+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Seks po porodzie - cenne informacje

Seks po porodzie - garść cennych informacji

2019-02-12

Rozpoczęcie współżycia po porodzie

Przyjęło się mówić, że uprawianie seksu po porodzie można rozpocząć po zakończeniu połogu. Jest to bowiem czas, kiedy gospodarka hormonalna kobiety wraca do normy, regulują się wszelkie procesy zachodzące w organizmie i przede wszystkim goją się rany, a organizm oczyszcza się po ciąży. Po zakończeniu połogu, który trwa sześć tygodni, można więc wrócić do uprawiania seksu. Czy od tej reguły są wyjątki? Oczywiście, że tak, a nawet są one częste. Każda kobieta po zakończeniu połogu powinna udać się do lekarza prowadzącego ciążę.

Niezależnie od tego, czy dziecko narodziło się siłami natury, czy przez cesarskie cięcie, lekarz zbada kobietę i oceni, czy może ona wrócić do uprawiania seksu. Może być tak, że ginekolog będzie miał jakieś zastrzeżenia co do stanu zdrowia młodej mamy i zaleci wstrzymanie się od współżycia. Warto posłuchać lekarza, ponieważ to on w tej sytuacji wie najlepiej.

Obawy młodych rodziców

Wiele par obawia się, że seks po porodzie nie będzie już tak przyjemny, jak wcześniej. Obawa ta jest związana przede wszystkim z porodem naturalnym, kiedy przez pochwę musi przejść dziecko. Na szczęście natura zabezpieczyła kobiety na taką okazję, ponieważ pochwa po porodzie obkurcza się. Następną obawą kobiet jest to, że rozstępy i dodatkowe kilogramy sprawią, że nie będą już tak atrakcyjne dla swoich partnerów. Tutaj kluczowa jest rozmowa z mężczyzną. Warto powiedzieć mu o wszystkich swoich obawach, każdą z nich dokładnie i szczegółowo omówić. Warto pamiętać, że kobiety z reguły widzą znacznie więcej na swoim ciele, niż mężczyźni, którzy nie przyglądają się drobnym zmianom.

Kolejną obawą kobiet związaną z seksem po porodzie jest to, że będzie on bolesny. Żeby zminimalizować takie ryzyko należy zadbać o kilka ważnych aspektów. Kobieta powinna być jak najbardziej rozluźniona i odprężona. Partner może przygotować jej odprężającą kąpiel, wykonać relaksacyjny masaż. Warto również wcześniej przygotować lubrykant, ponieważ suchość pochwy jest naturalnym objawem towarzyszącym kobietom po połogu i może powodować ból podczas stosunku.

Kluczem jest rozmowa i wsparcie

Kobieta po porodzie często nie jest gotowa, żeby szybko wrócić do współżycia, nawet jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań. Wiąże się to właśnie z powyższymi obawami, często przemęczeniem i silnymi emocjami, które w niej buzują. W tym czasie młoda mama szczególnie potrzebuje wsparcia swojego partnera, który będzie w stanie jej wysłuchać, porozmawiać z nią, ale także pomagać w codziennych obowiązkach. Nic tak nie odpręża kobiety, jak mniejsza ilość obowiązków, które musi wykonywać, i większa ilość odpoczynku, szczególnie w tym tak ważnym czasie.

Warto dać sobie tyle czasu, ile oboje będziecie potrzebowali. Pamiętajcie, żeby dużo ze sobą rozmawiać i wspierać się wzajemnie. Często seks po porodzie jest nazywany drugim pierwszym razem, dlatego nie warto się spieszyć i naciskać na drugą połowę. To z pewnością wpłynie na dobro Waszej relacji.

 

Czy nasze rady okazały się być dla Was pomocne?

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2022 BoboWózki
social mail
social up
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.