+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Seks po porodzie

Seks po porodzie – kiedy po porodzie można uprawiać stosunek seksualny?

2022-11-21

Wiele par zastanawia się, od kiedy można uprawiać stosunek po porodzie. Zaraz po narodzinach dziecka jako młodzi rodzice jesteście skupieni na maluszku i nowych obowiązkach, ale z czasem zaczynacie wracać do tematów damsko-męskich, wśród których jest seks po ciąży. Wspólnie zastanówmy się, po jakim czasie można uprawiać stosunek po porodzie.

Spis treści:

Rozpoczęcie współżycia po porodzie – kiedy powinno nastąpić?

Zacznijmy od sfery fizycznej. Kiedy po porodzie można uprawiać stosunek seksualny? Przyjęto, że uprawianie seksu po porodzie można rozpocząć po zakończeniu połogu. Jest to bowiem czas, kiedy gospodarka hormonalna kobiety wraca do normy, regulują się wszelkie procesy zachodzące w organizmie i przede wszystkim goją się rany, a organizm oczyszcza się po ciąży. Zatem Teoretycznie zatem po zakończeniu połogu, który trwa sześć tygodni, można więc wrócić do uprawiania seksu.

Czy od tej reguły są wyjątki? Oczywiście, że tak, a nawet są one częste. Każda kobieta po zakończeniu połogu powinna udać się do lekarza prowadzącego ciążę. Upewni się on, czy drogi rodne pacjentki się wygoiły, a jeśli młoda mama miała cesarskie cięcie, sprawdzi, czy szwy prawidłowo się rozpuściły, a także, czy blizna ma prawidłową strukturę.

Niezależnie od tego, czy dziecko narodziło się siłami natury, czy przez cesarskie cięcie, lekarz zbada kobietę i oceni, czy może ona wrócić do uprawiania seksu. Może być tak, że ginekolog będzie miał jakieś zastrzeżenia co do stanu zdrowia młodej mamy i zaleci wstrzymanie się od współżycia. Warto posłuchać lekarza, ponieważ to on w tej sytuacji najlepiej potrafi ocenić ewentualne przeciwwskazania.

Zdarza się czasami, że kobieta bardzo szybko wraca do formy, krwawienie połogowe ustaje nawet po dwóch tygodniach. Jeśli czujesz, że jesteś gotowa do współżycia wcześniej, skonsultuj to z ginekologiem. Być może Twój organizm regeneruje się tak szybko, że lekarz nie będzie miał żadnych przeciwwskazań.

Seks-po-porodzie

Seks po porodzie – najczęstsze obawy

Końcowy okres ciąży oraz pierwsze dni po porodzie to pełne skupienie matki na rozwijającym się maluszku. Najważniejsze będzie skompletowanie wyprawki – kupowanie wózka (np. popularnych modeli Cybex Priam 4.0 KOI czy Cybex Mios 3.0 3w1 Cloud Z2, łóżeczka (np. Maxi Cosi Home IORA), nosidełka (np. Cybex Yema TIE) czy krzesełka do karmienia dziecka (np. Stokke Tripp Trapp), a także poznawanie się wzajemne z nowym członkiem rodziny.

Sprawy damsko-męskie stają się tłem. Jednak prędzej czy później pytanie „kiedy po porodzie można uprawiać stosunek seksualny” wysunie się na pierwszy plan. Z jakimi dylematami borykają się kobiety, które czekają na pierwszy seks po porodzie?

Seks po ciąży, szczególnie po pierwszej, nierzadko budzi u młodej mamy szereg pytań i wątpliwości. Są to obawy związane zarówno ze sferą fizyczną, jak i psychiczną. Im dłuższy i bardziej wymagający był poród, tym trudniej jest podjąć decyzję o powrocie do współżycia.

Strach przed bólem podczas stosunku

Kobieta po porodzie naturalnym ma prawo obawiać się bólu czy dyskomfortu. Ciąża sprawia, że ciało się zmienia, piersi są nabrzmiałe od pokarmu, a brzuch potrzebuje czasu, aby odzyskać dawny kształt i jędrność.

Problem z akceptacją ciała

Młoda mama doświadcza jeszcze wahań hormonów i potrzeba czasu, aby ich poziom wrócił do normy. Wahania hormonalne wpływają na sferę fizyczną, ale i psychiczną. Nierzadko kobiety po porodzie mają problem z postrzeganiem swojej atrakcyjności. Zdarza się, że nie chcą rozebrać się przy partnerze. To również element, który może opóźniać decyzję o powrocie do współżycia.

Obawy młodych rodziców, które budzi seks po ciąży

Wiele par obawia się, że seks po porodzie nie będzie już tak przyjemny, jak wcześniej. Obawa ta jest związana przede wszystkim z porodem naturalnym, kiedy przez pochwę musi przejść dziecko. Na szczęście natura zabezpieczyła kobiety na taką okazję, ponieważ pochwa po porodzie obkurcza się samoistnie.

Wątpliwości związane z seksem po porodzie mają nie tylko kobiety, ale również ich partnerzy. Wielu panów nie chce skrzywdzić swojej drugiej połówki. Niejeden mężczyzna zastanawia się również, czy stosunek po porodzie naturalnym będzie wyglądał tak samo, jak kiedyś. Komfort stosunku w dużej mierze zależy od podejścia obojga partnerów, ich zaangażowania w stworzenie odpowiedniego nastroju i wzajemnego zaufania.

Seks po porodzie – co robić, aby powrót do współżycia był łatwiejszy?

Zwykle największą obawą kobiet związaną z seksem po porodzie jest to, że będzie on bolesny. Pojawiający się podczas stosunku ból wynika najczęściej z niskiego poziomu estrogenów, który zmniejsza rozciągliwość i elastyczność ścianek pochwy. Żeby zminimalizować takie ryzyko, należy zadbać o kilka ważnych aspektów.

Relaksacyjna kąpiel lub masaż przed stosunkiem

Aby zniwelować ten problem, kobieta powinna być jak najbardziej rozluźniona i odprężona. Partner może przygotować jej relaksacyjną kąpiel, wykonać masaż.

Stosowanie lubrykantów

Warto również wcześniej przygotować lubrykant, ponieważ suchość pochwy jest naturalnym objawem towarzyszącym kobietom po połogu i może powodować ból podczas stosunku.

Suchość pochwy może sprawić, że podczas seksu dojdzie do delikatnego uszkodzenia nabłonka, a w efekcie po stosunku może pojawić się niewielka ilość krwi. Nie powinno być to niepokojące pod warunkiem, że nie wywołuje dodatkowych dolegliwości bólowych, a krwawienie szybko ustąpi.

Rozmowa z partnerem

Niepewności związane z powrotem do współżycia dotyczą również kwestii psychiki i emocji. Obawą kobiet jest to, że rozstępy i dodatkowe kilogramy sprawią, że nie będą już tak atrakcyjne dla swoich partnerów. Tutaj kluczowa jest rozmowa z mężczyzną. Warto powiedzieć mu o wszystkich swoich obawach, każdą z nich dokładnie i szczegółowo omówić. Warto pamiętać, że kobiety z reguły widzą znacznie więcej na swoim ciele, niż mężczyźni, którzy nie przyglądają się drobnym zmianom.

Ograniczenie obowiązków domowych

Kobieta po porodzie często nie jest gotowa, żeby szybko wrócić do współżycia, nawet jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań. Wiąże się to właśnie z powyższymi obawami, często przemęczeniem i silnymi emocjami, które w niej buzują. W tym czasie młoda mama szczególnie potrzebuje wsparcia swojego partnera, który będzie w stanie jej wysłuchać, porozmawiać z nią, ale także pomagać w codziennych obowiązkach. Nic tak nie odpręża kobiety, jak mniejsza ilość obowiązków, które musi wykonywać, i większa ilość odpoczynku, szczególnie w tym tak ważnym czasie.

kiedy-po-porodzie-mozna-uprawiac-stosunek

Czas dopasowany do indywidualnych potrzeb obojga rodziców

Warto dać sobie tyle czasu, ile oboje będziecie potrzebowali.  Pamiętajcie, żeby dużo ze sobą rozmawiać i wspierać się wzajemnie. Dobrą okazją do rozmowy będzie podróż samochodem, podczas której Wasz maluch będzie spał w foteliku np. Cybex Priam 4.0 Dj Khaled lub kiedy wieczorem zaśnie już w swoim łóżeczku np. modelu CHICCO BABY HUG 4w1 AIR.

Często seks po porodzie jest nazywany drugim pierwszym razem, dlatego nie warto się spieszyć i naciskać na drugą połowę. To z pewnością wpłynie na dobro Waszej relacji. Powrót do współżycia może być nawet przyjemniejszy niż seks przed ciążą. W pierwszych tygodniach warto wybrać pozycję, która uniemożliwi głęboką penetrację. Z kolei w przypadku cesarskiego cięcia, mężczyzna nie powinien opierać ciężaru ciała w okolicach brzucha partnerki.

Czy nasze rady okazały się dla Ciebie pomocne? Współżycie po porodzie to ważna kwestia, dotycząca nie tylko sfery fizycznej, ale i emocjonalnej. Z tego powodu seks po porodzie nie powinien być traktowany jako temat tabu. Jeśli jednak nadal masz obawy przed współżyciem po ciąży, skorzystaj z kompleksowego wsparcia – ginekologa oraz seksuologa.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up