• 31/01/2025
  • 8 min czytania
9 tydzień ciąży

9. tydzień ciąży – rozpoczyna się trzeci miesiąc rozwoju dziecka

9. tydzień ciąży jest czasem intensywnego rozwoju mózgu maluszka. Organizm kobiety ciągle przystosowuje się do nowych warunków. Jak wygląda dziecko w 9. tygodniu ciąży i jak czuje się przyszła mama? Sprawdź, czym charakteryzuje się początek trzeciego miesiąca. 

9. tydzień ciąży to czas dynamicznego rozwoju zarodka. Ciało kobiety przygotowuje się do kolejnych zmian. Nastrój przyszłej mamy może się dynamicznie zmieniać – radość będzie mieszała się z niepokojem o zdrowie maluszka. Kluczowe są: odpowiednia dieta, wsparcie emocjonalne i regularne wizyty u lekarza w razie niepokojących objawów. 

Chcesz dowiedzieć się, jak wygląda dziecko w 9. tygodniu ciąży? W jaki sposób wspierać jego prawidłowy rozwój i czego dokładnie możesz się spodziewać na tym etapie? Podpowiadamy!

9 tydzień ciąży usg

9. tydzień ciąży – wielkość zarodka

Gdy przychodzi 9. tydzień ciąży, wielkość dziecka wynosi 23 mm. Zarodek waży 2 g. Jego rozmiary można porównać do czereśni czy oliwki. Nadal to główka pozostaje największa.

Pęcherzyk ciążowy ma w tym czasie około 4 cm. Jest więc sporo większy od zarodka. Wypełniona go płyn owodniowy, w którym dziecko się porusza.

9. tydzień ciąży – USG 3D

USG w 9. tygodniu ciąży pozwala dokładnie zobrazować rozwój płodu. Coraz więcej szczegółów staje się widocznych. Dzięki badaniu 3D rodzice mogą zobaczyć maluszka, który coraz bardziej zyskuje wygląd małego człowieka.

9. tydzień ciąży – który to miesiąc?

9. tydzień rozpoczyna trzeci miesiąc ciąży. To końcówka pierwszego trymestru, czyli okresu, który jest kluczowy dla rozwoju dziecka.

9. tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

Zarodek w 9. tygodniu ciąży ma dużą główkę ze względu na dynamiczny rozwój mózgu i układ nerwowy. Jest nieproporcjonalnie duża w porównaniu do ciała. 

Zmiany są też widoczne na twarzy, której rysy coraz bardziej się zaznaczają. Gałki oczne przemieszczają się ku przodowi głowy, natomiast uszy na bok.

Co jeszcze się zmienia, gdy nadchodzi 9. tydzień ciąży?

  • Kończyny zaczynają być bardziej wyraźne. Możliwe staje się zaobserwowanie rączek. Między paluszkami wciąż znajduje się błona, jednak ich kształt staje się teraz bardziej widoczny.
  • Szyja zaczyna się wydłużać, co sprawia, że płód przyjmuje wyprostowaną postawę.
  • Zewnętrzne organy płciowe wyglądają tak samo, więc nie da się jeszcze ocenić płci. Warto jednak wiedzieć, że u dziewczynek zaczęły rozwijać się już jajniki, a u chłopców jądra.
  • Zarodek w 9. tygodniu ciąży ma coraz lepiej ukształtowane struktury, z których zaczną rozwijać się wątroba, nadnercza i śledziona.
  • W okresie płodowym rozwija się układ pokarmowy.
  • Dochodzi do pojawienia się więzadeł głosowych w krtani.
  • Pojawiają się kubki smakowe.
  • Serce o czterokomorowej budowie sprawnie pompuje krew.
  • Pojawiają się pierwsze ruchy płodu. Nie są one jednak wyczuwalne dla matki.

Zobacz też: Kiedy widać płeć dziecka? Rozwiewamy wątpliwości!

9. tydzień ciąży – wielkość brzucha przyszłej mamy

Gdy przychodzi 9. tydzień ciąży, brzuch może się delikatnie zaokrąglić. Powolna wymiana garderoby staje się konieczna, gdyż spodnie okażą się zbyt ciasne.

Nie musi tak jednak być. U wielu kobiet brzuch pozostaje w tym czasie wciąż płaski. Właśnie dlatego wyjątkowy stan nie będzie widoczny dla innych. Choć brzuch w 9. tygodniu ciąży raczej się nie zmienia, odczuwalne są typowe objawy wskazujące, że w ciele kobiety rozwija się maluszek.

9 tydzień ciąży

9. tydzień ciąży – objawy, które odczuwa większość kobiet

Gdy rozpoczyna się 9. tydzień ciąży, brzuch nie zmienia się zbyt intensywnie. Kobiecie towarzyszą jednak inne objawy. Jakie?

Ciąża – 9. tydzień a krwawiące dziąsła

9. tydzień ciąży to czas, w którym może pojawić się problem z krwawiącymi dziąsłami. Odpowiadają za to hormony, które czynią je wrażliwszymi. Krwawienie pojawia się przy szczotkowaniu, jednak mimo tego wciąż należy dbać o regularne czyszczenie zębów. 

Dziąsła mogą być też opuchnięte i obolałe. Pamiętaj o regularnym kontrolowaniu stanu uzębienia w ciąży, szczególnie gdy doskwierają Ci dolegliwości bólowe.

Wahania nastroju w 9. tygodniu ciąży – czy wciąż występują?

Poziom hormonów ulega zwiększeniu, co prowadzi do wahania nastroju. To naturalne! W skutek zmian hormonalnych możesz odczuwać częste zmiany humoru. To również czas, w którym pojawiają się lęki o zdrowie dziecka. Niektóre kobiety zaczynają odczuwać strach przed porodem. Występują u nich napady płaczu lub silnego zdenerwowania. Zdarzają się też kłopoty z koncentracją i pamięcią.

Z takimi efektami zwiększającego się stężenia hormonów nie musisz radzić sobie sama. Dobrze jest poszukać wsparcia u najbliższych i opowiedzieć im o swoich lękach. Już samo podzielenie się niepokojem może przynieść ulgę. W przypadku intensywnego strachu, który utrudnia codzienne funkcjonowanie, warto skorzystać z pomocy specjalisty.

Gdy pojawia się trudny, nerwowy moment, dobrze jest znaleźć uspokajającą aktywność. Może to być spacer w pięknym, zielonym miejscu. Pomocne jest przekierowanie myśli na coś przyjemnego, np. kompletowanie wyprawki. Być może wydaje Ci się, że to zbyt wcześnie, natomiast przeglądanie rzeczy dla maluszków jest sposobem, żeby poczuć się lepiej i odstresować.

[[[PRODUKT:https://magento2:sgY3EvTQ@bobowozki.com.pl/pozostale-artykuly-p-chicco-cuddle-bubble-wanienka-z-przewijakiem]]]

Zastanów się między innymi nad wanienką. Dobrze dobrana ułatwi opiekę nad maluszkiem. Sprawdź model marki Chicco – wanienka z przewijakiem łączy dwie funkcje.

Ma stelaż, który zapewnia stabilność. Jest regulowany, więc ustawisz jego wysokość w taki sposób, żeby było Ci wygodnie zajmować się pociechą.

Gdy chcesz odsunąć swoje lęki, przyjrzyj się też, jakie wózki są obecnie dostępne. Sprawdź propozycje marki Adamex. Reggio – spacerówka i wózek głęboki w jednym to doskonały wybór, jeśli chcesz od razu kupić coś na dłużej. Model jest wyposażony w bezobsługowe koła poliuretanowe, których nie trzeba pompować.

[[[PRODUKT:https://magento2:sgY3EvTQ@bobowozki.com.pl/foteliki-samochodowe-p-swandoo-albert-lite-fotelik-0-13kg]]]

Bezpieczeństwo maluszka to jedna z najważniejszych kwestii dla każdego rodzica. Szczególnie ważny jest wybór odpowiedniego fotelika. Jedną z wartych uwagi propozycji jest Swandoo Albert.

Po zakupie adapterów ten model możesz przymocować na stelażu wózka, żeby stworzyć w ten sposób wygodny zestaw podróżny.

Zobacz więcej: Jak rośnie brzuch w ciąży? Brzuch ciążowy miesiąc po miesiącu

Jak zmienia się wygląd piersi w dziewiątym tygodniu ciąży?

Piersi bywają wrażliwe na dotyk i ulegają powiększeniu. Zdarza się, że na otoczce brodawki można zauważyć niewielkie grudki. 

Są to ujścia gruczołów łojowych, określane jako guzki Montgomery’ego. Ich funkcją jest nawilżanie brodawki, która w 9. tygodniu ciąży może stać się większa i ciemniejsza.

Ciąża: 9. tydzień a stan skóry

Cera w dziewiątym tygodniu ciąży staje się miękka i promienna. Mogą jednak pojawiać się na niej zaskórniki, grudki, a niekedy liczne wypryski. Istnieje ryzyko wystąpienia tak zwanej ostudy, czyli zmian pigmentacyjnych w postaci ciemnych przebarwień. 

Można dostrzec również linea negra, czyli ciemną linię na brzuchu. Określa się ją również kresą czarną. Powstaje wskutek nasilonego wytwarzania melaniny, która w ciąży odkłada się właśnie na linii od pępka do spojenia łonowego.

Inne objawy charakterystyczne dla 9. tygodnia ciąży

Oprócz zmian związanych z dziąsłami, nastrojem i skórą można zauważyć również:

  • delikatne bóle w podbrzuszu,
  • zachcianki żywieniowe,
  • występowanie barwnych, ciekawych snów, które łatwo zapamiętać,
  • zmęczenie, a u niektórych kobiet wręcz przeciwnie – przypływ energii,
  • odczuwanie gorąca i pocenie się nadmiernie.

Jak dbać o prawidłowy rozwój dziecka na początku trzeciego miesiąca ciąży?

9. tydzień to wciąż początek ciąży. Dbaj o odpowiednią dietę i właściwą ilość odpoczynku, żeby zapewnić maluszkowi optymalne warunki do rozwoju i zadbać o własne zdrowie.

9. tydzień ciąży a dieta i suplementy

Zwróć uwagę na to, żeby w diecie znalazła się wystarczająca ilość wapnia. Jest ważny dla prawidłowego rozwoju organów maluszka, a poza tym zapobiega problemom z kośćmi u Ciebie. Źródłem wapnia jest nabiał. 

W diecie musi znaleźć się też odpowiednia ilość żelaza. Niedobory grożą wystąpieniem anemii i mogą przyczyniać się do odczuwania zwiększonego zmęczenia. Ten pierwiastek znajdziesz między innymi w szpinaku.

Oczywiście wciąż ważne jest przyjmowanie kwasu foliowego. To suplement, który zażywany regularniew okresie ciąży chroni przed rozwojami wad cewy nerwowej. Zaleca się stosowanie kwasu foliowego jeszcze przed zajściem w ciążę.

9 tydzień ciąży grafika

Zwróć uwagę na porcje. Z pewnością zdarzyło Ci się słyszeć, że w ciąży należy jeść za dwoje. To mit! Zapotrzebowanie kaloryczne jest większe, jednak nie wzrasta dwukrotnie. Najważniejsze jest więc to, co ląduje na talerzu i jakie ma wartości odżywcze, a nie to, jak duża jest porcja. Pamiętaj więc, by jeść dla dwojga, a nie za dwoje.

Unikaj surowego mięsa i niepasteryzowanych produktów mlecznych.

Szkodliwe substancje – tego unikaj!

Przez cały czas trwania ciąży używki takie jak alkohol czy palenie papierosów są niedozwolone. Leki i suplementy zawsze powinny być zalecone przez lekarza. Ważne jest też, żeby nie mieć kontaktu z groźnymi substancjami, np. w pracy.

Pozwól sobie na odpoczynek w czasie ciąży

Sen jest kluczowy dla Twojej regeneracji. Nie zapominaj jednak również o aktywnym wypoczynku, jeśli nie ma do tego przeciwwskazań. Możesz zdecydować się między innymi na spacery.

Dobra umiarkowana aktywność dla przyszłej mamy to pływanie. Może przyczynić się do redukcji problemów z bólami stawów czy kręgosłupa. Ciężarnym poleca się również jogę. W szkołach istnieją specjalne zajęcia stworzone z myślą o kobietach w trakcie ciąży. Ważne, żeby starać się dbać o kondycję fizyczną, ale jednocześnie nie forsować organizmu.

Sprawdź także: Aktywność fizyczna w ciąży – jakie są korzyści?

9. tydzień ciąży – zagrożenia dla dziecka

Na tym etapie ciąży ryzyko poronienia znacznie spada. Żeby ograniczyć inne zagrożenia, należy odstawić używki, regularnie się badać i dbać o dietę. 

Ważne jest obserwowanie swojego organizmu. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek niepokojące objawy w 9. tygodniu ciąży, np. obfite krwawienie lub silne zawroty i osłabienie, trzeba wybrać się na wizytę u lekarza jak najszybciej.

9 tydzień ciąży

Mama w dziewiątym tygodniu ciąży a wizyta u lekarza – jakie badania wykonać?

USG w 9. tygodniu ciąży możesz wykonać, jeśli jeszcze go nie było. W innym przypadku należy zdecydować się na takie badanie między 11. a 14. tygodniem.

To również moment, żeby kontrolować ciśnienie, szczególnie jeśli wcześniej dotykały Cię związane z nim problemy. Sprawdzaj poziom cukru we krwi. Wyniki badań omawiaj z lekarzem.

Jeśli do tej pory nie udało Ci się wybrać na kontrolę stomatologiczną, jest na to czas. Dbanie o stan uzębienia w czasie ciąży jest szczególnie ważne między innymi ze względu na pojawiające się w pierwszych tygodniach wymioty.

Już wiesz, jak wygląda 9. tydzień ciąży i co się dzieje w tym czasie z dzieckiem!

Dziecko w 9. tygodniu ciąży coraz bardziej przypomina małego człowieka. Intensywnie rozwijają się jego mózg i układ nerwowy, a rysy twarzy stają się widoczne.

Gdy rozpocznie się 9. tydzień ciąży, wielkość dziecka można przyrównać do oliwki. Żeby zobaczyć maluszka dokładniej, wykonuje się badanie USG 3D.

Początek trzeciego miesiąca to również czas, kiedy można zaobserwować zmiany dla kobiety. Choć brzuch w 9. tygodniu ciąży najczęściej pozostaje niewidoczny, to inne symptomy wyjątkowego stanu łatwo dostrzec. Rozdrażnienie, niepokój o zdrowie dziecka, strach przed porodem – z tym możesz się zmagać. Cera często staje się promienna, ale bywa też, że pojawiają się na niej przebarwienia.

Pamiętaj, żeby dbać o prawidłową dietę, wciąż przyjmować kwas foliowy i starać się unikać stresu. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek niepokojące objawy w 9. tygodniu ciąży, zawsze konsultuj je ze swoim lekarzem. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że maluch rozwija się prawidłowo.

W trakcie trwania pierwszego trymestru najprawdopodobniej jeszcze nie kompletujesz wyprawki dla dziecka, jednak przeglądanie akcesoriów dziecięcych może być sposobem na odstresowanie. Niektóre zakupione sprzęty, jak pierwszy fotelik, łóżeczko, czy dziecięcy wózek będą służyć przez kilka lat, dlatego warto podjąć przemyślaną decyzję. W sklepie BoboWózki znajdziesz szeroki wybór akcesoriów dziecięcych, a nasz blog to źródło informacji, które ułatwią decyzje zakupowe! 

Informacje zawarte w artykule nie zastąpią opieki lekarza.

Zobacz też: 10. tydzień ciąży

Źródła:

https://www.bebiprogram.pl/ciaza/i-trymestr/9-tydzien-ciazy

https://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/9-tydzien-ciazy

https://www.doz.pl/czytelnia/a14645-9._tydzien_ciazy__co_dzieje_sie_z_mama_i_jak_wyglada_dziecko_na_poczatku_3._miesiaca_ciazy

Podziel się opinią

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Scroll to Top