Dziecko w 11. tygodniu ciąży prostuje się z pozycji embrionalnej, a jego kończyny ulegają wydłużeniu. Mama zauważa kolejne zmiany w swoim ciele, natomiast nudności mogą stać się mniej uciążliwe. Dowiedz się, jak wygląda 11. tydzień ciąży i jak dbać o prawidłowy rozwój maluszka.
Spis treści
W 11. tygodniu ciąży maleństwo intensywnie się rozwija. Twarz staje się wyraźniejsza, a błony między paluszkami znikają. Dziecko może wykonywać pierwsze subtelne ruchy, choć dla przyszłej mamy nie będą jeszcze wyczuwalne.
Zmiany pojawiają się również u kobiety. Gdy przychodzi 11. tydzień ciąży, Brzuch może stać się widoczny, a dawne ubrania powoli przestają pasować. Niektóre przyszłe mamy skarżą się na przebarwienia, a u innych cera zaczyna wyglądać niezwykle promiennie. Podpowiadamy, jak wygląda 11. tydzień ciąży, ile cm ma dziecko i co się u niego zmienia!


11. tydzień ciąży – wielkość dziecka
Płód w 11. tygodniu ciąży ma około 5 cm długości, więc wielkością można go przyrównać do figi. Waży 7 gramów.
11. tydzień ciąży – USG
Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca przeprowadzenie genetycznego USG w 11. tygodniu ciąży. Maksymalnie można zaczekać do 14. tygodnia.
Badanie pozwala na ocenę płodu i wykrycie ewentualnych wad serca czy wodogłowia. USG w 11. tygodniu ciąży jest bezpieczne i nieinwazyjne.
11. tydzień ciąży – który to miesiąc?
Jedenasty tydzień ciąży to 3. miesiąc. Dla dziecka zakończył się okres zarodkowy, a zaczął płodowy.
To wciąż 1. trymestr, który potrwa jeszcze przez 2 tygodnie.
11. tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?
11 tydzień ciąży przynosi zmiany w wyglądzie maluszka. Jego tułów staje się dłuższy, a szyja smuklejsza. Zmieniają się kończyny – kciuk zaczyna układać się w opozycji do pozostałych palców, dzięki czemu bierze udział w zaciskaniu dłoni w pięść. Na palcach zaczynają być widoczne łożyska paznokci.
Widoczne stają się zmiany w wyglądzie głowy. Uszy znajdujące się dość wysoko, teraz przesuwają się bardziej na środek. Maluch potrafi też wystawiać i chować język. Poza tym wytwarzają się zalążki dwudziestu zębów mlecznych.
Można dostrzec zmiany w grubości skóry, która jest już mniej przezroczysta. Rozwijają się w niej cebulki włosowe – już za 2 tygodnie zaczną wyrastać drobne włoski.


Możliwe, że w trakcie badania USG widoczna będzie pępowina. Dochodzi też do szybkiego rozwoju wątroby, która wkrótce rozpocznie ważne zadanie, czyli produkowanie krwi. Dziecko w 11. tygodniu ciąży ma ukształtowane serduszko, a jego mózg zaczyna funkcjonować. Tworzą się w nim intensywnie neurony. To również czas wytwarzania tkanek mózgu – odpowiadają za rozwijające się narządy zmysłów.
Sprawdź też: Jak przebiega ciąża mnoga? Wszystko, co musisz wiedzieć!
Czy w 11. tygodniu ciąży widać płeć dziecka?
Dochodzi do różnicowania się narządów płciowych. W tym czasie u dziewczynek rozwijają się jajniki, jednak dopiero po paru tygodniach pojawiają się zewnętrzne narządy płciowe.
U chłopców zaczyna się produkcja testosteronu w jądrach. Dzięki temu możliwe jest kształtowanie się penisa.
Minie jednak jeszcze nieco czasu, nim lekarz będzie mógł podczas badania z pewnością ocenić, czy spodziewasz się chłopca, czy dziewczynki.
11. tydzień ciąży – wielkość brzucha przyszłej mamy
Macica w 11. tygodniu ciąży powiększa się, przez co lekko przesuwa narządy wewnętrzne, głównie jelita do przodu. To natomiast sprawia, że nad spojeniem łonowym brzuch staje się bardziej zaokrąglony.
Brzuch w 11. tygodniu ciąży staje się większy również w wyniku wzdęć. W tym czasie bywają naprawdę dokuczliwe. Niektóre przyszłe mamy mają już trudności, żeby zmieścić się w dawne ubrania.
11. tydzień ciąży – objawy i samopoczucie ciężarnej
Maluszek w 11. tygodniu widocznie się zmienia. Czego może natomiast spodziewać się przyszła mama?
11. tydzień ciąży – brzuch i plecy
Brzuch w 11. tygodniu ciąży subtelnie się zarysowuje – jest to związane z powiększającą się macicą. Możesz odczuwać lekkie ciągnięcie w podbrzuszu. Gdy zmieniasz pozycję, odczuwalny jest ból pleców.
Wrażliwość piersi
11. tydzień ciąży to czas, w którym możesz zmagać się z bólem piersi. Zwiększona jest również wrażliwość sutków. Jeszcze przez parę tygodni te dolegliwości będą się utrzymywać. Piersi w tym czasie są większe niż dotąd.
Czy mdłości ustępują w 11. tygodniu ciąży?
U wielu przyszłych mam mdłości mijają lub pojawiają się jedynie sporadycznie. Jednak u niektórych kobiet wymioty wciąż występują. Jeśli ten problem nadal Cię dotyczy, staraj się unikać jedzenia, które pachnie intensywnie i dbaj o to, żeby jeść często, ale małe porcje.
Ciąża: 11. tydzień a wahania nastroju
W 11. tygodniu ciąży wciąż możesz mierzyć się z nagłymi zmianami nastroju. Zdarza się, że przyszłe mamy odczuwają przypływ większej energii. Z drugiej strony potrzebują więcej snu.
Gdy przychodzi moment gorszego samopoczucia psychicznego, warto zająć myśli czymś przyjemnym. Poszukiwanie elementów wyprawki dla maluszka może być uspokajające.
[[[PRODUKT:https://www.bobowozki.com.pl/foteliki-samochodowe-p-kinderkraft-i-360-i-size-fotelik-samochodowy-0-36-kg]]]
Różnorodność dostępnych produktów sprawia, że poszukiwania warto zacząć wcześniej. Zastanów się, jaki wybierzesz fotelik samochodowy. Kinderkraft jest jedną z polecanych marek, a jej model I-360 jest wyjątkowy, bo przeznaczony od narodzin aż do osiągnięcia wagi 36 kg.
Zastanów się również nad wózkiem. Cybex Talos, który ma odporne na przebicia, amortyzowane, bezobsługowe koła to jedna z propozycji.
Weź też pod uwagę zestaw Junama Diamond 3w1, który zawiera stelaż z gondolą i siedziskiem spacerowym oraz fotelik.
Potrzeba częstego oddawania moczu
Macica w 11. tygodniu ciąży powiększa się, przez co uciska pęcherz moczowy. Naturalnym jest więc, że częściej odczuwasz potrzebę oddawania moczu.
Choć to uciążliwe, nie powinno powodować rezygnacji z przyjmowania odpowiedniej ilości płynów. Zadbaj, żeby każdego dnia wypijać co najmniej 2 litry płynów.
Bóle głowy i omdlenia
Zmiany hormonalne oraz w pracy układu krążenia mogą przyczyniać się do występowania omdleń. Pojawiają się również wskutek osłabienia wywołanego na przykład brakiem apetytu. Gdy odczuwasz zawroty głowy, usiądź lub połóż się i zacznij głęboko oddychać. Omdlenia są niebezpieczne i nie należy ich lekceważyć.
Przyszłe mamy mogą spodziewać się bólu głowy, na przykład związanego z problemami z ciśnieniem krwi.
Żylaki – problem, który dotyka wiele ciężarnych
Nawet 40% kobiet w ciąży mierzy się z żylakami. Zwykle mają podłoże genetyczne. Często pojawiają się u tych kobiet, które miały problem jeszcze przed ciążą. Warto wprowadzić działania, które ograniczą ryzyko wystąpienia żylaków, na przykład:
- Unikać zbyt długiego siedzenia i stania.
- Zrezygnować z noszenia obcisłej odzieży i butów na obcasie.
- Regularnie polewać stopy chłodną wodą.
- Odpoczywać z uniesionymi nogami.
Ciąża: 11. tydzień czasem zmian w urodzie
11. tydzień ciąży wiąże się ze zmianami takimi, jak większa gęstość włosów czy lepsza kondycja paznokci. Część kobiet zauważa poprawę cery, natomiast u niektórych na skórze mogą pojawić się wypryski i przebarwienia. U części przyszłych mam to właśnie teraz wystąpi linea negra, czyli ciemniejszy obszar wzdłuż kresy białej na brzuchu.


Jak dbać o prawidłowy rozwój dziecka?
Wiesz już, z czym dla kobiety wiąże się rozpoczęcie 11. tygodnia ciąży. Zmiany w wyglądzie i nastroju pozostają kwestią indywidualną, choć są pewne charakterystyczne objawy dla tego okresu. W jaki sposób zadbać o prawidłowy rozwój maluszka i swoje zdrowie?
Zadbaj o odpowiednią dietę i nawodnienie
Zwiększona potrzeba oddawania moczu sprawia, że tym bardziej musisz zadbać o nawodnienie. Każdego dnia wypijaj co najmniej 2 litry wody. Jeśli to dla Ciebie trudne, możesz wybrać herbatę owocową, a także wyciskane soki owocowe i warzywne.
W diecie nie powinno zabraknąć węglowodanów ze źródeł takich, jak ziemniaki, chleb, makaron i ryż. Nie zapominaj o warzywach i owocach – warto dodawać je do każdego posiłku. Dobrym sposobem na wzbogacenie diety tymi produktami jest przyrządzanie smoothie. Organizm ciężarnej potrzebuje wapnia, dlatego pij mleko i jedz produkty mleczne.
Jeśli zmagasz się ze wzdęciami, to uważaj na to, co zwiększa ryzyko ich wystąpienia, na przykład brokuły czy fasolę. W przypadku kłopotów z zaparciami wprowadź do jadłospisu pełnoziarniste pieczywo.
Suplementy, które warto stosować
Nadal stosuj kwas foliowy, który jest ważny dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego dziecka. To on zapobiega wadom cewy nerwowej. Kwas foliowy najczęściej zaleca się przyjmować do końca trwania pierwszego trymestru. Niektórym ciężarnym specjalista może przepisać również inne witaminy z grupy B, na przykład B12, która odpowiada za produkcję czerwonych krwinek.
Odpoczynek w 11. tygodniu ciąży
Dla niektórych mam 11. tydzień ciąży jest czasem zwiększonego zapotrzebowania na sen. Ważne, żeby słuchać swojego organizmu i pozwalać sobie na regenerowanie sił, gdy ciało się tego domaga. Dbaj o ośmiogodzinny sen. Jeśli potrzebujesz drzemki w ciągu dnia, pozwól sobie na nią.
Aktywność fizyczna w 11. tygodniu ciąży
W czasie ciąży zwiększa się ryzyko wystąpienia żylaków. Jednym ze sposobów na uniknięcie ich rozwoju jest aktywność fizyczna. Musi być dopasowana do Twoich możliwości. Ważne, żeby unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów oraz sportów kontaktowych.
W 11. tygodniu sprawdzą się aktywności, takie jak:
- Spacery – poprawiają krążenie, a poza tym przyczyniają się do redukcji stresu.
- Joga – są specjalne zajęcia dla ciężarnych, które pomagają w utrzymaniu elastyczności i równowagi.
- Pływanie – aktywność odciąża kręgosłup i stawy oraz pozwala zachować kondycję.
Zobacz więcej: Joga w ciąży – czy jest bezpieczna?
Tego unikaj w 11. tygodniu ciąży!
Przez cały okres ciąży trzeba unikać alkoholu i papierosów. Nie istnieje bezpieczna ilość tych używek. Uważaj również na leki.
W tym czasie mogą Ci często towarzyszyć bóle głowy. Nie sięgaj po tabletki bez konsultacji ze specjalistą. To również lekarz odpowiada za zalecenie suplementów.
O czym jeszcze warto pamiętać?
W 11. tygodniu zaleca się rozpoczęcie ćwiczeń mięśni dna miednicy. Są ważne w momencie porodu, a także w czasie połogu. Dzięki nim można przeciwdziałać problemom z nietrzymaniem moczu.
11. tydzień ciąży – co powinno niepokoić?
W 11. tygodniu ryzyko poronienia jest już minimalne, dzięki czemu możesz czuć się spokojniejsza. Niepokojące są silne bóle brzucha, zwłaszcza jeśli towarzyszy im krwawienie. Wciąż utrzymujące się, silne mdłości, brak przyrostu wagi czy omdlenia również mogą wymagać konsultacji lekarskiej.
Wizyta u lekarza w 11. tygodniu ciąży – o co zapytać?
W 11. tygodniu wykonasz u specjalisty USG genetyczne. To moment kontroli obecności narządów, na przykład serca. Kontrolowane są przepływy krwi. Podczas wizyty zapytaj o wykonanie bardziej szczegółowych badań prenatalnych, na przykład testu PAPP-A, które służy do oceny ryzyka występowania wad genetycznych.


Już wiesz, jak przebiega 11. tydzień ciąży!
Wiesz już, jak wygląda 11. tydzień ciąży, ile cm ma dziecko i jak się rozwija. To czas zmian w kończynach, moment gwałtownego tworzenia się neuronów w mózgu i prostowania się ciała. Płód w 11. tygodniu ciąży może wykonywać delikatne ruchy rączkami i nóżkami. Wciąż jednak pozostają niewyczuwalne dla matki.
Kobiecie może towarzyszyć zarówno zwiększony poziom energii, jak i silna potrzeba snu. Piersi są tkliwe, a brzuch delikatnie się powiększa. Mogą pojawiać się problemy z apetytem, zaparciami, a także wzmożoną potrzebą oddawania moczu.
Z jakimi objawami Ty mierzysz się w 11. tygodniu ciąży? Podziel się z nami swoim doświadczeniem! Sprawdź też ofertę sklepu BoboWózki, żeby zacząć kompletować wyprawkę.
Pamiętaj, że powyższe porady nie zastąpią opieki lekarskiej.
Źródła:
https://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/11-tydzien-ciazy
https://www.mustela.pl/mustela-blog/11-tydzien-ciazy#rozwoj-twojego-dziecka
https://mamaginekolog.pl/kalendarz-ciazy/11-tydzien-ciazy/
Podziel się opinią
Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!
Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2
Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.