+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Foteliki RWF co to znaczy?

Foteliki RWF co to znaczy?

2019-10-11

Foteliki RWF co to znaczy?

  • to fotelik samochodowym, w którym dziecko siedzi tyłem do kierunku jazdy
  • sposób montowania fotelika w samochodzie tyłem do kierunku jazdy
  • Rear Way Facing
  • zaleca się używanie fotelika RWF dla dzieci do 5-6 roku życia
  • foteliki samochodowe montowane tyłem do kierunku jazdy są aż pięciokrotnie bezpieczniejsze w porównaniu do tych montowanych przodem
  • w przypadku zderzenia czołowego, skorupa fotelika działa jak tarcza ochronna, dziecko jest "wciskane" w fotel na odcinku od głowy do miednicy
  • fotel RWF zazwyczaj posiada zintegrowaną bazę ISOFIX, która umożliwia stabilny, łatwy i prawidłowy montaż w samochodzie
  • niektóre modele fotelików RWF mają obracane siedzisko o 90, 180 lub 360 stopni, co ułatwia codzienne korzystanie - wkładanie i wyjmowanie dziecka

Mity dotyczące jazdy tyłem

Lusterko obrotowe Diono Easy View

Sposób przewożenia dzieci w samochodzie stał się w ostatnim czasie niezwykle kontrowersyjnym tematem, wokół którego powstało wiele różnorodnych teorii i mitów. Wśród najbardziej popularnych znajdują się takie, które mówią, że dziecko wyrasta z takiego sposobu jazdy, tylko pierwszy fotel mocuje się tyłem, dziecku jest niewygodnie, nic nie widzi i wiele, wiele innych... Każdy z tych mitów można w niezwykle prosty sposób obalić i skonfrontować z badaniami i wiedzą ekspertów, obserwacją dziecka w trakcie przewożenia, czy wszelkimi akcesoriami, które ułatwiają jazdę RWF. Wśród niezwykle popularnych i niemal niezbędnych dodatkowych akcesoriów jest z pewnością lusterko, dzięki któremu rodzice doskonale widzą, co robi dziecko podczas jazdy. Rodzice nie muszą się również martwić o to, że dziecko wyrasta z takiego fotelika, bo nie mieszczą mu się w samochodzie nóżki. Maluchy mają nieprawdopodobną ilość pomysłów i rozwiązań na każdą zagwozdkę, dlaczego zatem położenie nóżek w samochodzie miałoby być dużym wyzwaniem dla sprytnego malucha?

Wypadki drogowe Fotel Rwf obrotowy - blog

Wśród wypadków samochodowych najczęstsze są te czołowe. Każdy, kto choć raz przeżył gwałtowne hamowanie siedząc w samochodzie, doskonale wie, jak ciało człowieka zachowuje się w takiej sytuacji. Zapięte pasy bezpieczeństwa zatrzymują pasażerów w samochodzie i po chwili pozwalają z powrotem bezpiecznie oprzeć się o oparcie fotela. W sytuacji, kiedy dochodzi do kolizji przy prędkości 50 km/h, a pasażerowie nie mają zapiętych pasów, ciało człowieka jest wyrzucane z samochodu z siłą równą 2,5 tony. Warto pomyśleć, o ile bezpieczniejsi byśmy byli, gdyby ta sama siła wciskała nas w fotel samochodowy. To właśnie dzieje się w momencie wypadku z dzieckiem, kiedy jedzie tyłem do kierunku jazdy. Jego ciało, zamiast być gwałtownie wyrwane do przodu a głowa opadać z ogromnym ciężarem na klatkę piersiową, łamiąc przy tym kręgi szyjne, jest wciskane w fotelik samochodowy. Zagłówek i osłony boczne doskonale okalają głowę, szyję i korpus dziecka, diametralnie zwiększając jego bezpieczeństwo.

Badania

Wykonane przez markę samochodową Volvo i firmę ubezpieczeniową Folksam badania wykazują, że do momentu osiągnięcia przez dziecko wieku 4 lat malec ma aż pięciokrotnie większą szansę na przeżycie i/lub uniknięcie obrażeń w przypadku jazdy tyłem. Badania wykonane przez Volvo pokazują, że dzieci w grupie 0-4 lata, które podróżowały tyłem do kierunku jazdy zaledwie w 8% wypadków potrzebowały pomocy medycznej. W przypadku jazdy przodem w tej samej grupie wiekowej aż u 40% dzieci niezbędna była pomoc medyczna. Warto mieć te wyniki w pamięci, kiedy stoimy przed podjęciem decyzji - RWF czy FWF?

Polecane modele RWF

BeSafe iZi MODULAR i-Size jest fotelikiem z kategorii 0-18 kg, pozwala przewozić dziecko od narodzin mniej więcej do około czterech lat. Model ten posiada normę i-Size oraz spełnia rygorystyczny szwedzki TEST PLUS, a w testach ADAC uzyskał 4 gwiazdki. Jego montaż odbywa się na zaczepy Isofix, przez co mozliwość błędu w mocowaniu jest niemal całkowicie wyeliminowana.

gb CONVY-FIX jest drugim w naszym dzisiejszym wpisie fotelikiem, który może być użytkowany od pierwszych dni życia. Ten jednak posłuży dłużej, bo nie do 18, a 25 kg. Do wagi 18 kg maluszek może jeździć tyłem, natomiast powyżej tej wagi, rodzice muszą skierować fotel do przedniego kierunku. Podobnie jak w modelu BeSafe, montaż CONVY-FIX odbywa się przez zaczepy Isofix z dodatkową nogą stabilizującą.

Maxi Cosi 2WayPearl na bazie 2WayFix jest fotelikiem dla malucha powyżej 9 kg wagi. Modularna baza 2WayFix umożliwia wpięcie fotelika PEBBLE PLUS dla niemowlęcia, dzięki czemu jednak baza jest odpowiednia dla dwóch kolejnych fotelików. 2WayPearl także ma dwie opcje podróżowania - tyłem do około 4. roku życia i przodem powyżej 15. miesiąca życia, gdyby dziecko z jakiegoś powodu nie mogło podróżować tyłem.


BeSafe iZi Modular i-Size GB Convy-fix Maxi Cosi 2WayPearl

 

Jakie jest Wasze stanowisko w temacie przewożenia dzieci samochodem? Jeśli zdecydowaliście się na jazdę RWF - spotkaliście się z nieprzyjemnymi komentarzami innych?

Podziel się z nami swoimi spostrzeżeniami.

BoboWózki
2019-10-23 06:46
Badania jasno pokazują, że przewożenie dziecka tyłem przekłada się na jego większe bezpieczeństwo, więc nie można tu mówić o wymysłach producentów. Znamy takie i podobne komentarze rodziców, dlatego też powstał ten artykuł :) Jak sprawdza się fotelik?
Nat
2019-10-22 13:09
19 miesięcy i cały czas tyłek. Gb vaya plus lustereczko. Oby jak najdłużej tyłem. Nie obracamy , nie próbujemy bo po co. Niestety dużo znajomych uważa, że to wymysł producentów i odrazu po 6 miesiącu wręcz obraca przodem:(
Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2022 BoboWózki
social mail
social up
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.