+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Fotelik RWF – zadbaj o bezpieczeństwo swojego dziecka

Fotelik RWF – zadbaj o bezpieczeństwo swojego dziecka!

2021-01-22

Bezpieczeństwo dziecka jest priorytetem dla każdego rodzica. Podczas podróży zadbają o nie foteliki RWF. To najbezpieczniejsze rozwiązanie dostępne jest już dla noworodków, aż do momentu osiągnięcia przez dziecko nawet 5-6 lat.

Wybór fotelika samochodowego to jedna z najważniejszych decyzji zakupowych, przed którą stoisz jako rodzic. Z tego powodu postanowiliśmy przybliżyć Ci, jak dokonać tego wyboru odpowiedzialnie. Z tekstu dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć, gdy w grę wchodzi fotelik RWF – co to znaczy, jakie są zalety z jego wyboru i jak wpłynie on na bezpieczeństwo dziecka. Poznasz też nieliczne wady tego rozwiązania. Na końcu zaprezentujemy Ci kilka modeli, które są warte uwagi w tej grupie produktów.

Fotelik RWF – co to znaczy?

Pod pojęciem fotelik RWF kryje się fotelik Rear Way Facing, czyli po prostu tyłem do kierunku jazdy. Oznacza to, że jego montaż przebiega w taki sposób, że dziecko siedzi w przeciwnym kierunku niż reszta pasażerów. Tego rodzaju foteliki są absolutną podstawą w najniższej grupie wiekowej, czyli od 0 do 9 kg lub od 0 do 13 kg. Te fotele, zazwyczaj w formie wyjmowanych nosideł, zawsze są montowane tyłem do kierunku jazdy.

Nie oznacza to jednak, że starsze dzieci muszą jeździć już przodem! Powstaje coraz więcej modeli fotelików montowanych tyłem nawet do 25 kg. Ostatnią nowością na rynku bezpiecznego podróżowania z dzieckiem jest fotelik przeznaczony do jazdy tyłem w przypadku dzieci o wadze do 32 kg. Specjaliści zalecają, aby w ten sposób przewozić dzieci jak najdłużej, przynajmniej do 4 roku życia.

Fotelik tyłem do kierunku jazdy

Dlaczego fotelik tyłem do kierunku jazdy jest bezpieczny?

U dzieci, z uwagi na ich stały rozwój, ciało funkcjonuje nieco inaczej niż u dorosłych. Przede wszystkim niemowlęta i kilkulatki nawet do 4-5 roku życia mają większą głowę w stosunku do reszty ciała. Może stanowić ona nawet 25% masy ich całego ciała. Adekwatnie, u dorosłych jest to około 6%. W efekcie, w razie zderzenia i jazdy przodem do kierunku poruszania się, głowa dziecka znacznie bardziej obciąża szyję i kręgosłup.

To właśnie kręgosłup jest kolejnym słabym punktem dziecka – nie został on jeszcze w pełni wykształcony, a kości częściowo zastępowane są jeszcze przez chrząstki. Z tego powodu kolizja czołowa przy większej prędkości, w razie jazdy dziecka w foteliku ustawionym przodem, może skończyć się poważnym urazem kręgosłupa, przerwaniem rdzenia, a w skrajnych przypadkach nawet dekapitacją.

Dzięki temu, że fotelik samochodowy RWF jest montowanym tyłem do kierunku jazdy, sprawia to, że w razie zderzenia czołowego ciało dziecka jest wciskane w amortyzowaną skorupę fotelika, dzięki czemu nie doprowadzi to do poważnego urazu. Nie pojawia się szarpnięcie, a całe ciało przylega do oparcia. Dodatkowo wielu producentów stosuje również rozszerzoną ochronę boczną. Oznacza to, że w razie kolizji bocznej siła uderzenia jest przekierowywana w zagłówek i częściowo amortyzowana przez wykorzystane do produkcji materiały.

Testy bezpieczeństwa wskazują, że fotelik tyłem do kierunku jazdy zapewnia nawet pięciokrotnie większe bezpieczeństwo niż ten montowany przodem. Dotyczy to szczególnie małych dzieci. Dla zminimalizowania ewentualnych obrażeń w razie kolizji wybierz fotelik ze stabilnym mocowaniem, na przykład na bazie Isofix i nóżce stabilizującej.

Fotelik tyłem do kierunku jazdy RWF

Fotelik RWF – wady i zalety

Jakie są najważniejsze cechy, które charakteryzują fotelik tyłem do kierunku jazdy? Oto one:

  • stabilny, ale bardziej skomplikowany montaż – zwłaszcza gdy mowa o fotelikach montowanych na bazie Isofix. Do samochodu, który pozbawiony jest tego modelu, wybierz fotelik montowany na pasy.
  • więcej zajmowanej przestrzeni – foteliki RWF zajmują więcej miejsca niż te montowane przodem do kierunku jazdy. Przy obecnej ilości modeli możesz jednak łatwo wybrać taki fotelik samochodowy RWF, który zmieści się nawet w niewielkim samochodzie.
  • wyższe bezpieczeństwo – jak zostało wspomniane, to nieoceniona zaleta wszystkich fotelików RWF. Bezpieczeństwo jest nawet pięciokrotnie wyższe w stosunku do fotelików FWF.
  • gorszy dostęp do dziecka w trakcie jazdy – dla rodziców to wada, jednakże specjaliści uważają to za zaletę. Do dziecka w foteliku RWF rodzic nie obraca się, dzięki czemu bardziej panuje nad pojazdem. Dodatkowo lusterka montowane na zagłówku umożliwiają kontrolowanie zachowania malucha przez lusterko zamontowane w kabinie samochodu
  • konieczność częstszej wymiany – większość fotelików, która spełnia wysokie standardy bezpieczeństwa, ma mały, dopuszczalny przedział wagi dziecka. Choć dla rodziców może być to wadą ze względu na koszty, to jednak bezpieczeństwo dziecka w foteliku lepiej dopasowanym do jego rozmiarów jest nie do przecenienia.
Foteliki RWF

Poznaj te foteliki RWF – kilka propozycji

Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka propozycji, dzięki którym łatwiej będzie Ci się poruszać w świecie fotelików montowanych tyłem do kierunku jazdy. Oto niektóre z nich:

Britax DualFix M i-Size dla 61-105cm

Fotelik RWF z opcją ustawienia przodem do kierunku jazdy dla starszych dzieci. Montowany bezpiecznie dzięki systemowi Isofix, bazie i nodze stabilizującej. Model ten został wyposażony w ramę antyrotacyjną i kilka rozwiązań amortyzujących siłę uderzenia bez względu na kierunek kolizji. Dodatkowo fotelik spełnia normy i-Size.

Swandoo Marie 2 i-Size fotelik 40-105 cm/0-18 kg

Propozycja dla rodziców, którym zależy na foteliku obrotowym i opcji montażu przodem dla starszych dzieci. Bardzo wygodny fotelik z bazą Isofix, nogą stabilizującą i profilowaną skorupą przylegającą do siedziska w każdej z ustawionych pozycji. Spełnia normę i-Size, co jest szczególnym potwierdzeniem bezpieczeństwa podróżowania dziecka. Przeznaczony od narodzin aż do około 4 lat.

BabySafe Rhodesian fotelik 0-18 kg

Jeden z kilku fotelików, które sprawdzą się już od etapu niemowlęcia aż do osiągnięcia przez dziecko wieku około 4 lat. Montowany dzięki bazie Isofix z dodatkową nóżką stabilizującą, która amortyzuje siłę uderzenia w razie kolizji. Zastosowana pianka termoelastyczna i systemy ochrony bocznej sprawdzą się przy uderzeniach bocznych.

Foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy to najlepsze rozwiązanie dla najmłodszych podróżników. Podziel się z nami swoimi spostrzeżeniami z ich użytkowania, a jeśli dopiero stoisz przed wyborem – zapoznaj się z asortymentem sklepu BoboWózki!

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up