+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Pierwsze buty dla dziecka

Pierwsze buty dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

2022-07-18

Gdy maluch zaczyna stawiać pierwsze kroki, przychodzi pora na to, aby kupić mu obuwie. Jak powinny wyglądać pierwsze buty dla dziecka? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru produktu? Sprawdź!

Spis treści:

Kiedy kupić pierwsze buty dla dziecka?

Rodzice zastanawiają się, kiedy kupić pierwsze buty dla dziecka. Tego rodzaju obuwie stanowi ochronę małych stópek przed wszelkimi urazami, zimnem i nawierzchnią, po której chodzi pociecha. Nie oznacza to jednak, że już po pierwszych nieśmiałych krokach przychodzi czas na zakupy. Warto pamiętać, że buty dla rocznego dziecka są zwykle nieco na wyrost – taki maluch powinien jak najwięcej chodzić boso, ewentualnie w skarpetkach z ABS. Dzięki temu jego stopy przyzwyczają się do różnych typów podłoża. To poprawia sensorykę, a także sprzyja budowaniu prawidłowej postawy. Pamiętaj, aby nie zakładać dziecku butów, gdy śpi (zwłaszcza w bujaczku takim jak Kinderkraft Luli) – to zbyt mała pociecha, by potrzebowała butów.

Kiedy pierwsze buty dla dziecka będą dobrym wyborem? Są potrzebne w momencie, kiedy dziecko stawia pierwsze kroki lub chcesz wyjść z nim na spacer, podczas którego będzie chodziło. Wcześniejsze kupowanie bucików nie ma większego sensu, ponieważ najlepiej, żeby dziecko chodziło boso. Jeżeli Twoje dziecko nadal jeździ w głębokiej wersji wózka Easywalker Harvey3 Premium, nie potrzebuje bucików. Jeśli masz chłodno w domu, a dziecko więcej czasu spędza przy podłodze, np. na bujaczku Kinderkraft Minky, po prostu ubierz je cieplej zamiast nakładać mu buty.

Pierwsze buty do nauki chodzenia w praktyce nie istnieją, bo dziecko uczy się chodzić bez obuwia. Jeśli podłogi w mieszkaniu są zimne i obawiasz się, że maluszek zachoruje, kup mu skarpetki antypoślizgowe, które ochronią przed chłodem i upadkiem na śliskiej podłodze. Latem warto zabierać dziecko na dwór bez obuwia. Dobrze chodzić z nim po różnym podłożu, by stopy ćwiczyły i dostawały dużo różnych bodźców. Doskonałym ćwiczeniem dla stóp jest chodzenie po piasku.

W związku z tym nie co spieszyć się z zakupami. Pamiętaj, że dziecku bardzo szybko rośnie stopa. Oznacza to, że buty kupione w porywie entuzjazmu już po miesiącu czy dwóch mogą być po prostu za ciasne. Uważaj, aby nigdy nie pozwalać dziecku na chodzenie w zbyt małym czy za dużym obuwiu, bo jest to niezdrowe dla jego stóp. Kiedy pierwsze buciki do chodzenia będą już potrzebne, z pewnością pojawi się wiele pytań.

Szczególnie dobrze zadbaj o buty dla dziecka, które porusza się np. na rowerku biegowym. Modele takie jak Kinderkraft Runner czy Kinderkraft Rapid mają regulację wysokości siedziska. Dbaj o to, aby dziecko podczas jazdy nie tylko ustawiało stopy w odpowiedniej pozycji, ale miało też dobrane właściwe buty.

pierwsze-buty-dla-dziecka

Jak wybrać pierwsze buty dla dziecka?

Jak już zostało wyżej napisane, najlepiej, żeby dziecko jak najdłużej chodziło boso. Chodzi o to, że bosa stopa znacznie lepiej jest w stanie wyczuwać podłoże, co przekłada się między innymi na lepsze łapanie równowagi przez maluszka. Z tego względu pierwsze buty powinny umożliwiać stopie komfortowe poruszanie się i nie ograniczać jej naturalnego, zdrowego położenia.

Właściwa konstrukcja buta

Odpowiednio miękkie pierwsze buciki dla dziecka to takie, których podeszwa zgina się z łatwością w okolicy śródstopia. Dzięki temu buty dla dziecka doskonale dopasowują się do stopy i zachowują się zgodnie z jej postawą. Stopa nie jest uciskana i deformowana, przez co rozwija się i rośnie prawidłowo. Sztywne i twarde buciki dla dziecka, które ciężko jest zgiąć w podeszwie na wysokości śródstopia, to dla małej stópki obuwie porównywalne do cegieł. Wyobraź sobie, że masz stawiać pierwsze kroki, a potem chodzić i biegać w ceglanych blokach.

Proces zakupu

Warto wiedzieć, że co trzy miesiące powinieneś dokonywać pomiaru stóp, by upewnić się, czy buciki dla dziecka są jeszcze dobre. Ciekawostką jest także to, że najlepiej buty kupować po południu ze względu na to, że w ciągu dnia stopy minimalnie stają się większe. Podczas przymiarki bucików pozwólmy dziecku pochodzić trochę po sklepie, by poobserwować pracę stóp w obuwiu.

Pomoc specjalisty

Pierwsze buty do chodzenia i ich wybór może sprawiać rodzicom wiele kłopotów i trudności. Warto skonsultować ten temat z kimś, kto ma fachową wiedzę i będzie w stanie pomóc. Dobre pierwsze buty do chodzenia może wskazać z pewnością fizjoterapeuta dziecięcy, który w tej dziedzinie ma ogromną wiedzę i w tym się specjalizuje. Pamiętaj jednak, że nie ma potrzeby kupowania każdemu dziecku butów ortopedycznych. Są one wskazane przede wszystkim dla maluchów, które potrzebują korekty ułożenia stóp czy innych zmian np. w sposobie poruszania się.

Dobór rozmiaru

Bardzo ważną kwestią jest również dobranie odpowiedniej wielkości obuwia. Pamiętaj, że to, jaki rozmiar buta ma roczne dziecko statystycznie, nie powinno być dla Ciebie żadnym wyznacznikiem. Ważne jest, jakiego rozmiaru potrzebuje Twój maluch. Nawet roczne niemowlaki mogą różnić się długością stopy i podbiciem. Co więcej, dziecko o wyższej masie ciała będzie potrzebowało szerszych butów niż to szczupłe, z którego nogi zbyt szeroka cholewka będzie po prostu spadała.

Pierwsze buciki dla dziecka – dlaczego są tak ważne?

Przeważająca większość dzieci rodzi się ze zdrowymi stopami, które w ciągu życia rozwijają się i kształtują. Wszelkie defekty stóp, ale i bioder, kręgosłupa czy postawy najprawdopodobniej są spowodowane nieodpowiednio dobranym obuwiem oraz złymi nawykami związanymi z postawą ciała. Z tego względu pierwsze buty są tak ważne i rodzice muszą wiedzieć, jakie pierwsze buty dla dziecka wybrać, aby zadbać o swoje potomstwo.

Zły rozmiar a wady postawy

Również zły rozmiar bucików źle wpływa na stópki dziecka. Zbyt luźny but sprawia, że stopa „pływa”, natomiast zbyt ciasny powoduje zawijanie się paluszków. Co ciekawe, dziecko nie czuje ucisku w stopie, dlatego nie może powiedzieć rodzicom, że bucik jest za mały. Dbanie o małe stópki i odpowiednio dobrane obuwie to podwaliny prawidłowej postawy dziecka i dbanie o jego kręgosłup. Chyba wszyscy rodzice zgodzą się, że lepiej jest zapobiegać jakiemuś problemowi, niż go później leczyć i naprawiać.

Podrażnienia skóry

Dodatkowo buciki dla dziecka powinny być oddychające, by spocona stópka miała zapewnioną możliwość oddychania. Dziecięca stópka bardzo się poci, warto o tym pamiętać. Nadmierna potliwość i brak możliwości odprowadzania wilgoci sprawiają, że skóra może być bardziej podrażniona. To sprzyja tworzeniu się pęcherzy i rozmaitych zmian, które sprawiają, że dziecko może niechętnie odnosić się nie tylko do obuwia, ale też samego pomysłu chodzenia. Z tego względu przy wyborze butów dobrze jest kierować się jakością materiału. Oznacza to niekiedy wyższe ceny, ale z drugiej strony – warto, aby zaoszczędzić dziecku dyskomfortu i bólu.

Obuwie używane – dlaczego nie warto?

Nigdy nie dawaj dziecku bucików, które nosiło wcześniej inne dziecko, nawet przez krótki czas. Każdy but dopasowuje się do kształtu stopy, co możemy zauważyć nawet na swoich, często noszonych butach – stopniowo na wkładce pojawia się kształt stopy. Kiedy maluch dostanie buciki ukształtowane już pod stopę innego dziecka, jego stópka będzie dopasowywała się do używanej wkładki. To może grozić wadami postawy, kręgosłupa i błędnym rozwojem stóp. Nie oszczędzaj na zakupach, decydując się na używane pierwsze buty dla dziecka. Lepiej kup droższe, ale zupełnie nowe.

Jakość butów ma znaczenie!

Jest jeszcze jedna, bardzo istotna kwestia. Wiele osób jest zaskoczonych ceną butów, które przeznaczone są dla małych dzieci, a co za tym idzie – muszą być często wymieniane. W zamian kusi zakup butów z sieciówek, a czasami nawet sklepów z tekstyliami, które oferują bardzo niskie ceny. O ile w przypadku niechodków, czyli butów dla dzieci, które nie stawiają samodzielnie pierwszych kroków, jest to dobry wybór, o tyle w przypadku butów dla dzieci chodzących – to zły pomysł. Chodzi zarówno o dobór materiałów kiepskiej jakości, jak i niedostosowanie całej konstrukcji buta do jeszcze wciąż kształtującej się, dziecięcej stopy.

pierwsze-buty-dla-dziecka

Co prócz butów?

Pamiętaj, że prócz butów ważne jest też samo ułożenie stóp. Jeżeli dziecko jeździ już spacerówką, uprawnij się, że możesz regulować podnóżek tak jak w modelu Silver Cross Jet 2.0. Również na czas jedzenia dla dziecka siedzącego wybieraj fotelik z podnóżkiem jak Peg Perego Prima Pappa Follow Me. To sprawi, że dziecko będzie miało prawidłową postawę i poczuje się pewniej.

Platfus u dziecka – jak mu zapobiec?

Tym, czego często obawiają się rodzice dzieci, jest wystąpienie u nich płaskostopia. Jest to wada stopy, która przekłada się na całościowe funkcjonowanie i postawę dziecka. Platfus ma duży związek z obuwiem, dlatego tak ważne są odpowiednie buty dla dziecka i pierwsze buty do chodzenia. Kiedy wiesz już, jak dobrać pierwsze buty, ryzyko wystąpienia płaskostopia u dziecka się zmniejsza.

By uniknąć tej wady, buty dla dziecka powinny mieć odpowiedni rozmiar, nie za duży i nie za mały oraz górną część buta, która nie będzie uciskała stopy. Dodatkowo bardzo ważne jest zapewnienie małym stópkom odpowiedniego podłoża do ćwiczeń. Takie ćwiczenia zapobiegawcze to nie wymagające zajęcia korekcyjne, a jedynie codzienne aktywności malucha. Warto zadbać o to, by dziecko nie chodziło długo po twardej nawierzchni, a miało możliwość częstego chodzenia boso po miękkim podłożu takim jak piasek, trawa.

Możesz w domu zrobić samodzielnie drogę dla zdrowia stóp. W jednej misce umieść okrągłe i gładkie kamyki w wodzie, a w drugiej piasek. Niech dziecko przechodzi z jednej miski do drugiej. Jeśli zachodzi ryzyko, że maluch będzie próbował zjeść elementy takich przeszkód, możesz schować je do grubych worków foliowych, szczelnie zamkniętych. Świetnym pomysłem jest też wybór takich naturalnych ścieżek. Niech malec przejdzie się po trawie w ogrodzie, piasku w piaskownicy czy nawet brzegu wody nad morzem albo jeziorem – oczywiście pod Twoim nadzorem!

Wiesz już, kiedy kupić pierwsze buty i jakimi kryteriami kierować się podczas ich wyboru. Wbrew pozorom jest to decyzja bardzo istotna, bo może przełożyć się na komfort dziecka w kolejnych miesiącach jego życia. Ważne jest, abyś umiał stwierdzić, kiedy pierwsze buty są faktycznie potrzebne maluchowi. Zbyt szybkie ograniczenie stóp na każdym podłożu obuwiem nie wpłynie pozytywnie na kształtowanie równowagi czy prawidłowe stawianie stóp przez dziecko.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up