specjalisty, jest brak poprawy mimo domowego leczenia. Oklepywanie, inhalacje i metody wspierające nie dają efektu w ciągu 7 dni? Czas skorzystać z pomocy lekarza. Jeśli kaszel trwa długo, jest suchy i można usłyszeć, że nie wspomaga odrywania się wydzieliny, być może jest objawem innej choroby. Nie należy nigdy ignorować takiego symptomu.

Jeśli pojawiają się problemy takie, jak przyspieszony oddech, wyraźny wysiłek podczas nabierania powietrza, to również znak, żeby sięgnąć po poradę specjalisty.

Sygnałem wskazującym na konieczność konsultacji jest ból w klatce piersiowej. Zwróć też uwagę na regularne odmawianie jedzenia i picia. Suche usta i rzadkie oddawanie moczu to sygnały, które mogą towarzyszyć infekcji i wymagają interwencji.

Zawsze bierz pod uwagę swój niepokój. Jeśli masz wątpliwości, lepiej jak najszybciej rozwiej je u lekarza, zamiast martwić się, że przeoczysz coś ważnego. Nawet jeśli okaże się, że wizyta była niepotrzebna, da Ci spokój. Dzięki temu będziesz lepszym wsparciem emocjonalnym dla swojej pociechy.

Ważne, żeby zadbać o wygodę dziecka w drodze do lekarza. W chłodniejszych miesiącach roku możesz zastosować śpiworek Maxi Cosi do fotelika. Ochroni pociechę przed zmarznięciem. Produkt sprawdzi się też podczas spacerów w gondoli.

Już wiesz, jak oklepać dziecko i dlaczego jest to ważne!

Oklepywanie dziecka przy kaszlu pomaga ulżyć maluszkowi podczas infekcji. Prawidłowo wykonane pomoże w usunięciu zalegającej wydzieliny. To natomiast przełoży się na łatwiejsze oddychanie i zmniejszy ryzyko, że infekcja przerodzi się w poważniejszą chorobę. Oczyszczenie z wydzieliny sprawi, że dziecku będzie się komfortowo oddychało. Dobrze dotlenione poczuje się lepiej.

Ważne jest, jak oklepywać dziecko po inhalacji czy o poranku. Pamiętaj o dłoni złożonej w łódkę i rozpoczynaj zabieg od dołu, uważając na kręgosłup i nerki, których nie należy oklepywać. Podczas walki z infekcją liczy się więcej niż ta nieskomplikowana metoda. Dobra dieta, odpowiednia ilość snu, właściwa wilgotność powietrza w pokoju to część elementów, które wspierają powrót do zdrowia.

Pamiętaj o konsultacji z pediatrą, jeśli objawy nie ustępują lub – co gorsze – się nasilają. Jeśli szukasz ciepłych śpiworków idealnych na drogę do lekarza, zajrzyj do oferty sklepu BoboWózki! Czekają w niej na Ciebie również łóżeczka dostawne, dzięki którym maluch może spać blisko rodziców, gdy źle się czuje.

Pamiętaj, że zawarte w artykule porady nie zastąpią opieki lekarza.

Zobacz też: Jak wzmocnić odporność dziecka? Praktyczne wskazówki

Źródła:

https://www.drmax.pl/blog-porady/atak-kaszlu-w-nocy-u-dziecka

https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/medycyna-alternatywna/syrop-z-cebuli-wlasciwosci-i-dzialanie-jak-zrobic-syrop-cebulowy-przepis-aa-SwTM-kVpy-VMSt.html#syrop-z-cebuli-dla-dzieci-od-jakiego-wieku-podawac

https://www.doz.pl/czytelnia/a14316-Domowe_sposoby_na_kaszel_u_dziecka

https://mamapediatra.pl/2019/10/29/moje-dziecko-jest-przeziebione-co-robic/

https://zdrowie.parenting.pl/oklepywanie-dziecka#jak-prawidlowo-oklepywac-chore-dziecko

https://dziecko.medonet.pl/maluch/zdrowie-malucha/jak-oklepywac-dziecko-powody-sposoby-i-porady-jak-robic-to-bezpiecznie-i-efektywnie/prtsds2

https://www.drmax.pl/blog-porady/jak-oklepywac-dziecko

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up