+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
drugie-imie-dla-chlopca

Drugie imię dla chłopca – jak wybrać to idealne?

2023-11-30

Planujesz nadać synkowi drugie imię? To nieobowiązkowe, ale często chętnie wybierane przez rodziców rozwiązanie. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać idealne drugie imię dla chłopca.

Spis treści:

Wybór imienia dla dziecka to często niełatwe zadanie, okupione długimi godzinami rozmyślań, poszukiwań, a często nawet kłótni między przyszłymi rodzicami. Co ciekawe, dotyczą one nie tylko wyboru pierwszego, ale i drugiego imienia. Nadanie go smykowi nie jest obowiązkowe, ale rodzice często decydują się na tę opcję. Jakie są najczęstsze powody nadawania chłopcu drugiego imienia? Co wziąć pod uwagę, wybierając je i dlaczego warto to zrobić? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym poradniku.

Lista imion

  • Jan
  • Piotr
  • Józef
  • Stanisław
  • Krzysztof
  • Nikolas
  • Elias
  • Jeremi
  • Mieszko
drugie imie dla chlopca

Znaczenia

Jakie wybrać drugie imię dla chłopca? 2023 to rok, w którym wciąż wśród najczęściej nadawanych królują imiona tradycyjne. Dotyczy to zarówno imion pierwszych, jak i drugich. Przeczytaj listę ładnych i popularnych imion chłopięcych wraz z ich znaczeniami. Może znajdziesz wśród nich idealne drugie imię dla Twojej pociechy?

Jan

Jan to najczęściej nadawane w Polsce drugie imię dla chłopca w całym ubiegłym roku. Pochodzi z języka hebrajskiego i stanowi połączenie słów Jahwe (Bóg) oraz channah (łaska). Imię to oznacza zatem „cieszącego się łaską bożą”. Uznaje się, że osoby noszące to imię są inteligentne, sprawiedliwe i pracowite, potrafią rozwiązywać spory i łatwo nawiązują kontakty z rówieśnikami. Lubią przewodzić i bywają dobrymi organizatorami.

Piotr

Bardzo ładnym i popularnym drugim imieniem dla chłopca jest też Piotr. To imię pochodzenia greckiego, pochodzące od przydomka “Petros” (skała, opoka) nadanego przez Jezusa swemu ulubionemu uczniowi, Szymonowi. Osoby obdarzone tym imieniem uchodzą za wrażliwe na ludzkie sprawy, ambitne, dobre i prawdomówne. Są zazwyczaj wszechstronnie wykształcone i inteligentne, stałe w uczuciach i żyjące w zgodzie z otoczeniem.

Józef

Wśród popularnych drugich imion dla chłopców jest Józef, co z języka hebrajskiego oznacza „niech Bóg pomnoży dobra”. Mężczyźni noszący to imię uchodzą za zdecydowanych, bardzo inteligentnych, wymagających w stosunku do siebie i otoczenia. Wyróżnia ich silna osobowość i mocny charakter. Jednocześnie to osoby, na które zawsze można liczyć.

Poszukujesz bezpiecznych sprzętów dla Jasia, Piotrusia albo Józia? Zobacz nasze propozycje: Cybex Cloud T Plus, wózek 3w1 Roan Ivi z fotelikiem Britax Baby-Safe 5Z2 oraz wózek 2w1 Easywalker Harvey3 Premium.

Stanisław

Stanisław to staropolskie imię słowiańskiego pochodzenia, oznaczające „stań się sławnym”. Osoby o tym imieniu charakteryzują się życiową zaradnością, oczytaniem, elokwencją i wdziękiem. W dzieciństwie Staś bywa uparty, uwielbia nowe zabawki i wypoczynek na świeżym powietrzu.

Krzysztof

Imię Krzysztof pochodzi od greckiego słowa „Christophoros” i oznacza „niosącego Chrystusa”, „tego, który nosi w sobie Chrystusa”. Osoby z tym imieniem są uznawane za prawdziwe wulkany energii – zarówno w dzieciństwie, jak i dorosłości. Są bardzo towarzyskie, ale jednocześnie dość nerwowe i zmienne. Jako dziecko Krzyś wymaga sporo cierpliwości, gdyż bywa bardzo dokazującym brzdącem.

Nietrudno zauważyć, że wśród najpopularniejszych drugich imion królują tradycyjne, o wielowiekowej historii. Jeśli jednak poszukujesz oryginalnej propozycji na drugie imię dla smyka, sprawdź kilka ciekawych opcji w przygotowanym imienniku.

Nikolas

Imię Nikolas trafiło do Polski z języka angielskiego i stanowi polski zapis wymowy imienia Nicholas, czyli naszego rodzimego Mikołaja. Imię to oznacza „tego, który zwycięża dla ludu”. Mężczyźni noszący to imię są odpowiedzialni, nie lękają się poświęcenia ani trudów. Są dobroduszni, otwarci na innych i pomocni.

Elias

Elias jest wariantem tradycyjnego imienia Eliasz. Pochodzi z języka hebrajskiego i oznacza „moim Bogiem jest Jahwe”. Mężczyźni o tym imieniu są niezależni, zdolni do poświęcenia własnych korzyści dla celów wyższych. Cechuje ich duża wiedza życiowa i mądrość. Mają rozwiniętą intuicję, są uczuciowi i wrażliwi.

Jeremi

Wciąż nietypowym i rzadko spotykanym imieniem męskim jest Jeremi. To drugie imię dla chłopca, będące skróconą wersją imienia Jeremiasz. Wywodzi się z języka hebrajskiego i oznacza „wywyższonego przez Boga”. Osoby o tym imieniu są charakteryzowane jako nieco flegmatyczne, wrażliwe i spokojne. Są domatorami o bardzo rozwiniętej intuicji.

Mieszko

Mieszko to imię męskie pochodzenia słowiańskiego, sięgające czasów dynastii piastowskiej. Etymologia tego imienia jest niejasna – możliwe, że oznacza „zdobywać rozgłos” i „miotać sławę”. Osoba o tym imieniu jest słowna, sprawiedliwa i uczciwa. Kieruje się w życiu rozsądkiem, jest spokojna, niechętnie się kłóci czy wybucha gniewem.

drugie imie dla chlopca

Znaczenie tradycji i rodzinnych wartości w wyborze imienia

W niektórych rodzinach nadawanie dziecku drugiego imienia to długoletnia tradycja. Niekiedy rodzice nawet nie zastanawiają się, dlaczego to robią – uznają po prostu, że skoro oni sami, ich rodzeństwo i inni bliscy mają po dwa imiona, to ich szkrab również powinien je mieć. Być może nie wiedzą nawet, że można zrobić inaczej.

Nadawanie drugiego imienia bardzo często stanowi wyraz szacunku i upamiętnienia ważnych przodków, na przykład słynnego prapradziadka albo ukochanego dziadka. Niektórzy wierzą nawet, że w ten sposób ich pociecha odziedziczy w przyszłości konkretne cechy charakteru, którymi wyróżniał się przodek. Zazwyczaj są to imiona po dziadkach lub pradziadkach, ale także innych członkach rodziny. Co istotne, nie musi to być wcale imię po zmarłym przodku. Niekiedy młodzi rodzice chcą zrobić przyjemność swoim ojcom albo innym ważnym dla nich żyjącym osobom, nadając po nich imię maluszkowi. To piękny zwyczaj, pomagający budować rodzinne tradycje i wartości.

Czekasz, aż Twoja pociecha pojawi się na świecie? Zawczasu zaopatrz się w niezbędne akcesoria: wózek 3w1 Anex E-Type 2023 z fotelikiem Cybex Aton 5, wózek 2w1 Espiro Husky XL oraz fotelik samochodowy Avionaut Pixel Pro 2.0 C.

Drugie imię dla chłopca bywa też wyrazem hołdu dla świętych patronów. Wielu rodziców pragnie, aby ich pociecha posiadała błogosławionego patrona, dlatego wybierają imiona właśnie spośród panteonu świętych. Święty miałby czuwać nad smykiem i strzec go przed zakrętami życiowymi i pokusami. To częsty zwyczaj, zarówno w sytuacji, gdy pierwsze imię smyka jest nowoczesne albo zapożyczone z innego języka, jak i wówczas, gdy jest tradycyjne i klasyczne – w takim przypadku nadanie drugiego imienia po świętym zwykle wynika z chęci, aby dziecko miało dwóch patronów.

Niekiedy drugie imię dla dziecka jest po prostu wynikiem niezdecydowania rodziców, którym podobają się dwa imiona i nie chcą rezygnować z żadnego. Niektórzy z kolei wymyślają oryginalne drugie imię z myślą o przyszłości – że pociecha zostanie sławnym artystą i wykorzysta je jako swój sceniczny pseudonim. Przyczyn nadawania drugiego imienia chłopcu jest zatem wiele. Co ważne, często okazuje się ono bardzo praktyczne, zwłaszcza w dorosłym życiu.

Być może znasz osoby, które posługują się konkretnym imieniem, jednak nie jest ono tym, które widnieje w dokumentach. Dzieje się tak zazwyczaj w sytuacjach, gdy pierwsze imię jest bardzo popularne i nosi je wiele osób. Nosząca je osoba, aby odróżnić się od innych, woli swoje drugie imię i prosi o to, aby właśnie nim się do niej zwracać. W takim przypadku przedstawianie się drugim imieniem pozwala na sprawniejszą identyfikację. Ma to też miejsce wtedy, gdy pierwsze imię jest tak oryginalne, budzące konkretne skojarzenia, czy wręcz dziwaczne, że dana osoba preferuje swe drugie imię.

Drugie imię dla chłopca może być też tak ładne i dobrze dobrane do osobowości dziecka, że malec, a później dorosły mężczyzna, woli je niż to pierwsze. To potwierdza, jak przydatne i użyteczne może być posiadanie drugiego imienia. Wybierając zatem drugie imię na chrzest swojej pociechy, starannie przemyślcie tę decyzję, aby nadać maluchowi możliwie najlepsze, idealnie dobrane miano.

Czy jednak posiadanie drugiego imienia ma też minusy? Za taki można uznać konieczność wpisywania go we wszystkich dokumentach urzędowych, co może być nieco uciążliwe, zwłaszcza gdy chłopiec posiada długie pierwsze imię oraz nazwisko. Może się też zdarzyć, że niektórzy członkowie rodziny będą wołać do dziecka pierwszym imieniem, a inni – drugim. To spowoduje niepotrzebne zamieszanie, co może być problematyczne zwłaszcza u najmłodszych dzieci.

Drugie imię dla chłopca może też bardzo mu się nie podobać, a niekiedy nawet być dla niego powodem do skrępowania czy wstydu. To tylko potwierdza fakt, że jego wybór powinien być dokładnie przemyślany przez rodziców.

Kompatybilność imion z nazwiskiem

Drugie imię na chrzest ma zatem pewne wady, ale znacznie więcej zalet. Ważne jest, aby wybór imienia był dobrze przemyślany. Kluczową kwestią jest kompatybilność obu imion z nazwiskiem. Powinny one razem brzmieć przyjemnie i harmonijnie. Częstą praktyką jest wybór krótkich imion do długiego lub skomplikowanego nazwiska.

Warto też sprawdzić, czy imiona i nazwisko współgrają ze sobą pod względem znaczeniowym. Na przykład, jeśli nazwisko jest określeniem zwierzęcia, warzywa, produktu czy zjawiska, np. Kwasigroch, Kiełbasa, Cebula czy Wrona, lepiej unikać imion wyrafinowanych albo obcojęzycznych. Połączenia te brzmią osobliwie i niestety mogą w przyszłości stać się powodem do żartów ze strony rówieśników.

Czy masz już niezbędne sprzęty i akcesoria dla dziecka? Sprawdź nasze propozycje: wózek 3w1 Joolz Day z fotelikiem Cybex Cloud T, wózek 3w1 Cybex Talos S Lux z fotelikiem Aton 5 oraz fotelik samochodowy Britax Baby Safe 3.

Unikatowość vs popularność drugiego imienia

Jakie imiona najczęściej wybierają rodzice jako drugie imię dla chłopca – popularne czy oryginalne? O ile na pierwsze imię smyka dumni rodzice coraz chętniej wybierają oryginalne, wyróżniające brzdąca imiona, to już w przypadku drugich preferują te klasyczne, mocno zakorzenione w tradycji. Wynika to przede wszystkim z chęci nadania imienia po przodku albo po świętym patronie, które to imiona są zazwyczaj bardzo tradycyjne i proste. Z tej przyczyny wśród popularnych drugich imion dla dziecka znajdują się m.in. Jan, Stanisław, Piotr czy Adam.

Nie znaczy to jednak, że oryginalne miano nie ma szans na nadanie. Wręcz przeciwnie – wiele osób preferuje nietuzinkowe imiona, które w przyszłości mogą stać się na przykład modnym pseudonimem artystycznym. Niespotykane imię może stać się wartością dodaną i wyróżnikiem, zwłaszcza gdy nazwisko należy do tych najpopularniejszych. Zupełnie inaczej brzmi bowiem Jaś Kowalski czy Mateusz Nowak w połączeniu z dość rzadko spotykanym drugim imieniem Olaf, Jeremi czy Kornel.

Uwaga! Czasem wybór bardzo oryginalnego, czy wręcz egzotycznego drugiego imienia jest efektem pragmatyzmu wynikającego z obaw, że zbyt dziwnie brzmiące pierwsze imię może stać się niechcianym balastem dla smyka w przyszłości.

Już przedszkolaki mają silną potrzebę przynależności do grupy i bycia akceptowanym. Swoista „inność” w postaci imienia może być wyśmiana, co z kolei może prowadzić do smutku, poczucia odrzucenia, czy wręcz depresji u dziecka. A rówieśnicy, nawet nieświadomie, potrafią być bardzo okrutni. Wybór niestandardowego drugiego imienia zamiast pierwszego jest więc swoistym kompromisem między tym, co się podoba, a tym co słuszne i rozsądne.

drugie imie dla chlopca

Drugie imię dla chłopca – kilka słów na koniec

Wiesz już, dlaczego warto wybrać drugie imię dla chłopca. Dzięki naszym wskazówkom i imiennikowi podjęcie decyzji o konkretnym na pewno będzie łatwiejsze. Czy już wybrałaś idealne drugie imię dla synka? Podziel się tym z nami w komentarzu.

Zobacz również bogaty asortyment sklepu BoboWózki. Oferujemy produkty wybrane przez ekspertów, dzięki czemu masz pewność ich bezpieczeństwa, funkcjonalności i wysokiej jakości. Sprawdź niezbędne sprzęty i akcesoria dla maluszków w różnym wieku. Wózek 2w1 Joolz Day+ Plus, fotelik samochodowy 0-125 cm Besafe Stretch B, krzesełka do karmienia, łóżeczka, meble oraz inne produkty sprawią, że Wasze wspólne życie będzie bardziej komfortowe i przyjemniejsze.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up