+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Bunt dwulatka - czym on jest i jak sobie z nim radzić?

Bunt dwulatka - czym on jest i jak sobie z nim radzić?

2019-10-01

Jak wygląda bunt dwulatka?

Bunt dwulatka - blogMniej więcej w czasie, kiedy dziecko kończy półtora roku, rodzice mogą zauważyć, że malec zaczyna się zmieniać. Robi się nerwowy, krzyczy, tupie nogami, często bije, kopie i płacze bez powodu. Maluch nie chce się ubierać, odrzuca chęć pomocy ze strony rodziców i wszystko chce robić SAM! Wówczas rodzice orientują się, że nadszedł ten ciężki czas buntu dwulatka. Pora zaopatrzyć się w zbroję utkaną z cierpliwości, stare gazety przeznaczone do zniszczenia, miękkie poduszki, których nie jest nam szkoda i... spokój. Choć to chyba najtrudniejsze do osiągnięcia, pozwoli Wam osiągnąć najwięcej i dzięki Waszemu spokojowi malec również szybciej wróci do równowagi. Jeśli ciężko Wam zachować spokój, spróbujcie chwilę pooddychać, policzyć do dziesięciu, a nawet na pewien moment wyjść z pokoju, żeby złapać oddech i być gotowym do pomocy dziecku.

Naturalny etap rozwoju

Tak zwany bunt to całkowicie prawidłowy i naturalny etap rozwoju każdego dziecka. Choć w tym trudnym dla wszystkich czasie ciężko dostrzec pozytywne aspekty, rodzicom może pomóc myśl, że jest się z czego cieszyć. Takie zachowania świadczą o tym, że dziecko rozwija sie prawidłowo i staje się coraz bardziej samodzielne. Malec zauważa i zaczyna rozumieć, że jest inną, odrębną niż mama i tata istotą, może samo się ubierać, myć ząbki, sprzątać. Za każdym razem, kiedy rodzic słyszy od swojego dziecka słynne "JA SIAM!" czy "JA SIAMA!", powinien zauważyć, że jego pociecha staje się coraz bardziej samodzielna, stopniowo dojrzewa i się rozwija.

Dziecko zaczyna również widzieć i rozumieć, jak wielką moc mają słowa "tak" i "nie". Często używane w tym okresie to drugie, jest ciekawością, eksperymentowaniem i sprawdzaniem, czy jego zdanie i prawa są przez rodziców i innych respektowane. Szanuj, kiedy Twoje dziecko na łaskotki, przytulaski, czy buziaki mówi nie. Ono ma do tego prawo, a my nie możemy malucha zmuszać do czegoś, co w danym momencie stanowi przyjemność wyłącznie dla nas.

Płacz bez powodu

Bunt dwulatka - blog

Rodzice powinni zrozumieć, że dziecko nie stanowi miniatury dorosłego, a jest całkowicie inną, odrębną istotą.Dla dorosłych problemem jest stłuczka, kradzież telefonu, czy ciężka choroba bliskich, a nie lizak, który spadł na ziemię, czy problem z założeniem skarpetek. Przecież w każdej chwili można kupić drugiego, lepszego lizaka, a skarpetki to codzienny banał. Dziecko nie zna i nie rozumie problemów dorosłych, ono ma swój świat i dla niego upadek pysznego lizaka to katastrofa, a nieumiejętność założenia skarpetek prowadzi malucha do frustracji. Ono chce tę trudną dla niego (!) czynność wykonać SIAM/SIAMA! Malec nie płacze bez powodu, tylko rodzice mogą tego płaczu nie rozumieć i nie znać przyczyny jego pojawienia się. Frustracja, smutek, złość, rozgoryczenie, ale także niemoc w wypowiedzeniu i nazwaniu swoich potrzeb to częste przyczyny płaczu u malucha.

Jak sobie radzić w tym czasie?

Bunt dziecka - blog

Na początku pisaliśmy o zbroi utkanej z cierpliwości, gazetach i poduszkach. Kary, krzyki i przepychanki zamieńmy na coś innego, co z pewnością pomoże bardziej i na dłuższy czas, a także pokaże Waszemu dziecku, że macie do niego szacunek. Kary działają, ale na chwilę, dziecko szybko zacznie je lekceważyć, a jego godność i wiara w siebie zostaną urażone. Drodzy Rodzice wyposażeni w tę niezwykle cenną zbroję - przytulajcie Wasze dziecko i powtarzajcie mu, że je kochacie. W czasie wybuchu silnych emocji u malucha bądźcie przy nim, wspierajcie, przytulajcie - ale uwaga - tylko wtedy, kiedy dziecko tego chce. Możecie zaproponować darcie starych gazet, zgniatanie ich w kulki i rzucanie nimi jak najdalej, albo urządzić bitwę na poduszki z głośnym krzyczeniem. To doskonale rozładowuje napięcie zarówno u dziecka, jak i u Was. A może uderzać pięściami w poduszki lub rzucać nimi daleko przed siebie? Uszanujcie, jeśli dziecko nie ma ochoty przyjąć Waszego pomysłu. Być może w danym momencie jego jedyną potrzebą jest Wasza obecność. Każdą trudną chwilę dziecko może chcieć przeżyć inaczej, czasem z Wami, czasem samodzielnie. Warto na to pozwolić maluchowi, który musi znaleźć sposób na najlepsze rozładowanie swojego napięcia.

 

Boicie się buntu dwulatka? Może ten okres jest już za Wami lub jesteście w samym centrum? Podzielcie się z nami Waszym doświadczeniem i uwagami!

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2022 BoboWózki
social mail
social up
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.