+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Termometr na dłoni

Gorączka u niemowlaka – co robić, gdy dziecko gorączkuje?

2022-03-09

Gorączka u niemowlaka to stan, w którym temperatura ciała malucha przekracza 38°C. Wysoka temperatura u niemowlaka wymaga zwykle wizyty u pediatry i podania leków przeciwgorączkowych. Co oznacza podwyższona temperatura niemowlaka i od jakiej temperatury zbijać gorączkę u dziecka?

Spis treści:

Czym jest gorączka u niemowlaka?

Wielu rodziców odczuwa zaniepokojenie, gdy temperatura ciała ich pociechy zaczyna się niespodziewanie podnosić. Regulacja ciała niemowlęcia w pierwszych tygodniach życia nie jest jeszcze w pełni ukształtowana, dlatego temperatura ciała bobasa może zmieniać się bardzo szybko nawet przy braku jakiejkolwiek infekcji. To, czy wystąpi gorączka u niemowlaka, może także zależeć od aktywności hormonalnej – zwykle temperatura niemowlaka jest niższa rano, a pod wieczór może nieznacznie się podnosić.

Temperatura ciała zdrowego dziecka wynosi ok. 36,6–37,5°C. W sytuacji, gdy termometr pokazuje 37,5–38°C, mamy do czynienia ze stanem podgorączkowym. Dopiero po przekroczeniu 38°C diagnozuje się gorączkę, która wymaga włączenia odpowiednich leków, by ulżyć maluchowi w chorobie i pomóc organizmowi w walce z infekcją lub stanem zapalnym. W chłodny, zimowy dzień, po przyjściu ze spaceru, termometr może nawet wskazywać nieco niższy pomiar niż 36,6°C, co nie musi oznaczać problemów zdrowotnych. Z tego względu dobrze jest jednak wyposażyć się w ciepły i chroniący przed zimnem wózek dla maluszka, taki jak Cybex E-Priam 3.0 Crystal Lized.

Stan podgorączkowy u dziecka a gorączka – czym się różnią?

Stan podgorączkowy

Stan podgorączkowy może być sygnałem, że organizm maluszka walczy z drobnoustrojami. Pamiętaj jednak, że może to być także reakcja bobasa na nadmiar bodźców lub zbyt wiele emocji. Zdarza się, że stan podgorączkowy pojawia się w następstwie długotrwałego płaczu lub gdy Twój smyk intensywnie się rusza. To częste zjawisko w ciepłe, wakacyjne dni po długim dniu spędzonym na placu zabaw lub nad wodą. Zwykle nieznacznie podwyższona temperatura niemowlaka mija po kilku godzinach i nie wymaga podawania jakichkolwiek leków. Tym, co może chronić maluszka przed przegrzaniem, jest dobrze wentylowana spacerówka, taka jak Baby Jogger City Select 2 z obszernym daszkiem przeciwsłonecznym.

Gorączka

Trwający przez kilka godzin lub dni stan podgorączkowy u niemowlaka może przerodzić się w gorączkę u niemowlaka. Gorączka u dziecka bez innych objawów powinna być zbijana przy pomocy preparatów z paracetamolem lub ibuprofenem pod kontrolą lekarza pediatry. Nie zawsze jest potrzebny antybiotyk, a samo stosowanie leków przeciwgorączkowych rozpocznij dopiero wtedy, gdy termometr pokazuje więcej, niż 38°C. Dzięki temu organizm niemowlęcia będzie mógł samodzielnie zwalczyć rozwijającą się infekcję i stanie się bardziej odporny na kolejne ataki wirusów lub bakterii.

goraczka-u-niemowlaka

Wysoka temperatura u niemowlaka – najczęstsze przyczyny

Co powoduje stan podgorączkowy u niemowlaka? Podwyższona temperatura u niemowlaka najczęściej jest sygnałem, że organizm bobasa walczy z drobnoustrojami. Czsami gorączka u niemowlaka związana jest z konkretnym etapem w rozwoju smyka lub oznacza, że w jego organizmie toczy się poważny stan zapalny, który wymaga pilnego kontaktu ze specjalistą. Oto najczęstsze przyczyny wysokiej temperatury ciała u niemowlęcia.

Zakażenie górnych i dolnych dróg oddechowych

Twoja pociecha w ciągu kilkunastu pierwszych miesięcy życia uczy się, jak walczyć z najczęściej występującymi wirusami i bakteriami. Najczęstszą przyczyną wysokiej temperatury ciała u niemowląt jest zakażenie górnych i dolnych dróg oddechowych. Gorączka u niemowlaka pojawia się przy nieżycie nosa, w zapaleniu gardła, krtani lub oskrzeli. Przeziębienie nie jest jednak przeciwskazaniem do wspólnych spacerów i spokojnej zabawy na świeżym powietrzu – wystarczy, że wyposażysz się w lekki i osłaniający od wiatru wózek głęboko-spacerowy, np. Venicci Tinum Upline.

Stan podgorączkowy u niemowlaka może zwiastować zapalenie oskrzelików, płuc, a także wyjątkowo nieprzyjemne i bolesne zapalenie ucha środkowego. Infekcje bakteryjne często wymagają zastosowania antybiotyku, w przypadku wirusów często wystarcza leczenie objawowe, czyli zbijanie wysokiej gorączki, podawanie leków na kaszel i systematyczne czyszczenie zatkanego nosa. W tym czasie koniecznie zadbaj o komfort niemowlęcia i pozwól mu na dłuższe drzemki – bobas z pewnością szybciej zregeneruje siły w trakcie snu w doskonale amortyzowanym wózku z szeroką gondolą Cybex Priam 4.0 z fotelikiem Cloud Z i-Size.

Bolesne ząbkowanie

Wysoka gorączka u dziecka bez innych objawów u wielu maluchów sygnalizuje często pojawienie się nowych zębów. Proces ząbkowania trwa nawet kilka pierwszych lat życia bobasa, dlatego gorączka u dziecka bez innych objawów może powracać nawet co kilka tygodni. Zwykle mija samoistnie po pojawieniu się kolejnego zęba. Niektórym maluszkom ukojenie podczas ząbkowania daje bliskość mamy, inne lepiej sypiają podczas podróży samochodem, np. w miękkim i bezpiecznym foteliku dla najmłodszych Maxi Cosi Coral 360.

Ząbkowaniu mogą też towarzyszyć inne nietypowe objawy, takie jak kaszel, a nawet katar. Maluszek bywa przy tym marudny, często płacze, może być rozdrażniony lub wręcz przeciwnie – bardzo senny. Niektóre niemowlęta domagają się wówczas częstszego przystawiania do piersi lub chcą być stale blisko rodzica. W zależności od intensywności przykrych objawów można podawać maluszkom leki przeciwbólowe lub stosować specjalne żele na dziąsła.

Zapalenie pęcherza

Stosunkowo częstym problemem zdrowotnym u maluszków, który wiąże się z podwyższoną temperaturą ciała, jest zapalenie pęcherza moczowego. Ze względu na budowę anatomiczną choroba częściej przytrafia się dziewczynkom niż chłopcom, gdyż ich cewka moczowa jest krótsza i znajduje się bliżej odbytu. To sprawia, że łatwiej może dojść do przeniesienia się chorobotwórczych drobnoustrojów. Podczas infekcji dziecko może wymagać częstszej zmiany pieluszki i korzystania z toalety – fotelik samochodowy Maxi Cosi Titan Plus ułatwi Ci sprawne wypinanie smyka z samochodu, gdy zatrzymujecie się w drodze na postój.

Wysoka temperatura niemowlaka może okazać się jedynym objawem, który pozwala postawić trafną diagnozę. Bobas może też być bardziej marudny, reagować płaczem podczas zabiegów pielęgnacyjnych i zmiany pieluchy oraz budzić się częściej w nocy. Nieco starsze dzieci mogę już świadomie pokazywać rączką na okolice pieluchy i uciekać, gdy chcesz przewinąć swojego smyka. Zapalenie pęcherza zazwyczaj leczy się antybiotykami.

Posocznica

Jedną z poważniejszych chorób, które mogą zagrażać Twojemu maluszkowi, jest posocznica, czyli sepsa. W jej przebiegu dochodzi do powstania w organizmie niemowlęcia ogniska pierwotnego, z którego niebezpieczne zarazki i toksyny dostają się do krwi i wraz z nią trafiają do różnych narządów. Sepsa może rozwijać się zarówno u dzieci zdrowych, jak i tych z innymi chorobami przewlekłymi lub w przypadku obniżonej odporności organizmu.

Zagrożenie posocznicą jest większe u maluszków, które przebywają w dużych skupiskach ludzi, a więc u dzieci uczęszczających do żłobka lub przedszkola. Zdarza się, że dotyka pacjentów w szpitalach, diagnozuje się ją u młodzieży i osób w podeszłym wieku. Pierwszym objawem jest wysoka temperatura u niemowlęcia, której mogą towarzyszyć biegunka, wymioty, żółtaczka oraz brak łaknienia. Leczenie posocznicy polega na szybkim podaniu antybiotyków, najlepiej od razu po pojawieniu się pierwszych objawów.

Przegrzanie i udar cieplny

Maluszki bardzo szybko reagują na zmiany temperatury otoczenia. Wysoka gorączka u dziecka bez innych objawów może pojawić się wieczorem, gdy cały dzień dziecko spędziło na słońcu, bez odpowiedniego nakrycia głowy. Niebezpieczna jest wielogodzinna zabawa w basenie, gdy na zewnątrz temperatura przekracza 30°C i intensywny wysiłek fizyczny w letnie, wakacyjne miesiące.

Udar cieplny to nie jedyny możliwy efekt przegrzania organizmu. Podoba reakcja może mieć miejsce wtedy, gdy zbyt ciepło ubierzemy dziecko na spacer lub przykryjemy zbyt grubym kocem. Przegrzanie bardzo często pojawia się u niemowląt, których rodzice zakrywają gondolę pieluchą, by chronić smyka przed ostrym słońcem. Podejrzenie udaru cieplnego powinieneś od razu skonsultować ze specjalistą i możliwie jak najszybciej schłodzić ciało maluszka, np. poprzez stosowanie mokrych kompresów. Na czas letnich spacerów wybierz dobrze wentylowany wózek z szeroką budką przeciwsłoneczną, np. Anex M/Type Pro Safa Sahin, który pomoże Ci chronić dziecko przed nadmiarem ciepła.

Jak zbić gorączkę u niemowlaka? 4 skuteczne sposoby

Na początku warto pamiętać, od jakiej temperatury zbijać gorączkę u dziecka. Stan podgorączkowy u dziecka nie wymaga podawania leków, które obniżają temperaturę ciała. Ibuprofen lub paracetamol warto włączyć po konsultacji ze specjalistą. Stan podgorączkowy u dziecka możesz spróbować pokonać również domowymi sposobami, które jednocześnie są niejednokrotnie dodatkowym elementem kuracji lekami przeciwgorączkowymi lub antybiotykami. Poniżej przedstawiamy najskuteczniejsze metody zwalczania gorączki u dzieci.

Podanie leków

Pamiętaj, że w przypadku noworodków stosuje się wyłącznie paracetamol. Ibuprofenu nie zaleca się podawać maluszkom poniżej 6. miesiąca życia, a u dzieci do 12. roku życia należy zachować szczególną ostrożność. Przed podaniem leku zapoznaj się dokładnie z ulotką i sposobem dawkowania leku. U niemowląt możesz stosować czopki, u nieco starszych dzieci sprawdzi się syrop lub saszetki z proszkiem do rozpuszczania w wodzie. Jeśli zauważysz, że gorączka u niemowlaka po kilku dniach nie mija, zgłoś się pilnie do lekarza pediatry.

Kąpiele i okłady

Wysoka temperatura niemowlaka często znika, gdy zdejmiesz dodatkową warstwę odzieży lub wykąpiesz maluszka w wodzie o temperaturze o 1–2 stopnie niższej, niż aktualna temperatura ciała dziecka. Nigdy nie stosuj kąpieli w zimnej wodzie – może to doprowadzić do wstrząsu i pogorszenia stanu zdrowia niemowlęcia. Letnia kąpiel nie powinna trwać zbyt długo – można zamienić ją na mokre okłady. Okłady przyniosą maluszkowi ulgę i pozwolą szybciej wrócić do zdrowia – przykładaj je na pachwiny, szyję lub pod kolanami. Chroń mózg przed przegrzaniem i przykładaj mokre kompresy w miejscach przebiegu dużych naczyń krwionośnych, na kark, potylicę i czoło dziecka.

Nawadnianie organizmu

Przy wysokiej gorączce zazwyczaj konieczne jest stosowanie leków przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych. Podwyższona temperatura ciała prowadzi często do nadmiernego pragnienia. Jak najczęściej podawaj swojemu dziecku różne płyny – może to być czysta woda, klarowne soki lub herbatki ziołowe. Na gorączkę szczególnie polecany jest wywar z lipy, czarnego bzu lub malin, które działają także napotnie.

Spacery i wietrzenie pokoju

Maluszek, który gorączkuje, nie musi stale przebywać w domu. Jeśli pogoda na zewnątrz pozwala na spacer, warto zabrać dziecko na krótką przechadzkę. Chłodniejsze powietrze pomaga też obkurczyć naczynia krwionośne i daje ulgę w przypadku kataru. Gdy Twój smyk choruje, staraj się regularnie wietrzyć sypialnię i pokój dziecięcy, częściej wymieniaj pościel, zadbaj o to, by temperatura w pomieszczeniu nie przekraczała 20–21°C.

goraczka-u-niemowlaka

Gorączka u dziecka – kiedy udać się do specjalisty?

Podwyższona temperatura ciała dziecka nie musi oznaczać poważnej choroby. Jeżeli jednak Twoje maleństwo nie chce jeść, mało pije i jest nadmiernie senne, powinieneś jak najszybciej udać się z nim do lekarza. Nie bagatelizuj też takich objawów jak przyspieszony oddech lub przyspieszone bicie serca. Jeśli Twoja pociecha wymiotuje lub ma długotrwałą biegunkę, wymaga natychmiastowej konsultacji ze specjalistą.

Gorączka jest oznaką, że organizm dziecka walczy z infekcją lub broni się przed przegrzaniem. Może zwiastować ząbkowanie lub być objawem udaru cieplnego. W przypadku podwyższonej temperatury ciała swojego dziecka uważnie je obserwuj, by nie doprowadzić do rozwoju stanu zapalnego lub odwodnienia organizmu. Masz sprawdzone metody walki z gorączką? Podziel się nimi w komentarzu i pomóż innym rodzicom skutecznie walczyć z infekcjami u dzieci!

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up