• 25/03/2025
  • 7 min czytania
co potrafi roczne dziecko

12. miesiąc życia dziecka. Co potrafi roczne dziecko?

Twoja pociecha już za chwilę skończy roczek. Jest ciekawa świata, okazuje różne emocje i rozumie coraz więcej Twoich słów. Co potrafi roczne dziecko? Dowiedz się i poznaj sposoby na wspieranie jego rozwoju!

Gdy maluch zbliża się do ukończenia pierwszego roku życia, ma już duży zestaw umiejętności, które wciąż się rozwijają. Jest niezwykle ciekawy świata, a poza tym staje się coraz bardziej samodzielny. 

Może podejmować próby chodzenia bez podparcia i śmiało wyrażać swoje zdanie, na przykład mówiąc głośne „nie”. Rozwijają się jego kompetencje psychospołeczne. 

Po ukończeniu 12. miesiąca życia niemowlę określa się już dzieckiem. Czym odznacza się koniec okresu niemowlęcego? Co umie 12-miesięczne dziecko i jak wspierać jego rozwój, a co powinno Cię zaniepokoić? Podpowiadamy!

co potrafi roczne dziecko

12. miesiąc życia niemowlaka. Jak wygląda roczne dziecko?

Już za moment Twoja pociecha skończy rok. Te 12 miesięcy było wypełnione zdobywaniem umiejętności, które ciągle będą doskonalone. Pojawią się również nowe zdolności. Wygląd Twojego maluszka stale się zmienia.

Wzrost rocznego dziecka

Ile wzrostu ma roczne dziecko? Długość jego ciała wynosi od 71 do 84 cm. Pamiętaj jednak, że każdy maluch rośnie we własnym tempie. Mogą więc występować pewne odstępstwa od podanych liczb.

Ważne, żeby wzrost był proporcjonalny do masy ciała i maluch rozwijał się harmonijnie. By to sprawdzić, przenosi się informacje dotyczące wagi i wzrostu na siatkę centylową, której ocena należy do lekarza.

Zobacz też: Centyl – co to jest? Jak czytać siatki centylowe?

Obwód głowy rocznego dziecka

Obwód głowy powinien wynosić od 43 do 49 cm. Przed zakupem nowej czapeczki warto dokładnie go sprawdzić, zamiast kierować się ogólnymi informacjami, ponieważ dzieci rozwijają się w indywidualny sposób.

Ile powinno ważyć roczne niemowlę?

Wiesz już, ile wzrostu ma roczne dziecko. Jaka jest prawidłowa waga w tym wieku? Powinna mieścić się w przedziale 9-12,5 kg. Zwykle dziewczynki są lżejsze.

Waga zależy od wielu czynników, między innymi genetyki, ale też wagi urodzeniowej. Ważne jest więc, żeby do oceny rozwoju korzystać z siatki centylowej.

Ile powinno spać i jeść roczne niemowlę?

Możesz dostrzec, że 12-miesięczne dziecko częściej się wybudza. Zazwyczaj ma to związek z nowymi umiejętnościami, które mózg przetwarza właśnie nocą. Dla dziecka może być to nadmiar wrażeń, co prowadzi do wybudzania i poszukiwania bliskości rodzica.

Roczne dziecko przesypia w nocy około 10–13 godzin z przerwami. W ciągu dnia zwykle potrzebuje jednej drzemki trwającej godzinę czy dwie.

Zmianom będzie ulegała również dieta pociechy. To czas na pierwsze próby używania sztućców, które wciąż będą jednak dość nieudane. Dziecko jest w stanie korzystać z łyżeczki, gdy je rzadką kaszkę lub jogurt, natomiast wiele konsystencji będzie dla niego jeszcze zbyt trudnych do nałożenia. Podczas podejmowania prób jedzenia łyżeczką maluch rozchlapuje jedzenie. Będzie to dla niego pewnego rodzaju zabawa, którą w końcu przerwie, żeby zacząć jeść paluszkami.

W diecie rocznego dziecka powinny znaleźć się:

  • Mleko – wciąż można karmić piersią lub podawać mleko modyfikowane.
  • Posiłki stałe – nie mogą być solone, słodzone czy smażone.

Możesz podawać maluchowi kanapki, twarożek, owoce, kaszkę czy pełnoziarnisty makaron. Pociecha zaczyna jeść to, co reszta rodziny.

Czego uczyć roczne dziecko? Różnorodności smaków i tekstur. Pozwól mu odkrywać nowe produkty i poznawać, co lubi. Nadal unikaj silnych przypraw i pamiętaj, że posiłki muszą mieć odpowiednio rozdrobnioną konsystencję.

Przeczytaj również: Dziecko nie chce jeść. 8 sposobów na brak apetytu 

co potrafi roczne dziecko

Co powinno umieć roczne dziecko?

Czas dowiedzieć się, co potrafi roczne dziecko. Rozwijają się motoryka, mowa oraz umiejętności społeczne. W jaki sposób?

Rozwój motoryczny – próby kroków bez podparcia

W 11. miesiącu życia maluch rozwijał umiejętność stawiania pierwszych kroków, ale wciąż podtrzymywał się mebli. Obecnie wciąż porusza się wzdłuż regałów krokiem dostawnym, ale może też chętnie podejmować próby chodzenia bez pomocy w postaci szafek. Będzie coraz śmielej odrywać się od stabilnych podpórek.

Pamiętaj jednak, że rozwój tej umiejętności jest kwestią indywidualną. Wiele dzieci wciąż będzie potrzebowało Twojej ręki lub przedmiotu, o który można się podeprzeć. Odważniejsze smyki będą poruszać się pewniej samodzielnie, wspinać na niskie przeszkody i schylać po zabawki. Jeśli maluch wciąż nie podejmuje prób samodzielnego chodzenia, nie masz powodów do obaw.

Pojawienie się chwytu szczypcowego i inne umiejętności manualne

Chwyt szczypcowy to tak naprawdę dojrzały chwyt pęsetowy, czyli taki, który pozwala dziecku chwytać drobne przedmioty w precyzyjny sposób. Maluch jest w stanie kontrolować je i manipulować nimi. Używa zarówno kciuka, jak i palca wskazującego. Może przekładać przedmioty z jednej dłoni do drugiej. Obracać je i oglądać dokładnie z każdej strony.

Gest wskazywania palcem jest tym, co zazwyczaj umie już zrobić roczne dziecko. Co potrafi poza tym? Podejmuje próby samodzielnego jedzenia. Używa do tego rączek lub łyżeczki. Jest w stanie wkładać jedną rzecz w drugą, na przykład zabawki do pudełka.

Sprawdź też: Kiedy dziecko zaczyna chwytać zabawki?

Dziecko – 12 miesięcy a rozwój mowy

Zwiększa się zasób słownictwa malucha. Potrafi powiedzieć „nie” i chętnie korzysta z tego słowa, gdy chce wyrazić sprzeciw. Umie też wypowiedzieć słowa z powtarzalną sylabą, na przykład „mama” czy „tata”. Wiąże je też z odpowiednią osobą.

Możesz zauważyć, że pociecha tworzy własne słowa, które szybko wejdą również do Twojego słownika. Dla osób spoza otoczenia będą jednak niezrozumiałe.

co potrafi roczne dziecko grafika

Może również śpiewać proste melodie oraz klaskać w ich rytm.

Psychiczny rozwój 12-miesięcznego dziecka

Roczne dziecko coraz chętniej interesuje się rówieśnikami. Przygląda się innym maluchom spotykanym na spacerze czy w sklepie. Wciąż jednak nie do końca wie, jak powinny wyglądać kontakty.

Może zdarzyć się, że na placu zabaw dziecko zabierze zabawkę kolegi i nie będzie chciało jej oddać. Ten stresujący moment dla rodzica wymaga cierpliwości i spokojnego wytłumaczenia, że przedmiot trzeba zwrócić.

Gdy mija 12 miesięcy życia, dziecko buduje swoją tożsamość. To czas, w którym rozpoznaje swoje odbicie w lustrze. Wie też, które ubranka należą do niego. Staje się bardziej samodzielne. Podczas ubierania chętnie współpracuje, na przykład wkładając rękę w rękaw.

Pociecha potrafi wyrażać złość. Wpada w nią, jeśli nie może lub nie umie czegoś zrobić. Może wtedy rzucać zabawkami.

Jak wspierać rozwój 12-miesięcznego dziecka?

To, co potrafi roczne dziecko, zależy od tempa jego rozwoju. Pamiętaj, że jest kwestią indywidualną. Jeśli nie wszystkie zdolności pojawiły się już u maluszka, daj mu jeszcze czas. Pamiętaj też, że warto wspierać rozwój rocznego dziecka. W jaki sposób to robić?

Rozwój 12-miesięcznego dziecka a zabawki

Rozwój rocznego dziecka możesz wspierać przy pomocy różnorodnych zabaw. 

  • Warto wykorzystać piłkę – rzucanie i turlanie jej po podłodze pomaga w nauce koordynacji ręka-oko.
  • Przydatne są również zabawy w naśladowanie ruchów. Warto uruchamiać piosenki i melodie stworzone z myślą o najmłodszych i proponować maluchowi klaskanie w ich rytm.
  • Nie zapominaj o czytaniu książeczek, oczywiście dopasowanych do wieku pociechy. W publikacjach dla rocznych maluchów najczęściej nie ma zbyt wiele słów. Mogą zawierać wyrazy dźwiękonaśladowcze i mnóstwo kolorowych obrazków. Często poruszają tematy części ciała, emocji, podróży. Mogą być też powiązane z umiejętnościami, które zdobywa roczne dziecko.

Dziecko – 12 miesięcy to czas na wycieczki

Pamiętaj, żeby dbać o różnorodność otoczenia. W domu z pewnością masz do dyspozycji wiele zabawek, ale warto zabierać malucha w zupełnie nowe miejsca. Zamiast spędzać kolejny weekend na znanym placu zabaw, możecie się wybrać na wycieczkę.

Zadbaj o bezpieczeństwo pociechy podczas podróży samochodem przy pomocy odpowiedniego fotelika. Oto kilka naszych propozycji, dzięki którym wycieczka minie spokojnie.

[[[PRODUKT:https://www.bobowozki.com.pl/foteliki-samochodowe-p-britax-romer-king-pro-fotelik-9-18kg]]]

  • Fotelik Britax Romer 9-18 – jest polecany od około 9. miesiąca życia do 4. roku. Wbudowany system dźwiękowy i świetlny dają pewność, że siedzisko jest prawidłowo zapięte. Możliwość regulacji jedną ręką ułatwia obsługę. Model ma miękkie, głębokie ściany boczne, które chronią podczas zderzeń bocznych.
  • Maxi Cosi Titan Pro i-Size – został wyposażony w pas Top Tether, który zwiększa bezpieczeństwo montażu. Technologia G-Cell chroni przed skutkami ewentualnego zderzenia bocznego. Producent zastosował system AirProtect, który zwiększa bezpieczeństwo głowy pociechy. Odchylane oparcie pozwala dopasować pozycję do potrzeb dziecka.
  • Kinderkraft Oneto3 – prosty system regulacji ułatwia dostosowanie fotelika do wzrostu pociechy. Siedzisko ustawisz w jednej z 5. pozycji, żeby dziecko mogło cieszyć się maksimum komfortu. Tapicerkę łatwo zdemontujesz do wyczyszczenia.

Czego uczyć roczne dziecko podczas wycieczek?

  • Możesz wraz z nim eksplorować otoczenie – przyglądać się liściom i kamieniom oraz pozwalać maluchowi je dotykać.
  • Pomocne jest słuchanie odgłosów natury – śpiewu ptaków czy szumu wiatru.
  • To też moment na przedstawienie zasad bezpieczeństwa, na przykład opowiedzenie o tym, czego nie można wkładać do buzi.
  • Podczas wycieczki maluch może ćwiczyć samodzielność – zaproponuj mu przekąskę, którą będzie zjadał samodzielnie.
  • W trakcie wyjazdu maluch będzie miał też okazję do ćwiczenia równowagi i koordynacji, na przykład podczas chodzenia po trawie czy plaży.

Zabezpieczenie domu – klucz do spokoju! 

Rozwój 12-miesięcznego dziecka wiąże się z jego coraz większą ciekawością. Maluch porusza się po domu coraz śmielej, odkrywając różne jego zakamarki – czasem te, do których nie powinien mieć dostępu. Właśnie dlatego ważne jest, żeby zabezpieczyć szafki czy konkretne przedmioty przed ciekawską pociechą, jeśli wcześniej nie zostało to zrobione. Zadbaj o:

  • Zablokowanie szafek i szuflad, które są łatwo dostępne dla dziecka.
  • Przymocowanie regałów i szaf do ściany, co zapobiegnie ich przewróceniu.
  • Montaż zaślepek na nisko znajdujące się gniazdka elektryczne.

Co powinno niepokoić u 12-miesięcznego dziecka?

To, co potrafi 12-miesięczne dziecko, zależy od tempa jego rozwoju. Brak umiejętności samodzielnego stania czy robienia kroków bez podparcia nie powinien Cię więc martwić. Niepokojące jest natomiast, jeśli maluch nie wykazuje zainteresowania rozwijaniem zdolności.

Obserwuj, czy dziecko jest ciekawe otoczenia i zabawek. W tym wieku to naturalne. Swoje wątpliwości konsultuj ze specjalistą, który najlepiej oceni, czy rozwój maluszka przebiega w prawidłowy sposób.

co potrafi roczne dziecko

Już wiesz, co potrafi roczne dziecko!

Większa odwaga do poruszania się, okazywanie emocji, zainteresowanie innymi – tak zachowuje się roczne dziecko. Co potrafi? Może robić kroki bez podtrzymywania, odmawiać przy użyciu słowa „nie”, a także jest w stanie wkładać zabawki do pudełka.

Coraz lepiej się komunikuje z rodzicami, czasami wymyślając własne wersje słów, które zrozumie wyłącznie jego otoczenie. Radzi sobie z chwytaniem małych przedmiotów i manipulowaniem nimi. To, co potrafi 12-miesięczne dziecko, zależy jednak od tempa rozwoju. Część zdolności może zdobywać szybciej od rówieśników, a osiągnięcie innych zajmie mu więcej czasu.

Chyba nie ma rodzica, który nie przyznałby, jak szybko mija pierwsze 12 miesięcy życia dziecka. Zdjęcia z tego okresu warto wykonywać, bo będą pamiątką na przyszłość. Na ukończenie roczku możesz zdecydować się na profesjonalną sesję u fotografa.

Piękne fotografie zrobisz również samodzielnie, na przykład podczas wycieczki. O bezpieczeństwo maluszka w trakcie podróży zadbasz przy pomocy fotelika. Warte uwagi modele czekają na Ciebie w sklepie BoboWózki!

Podziel się opinią

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Scroll to Top