+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
kiedy-dziecko-zaczyna-sie-usmiechac-tytulowe

Kiedy dziecko zaczyna się uśmiechać?

2021-09-28

„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. Większość rodziców z utęsknieniem wyczekuje na pierwszy uśmiech dziecka. Kiedy niemowlę zaczyna się uśmiechać i jak odczytywać sygnały, które nam wysyła?

Spis treści:

Kiedy dziecko zaczyna się uśmiechać? Pierwsze miny w brzuchu mamy

Choć może to być trudne do uwierzenia, Twój skarb szkoli się w robieniu śmiesznych min i przesyłaniu uśmiechów już w brzuchu mamy. Na początku są to mimowolne gesty, podobnie jak zaciśnięcie piąstek czy gwałtowne ruchy rączek i nóżek. W ten sposób dziecko w łonie matki uczy się swojego ciała i poznaje konsekwencje swoich reakcji. Podobnie reaguje noworodek – podczas pierwszych dni na świecie wykrzywia w nietypowy sposób swoją twarz, może też wyjątkowo silnie chwytać Twoją dłoń lub włosy, np. gdy próbujesz położyć go w leżaczku Babybjorn Balance Soft Mesh.

Kiedy dziecko zaczyna się uśmiechać? Dziecko chwyta palec.

Uśmiech bywa lekarstwem na rozmaite problemy. Poprawia nasze samopoczucie, pomaga w budowaniu relacji społecznych i jest sposobem nawiązywania kontaktów z nieznajomymi. Poprzez uśmiech okazujemy swoją sympatię, wyrażamy aprobatę dla czyjegoś zachowania oraz chęć bliższego poznania. Kiedy dziecko zaczyna się uśmiechać, jego bliscy są zachwyceni i chcą pochwalić się nową umiejętnością swojej pociechy wszystkim znajomym. Pierwszy uśmiech dziecka może pojawić się na jego twarzy z dnia na dzień, np. podczas spaceru w wygodnym wózku 2w1 Mamas&Papas Ocarro. Kiedy powinniśmy go wypatrywać?

Kiedy noworodek zaczyna się uśmiechać?

Młodzi rodzice często zastanawiają się, kiedy ich maleństwo będzie samodzielnie siadać, wstawać i stawiać pierwsze kroki. Równie ważna jest chwila, gdy bobas zaczyna rozróżniać twarz mamy i taty, zauważa pierwsze kolory i kiedy niemowlę zaczyna się uśmiechać. Tak naprawdę pierwszy uśmiech na twarzy niemowlęcia możesz zauważyć już w pierwszych dniach po urodzeniu. To tzw. uśmiech anielski, kiedy smyk śpi słodko w koszu Mojżesza albo… sika. To nieświadomy odruch, który w większości przypadków zanika w okolicy drugiego miesiąca życia.

Kiedy noworodek zaczyna się uśmiechać? Tak bardzo wyczekiwany świadomy uśmiech Twojego maleństwa być może dostrzeżesz już w 6–8 tygodniu jego życia. Zdarza się, że czas, kiedy dziecko świadomie się uśmiecha, przesuwa się do 12 tygodnia. Dyskretne uniesienie kącików warg możesz zauważyć podczas wieczornej kąpieli, gdy brzdąc jest zadowolony i zrelaksowany. Niektóre maluszki rozdają słodkie uśmiechy podczas karmienia, gdy zasypiają wtulone w ciepłe ciało rodzica, lub podczas delikatnego kołysania na bujanym fotelu, takim jak Childhome Lounge.

Kiedy dziecko świadomie się uśmiecha? Nauka reagowania na zewnętrzne bodźce

Kiedy niemowlę zaczyna się uśmiechać, oznacza to, że w jego organizmie zaszły milowe zmiany. Uśmiech i reagowanie na emocje opiekuna to znak prawidłowego rozwoju emocjonalnego, społecznego i fizycznego. Świadomy uśmiech, ale także różne rodzaje płaczu, pozwalają rodzicom nauczyć się odpowiednio reagować na potrzeby ich potomstwa tak, by maluch czuł się zawsze bezpiecznie. Możesz wymieniać uśmiechy ze swoim maleństwem podczas zabiegów pielęgnacyjnych, karmienia, kąpieli, czy nawet spacerów w lekkiej gondoli, jaką posiada wózek 2w1 Easywalker Charley.

Twoje maleństwo może czasami uśmiechać się przez sen lub reagować zwiększoną mimiką twarzy po intensywnym dniu pełnym wrażeń. Wśród niemowląt przeważają zwykle bobasy, które cieszą się całym sobą – ich uśmiech jest tak zaraźliwy, że trudno przejść obok niego obojętnie. Z czasem dziecko uczy się, że dzięki uśmiechaniu nawiązuje kontakt z mamą lub tatą, co wiąże się też z chęcią naśladowania zachowania pozostałych członków rodziny. Jeżeli Twój smyk ma już skończone 4 miesiące i nadal nie dostrzegasz na jego twarzy uśmiechu, np. podczas przewijania lub przemieszczania się w nowoczesnym wózku z gondolą Anex M/Type Pro, warto wspomnieć o tym pediatrze. Być może niemowlę ma niezdiagnozowaną wadę wzroku lub występują u niego inne zaburzenia poznawcze.

Kiedy dziecko zaczyna się uśmiechać? Dziecko u doktora.

Pierwszy uśmiech dziecka i nowe umiejętności

Gdy wiesz już, kiedy niemowlę zaczyna się uśmiechać, dobrze jest prześledzić kalendarz innych typowych dla danego wieku umiejętności, które z czasem nabywa Twoje maleństwo. Wzrok to jeden z najsłabiej rozwiniętych zmysłów u przychodzącego na świat malutkiego człowieka. Noworodek widzi przedmioty, które znajdują się w odległości 20–30 cm od jego twarzy. Około 6–7 tygodnia bobas zaczyna dostrzegać elementy twarzy, rozpoznawać rodziców i reagować na pojawienie się ich w pobliżu.

W 4 lub 5 miesiącu życia niemowlę potrafi już przyciągać nóżki do klatki piersiowej, trenuje pierwsze akrobacje i próbuje przewracać się z pleców na brzuch. Kolejna umiejętność to samodzielnie siadanie i próby przemieszczania się – poprzez pełzanie, raczkowanie i zestaw rozmaitych ruchów. Gdy szkrab zaczyna czuć się pewniej i lepiej kontroluje ciało, przychodzi moment, by samodzielnie stanąć na dwóch nóżkach. Czasami jest to nawet w 7–8 miesiącu życia, a niekiedy na ten szczególny moment trzeba poczekać jeszcze kilka miesięcy.

Kiedy dziecko zaczyna się uśmiechać? Dziecko stawia pierwsze kroki.

Kiedy dziecko świadomie się uśmiecha, reaguje zadowoleniem na obecność bliskich mu osób, zaczyna też coraz czytelniej komunikować swoje potrzeby. Wprawny w obserwacjach rodzic szybko orientuje się, który płacz sygnalizuje zbyt mokrą pieluszkę, który jest przejawem zmęczenia, a który oznacza pusty brzuszek. Nawet jeśli Twój malec jeszcze nie mówi, dzięki mowie ciała z pewnością da Ci znać, że ma ochotę na drzemkę lub podoba mu się spacer w praktycznej i funkcjonalnej spacerówce, takiej jak na przykład Maxi Cosi Leona.

Teraz już wiesz, kiedy dziecko zaczyna się uśmiechać!

Każdy rodzic uwielbia kolekcjonować wyjątkowe chwile z czasu dzieciństwa swoich dzieci. Pierwszy krok, pierwszy mleczak, który wypadł, by zrobić miejsce stałym zębom – warto zapisywać te daty. Możesz też robić zdjęcia i zbierać pamiątki, które po latach pomogą Ci przypomnieć sobie wyjątkowe momenty z życia Waszej rodziny.

Chociaż pierwszy uśmiech dziecka może być trudny do uchwycenia, staraj się jak najczęściej samemu uśmiechać do bobasa. Naśladuj rozmaite dźwięki, nie bój się z dzieckiem tańczyć w rytm muzyki i spędzać czas na podłodze w otoczeniu sensorycznych zabawek. W ten sposób pomagasz mu płynnie się rozwijać i pewnie poznawać otaczający go świat. Zwieńczeniem rodzinnych zabaw jest moment, kiedy niemowlę zaczyna się uśmiechać! Zapoznaj się z ofertą naszego sklepu i wybierz akcesoria dla maluszka, które dadzą mu radość i zapewnią codzienną dawkę niezapomnianych wrażeń!

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up