+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku samochodowym za fotelik?

Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku samochodowym za fotelik? Podpowiadamy!

2022-06-28

Czy wiesz, że nawet niegroźna kolizja może oznaczać konieczność wymiany fotelika samochodowego na nowy model? Przed powtórnym wydatkiem może uchronić Cię ubezpieczyciel. Sprawdź, jak uzyskać odszkodowanie po wypadku samochodowym za fotelik.

Spis treści:

Wymiana fotelika po kolizji – kiedy i dlaczego jest konieczna?

Kiedy dochodzi do kolizji czy wypadku samochodowego, wiele uszkodzeń auta jest widocznych gołym okiem. W takiej sytuacji najczęściej nie ma wątpliwości co do tego, że samochód trzeba naprawić lub wymienić na nowy. Jak to się ma do fotelika samochodowego, który w chwili wypadku znajduje się w pojeździe? Wielu uszkodzeń fotelika nie widać, ponieważ obejmują one mechanizmy lub to, co nie jest widoczne dla rodziców.

Tymczasem nawet najlepszy fotelik samochodowy, np. model Britax Romer Max Way Plus 9-25 kg, działa tak jak poduszka powietrzna – tylko raz. Każda, nawet na pozór błaha, kolizja przy prędkości powyżej 10-15 km/h może skutkować uszkodzeniem istotnych dla bezpieczeństwa dziecka elementów fotela samochodowego. Nawet podczas niewielkiej stłuczki fotelik przyjmuje na siebie ogromne obciążenia. Może się zatem zdarzyć, że wizualnie będzie nadal prezentował się bez zarzutu, jednakże zawsze istnieje ryzyko, że któryś z jego elementów został uszkodzony. W efekcie w momencie groźnego wypadku lub nawet niewielkiej, kolejnej stłuczki, nie spełni on swojej roli.

Dlatego po kolizji, a tym bardziej wypadku, rodzice powinni jak najszybciej wymienić fotelik, a ten powypadkowy poddać utylizacji. Dotyczy to każdej kategorii wagowej, ponieważ o dziecko dba się tak samo mocno w każdym wieku.

A od kiedy dziecko może jeździć bez fotelika? Dziecko w samochodzie – od jakiego wzrostu bez fotelika?

jak-uzyskac-odszkodowanie-po-wypadku-samochodowym-za-fotelik

Pamiętaj przy tym, że zgodnie z zaleceniem każdego producenta fotelików, sprzęt ten należy wymienić po wypadku bądź kolizji, nawet jeśli nie nosi on śladów uszkodzenia. Takie zapisy pojawiają się w instrukcjach obsługi wszystkich modeli fotelików renomowanych, dobrej klasy marek, np. modelu BeSafe Stretch 9-36 kg. Miej jednak na uwadze, że nawet jeśli w Twoim modelu w instrukcji nie ma takiej informacji, to dla bezpieczeństwa i zdrowia pociechy powinieneś rozważyć jego wymianę. Wypadki samochodowe dla dzieci są bardzo groźne. Ogranicz ryzyko niebezpiecznych skutków, montując w pojeździe nowy fotelik dobrej marki.

Wymiana fotelika po kolizji przez producenta

Nawet jeśli wszyscy świadomi i troskliwi rodzice zgadzają się, że fotelik trzeba wymienić po małej stłuczce, to nie wszystkich na to stać. Dobry fotelik kosztuje kilkaset złotych, a modele najbardziej renomowanych producentów – nawet kilka tysięcy złotych. Co zatem zrobić, aby powtórnie nie ponosić tak dużego wydatku?

Jeśli byłeś uczestnikiem kolizji albo wypadku samochodowego, często masz prawo do bezpłatnej wymiany fotelika na nowy. Możesz to zrobić na dwa sposoby. Jednym z nich jest otrzymanie nowego modelu od producenta. Wiedz bowiem, że są firmy, które razem z zakupem fotelika udzielają gwarancji wymiany powypadkowej. Oznacza to, że niezależnie od tego, czy do kolizji doszło z Twojej winy, czy ze strony drugiego uczestnika ruchu, producent wymieni powypadkowy fotelik na nowy.

Do takich firm należą m.in. Avionaut – producent fotelika Avionaut Sky RWF 0-25 kg, który udziela dwuletniej gwarancji oraz Axkid – na fotele za kwotę powyżej 1300 zł. Program wymiany fotelika posiada także firma BeSafe (producent nowoczesnego modelu BeSafe Stretch 9-36 kg) czy Maxi Cosi. Wymiana fotelika po wypadku nastąpi jedynie wtedy, kiedy w protokole powypadkowym spisanym przez policję znajdzie się informacja, że fotelik danej marki znajdował się w pojeździe w trakcie wypadku. Warto o tym wiedzieć, by w takiej sytuacji nie stracić szansy na wymianę fotelika. Producent może również oczekiwać paragonu jako dowodu zakupu.

Aby skorzystać z programu wymiany fotelika powypadkowego, zazwyczaj wystarczy jedynie zwrócić go do sklepu, w którym został on kupiony, dostarczając przy tym wymagane dokumenty (kopia paragonu i zaświadczenie z policji). Nowy fotelik Klippan Opti129 i-Size dla dzieci 61-125 cm odbierzesz w tej samej placówce bądź zostanie on dostarczony do Twojego domu.

Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku samochodowym za fotelik?

Nie wszyscy producenci fotelików samochodowych gwarantują powypadkową wymianę swych produktów na nowy model. W takim przypadku musisz samodzielnie postarać się o otrzymanie środków na zakup nowego modelu. Rozwiązaniem może stać się odszkodowanie po wypadku samochodowym. Komu i kiedy ono przysługuje?

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że informacja o foteliku powinna znaleźć się w protokole powypadkowym sporządzonym przez policję. To kluczowe, by ubezpieczyciel miał pewność, że fotelik nie został dołożony do samochodu już po kolizji. Jeśli do stłuczki czy wypadku doszło z winy drugiego uczestnika ruchu, możesz uzyskać odszkodowanie za fotelik samochodowy po wypadku z OC sprawcy.

Przeczytaj także: Fotelik RWF – zadbaj o bezpieczeństwo swojego dziecka!

Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku samochodowym z OC sprawcy?

Nie ma znaczenia, w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym sprawca wykupił polisę, a także ile za nią zapłacił. Warunki ochrony w ramach ubezpieczenia OC samochodu są bowiem takie same w każdej firmie, co regulują stosowne przepisy. Pośrednio ich tematem jest zatem również wymiana fotelika po kolizji. Przepisy Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych wskazują jednoznacznie, że poszkodowany w kolizji lub wypadku może otrzymać rekompensatę za wszystkie poniesione straty, czyli także za foteliki samochodowe znajdujące się w pojeździe, jeśli wymagają one wymiany.

Wymiana fotelika z OC sprawcy wymaga przedstawienia niezbędnej dokumentacji. Poza dowodem zakupu fotelika przyda Ci się też instrukcja obsługi sprzętu z informacją, że jego producent zaleca wymianę w przypadku stłuczki bądź wypadku. Musisz też udowodnić, że w chwili zdarzenia w pojeździe znajdował się zamontowany fotelik Britax Romer Max Way RWF 9-25 kg lub inny model. W tym celu przyda Ci się np. protokół albo notatka policyjna oraz fotografie z miejsca zdarzenia.

Ile pieniędzy możesz uzyskać za odszkodowanie po wypadku samochodowym z OC sprawcy? Kwota zazwyczaj jest równa sumie wydatków poniesionych na zakup fotelika. To oznacza, że nowy fotelik Maxi Cosi Emerald 0-25 kg lub inny model kupisz samodzielnie, a ubezpieczyciel zwróci Ci pieniądze za jego zakup.

Sprawdź, gdzie zamontować fotelik samochodowy? Za kierowcą, pasażerem czy na środku?

jak-uzyskac-odszkodowanie-po-wypadku-samochodowym-za-fotelik

Odszkodowanie za fotelik samochodowy po wypadku z Twojej winy

A jak uzyskać odszkodowanie po wypadku samochodowym za fotelik w sytuacji, gdy do kolizji bądź innego zdarzenia drogowego doszło z Twojej winy? Niestety, szanse na otrzymanie odszkodowania od producenta czy ubezpieczyciela są niewielkie. Warto jednak udać się do najbliższego salonu BoboWózki, w którym nasi eksperci dokładnie wyjaśnią procedury i pomogą w podjęciu kroków. Wiedz także, że niektóre ubezpieczalnie pozwalają na dopisanie fotelika do wyposażenia swojego samochodu. Dzięki temu w razie konieczności wymiany fotelika rodzice mogą otrzymać środki ze swojego ubezpieczenia AC.

Przedstawione porady z pewnością pomogą Ci w podjęciu najlepszej decyzji w razie kolizji lub wypadku drogowego. Zobacz również bogaty asortyment fotelików samochodowych sklepu BoboWózki, spośród których z pewnością wybierzesz model idealny dla Twojej pociechy.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up