+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
jak prać fotelik samochodowy

Jak prać fotelik samochodowy dla dzieci?

2024-03-05

W końcu każdy fotelik samochodowy wymaga czyszczenia. Z tym zadaniem poradzisz sobie samodzielnie. Poznaj nasze wskazówki, z których dowiesz się, jak prać fotelik samochodowy. Sprawdź też, na co zwrócić uwagę przy wyborze tego niezbędnego elementu dziecięcej wyprawki.

Spis treści:

Przychodzi moment, w którym czyszczenie fotelika samochodowego staje się koniecznością. O plamy po jedzeniu czy piciu przecież nietrudno. Maluch może też zahaczyć brudnymi bucikami o siedzisko, gdy wkładasz go do fotelika. Wtedy na materiale obiciowym pojawią się ślady błota. Czyszczenie fotelika nie musi sprawiać trudności. Wystarczy Ci nieco czasu oraz delikatnych akcesoriów i środków do usuwania zabrudzeń, żeby z tym zadaniem poradzić sobie samodzielnie. Dzięki naszym wskazówkom siedzisko fotelika wyczyścisz sprawnie i skutecznie.

jak-prac-fotelik-samochodowy2

Jak prać fotelik samochodowy? Podstawowe porady

Fotelik Twojej pociechy wymaga czyszczenia? Sprawdź, co trzeba wiedzieć, nim zaczniesz go prać.

Pranie fotelika samochodowego – dowiedz się więcej od producenta

Kiedy planujesz samodzielnie wyprać fotelik, koniecznie zajrzyj do wskazówek producenta. Znajdują się w instrukcji obsługi, a także na etykietach wszytych w produkt. Niektórzy producenci zawierają w nich dokładne informacje wraz ze zdjęciami, które ułatwiają zdjęcie tapicerki. Mimo fotografii przygotuj się, że czeka Cię trudne zadanie.

Niełatwo domyślić się, od czego zacząć, a dodatkowo materiał jest bardzo mocno napięty. Tkanina tak przylega do fotelika, że trzeba bardzo postarać się, żeby niczego nie uszkodzić.

Pamiętaj też, że nie wszyscy producenci zawierają w instrukcjach szczegółowe informacje dotyczące czyszczenia fotelika. Czasami są one bardzo ubogie. Wtedy musisz zastanowić się, czy warto podjąć się samodzielnego prania, czy zlecić to zadanie specjalistom.

Pranie fotelika samochodowego samodzielnie – czy warto?

Samodzielne pranie fotelika samochodowego nie musi sprawiać trudności. Dzięki wskazówkom producenta dowiesz się, jak zdjąć materiał, jaką temperaturę i cykl możesz wykorzystać, a także, w jaki sposób nie należy suszyć tkaniny.

Wyczyszczenie siedziska bez pomocy fachowców to duża oszczędność. Poza tym możesz szybko znów korzystać z fotelika. W przypadku zlecenia usługi trzeba liczyć się z dłuższym czasem oczekiwania.

Pranie fotelika samochodowego – cena za usługę

Jeśli nie masz czasu na pranie fotelika lub obawiasz się zrobić to samodzielnie, skorzystaj z pomocy profesjonalnej firmy czyszczącej. Cena za taką usługę może wynosić od kilkudziesięciu do nawet ponad 100 zł. Jest zależna od różnych czynników, na przykład metod stosowanych przez firmę czy miasta, w którym korzystasz z fachowców.

Jak prać fotelik samochodowy Cybex?

Jeśli jednak uważasz, że obejmująca pranie fotelika samochodowego cena jest zbyt wygórowana, postaw na samodzielne wyczyszczenie materiału obiciowego. Sprawdź, co na ten temat mówi producent. Jak prać fotelik samochodowy Cybex? Szczegółowe wskazówki znajdziesz w instrukcji obsługi, którą otrzymujesz wraz z fotelikiem.

Cybex zaleca najczęściej pranie w pralce z uruchomionym delikatnym programem. Producent ostrzega też przed wykorzystywaniem wyższej niż 30° temperatury, która mogłaby doprowadzić do odbarwienia.

Czyszczenie plastikowych części fotelika marki Cybex wymaga zastosowania wilgotnej szmatki i ewentualnie delikatnego detergentu.

Jak prać fotelik Maxi Cosi?

Odpowiedź na pytanie „jak prać fotelik Maxi Cosi” znajdziesz w instrukcji, którą otrzymasz podczas zakupu produktu. Dowiesz się z niej, które elementy można zdjąć do prania. Wskazówki są też na etykiecie wszytej w tapicerkę.

Łatwo sprawdzisz, jak prać pokrowiec z fotelika Maxi Cosi. W instrukcji znajdziesz zdjęcia, które wskazują, w jaki sposób zdjąć materiał z siedziska, zagłówka i pasów. Fotografie pokażą Ci również, jak nałożyć te elementy, gdy wszystko będzie już wyprane.

Jak często czyścić fotelik?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Nie istnieją konkretne wytyczne. Gdy fotelik będzie wymagał czyszczenia, uda Ci się to zauważyć. Jest duże prawdopodobieństwo, że częstsze pranie będzie potrzebne w przypadku fotelika, na którym dziecko chętnie je i pije podczas podróży.

jak-prac-fotelik-samochodowy1

Czyszczenie fotelika samochodowego krok po kroku

Czas dowiedzieć się, co zrobić, żeby fotelik wyglądał jak nowy. Pamiętaj, że poniższe wskazówki dotyczące czyszczenia są uniwersalne. Żeby dobrze wyprać fotelik, zajrzyj do instrukcji producenta posiadanego modelu.

1. Odkurz fotelik

Wyjmij fotelik z samochodu i odkurz go dokładnie. Do tego celu sprawdzi się ręczny odkurzacz, na przykład wyjmowany z większego, pionowego modelu. Jeśli masz końcówkę określaną jako szczelinówka, wykorzystaj ją. Będzie Ci łatwiej dotrzeć do trudno dostępnych miejsc.

2. Zdejmij tapicerkę

Po odkurzeniu możesz zdjąć tapicerkę. Pamiętaj, że to dość trudne zadanie. Sprawdź, czy producent nie informuje w instrukcji, w jaki sposób to zrobić. Jeśli pasy fotelika są zintegrowane z siedziskiem i mają miękkie nakładki, je również ściągnij. Niezależny pokrowiec może mieć też zagłówek.

3. Pranie tapicerki

Czas na najważniejszy etap pracy, czyli pranie tapicerki. Niektóre materiały obiciowe można prać ręcznie, inne bez obaw umieścisz w pralce. Kolejny raz zachęcamy do sprawdzenia wskazówek producenta. Często pranie jest dopuszczone w 30°. Wyższa temperatura mogłaby doprowadzić do skurczenia się materiału obiciowego, co uniemożliwi ponowne nałożenie go na konstrukcję siedziska.

4. Suszenie materiału obiciowego

W tym celu najlepiej pozostawić tapicerkę w miejscu, gdzie jest stały dopływ świeżego powietrza. Producenci nie zalecają suszenia na słońcu. Nie wkładaj też tapicerki do suszarki bębnowej.

5. Czyszczenie pozostałych elementów fotelika

Gdy tapicerka schnie, Ty masz czas na usunięcie zabrudzeń z plastikowych elementów. Do pozbycia się plam czy kurzu, posłuży Ci wilgotna gąbka. Możesz zastosować też ciepłą wodę z dodatkiem delikatnego detergentu, na przykład mydła, jeśli zabrudzenia są silne. Po usunięciu zabrudzeń pozostaw fotelik do wyschnięcia. Unikaj wystawiania go na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Najlepiej będzie suszyć siedzisko w przewiewnym miejscu.

Używanie myjki ciśnieniowej zamiast wilgotnej gąbki to zły pomysł! Efekty czyszczenia co prawda byłyby dobre, natomiast mogłoby dojść do uszkodzenia elementów fotelika. Uważaj też na silne środki chemiczne. Ich użycie to ryzyko wystąpienia przebarwień czy pęknięć na konstrukcji produktu.

6. Montaż tapicerki

Gdy fotelik jest już wyczyszczony, a tapicerka wyschła, czas ją nałożyć. Pokrowiec może być jeszcze delikatnie wilgotny – dzięki temu będzie nieco łatwiej go założyć. Zadanie nie należy jednak do najprzyjemniejszych. Nim zaczniesz, sprawdź, czy producent nie tłumaczy krok po kroku, w jaki sposób założyć materiał obiciowy na fotelik.

7. Ponowna instalacja fotelika w samochodzie

Czysty, zupełnie suchy fotelik czas zamontować w samochodzie i gotowe! Z pewnością usuwanie zabrudzeń kolejnym razem będzie już dla Ciebie łatwiejsze.

Jaki fotelik samochodowy wybrać?

jak-prac-fotelik-samochodowy-grafika

To szczególnie ważne w przypadku modeli, z których maluch będzie korzystał przez kilka lat. W tym czasie nietrudno przecież o zabrudzenia. Niejedno dziecko lubi jeść i pić w samochodzie, więc w końcu na materiale pojawią się ślady po rozlanym soczku.

Sprawdź, czy producent pozwala na zdjęcie i wypranie tapicerki i w jakiej temperaturze zaleca to robić. Ważne, żeby fotelik był wykonany z solidnych materiałów, które odznaczają się odpornością na wyblaknięcie, przetarcia i pęknięcie. Dzięki temu nawet po praniu siedzisko zachowa estetyczny wygląd.

Komfortowy dla Twojego dziecka

Łatwość czyszczenia to oczywiście tylko jedna z wielu cech, którymi powinien wyróżniać się idealny fotelik. Musi również zapewniać maksimum komfortu dziecku, dlatego świetnie, jeśli ma kilka pozycji nachylenia tak jak model Lily ABC Design. Dzięki temu zapewnisz małemu podróżnikowi optymalną pozycję. To fotelik, który posłuży od urodzenia aż do mniej więcej ukończenia 4. roku życia. Model może być przez cały czas używany tyłem do kierunku jazdy. System ochrony zabezpiecza maluszka podczas zderzeń bocznych.

Zapewniający maksimum bezpieczeństwa

Niezwykle ważne są rozwiązania stosowane przez producenta w celu ochrony małego podróżnika. Przykładowo w modelu XRider marki Kinderkraft znalazł się system SPS+, który zabezpiecza podczas kolizji bocznych. Skorupa pochłania energię z uderzenia. W tym foteliku w zagłówku znajduje się pianka memory foam, która absorbuje wstrząsy i osłania głowę oraz szyję dziecka. Pasy fotelika mają miękkie nakładki, więc nie wciskają się w ciało maluszka, a jednocześnie perfekcyjnie spełniają swoją funkcję. Marka Kinderkraft zadbała o łatwy w demontażu pokrowiec. Możesz go wyprać w pralce, więc czyszczenie jest łatwe.

Łatwy w montażu i obsłudze

Dobrze, jeśli fotelik jest wygodny dla rodzica i łatwy w obsłudze. Zwróć uwagę na linię oczu w modelu Charlie marki Swandoo. Dzięki niej zawsze wiesz, na jakiej wysokości ustawić zagłówek. Tkaniny bez trudu ściągniesz z modelu, żeby wyprać je w pralce. Produkt nadaje się do różnych samochodów, ponieważ może być montowany na pasy lub Isofix. Dzięki systemowi Isofix będziesz mieć pewność prawidłowego montażu fotelika. To niezwykle cenne dla niedoświadczonych rodziców.

jak-prac-fotelik-samochodowy-infografika

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas szukania fotelika samochodowego?

Kiedy szukasz idealnego fotelika dla swojej pociechy, sprawdź, czy spełnia normę i-Size. Jest ona oparta na wadze dziecka, dlatego dobranie siedziska jest łatwiejsze. To foteliki, które gwarantują skuteczną ochronę kręgów szyjnych, boków i głowy dziecka.

Dowiedz się o sposobie montażu. Niektóre foteliki można mocować zarówno przy pomocy pasów, jak i systemu Isofix. To drugie rozwiązanie daje więcej spokoju przed rozpoczęciem podróży. Wskaźniki informują, czy fotelik został prawidłowo przymocowany. Dzięki temu można rozpocząć wycieczkę z poczuciem, że maluch jest bezpieczny.

Przyjrzyj się również bazie. W niektórych modelach jest obrotowa. Możesz więc odwrócić fotelik w kierunku drzwi. Dzięki temu łatwiej włożyć do niego dziecko i wyjąć je z siedziska. Baza może mieć specjalną nogę stabilizującą, która utrzymuje fotelik w jednej pozycji nawet podczas nagłego, mocnego hamowania.

Najmniej ważny, ale dla niektórych również istotny: kolor. Foteliki występują w różnych wariantach. Często są szare i czarne – taki produkt łatwo skomponować z tapicerką w samochodzie. Możesz wybierać też spośród fotelików z różowymi, niebieskimi czy zielonymi akcentami.

jak-prac-fotelik-samochodowy3

Już wiesz, jak prać fotelik samochodowy!

Wiesz już, jak prać pokrowiec z fotelika Maxi Cosi czy jak wyczyścić materiał obiciowy siedziska marki Cybex. Jeśli Twoje dziecko lubi jeść i pić w samochodzie, usuwanie zabrudzeń z siedziska może być szybko potrzebne. Nawet jeśli tego nie robi, musisz zadbać o czystość fotelika. Będzie dobrze się prezentował, ładnie pachniał, a jego powierzchnia będzie w pełni bezpieczna dla maluszka.

Jak często go prać? To zależy. Z pewnością zauważysz, że przyszedł czas na odświeżenie tapicerki i usunięcie plam z plastikowych elementów.

Od czasu do czasu wystarczy odkurzenie małym odkurzaczem oraz przetarcie niektórych elementów wilgotną ściereczką. Czasem jednak konieczne okazuje się dokładniejsze czyszczenie, do którego zdejmujesz tapicerkę fotelika samochodowego. Usuwaniem zabrudzeń zajmiesz się samodzielnie lub skorzystasz z pomocy fachowców. Pamiętaj jednak, że to drugie rozwiązanie wiąże się z większymi kosztami i koniecznością oddania siedziska na dłużej.

W jaki sposób Ty dbasz o czystość fotelika? Zdarza Ci się korzystać z usług specjalistów, czy może robisz to bez pomocy fachowców? Podziel się z nami swoim doświadczeniem!

Jeśli przed Tobą zakup fotelika, zwróć uwagę, żeby był łatwy w czyszczeniu. Takie modele czekają na Ciebie w ofercie sklepu BoboWózki!

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up