+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
co potrafi miesięczne dziecko

Pierwszy miesiąc dziecka. Co potrafi miesięczne dziecko?

2023-06-29

Pierwsze tygodnie życia maluszka to czas ogromnych zmian nie tylko w życiu rodziny, ale i samego dziecka. Chcesz wiedzieć, czy pociecha rozwija się prawidłowo? Sprawdź, co potrafi miesięczne dziecko i co możesz zrobić, aby wspierać jego rozwój.

Spis treści:

Pierwszy miesiąc życia dziecka – co warto wiedzieć?

Pierwszy miesiąc życia dziecka to rewolucja dla całej rodziny. Jej nowy członek zawitał do domu, co mocno zmieniło Wasze życie. Powoli odnajdujecie się w nowej rzeczywistości. Na początku może Ci się wydawać, że pociecha tylko je i śpi. W rzeczywistości jednak w tym czasie następuje jej intensywny rozwój. Smyk próbuje odnaleźć się i poznawać zupełnie dla niego nowy świat poza brzuchem mamy.

Jako rodzic możesz mieć poczucie, że Twoje życie wywróciło się do góry nogami. Nie martw się jednak – zapewne szybko zapanują w nim harmonia i spokój. W tym czasie skup się na budowaniu więzi i codziennym obserwowaniu, jak pięknie rozwija się Twój maluszek. Ucz się jego reakcji na różne bodźce, co pozwoli Ci jeszcze lepiej odpowiedzieć na jego potrzeby.

Przeczytaj również: Wózek dla niemowlaka – ranking polecanych produktów

miesięczne dziecko chwyta za palec

Co potrafi miesięczne dziecko?

Pierwszy miesiąc noworodka to przede wszystkim czas na sen. Większość pierwszego miesiąca życia maleństwo śpi, a jego sen zazwyczaj trwa trzy czwarte doby. Mimo że malec przesypia większą część doby, to nie oznacza, że nie rozwija się w tym czasie. Wręcz przeciwnie – sen bardzo wspiera intensywne zmiany, jakie zachodzą w jego organizmie. To wpływa na prawidłowy rozwój systemu nerwowego smyka. To szczególnie ważne, gdyż w trakcie pierwszych tygodni życia maluszka pojawia się najwięcej umiejętności kluczowych dla jego późniejszego rozwoju.

Zmysły noworodka

Miesięczny malec zaczyna już reagować na dźwięki, które docierają do niego z otoczenia. W tym czasie szczególną rolę odgrywa zmysł dotyku. Pociecha wyczuwa obecność matki i zaczyna odruchowo reagować na znany dotyk. Na przykład, jeśli muśniesz policzek dziecka, to odwróci ono główkę i otworzy usta. Dziecko w tym wieku umie też rozpoznawać podstawowe smaki. Wyczuwa słodki, przyjemny smak mleka mamy i potrafi go odróżnić od innych smaków.

Wzrok maluszka jest jeszcze niedoskonały. Mięśnie odpowiedzialne za ruch gałek ocznych nie są jeszcze dobrze rozwinięte, podobnie jak światłoczułe receptory spojówki. To sprawia, że malec nie rozpoznaje jeszcze kolorów i nie jest w stanie na dłużej skupić swojego wzroku na jednym przedmiocie. Jeśli jednak pochylisz nad nim twarz, to dziecko będzie już umiało ją rozpoznać. Około trzeciego tygodnia życia pociecha zaczyna poświęcać coraz więcej uwagi na obserwowanie otoczenia, a także zmian, które zachodzą na pochylonych nad nim twarzach.

Wydawanie dźwięków

Pierwszy miesiąc życia dziecka to także czas zmian pod względem głosowym. Malec zaczyna wydawać coraz więcej dźwięków. Nie tylko płacze, ale również gaworzy, postękuje i cmoka.

Zdolności ruchowe

Pierwszy miesiąc dziecka to także rozwój pewnych zdolności ruchowych. Miesięczny maluszek potrafi już reagować na „zaczepki” mamy i taty. Na przykład, gdy podasz mu swój palec, smyk mocno go chwyci. Nie jest to jednak jeszcze wykształcony chwyt, ale odruch chwytny pierwotny, który będzie ustępował w najbliższym czasie. Gdy dziecko osiągnie 1. miesiąc życia, chętnie śpi na brzuszku. Ma wtedy główkę skierowaną w bok, ale może też ją lekko unosić i obserwować otoczenie.

podnoszenie główki przez miesięczne dziecko

Prawidłowy rozwój miesięcznego dziecka

W pierwszych czterech tygodniach życia Twoje maleństwo swym wyglądem stopniowo przestaje przypominać noworodka, a zaczyna niemowlę. Jego skóra staje się gładka, znikają z niej zaczerwienienia i obrzęki, a główka staje się coraz bardziej kształtna. Nóżki są jeszcze lekko podkurczone, choć ciało powoli zaczyna się „prostować”. Jego układ trawienny jest jeszcze niedojrzały w wielu aspektach. Maluszek zaczyna natomiast rozpoznawać głos, zapach i twarz mamy.

Rozwój fizyczny

Pod koniec 1. miesiąca życia dziecko zazwyczaj:

  • reaguje na dźwięki i potrafi zlokalizować ich źródło,
  • zaczyna opanowywać chaotyczne ruchy nóżkami i rączkami,
  • na około 3 sekundy podnosi główkę, leżąc na brzuszku,
  • potrafi na chwilę skupić wzrok na twarzy, na przykład podczas karmienia, ale też czasami na innych przedmiotach, takich jak karuzela wisząca nad jego łóżeczkiem,
  • rozróżnia kontrastowe barwy,
  • zaciska dłoń wokół palca rodzica albo innej rzeczy.

Rozwój psychiczny

Gdy maluszek kończy 4. tydzień życia, zazwyczaj możesz już dostrzec uśmiech na jego buzi. Nie jest to jednak jeszcze świadoma reakcja, a tzw. uśmiech anielski. Wynika on z tego, że mięśnie twarzy dziecka dopiero rozwijają się i „trenują” do okazywania emocji przez mimikę. Nie znaczy to jednak, że malec nie ma jeszcze żadnych umiejętności w zakresie rozwoju psychicznego. Wręcz przeciwnie – ma już zbudowaną bardzo silną więź łączącą go z Tobą oraz innymi bliskimi osobami.

Pod koniec 1. miesiąca życia dziecko najczęściej:

  • może już gruchać (głużyć), czyli wypowiadać przypadkowe gardłowe dźwięki, które jednak nie służą jeszcze komunikacji z otoczeniem,
  • potrzebuje szczególnej bliskości i troskliwości mamy i rodziców,
  • rozpoznaje głos matki i odróżnia go od innych głosów, a także wyraźnie na niego reaguje.

Rozwój społeczny

Na tym etapie rozwoju maleństwo wydaje jeszcze dźwięki odruchowo. To jednak nie oznacza, że malec jest pozbawiony pewnych zachowań „społecznych”. Miesięczny maluch odkrywa już, że jego płacz może stać się sposobem na swego rodzaju komunikację z rodzicami. Może go więc różnicować, w zależności od tego, z jakiego przyczyny chce okazać swoje niezadowolenie. Na przykład, inaczej wyrazi potrzebę bliskości, a inaczej niepokój albo głód. Co istotne, kiedy smyk płacze, angażuje w to całe swoje ciało.

Przedstawione informacje dotyczą najczęstszych symptomów i umiejętności, które posiadają miesięczne dzieci. Pamiętaj jednak, że nie muszą one wystąpić u każdego malca w tym samym czasie. Każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Nie można zatem jednoznacznie stwierdzić, że na przykład po ukończeniu trzeciego albo czwartego tygodnia życia powinno ono mieć konkretne umiejętności. Może się przecież zdarzyć, że umiejętności te pojawią się u niego tydzień albo kilkanaście dni później. Nie musi to być powód do niepokoju. Jeśli jednak chcesz mieć pewność, czy Twoje maleństwo prawidłowo się rozwija i jest zdrowe, udaj się do lekarza pediatry. W razie niepokojących sygnałów lekarz z pewnością zleci wykonanie dodatkowych badań albo skieruje Cię do specjalisty.

pierwszy miesiąc życia dziecka

Jak wspierać rozwój miesięcznego dziecka?

Wiesz już, co potrafi miesięczne dziecko. Na prawidłowy rozwój malca w dużej mierze wpływają warunki, jakie mu stworzysz. Najlepsze są takie, w których maleństwo nie będzie bombardowane zbyt dużą ilością bodźców. Na tym etapie ważniejszy od gadżetów i zabawek jest kontakt z rodzicami. Warto jednak mądrze wspierać zmysły pociechy.

Zabawki kontrastowe

W najbliższym otoczeniu malca powinny znaleźć się tzw. akcesoria kontrastowe, takie jak maty albo książeczki, w których znajdują się kontrastowe połączenia kolorów. Najlepiej, aby bazowały one przede wszystkim na połączeniu czerni i bieli. Zabawki te pomagają dziecku skupić uwagę, aktywizują mózg i wspierają rozwój jego wzroku już od pierwszych dni życia. Ponadto poprzez swój kształt rozwijają widzenie przestrzenne u dziecka.

Mów do dziecka

Miesięczne dziecko reaguje też na dźwięki. Dlatego tak istotne jest, aby mówić do smyka już od pierwszych dni jego życia. W ten sposób przyzwyczajasz go do swojego głosu. Możesz też dostarczać dziecku inne bodźce dźwiękowe, np. spokojną, cichą muzykę, która pozwoli mu jeszcze lepiej wyczulić i rozwinąć zmysł słuchu. Nie przesadzaj jednak z ilością i zróżnicowaniem dźwięków. Zbyt duża ich ilość jest niewskazana. Dziecko nie powinno przebywać w pokoju z włączonym telewizorem czy radiem. Wycisz też dzwonki w telefonach.

mama z miesięcznym dzieckiem na rękach

Unikaj intensywnych zapachów

Unikaj silnych zapachów. Nie stosuj zatem intensywnie pachnących kosmetyków czy proszku do prania. Pozwól maluszkowi przyzwyczaić się do Twojego naturalnego zapachu.

Masuj maluszka

Możesz pomóc swojemu dziecku, wykonując delikatne masaże, zwłaszcza ramion, stóp i dłoni. Rób to dłońmi albo specjalnymi akcesoriami, takimi jak piłeczki sensoryczne. Masuj maluszka na przewijaku bądź w czasie kąpieli.

Kładź dziecko na brzuszku

Często kładź dziecko na brzuszku. Dzięki temu Twoja pociecha będzie starała się podnosić główkę i trzymać ją w górze przez coraz dłuższy czas. To z kolei pozwoli jej lepiej reagować na bodźce i poznawać otoczenie. Ponadto taka pozycja wspiera właściwy rozwój stawów biodrowych, a także w naturalny sposób masuje brzuszek dziecka, a tym samym pomaga w zapobieganiu kolkom.

Bądź blisko pociechy

Pierwszy miesiąc noworodka to czas, w którym wszystko jest nowe dla dziecka. Smyk zaczyna dopiero poznawać świat poza bezpiecznym brzuchem mamy. Dlatego tak ważne jest, aby otoczyć maleństwo szczególną troskliwością i opieką. Zapewnij mu dużo bliskości. Staraj się często do niego uśmiechać, co zwiększa poczucie bezpieczeństwa i komfortu u malca. Mów też do niego twarzą w twarz, co pomoże dziecku nauczyć się Twojej mimiki, wyglądu oraz głosu.

Polecane produkty dla miesięcznego dziecka

Pierwszy miesiąc życia dziecka to piękny, choć często niełatwy czas. Warto się do niego odpowiednio przygotować nie tylko psychicznie, ale też wyposażając dom i pokoik maleństwa w niezbędne akcesoria. Podstawą jest bezpieczny, dostosowany do wieku, wagi i wzrostu maleństwa fotelik samochodowy, taki jak model Cybex Cloud T Plus i-Size, przeznaczony dla noworodków od pierwszych dni życia. Dzięki fotelikowi bezpiecznie przewieziesz maleństwo do domu ze szpitala albo zawieziesz na kontrolną wizytę u lekarza.

Poza fotelikiem przyda Ci się też baza. Pamiętaj, aby była ona dostosowana do modelu posiadanego fotelika. Na przykład, nowoczesny model Avionaut IQ 2.0 C jest przeznaczony do fotelików z najnowszej serii Avionaut Pixel Pro 2.0 C oraz Avionaut AeroFix 2.0 C. Bazę możesz umieścić nawet w samochodzie ze sportową kanapą. Zapewnia ona jeszcze lepszy kąt nachylenia fotelika, co wpływa na wygodę maleństwa podczas podróży.

Niezbędnym sprzętem jest też wózek, taki jak model Cybex Priam 4.0. Wózek wyróżnia się łatwością prowadzenia dla rodzica oraz wygodą dla maluszka już od pierwszych spacerów aż do momentu, gdy będzie mógł samodzielnie siedzieć. Przestronność gondoli pozwala na swobodne podróżowanie z pociechą nawet w grubym kombinezonie i ciepłym śpiworku.

Gdy Twój maluszek trochę podrośnie, wybierz wózek spacerowy, taki jak model Kinderkraft Helsi. Jego starannie zaprojektowana konstrukcja zapewnia odpowiednie wsparcie dla pleców i nóg dziecka. Duże, pompowane koła gwarantują stabilność i gładką jazdę nawet po nierównym terenie.

Wyposażając pokoik noworodka, pamiętaj też o leżaczku-bujaczku, na przykład modelu Lionelo Bella Set. To wyjątkowy produkt zapewniający smykowi relaks i rozrywkę, a jednocześnie rozwijający jego umiejętności i zmysły. Ergonomiczna konstrukcja i regulowany pas gwarantują komfort i bezpieczeństwo maluszkowi.

Sprawdź także: Jaki fotelik dla niemowlaka? Ranking najlepszych modeli

Pierwszy miesiąc noworodka – kilka słów na koniec

Pierwszy miesiąc dziecka jest niezwykle ważny dla jego prawidłowego rozwoju. Aby mu w tym pomóc, stwórz malcowi odpowiednie warunki. Dzięki naszym wskazówkom będzie to dużo łatwiejsze. Czy Twoja pociecha skończyła już pierwszy miesiąc życia? A może dopiero oczekujesz przyjścia na świat swojego maleństwa? Podziel się z nami swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami na ten temat.

Zobacz również praktyczne sprzęty i akcesoria dostępne w sklepie BoboWózki. Nasz asortyment przyda się nie tylko na pierwszy miesiąc życia dziecka, ale i kolejne lata. Wygodny wózek Mima Xari Max albo Muuvo Quick SE 2, foteliki samochodowe, krzesełka do karmienia, akcesoria do wózka i łóżeczka zapewnią komfort i bezpieczeństwo Twojemu maleństwu.FAQ – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Jakie są typowe umiejętności i etapy rozwoju dla dziecka w pierwszym miesiącu życia?

Może Ci się wydawać, że miesięczne dziecko niemal wyłącznie śpi i je. Nie jest to jednak do końca prawda – podczas snu następuje intensywny rozwój pociechy. Pod koniec 1. miesiąca malec zwykle reaguje już na dźwięki i potrafi zlokalizować ich źródło, zaciska dłoń wokół palca rodzica, podnosi główkę na około 3 sekundy i rozróżnia kontrastowe barwy. Zazwyczaj umie też na chwilę skupić wzrok na twarzy opiekuna, zaczyna opanowywać chaotyczne ruchy rączkami i nóżkami oraz rozpoznaje głos mamy. Może już gruchać (głużyć) i różnicować płacz w celu „komunikowania się” z rodzicami.

Jakie są najlepsze sposoby na stymulację rozwoju dziecka w pierwszym miesiącu życia?

Na prawidłowy rozwój dziecka w istotny sposób wpływają warunki, jakie mu stworzysz. Najlepsze są takie, w których maluszek nie będzie bombardowany zbyt dużą ilością bodźców. Na tym etapie ważniejszy od gadżetów i zabawek jest kontakt z rodzicami. Zapewnij zatem swojemu maluszkowi dużo bliskości, często się do niego uśmiechaj i mów twarzą w twarz, co pomoże dziecku nauczyć się Twojej mimiki, wyglądu oraz głosu. Wykonuj delikatne masaże dłoni, stóp i ramion pociechy. Często kładź dziecko na brzuszku, dzięki czemu malec będzie starał się podnosić główkę i trzymać ją w górze przez coraz dłuższy czas. Możesz wykorzystać akcesoria kontrastowe, np. czarno-białe maty lub książeczki, które pozytywnie wpływają na rozwój niemowląt w pierwszych miesiącach życia. Unikaj intensywnych zapachów (np. kosmetyków czy proszku do prania).

Jakie mogą być typowe wyzwania związane z opieką nad miesięcznym dzieckiem i jak sobie z nimi poradzić?

Opieka nad noworodkiem może być sporym wyzwaniem. Zwłaszcza młodzi rodzice obawiają się, czy poradzą sobie z kąpaniem, karmieniem czy usypianiem maleństwa. Czynności te mogą być na początku stresujące, jednak w krótkim czasie zdobędziesz doświadczenie, dzięki któremu staną się one naturalne. Przede wszystkim zapewnij malcowi lekko zaciemniony, dobrze przewietrzony pokój i wygodne łóżeczko z ochraniaczem. W pokoiku powinny panować spokój i cisza. Wszystkie czynności wymagające dotykania dziecka wykonuj niezwykle delikatnie. Pamiętaj o właściwej higienie kikuta pępowiny – przynajmniej raz na dobę czyść go gazikiem zwilżonym w wodzie, a po umyciu osusz i zostaw nieosłonięty, by wysechł na powietrzu. Podczas przenoszenia dziecka przytrzymuj jego główkę. Karm noworodka na jego żądanie, czyli wtedy, gdy wykazuje na to ochotę. Zachowuj sterylną czystość butelek i smoczka. Często przewijaj maleństwo i kąp 2-3 razy w tygodniu.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up